Emotional Freedom Technique-tekniği

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

UNUTTUM..

EFT hakkındaki bilgilerini bizimle paylaşır mısın?

mesela ben bunu sunumlardan önce kullanmak istiyorum....

biraz bilgi verir misin rica etsem..nasıl yapmalıyım :roll:
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

EFT DUYGUSAL ÖZGÜRLEŞME TEKNİKLERİ OLARAK TÜRKÇEYE ÇEVİRİLMİŞTİR.ARKADAŞLAR EFT'NİN ÇIKIŞ NOKTASI AKUPUNKTUR OKUDUĞUM KİTAPLARA GÖRE... BİLİYORSUNUZKİ AKUPUNKTUR ALTERNATİF TIPTIR VE İNANÇLA İLGİSİ YOKTUR,AKUPUNKTURDA SÖYLENDİĞİ ÜZERE VÜCUDUMUZDA BELLİ BİR ENERJİ AKIŞI VARDIR BU AKIŞ SÜREKLİDİR VE EĞER BU AKIŞ KANALLARINDA TIKANMALAR OLURSA İŞTE O ZAMAN FİZİKSEL VE RUHSAL PROBLEMLER ORTAYA ÇIKAR.YANİ AKUPUNKTURA GÖRE VE DE EFTYE GÖRE BÜTÜN RAHATSIZLIKLAR DOĞRU AKAMAYAN ENERJİNİN SONUCU ORTAYA ÇIKAR EĞER BU AKIŞ BOZUKLUĞU YANİ ENERJİ TIKANIKLIĞI GİDERİLİRSE HERŞEY DENGELİ OLUR YANİ NORMALE DÖNER,RAHATSIZLIKLAR ORTADAN KALKAR.KISACA BU ŞEKİLDE ÖZETLEYEBİLİRİZ .İŞTE EFT NASIL AKUPUNKTURDA BAĞZI NOKTALARA İĞNELER BATIRILARAK ENERJİ AKIŞI DÜZENLENMEYE ÇALIŞILIYORSA EFTDE İSE BU AKU NOKTALARINA PARMAK UÇLARI İLE YAPILAN MİNİK VURUŞLARLA BLOKAJ ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞILIR.FAKAT EFT YAPARKEN EN ÖNEMLİ ŞEY İSTENMEYEN DUYGUYU DÜŞÜNÜP EFT YAPARKEN VÜCUT KİMYANIZI O DURUMA SOKMAK VE DE DOĞRU CÜMLELERİ BULMAKTIR.MESELA HEYECAN KONUSUNDA EFT YAPMAK İSTİYORUZ,CÜMLEMİZ ''İÇİMDEKİ HEYECANA RAĞMEN KENDİMİ SEVİYOR VE BEĞENİYORUM'' OLURSA EĞER BU PEK DE FAYDALI OLMAZ. BUNUN YERİNE O AN YAŞADIKLARIMIZI GENELLEMEK YERİNE DAHA DA BASİTE İNDİRGEYİP DAHA İYİ TANIMLAMAKTIR.MESELA '' FATMA/ALİ İLE KONUŞURKEN HEYECANLANMAMA RAĞMEN KENDİMİ DERİNDEN KABUL EDİYORUM VEYA SEVİYOR VE BEĞENİYORUM VB.....

BU ARADA LAVİNYACIM MESELA SEN DE SUNUM HEYECANINI BİRAZ DAHA TANIMLAYARAK BİRAZ DAHA İNDİRGEYEREK TEK TEK BÜTÜN TANIMLADIĞIN CÜMLELER ÜZERİNDE ÇALIŞMALISIN 30 DK BİRİNE 1 SAAT DİĞERİNE MESELA DAHA DOĞRUSU İÇİNDE O DUYGULARI ARTIK CANLANDIRAMADIĞINI HİSSETTİĞİNDE BU İŞ TAMAMDIR.YOKSA HİÇ BİŞEY DÜŞÜNMEDEN Bİ CÜMLE KURARSAN VE EFT YAPARKEN O DUYGULARI CANLANDIRAMAZSAN BU BOŞUNA BİR KÜREK ÇEKMEDEN İLERİ GİTMEZ MAALESEF.

