Pisikiatr a gittim

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
secret-man

Pisikiatr a gittim

Mesaj gönderen secret-man »

Mrb,
Daha önce ssk 3 kez gitmiştim,şimdi özel bir pisikiatr a gittim,160 ytl ödedim.
Ssk nın verdiği lustral olan ilacımı,paxille değiştirdi,tadavine başlayalım dedi,çok bir şey söylemedi.Ne gibi olumlu etkileri olacak bana bilemiyorum.2 tane kitap önerdi kişisel gelişimle ilgili,birde kücük bi not defteri al,yaşadığın olumsuzluklarını ona yaz dedi.Sırf ilaç verip gönderecekse,boşuna gitmeyede gerek yok doktora,ilk seansta bir faydasını göremedim.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

Doktora gidersem sadece ilaç yazdırmak için giderim. İlaçlara ihtiyacım olduğunu düşünürsem gider ilaç yazdırırım, yıllardır ezberimde olan şeyleri bana söylemesi beni ilgilendirmez.

Doktor ve ilaç denklemini böyle kuruyorum ben.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
Sf_Dem

Re: Pisikiatr a gittim

Mesaj gönderen Sf_Dem »

secret-man yazdı:Mrb,
Ssk nın verdiği lustral olan ilacımı,paxille değiştirdi,tadavine başlayalım dedi,çok bir şey söylemedi.Ne gibi olumlu etkileri olacak bana bilemiyorum.2 tane kitap önerdi kişisel gelişimle ilgili,birde kücük bi not defteri al,yaşadığın olumsuzluklarını ona yaz dedi.Sırf ilaç verip gönderecekse,boşuna gitmeyede gerek yok doktora,ilk seansta bir faydasını göremedim.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.
Güzel önerilerde bulunmuş aslında . Bende ne zaman bir kişisel gelişim kitabı okusam gaza gelirim , o gazla birkaç gün kendimi iyi hissederim . Yaşadığın olumsuzlukları yazmak da iyi fikir . Sorunları sakinleşince daha net görmeni sağlayabilir . Hatta bende yapayım . Ancak ilaç konusunda hala tereddütlerim var . Doktora ilaca gerek duymadığımı söylemiştim , aslında ses eğitimi alsam sorunuma daha kolay çözüm bulurum gibi geliyor . Sorunu bire bir yaşayan biziz , çözümünde bizde olduğuna inanıyorum .
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

Ne bekliyordun ki? Okuyup üfleyip, seni baştan yaratmasını mı? :D
Aslında sen de haklısın. Beş paralık işe yüz lira alınca, insanın beklentileri de artıyor. Ben bir ara (birgün erkenden kalkabilirsem :)) psi.ye gideceğim. Ama sadece ilaç yazması için. Bence özele gitmenin bir faydası yok. Ama karşındakinin de seni dinlediğini bilmen gerekiyor. Dinlemiyorsa özel de resmi de farketmez. Bazı doktorlar var; örneğin, bakıyor ses kısık, halsiz hemen reçeteye bir kaşe basıyor, sepetliyor. Önceden dört kalem ilacın adı sıralanmış bir kaşe. Muayene etmeden gönderiyor, ne olursa olsun benden çıktı diye düşünüyorlar. Psi.lerde de eminim vardır. Ben bunu bir pratisyende görmüştüm. :D

Bence, ilaç tedavisine başlamayı düşünüyorsan psi. uygun. Ama ilacı seni dinlemeden vermişse bir fayda beklememelisin. En azından ben öyle yaparım. :D
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Bu dediklerinin hepsi ve daha fazlası okuduğum bir kişisel gelişim kitabında yazıyordu(korkuların üzerine gitmek,not defteri tutmak vsvs)

Maalesef Türkiye'de sağlık sektörü ne ki,psikiyatrlardan ne bekliyoruz..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

bende birkaç gün önce gittim,ilaç yazdı ancak fazla birşey söylemedi.zaten bende çok şey beklemiyordum.kaygı-kaçınma durumumla ilgili bir test çözdürdü (internettekilere benzeyen).ilaç verdi bir ay sonra gel dedi.yani doktorların çok birşey yapabileceğine inanmıyorum,sadece tespit ve ilaç konıusunda yardımcı olabiliyorlar...bunun ötesine geçen bir doktor varsa tebrik etmek lazım...
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

seninle aynı fikirdeyim, maalesef, x doktorun, y ilçesindeki muayenesine gidiyorsan, iyileşeksin diye bişi yok...

Ben üniversite hastanelertine ve devlet hastanelerine güveniyorum, çünkü arada para ilişkisi olmuyor...Psikiyatri yürekle yapılan bir iş.Tabi tecrübe de gerekiyor...Yani devlet hastanelerinde doktorların özellikle son 5 yılda canla başla çalıştıklarını görüyorum...

