sfnin tedavisi yoktur

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Kullanıcı avatarı
gang.related
İletişim:

Re: sfnin tedavisi yoktur

Mesaj gönderen gang.related »

normlife35 yazdı:
dilhayat yazdı:sf amerikada türkiyedekinden çok daha fazla.
bu forum sinek avlıyor amerikan socialanxietysupport.com forumuna günde milyon mesaj geliyor.
türkiye sfli için en iyi ülkedir.
türkiyede de amerikadaki kadar çok sfli var bence. fakat orada herkesin önünde internet olduğu için daha bilinçliler bu konuda. ve başka ülkedeki ingilizce bilen kullanıcılar da oraya yazıyorlar. o yüzden fazla mesaj oluyor.
adam nerde yazmıs onu
yeniçocuk

Mesaj gönderen yeniçocuk »

üstüne gitmekle olmuyor
ben bi ara psikoterapi, okul, iş, aynı anda başladım ki bir anda üstüne gideyim çözülsün diye ama sonra içip içip camı çerçeveyi indirdim...

kimse kendisine böyle bi zulüm yapmasın...

yan rahatlatıcılar kullanın, hayatı böyle idare edin işte...

olmadı hep beraber burada toplanıp anlaşalım el ele aynaroza gidelim...
aynaroz ne diyeceksiniz...
yunanistanda bi yarım ada...
hiç insan yok,sadece dağlarında manastırlar var...
keşiş olur yaşarız, halimizden de anlarız hem...
aykut

Mesaj gönderen aykut »

bana neurelog sf den kurtulma $ansim yok ancak
tedavilerle ve ilaclarla hastalikla daha iyi yasiyabilirsin dedi
xact

Mesaj gönderen xact »

Pes edelim o zaman. Saklana saklana yaşayalım. Geceleri dışarı çıkalım herkes uyuduğunda... [smilie=vampire.gif]
Kullanıcı avatarı
pineapple

Mesaj gönderen pineapple »

olmaz pes edemem.. :(
sfden kurtulma sansi.. bu soz bana soyle geliyor, ortalama bir insan icn sorunsuz yasamasi icin gereken ozguven nedir, gercek anlamda soruyorum, artis artis gezip cok ozguvenliyim diyen insanlarin sahte duruslari anlaminda degil.. normal bir insan icin, sorunsuz bir yasanti icin 10 uzerinden bu degere 6 verebiliriz, 7 toplumda ortalamanin ustunde ozguvenli normal bir insanin durumu olsun, 8 her gun insanlarin karsisina cikip ders anlatan universite hocalari, 9 sarkicilar ve 10 politikacilar olsun.
bizim hedefimiz kac? 10 mu? kitleleri pesimizden surukliycek kadar ozguvenli olmak mi? o halde bundan kurtulamayabiliriz evet, cunku en iyiyi hedeflersek en iyi olamadigimz zaman zaten hicizdir. benim hedefim 3 birim olan ozguvenimi 6-7 seviyesine cikarabilmek.. ve bence bu mumkun.

cekingenlik huydur evet ama, (ice donukluk mesela, mizactir) ama cok cok basit oldugunu mantiken bildigimiz bazi durumlar karsisinda panik ataklar gecirmek huy degildir. bu hastaliktir, travmalarla ogrenilmis, yine ogrenmeyle degisicek bir seydir. hastalikla iyi yasamak da budur heralde. herkeste utanc yok mu? herkes utanir, reddedilmekten sevilmemekten asagilanmaktan korkar. bunlardan korkmak mesele degil, mesele bu korku mekanizmasinin bozulup hayatimizi yasanmaz hale getirmesi.
bu degisebilicek bir sey mutlaka.. basitce soyle sorsam, kendinizi sebepsiz ya da sebepli yere iyi hissettiginiz bir gunu hatta bir an´i hatirlayin, sosyal fobi orada miydi? kendinizin bile oha su an hic sosyal fobik hissetmiyorum dediginiz bir gun, bir an hic olmadi mi? herkesin mutlaka olmustur... demek ki olabiliyor.

