grup terapisi

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Kullanıcı avatarı
sirena86

grup terapisi

Mesaj gönderen sirena86 »

arkadaşlar aranızda daha önce grup terapisine katılan var mı? eğer varsa izlenimleri nasıldı? yararı nı gördü mü ?
bu sıralar boyle bir tedaviye başlamayı düşünen , bu konuda bildiği iyi bir yer olan var mı ?
1lh4n

Re: grup terapisi

Mesaj gönderen 1lh4n »

bence bi psikolojik danışman olmadan katılınmamalı. birbirinbize faydanız değil zararınız dokunabilir. birbirinizi karamsarlığa itebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sirena86

Mesaj gönderen sirena86 »

evet bende öyle bir şey düşünüyorum zaten .. bu sıralar bu tip bir terapiye katılmayı düşünüen var mı ?
Marmara41

Mesaj gönderen Marmara41 »

Bne katildim fazla bir yararini görmedim
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

normal tek başına olan terapiden çok daha iyi olabileceği söyleniliyor, bende katılıyorum..çünkü orada yardım alırken kendini aciz hissetme riskine girmemiş olursun..sinerji denilen bişey var..ve etkisi korkunç seviyelere çıkabiliyor..

siz ne derseniz deyin en delikanlısından en paşasına kadar, yalnızlık herkese koyar, kimsenin harcı değil..ne kadar cesur ve iri olursa olsun, acizlik-zavallılık insanın mayasında vardır.. bir parçasıdır ve her an ortaya çıkabilir..

bölelikle etrafındakilerle beraber insan kendini zayıf değil, yaraları sarılan bir yaralı olarak görür bence..bünyesi tedaviyi kabul eder olumlu cevap verir, tabi doktorun tecrübesi, yetkinliği, nitelikliliği çok önemli ..ha birebir yapılan terapilerde, bir sfli olarak daha başta doktordan çekinme,çekinmesende rahatça kendini ifade edememe ihtimali var..ve toplu terapilerde dr bir kişiye vereceği emekten çok daha fazlasını gruba vereceğinden grubun bi üyesi olarak siz de teke-tek alacağınız yardımdan daha fazlasını alabilirsiniz..bunlar tabi birazda teori kısmı..pratiğinde ayrıntılar önemli olacaktır

doktor ve bu doktorun daha önce toplu terapideki başarısı deneyimi vs araştırılarak hareket edilmelidir..imkan varsa normal terapinin yanında denenmesi ve kişisel karşılaştırılamsının yapılması iyi olur..

,derim ;P
osman58tr

Mesaj gönderen osman58tr »

arkadaşlar bu grup terapisine katılanlardan ricam tam olarak nasıl bir uygulama yapılıyor psikolog ,doktor her neyse bu konu hakkında konuşma mı yapıyor yoksa tek tek herkese söz< hakkı verip bu durumlarından kurtulmaları için çabamı harcıyor örneğin bir sf olarak kalabalık bir ortamda kitap okusam rengim benzim atıyor kalbim güm güm sesim değişiyor işte bu gibi belirtiler olduktan sonra insanda, doktor araya girip devam et oğlum kızım kendini iyice rezil et, misal kitap okurken arada bi etrafındaki insanlarla göz teması kur veya sağa sola bir bak veya o an ki düşüncelerini bizimle paylaş gibi şeyler mi söylüyor bizim şunu dememizi mi bekliyor arkadaşlar çok heyacanlanıyorum kusura bakmayın ama herkesin bana gülmesini dalga geçmesini istiyorum ki ben de gaza gelip içimizdeki bazı şeyleri üzerimizden atabilmemiz mi sağlanıyor.
sosyofobik_bir_kulum

Mesaj gönderen sosyofobik_bir_kulum »

osman58tr yazdı:arkadaşlar bu grup terapisine katılanlardan ricam tam olarak nasıl bir uygulama yapılıyor psikolog ,doktor her neyse bu konu hakkında konuşma mı yapıyor yoksa tek tek herkese söz< hakkı verip bu durumlarından kurtulmaları için çabamı harcıyor örneğin bir sf olarak kalabalık bir ortamda kitap okusam rengim benzim atıyor kalbim güm güm sesim değişiyor işte bu gibi belirtiler olduktan sonra insanda, doktor araya girip devam et oğlum kızım kendini iyice rezil et, misal kitap okurken arada bi etrafındaki insanlarla göz teması kur veya sağa sola bir bak veya o an ki düşüncelerini bizimle paylaş gibi şeyler mi söylüyor bizim şunu dememizi mi bekliyor arkadaşlar çok heyacanlanıyorum kusura bakmayın ama herkesin bana gülmesini dalga geçmesini istiyorum ki ben de gaza gelip içimizdeki bazı şeyleri üzerimizden atabilmemiz mi sağlanıyor.
Arkadaşın sorularını ben de sormakla birlikte şunları da ekleyeyim. Bence yararı olur. ilk iş yarın dr'a gidip bunun hakkında bilgi almak olacak. Ben dr'a gidip sf tanısı almadan önce kimseyi benim kadar kötü olamaz diye düşünüyordum ama baksanıza forumu bile var. Bence oradaki insanların sf'li olduklarını gördükten sonra insan hiç olmazsa tek ben değilmişim sf'li diyerekten bile fayda bulabilir diye düşünüyorum.