Ben gitseydim devlet hastanesindeki iyi bir psikiyatra gitmek isterdim...
morlavanta

benim de eski psikiyatrım kitap vermişti okumam için, terapiden kaçıyorlarlar, bir hastaya 30 dk ayırıyorlar, terapi falan yaptıkları yok...Aslında psikiyatra gitmeye gerek var ama senin için doğru doktoru bulman gerekiyor,mücadele etmen, uğraşman, didinmen, araştırman gerekiyor....

Eğer bir yere gitmeyeceğini düşünüyorsan tedavinin ve doktoruna güvenmiyprsan, o zaman bu tedaviye başka bir doktorla başla bence.Daha yolun başındasın...İstersen ünv. hastanesinde bir psikiyatr araştır...İlaçlarını da sigortadan alırsın,çünkü bazı ilaçlar 17-18 lira, bir de muayene ücreti.
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

2 tane kitap önerdi kişisel gelişimle ilgili,birde kücük bi not defteri al,yaşadığın olumsuzluklarını ona yaz dedi.Sırf ilaç verip gönderecekse,boşuna gitmeyede gerek yok doktora,ilk seansta bir faydasını göremedim.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.
hangi kitapları önerdi secret-man? merak ettim.
bence bu ilk görüşmeyle hemen kararını verme ki ilk görüşme bir tanışmadır, bu görüşmede çok bir şey söylememesi normaldir. gelecek seanslarda daha fazla konuyu açacağını düşünüyorum çünkü olumsuz olayları not al demiş bu da o olaylar hakkında seninle konuşacağını, birşeyler yapmak istediğini gösterir. bence şimdi sen kendince olumsuz olduğunu düşündüğün her olayı yaz, kaçırma. neden olumsuz olarak nitelediğini, o an ne düşünüp ne hissediğini de yazarsan ve bunları ona anlatırsan ister istemez diyaloglar gelişecek. biraz sen de onu zorla, eline malzeme ver. sen bunları yaptıktan sonra sana cevap verip veremediğine bakar, öye nihai kararını verirsin.
sessizfırtına

biraz bizim de ödevimizi çalışmamaız gerekiyor, kendimiz için...
morlavanta

bence kararını mümkün olduğunca erken vermelisin, bir kişiyi ilk görüşte 10 saniyeede kararımızı veriririz...Elektrik alamadıysan, ona güven duymuyorsan ve bu durumun değişmeyeceğini umuyorsan değiştir bence...Ama çevrendekilerin fikrini de al, rasyonel olmaya çalış, akılla duygularını birleştir.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

açıkçası ben de doktorun sihirli değnek görevi görmesini istiyordum ama kendi çaban ve isteğin önemli. belirtmek isterim bende hala bu istek ve çaba yok.

yaklaşık bir yıldır doktora gidiyorum, senin gittiğin doktor kadar bile öneride bulunmadı, ayda bir gidiyorum, normal konuşup çıkıyorum, sorunlarımı ona ifade edemiyorum. o da beni her gidişimde daha iyi ve mutlu sanıyor.

bir faydası olmadı sadece aileme maddi zararı oldu ve bana suçluluk kazandırdı, bir ay daha gidip bırakacağım zaten.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

faydasını gören de çok oluyordur, önyargılı olmamalı. fakat dr ile arandaki uyum önemli. canın istemiyorsa kendini yıpratma derim. bir saatlik görüşmede bir şey anlatamıyor insan, hele de isteksizse. birçok dr da anlamaya çalışmıyor. hastalar onlar için maddi kazanç kaynağı haline geldi maalesef...
secret-man

Mesaj gönderen secret-man »

Olumlu Düşünmenin Gücü
Büyük Düşünmenin Büyüsü

bu kitaplarını önerdi.Yorumlarına baktım,diğer sosyal gelişim kitaplarına göre daha olumlu yazılar var.Sistem yayıncılık ikiside.aynı isimde başka yayınların kitaplarıda var yalnız.Ben daha önce 2 tane sosyal gelişim kitabı okumuştum,umarım bunlar farklıdır.

Hani çözüm derken,bu hastalık böyle böyle geçer diye anlatabilir,doktor sevecen birine benziyor,bakalım neler diyecek sonraki seansta.İlaçlara devam deyip aynı şeyleri söylerse,sorcam ona bu soruları.
Saolsun yorumlar için.
sessizfırtına

bir seansta değişilmez zaten, adam büyücü değil ki. bence olayları not alman senin düşünce kalıplarını ortaya çıkaracak, oradaki hataları, gereksiz abartmaları görmen için ki bizim de asıl sorunumuz bu. düşünce kalıplarını değiştirmek+ eyleme geçmek.
bilge88 in dediği gibi bizim de isteğimiz önemli. o sebeple sana verilen ödevi yap, bir bildiği vardır..