BU ARADA BOYUN AĞRIN İÇİN EFT YAPARSAN ETKİLİ OLUR,MESELA BAŞ AĞRILARI İÇİN EFTNİN YARARINI EFT GİBİ ŞEYLERE İNANMAYAN BABAM ÇOK GÖRDÜ. ONA ZORLA EFT YAPTIM VE BAŞ AĞRISI GEÇTİ,İNANAMADI=))

NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİ HAKKINDA BİR KİTAP EDİNİRSEN DAHA İYİ OLUR MESELA ''EFT MÜRÜVVET MURAT SİSTEM YAYINCILIK'' AMA BEN YİNEDE AKU NOKTALARINI SÖYLİYİM;BAŞIN TEPESİ,KAŞIN İÇ KIMI,GÖZÜN DIŞ YANI,GÖZÜN ALTI,BURNUN ALTI,DUDAĞIN ALTI,KÖPRÜCÜK KEMİĞİ,KOLTUKALTI VE İKİ GÖĞSÜN ARASI VE SOL ELİNİN BAŞ PARMAĞININ DIŞ KENARI,İŞARET PAR.NIN YANI,ORTA PAR.NIN YANI,KÜÇÜK PAR.NIN YANI (YÜZÜK PAR.NI GEÇİYORUZ)... İŞTE OLUMLAMA CÜMLENİ KURDUKTAN SONRA VE O DUYGULARI HAYAL EDEREK HİSSETTİĞİNDE BU NOKTALARIN HER BİRİNDE BİR KEZ CÜMLENİ TEKRARLARKEN NOKTALARA YAKLAŞIK 9 KEZ İŞARET VE ORTA PARMAĞINLA HAFİFÇE VUR VE SERİYİ TAMAMLA BUNU DUYGUNDAN UZAKLAŞANA KADAR UYGULA İŞTE BU KADAR =))
Her hayal gerçek,her istek emir oldu hayata...
Mutluluk sen hissettiğin her an yanında :)
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

BU ARADA İSTENMEYEN DUYGULAR İÇİN BİR LİSTE YAPIP HERGÜN BİRİNE EFT YAPARSANIZ BU İYİ OLUR........ ;)
Kullanıcı avatarı
DeRDeM

Mesaj gönderen DeRDeM »

Tam anlayamadım ama anladıklarım doğru mu?

Mesela SF ile ilgili heyecan esnasında kalbimizin bulunduğu yere birkaç dakika hafif vuruşlar yapacağız ve ben heyecanlanmıyorum, korkmuyorum, içeri giricem ve hiç kimse benle alay geçmeyecek diye düşünücez..

Titreme anında.. Titreyen bölgelerimize; parmak, bacaklarımıza hafif vuruşlarla bir kaç dakika vurup içimizden şunları geçirizicez.. Titreyecek bir olay yok.. Korkulacak bir şey yok.. Herşeyi halledicem.. Bunun üstesinden gelicem..

Ya da titreme ve heyecan meydana eldiğinde titreyen yerlere, heyecanlandığımızda kalbimizin bulunduğu yere vurmak yerine belli bölgelere mi vuracağız..

Hangisi..?
Öğrendiklerim doğru mu?
ÖLÜMDEN NİYE KORKACAĞIM Kİ?
BEN VARKEN O YOKTUR, O GELİNCE DE BEN OLMAYACAĞIM..
(Montaigne)
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

PEK DOĞRU DEĞİL DERDEMCİM BU NOKTALAR TEMEL NOKTALAR HER DUYGU İÇİN AYNI NOKTALARA VURUŞ YAPICAKSIN DAHA SONRA DAHA DETAYLI ANLATIRIM BURADA =)))
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

EFT Nasıl Çalışır?

--------------------------------------------------------------------------------

Vücuttaki enerji akışını bir televizyondaki enerji akışına benzetebiliriz. Enerji düzgün aktığı sürece TV’de resimler ve ses nettir.Elektrik akışında bir sorun olduğunda ses parazitli, görüntü de karıncalıdır.Benzer durumu bedenimizde yaşarız.Negatif deneyimler de bedenimizdeki enerji akışını, dengesini bozar.

Bozulan denge de negatif duygulara yol açar.

EFT ile yaptığımız, değişik meridyenlerin başı ya da sonu olan akupunktur noktalarına hafifçe vurmaktır.Böylece her bir noktadan bütün meridyene enerji gönderilir. Bir dizi noktaya dokunularak tüm sistem kapsanmış olur. EFT’nin işe yaraması için, çözmek istediğiniz özel sorun üzerine odaklanarak bu vuruş işleminin gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bu tekniğin altında yatan prensip kısaca şöyle özetlenebilir:

• İnsanlar çocukluklarından itibaren, ruh dünyaları üstünde negatif etki yaratan birtakım olaylar yaşarlar.
• Bu olumsuz anılar onların enerji kanallarında (çin tıbbındaki adı ile enerji meridyenlerde) tıkanıklıklara (blokajlara) yol açar.
• Bu tıkanıklıklar da fiziksel hastalıklar, ruhsal problemler ve performans düşüklüğü gibi sorunlara yol açar.
• Blokajların çözülmesi ile birlikte negatif duygular ve bunların hayatımızda yarattığı kısıtlar da ortadan kalkar.

EFT Nasıl Yapılır?