psikoterapi, okul, iş, hepsine ayni anda basladigini soyleyen arkadasin ne kadar zor biseyin altindan kalkmaya calistigini anliyorum. bu sekilde terapide yasadigi sarsintilara dayanamayip alkolik olanlar bile var.
Laugh and all the world laughs with you, weep and you weep alone.
mavikelebek

Mesaj gönderen mavikelebek »

Ben anlayamıyorum, gerçekten..
Formda durumu ağır olan insanlar var. Kimi ölmekten dem vuruyor, kimi her şeyi boşvermişlikten.
Bu forumun amacı ne ? Bu durumda olan insanların aynı platformda buluşması ve birbirlerine yardımcı olması, ümit olması.
insanların durumu o kadar ağır ki ümit, sabır gibi kelimeleri duyunca ifrit oluyorlar. Üstüne bu tür konularda tuz biber oluyor.
yalnızca sizin için söylemiyorum, çoğu kullanıcı bunu yapıyor, bu şekilde hiç bir verim alınamaz.
Bu şekilde düşünmek, kendini dipsiz bir kör kuyudan atıp yere çakılmayı beklemeye benzer. Bu kötülüğü kendinize yapmayın.

Bende aynı durumları yaşadım. Depresyon geçirdim, insanlardan kendimi soyutladım, evden dışarı adımımı atamadığım zamanlar oldu. Sebepsiz yere tedirginlik basardı. İki lafı bir araya getiremezdim, insanların benimle dalga geçtiğine de şahit oldum, kendimi savunamadığıma da. Acizlik, utangaçlık, korku bu duyguları çok yaşadım...
Ama sığ bir kafa ile sürekli olumsuz düşünerek, hiç bir adım atılamaz. Sadece nefes alırsınız yaşamazsınız.
Yaşamak ? Doyasıya!
Bu kesinlikle sizlerin elinde olan bir şey.
Bunları tüm samimiyetimle söylüyorum..
...
xact

Mesaj gönderen xact »

xact yazdı:Pes edelim o zaman. Saklana saklana yaşayalım. Geceleri dışarı çıkalım herkes uyuduğunda... [smilie=vampire.gif]
Burada şaka yapmıştım nedense belirtme ihtiyacı duydum. :)
xact

Mesaj gönderen xact »

mavikelebek yazdı:Ben anlayamıyorum, gerçekten..
Formda durumu ağır olan insanlar var. Kimi ölmekten dem vuruyor, kimi her şeyi boşvermişlikten.
Bu forumun amacı ne ? Bu durumda olan insanların aynı platformda buluşması ve birbirlerine yardımcı olması, ümit olması.
insanların durumu o kadar ağır ki ümit, sabır gibi kelimeleri duyunca ifrit oluyorlar. Üstüne bu tür konularda tuz biber oluyor.
yalnızca sizin için söylemiyorum, çoğu kullanıcı bunu yapıyor, bu şekilde hiç bir verim alınamaz.
Bu şekilde düşünmek, kendini dipsiz bir kör kuyudan atıp yere çakılmayı beklemeye benzer. Bu kötülüğü kendinize yapmayın.

Bende aynı durumları yaşadım. Depresyon geçirdim, insanlardan kendimi soyutladım, evden dışarı adımımı atamadığım zamanlar oldu. Sebepsiz yere tedirginlik basardı. İki lafı bir araya getiremezdim, insanların benimle dalga geçtiğine de şahit oldum, kendimi savunamadığıma da. Acizlik, utangaçlık, korku bu duyguları çok yaşadım...
Ama sığ bir kafa ile sürekli olumsuz düşünerek, hiç bir adım atılamaz. Sadece nefes alırsınız yaşamazsınız.
Yaşamak ? Doyasıya!
Doğru. Sosyal fobi tedavi edilebilir bir rahatsızlık, bunu bilim insanları ve doktorlar söylüyorlar. Bu tür konuların da insanları daha da karamsarlığa sürekleyebileceği konusunda haklısınız.
mavikelebek

Mesaj gönderen mavikelebek »

xact yazdı:
mavikelebek yazdı:Ben anlayamıyorum, gerçekten..