--------------------------------------------------------------------------------

EFT, vücuttaki belli noktalara (EFT noktaları ) parmak uçlarıyla vurmak yoluyla yapılır.Yaşadığımız negatif olayı düşündüğümüzde enerji sistemimizde yine o olayı yaşarkenkine benzer şekilde bozulmalar ve tıkanıklıklar meydana gelir. EFT noktalarına vurmak da bu tıkanıklıkları açılmasını sağlar.Denge yeniden sağlandığında duygusal rahatlama da sağlanmış olur.

“Anı bellekte kalır, fakat duygusal yük ortadan kalkar. “

Kendini kabul etme ifadesi ve problemi tanımlayan ifade tekrarlanarak diagramdaki acı veren nokta ovalanır.
Bundan sonra diagramdaki noktalara yaklaşık yedi kez vurulur ve vurulurken problemi tanımlayan ifade tekrarlanır. Problemli durumun varsa çeşitli açıları ile ilgili olarak bu işlem tekrarlanır.

Önemli Not: EFT ile birçok fiziksel sorun başarı ile çözülmüş olmasına karşı asla gerekli tıbbi müdahaleyi dışlamaz, tersine EFT’yi modern tıbbı tamamlayıcı, hızlandırıcı bir unsur olarak görmek gerekir.
Bazı kompleks problemlerde sonuç almak görece olarak daha uzun zaman ve kararlılık ister, bazen usta bir EFT pratisyenine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak şu ana kadar birçok sıradan insan bu tekniği öğrenmiş, hayatlarındaki stres seviyesini düşürmüş ve birçok problemlerini kendi başlarına çözebilmişlerdir.

EFT ve Yönler

Bazı durumlarda üzerinde çalışılan olayın başka boyutları ya da yönleri ortaya çıkabilir. Bunlar üzerinde de çalışmak gerekir.

Yönler bazen bir kaç tane, bazen de yüzlerce olabilir.Yüzlerce olması gözünüzü korkutmasın çünkü bu tamamı üzerinde de çalışmak zorunda kalacağınız anlamına gelmiyor.

Tercihen hatırlanan ilk olaydan başlayarak tek tek olaylar üzerinde çalıştığınızda, bilinçaltınız bunu geneller ve kalanı da kendiliğinden çözülür.

Örnek olarak fobileri alalım. Fobiler tek seferlik kuvvetli öğrenmelerdir. Yani bir tarihte duygu yükü yüksek bir deneyim yaşanmıştır (küçükken birinin üstünüze yılan atması gibi) ve o sırada da enerji sistemi bozularak fobiye yol açmıştır. Olayı çözmek çok az zaman alır (5-10 dakika) çünkü bir tek olay sonucunda oluşmuştur.

Ama bir kişinin tüm çocukluğu boyunca aşağılanması ya da kötü muamele görmesi durumunda, olayın birden fazla yönü olduğunu görürüz.

Bu duygu geçmişte defalarca yaşanarak güçlenmiştir ve zihinde birden çok sahne ve olay vardır.Dolayısıyla bu durumu çözmek görece olarak daha uzun sürebilir.Hatırlanan her olay üzerinde çalışılır, ardından duygu seviyesi test edilir, kişi duygu seviyesini “0” olarak değerlendirinceye kadar sabırla çalışılmaya devam edilir.

Spesifik Olmak

Uygulama sırasında kullanacağınız ifadeyi seçerken olabildiği kadar spesifik olmanızda büyük fayda var.
“annem beni sevmiyor” ya da “ben başarısız biriyim” ifadeleri, üzerinde çalışılmak için fazla genel bir ifadelerdir. Bunlar yerine başarısız olduğunuza inanmanıza yol açan spesifik olaylar ya da durumları düşünmeniz ve onlar üzerinde çalışmanız gerekir. Örnek: “başarısızım çünkü matematik sınavından en düşük notu ben aldım” “ Başarısızım çünkü istediğim bölümü kazanamadım” “başarısızım çünkü arkadaşlarım öyle diyor” gibi….
Bunun gibi hayatınızın geneline yayılmış duygularla ilgili olarak o duyguyu hissettiğiniz durumlar üzerinde tek tek çalışırsanız bir süre sonra kendinizde çok derin değişimler göreceksiniz.

UMARIM BU YAZILAR DAHA AÇIKLAYICI OLMUŞTUR DERDEM.DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTERSEN;http://www.efturkey.com

=))
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

yukarda bağzı yazmışım olamaz ya :P
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

E UNUTTUM, peki sen bunları kendinde, sosyal fobin üzerinde uygulayabiliyor musun???
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

hayır... çünkü gerek kalmadı :D
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

Sosyal fobin bitti mi? Ne güzel ..
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

uzun zamandır söylüyorum bunu... ufak kaygılar var sadece... maşallah diyin lütfen :D
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

Maşallah...Sevindim senin adına...Devamı gelir umarım..
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

Hmm, maşallah hadi bakalım...
E yok mu hiç SF'li arkadaşın, üzerinde deney yapabileceğin :)?
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

ne deneyi lord@? eft için mi?