Yaşamak ? Doyasıya!
Doğru. Sosyal fobi tedavi edilebilir bir rahatsızlık, bunu bilim insanları ve doktorlar söylüyorlar. Bu tür konuların da insanları daha da karamsarlığa sürekleyebileceği konusunda haklısınız.
Kullanıcıların yüzde sekseni karamsar zaten, bu tür iç daraltan umut kıran yazıları okuyunca yine kendi kabuklarına çekiliyorlar. Hiç gereği yokken mücadeleden vazgeçmek olur mu ? Konu sahibi devrimci kafa yapısına atıfta bulunmuş, devrim tümden değişmedir. Devrim yapamıyorsanız bile ıslahat yapın, ruhunuzu az da olsa iyileştirin, devrimi kendiliğinden isteyecek zaten.
...
xact

Mesaj gönderen xact »

pineapple yazdı:olmaz pes edemem.. :(
sfden kurtulma sansi.. bu soz bana soyle geliyor, ortalama bir insan icn sorunsuz yasamasi icin gereken ozguven nedir, gercek anlamda soruyorum, artis artis gezip cok ozguvenliyim diyen insanlarin sahte duruslari anlaminda degil.. normal bir insan icin, sorunsuz bir yasanti icin 10 uzerinden bu degere 6 verebiliriz, 7 toplumda ortalamanin ustunde ozguvenli normal bir insanin durumu olsun, 8 her gun insanlarin karsisina cikip ders anlatan universite hocalari, 9 sarkicilar ve 10 politikacilar olsun.
bizim hedefimiz kac? 10 mu? kitleleri pesimizden surukliycek kadar ozguvenli olmak mi? o halde bundan kurtulamayabiliriz evet, cunku en iyiyi hedeflersek en iyi olamadigimz zaman zaten hicizdir. benim hedefim 3 birim olan ozguvenimi 6-7 seviyesine cikarabilmek.. ve bence bu mumkun.

cekingenlik huydur evet ama, (ice donukluk mesela, mizactir) ama cok cok basit oldugunu mantiken bildigimiz bazi durumlar karsisinda panik ataklar gecirmek huy degildir. bu hastaliktir, travmalarla ogrenilmis, yine ogrenmeyle degisicek bir seydir. hastalikla iyi yasamak da budur heralde. herkeste utanc yok mu? herkes utanir, reddedilmekten sevilmemekten asagilanmaktan korkar. bunlardan korkmak mesele degil, mesele bu korku mekanizmasinin bozulup hayatimizi yasanmaz hale getirmesi.
bu degisebilicek bir sey mutlaka.. basitce soyle sorsam, kendinizi sebepsiz ya da sebepli yere iyi hissettiginiz bir gunu hatta bir an´i hatirlayin, sosyal fobi orada miydi? kendinizin bile oha su an hic sosyal fobik hissetmiyorum dediginiz bir gun, bir an hic olmadi mi? herkesin mutlaka olmustur... demek ki olabiliyor.

psikoterapi, okul, iş, hepsine ayni anda basladigini soyleyen arkadasin ne kadar zor biseyin altindan kalkmaya calistigini anliyorum. bu sekilde terapide yasadigi sarsintilara dayanamayip alkolik olanlar bile var.
+1

İçe dönüklük mizaç olabilir belki ama anksiyete bozukluğu hastalığı geçirmek bir mizaç değildir. Buna aşırı kaygının sosyal durumları kapsadığı sosyal anksiyete bozukluğu yani sosyal fobi de dahildir. İçe dönük kişi toplum önünde titremez, aşırı derece kaygı yaşamaz, belki hiç yaşamaz. Sürekli tüm gözlerin üzerinde olduğunu düşünmez. Sadece içe dönüktür, pek konuşmayı sevmeyebilir, duygularını daha çok içinde yaşar. Bu yüzden yanlış anlamalara sebebiyet vermemek için mizaç ile anksiyete bozukluğu hastalığını birbirinden çok iyi ayıralım arkadaşlar.