terapiler neden çok pahalı

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Kullanıcı avatarı
demett

terapiler neden çok pahalı

Mesaj gönderen demett »

Sf de ilaç tedavisinin yanında terapi olması taraftarıyım. Fakat hiç gitmedim. Çünkü hep işin maddi yönünü düşünüyorum. Psikiatriste her ay gitmek gerekmiyo, bu yüzden bunun masrafını karşılayabiliyoruz. Ama terapi öyle deil ki, belki haftada bir, iki defa gitmek lazım. E bu masrafın altından nasıl kalkılır anlamış değilim. kaldı ki biz milletçe herşeyimizi taksitle alır olduk. Bu konuda da kolaylık yok. Verilen emeğin tabi ki karşılığının alınması taraftarıyım, ama bunun makul bi ölçüsü olmalı diye düşünüyorum. İstanbul'dan Sena hanım saolsun sf net üyeleri için grup çalışması düzenliyor, ücret almıyor. Çok güzel. Bana kalırsa makul bi ücrette alabilir, Ankarada terapist bilenler, terapi almış olanlar, özellikle grup terapisi, lütfen yazsınlar. Fiyatları da belirtirseniz süper olur.

sevgilerrr
sessiz gemi

Re: terapiler neden çok pahalı

Mesaj gönderen sessiz gemi »

Evet Sena hanım büyük bir fedakarlık gösterip bize böyle bir fayda sağladı Tabi bu karşılıklı bir fayda Biz de ona anlattıklarımızla bilimsel vaka örneği sağlıyoruz Hikayelerimizi açıyoruz Normal bir yurdum insanı ne yaşıyorsa onlardan işte

Ankara'da yaşamıyorum ama sosyal güvencen varsa devlet hastanelerine git Evet, kısa süreli terapi yapılıyor ama hiçbir şey konuşamadan evde beynini kemirmekten iyidir gene Hatta her hafta farklı hastanelere gidersin Böyle aynı kurumda neden 1 hafta arayla geliyorsun gibi bir tepkiyle de karşılaşmazsın
demett yazdı:İstanbul'dan Sena hanım saolsun sf net üyeleri için grup çalışması düzenliyor, ücret almıyor. Çok güzel. Bana kalırsa makul bi ücrette alabilir,
global

Mesaj gönderen global »

amphetamin yazdı: Hatta her hafta farklı hastanelere gidersin Böyle aynı kurumda neden 1 hafta arayla geliyorsun gibi bir tepkiyle de karşılaşmazsın
Bence bu olmaz. Anlaşılır. Artık ssk da tüm hastaların kayıtları var. Anlaşılır bence.
Hem terapi olmasa bile bir doktorun, sadece bir dktorun gözetimi altında olmak iyidir. İlaç artırmak veya azaltmak gerektiğinde hangi doktor karar verecek??
Doktorları birbirine düşürürsün öyle. :D
sessiz gemi

Evet her hafta farklı bir hastaneye gitme fikri abartılı olabilir ama sosyal güvencen varsa her hafta terapi alabilirsin İllegal birşey yapmıyorsun sonuçta :P
Kullanıcı avatarı
demett

Mesaj gönderen demett »

arkadaşlar tşk ederim ama bence bi orda bi burda terapi olmaz. Öncelikle konuda profesyonel psikolog olmalı (psikiyatrist değil) sonra hastayı iyi takip etmeli. Ya yıllardır çözemedim nasıl düşünecem de rahat hissedeceğim. Aslen işin temeli cesaret galiba. Sf olduğumuz içinde grup terapi daha uygundur gibi geliyor.
sessiz gemi

demett bu dediğin işler bu devirde paraya bakıyor malesef Ucuz psikologlar da vardır ama Ankara'da kim var kim yok hiçbir bilgim yok Devlet hastanelerinde de psikologlar oluyor Sosyal güvencen varsa oraları araştır
xact

Mesaj gönderen xact »

Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen yazıyorum çünkü bu siteye birçok misafir gelip bu yazıları okuyabiliyor. Devlet hastanesi psikologları ücretsiz ama klinik psikolog değildi benim gittiğim yani yüksek lisans yapmamış psikolog ve terapi yapamıyor. Sadece önerilerde bulunuyor, sen anlatıyorsun o dinliyor falan...

Diğer psikologların bu kadar pahalı olmasının sebebi bence işi ticarete dökmeleri. Bir tıp fakültesi mezunu profesör doktor psikiyatrist bile kıytırık bir edebiyat fakültesi klinik psikoloğu kadar ücret talep etmeyebiliyor.
Kullanıcı avatarı
pineapple

Mesaj gönderen pineapple »

hastanede sizi 15-20 dakika goren kisiler, size bu dogrultuda ilac yazan insanlar terapist degildir.
terapiler evet cok pahali, konuyu acan kisinin yukarida bahsettigi gibi, haftanin en az 1 gunu, 1 saat gorusme odasina girersiniz ve uzun solukludur. 1 yil bazen 2 yil terapi surebilir. terapist dedigimiz kisinin psikoloji bolumunden sonra mutlaka klinik psikoloji alaninda yuksek lisans yapmis olmasi ve hatta bir cok baska egitim de almis olmasi, cesitli terapi dallarinda egitimlerinin bulunmasi gerekiyor.

psikologlarin bu kadar pahali olmasinin sebebi dendigi zaman birkac faktor devreye giriyor. ben bu parayi cok zor sartlarda da olsa verebilen biriyim, size kisaca anlatiyim.
bir kere omru boyunca insan anatomisinin cesitli bolumlerini bir makinayi inceler gibi incelemis ve isimlerini ogrenmis olan tip fakultesi mezunlarinin bu isi yapmaya daha muktedir oldugunu hicbir sey gostermez, onlar da terapi uygulayan kisiler olmak istediklerine karar verirlerse, 0'dan bir psikoloji egitiminden geciyorlar, yani okuduklari tip fakultesi hicbir ise yaramiyor. ayrica bu kisiler yine terapi uygulayacaklarsa tipki psikoloji mezunlari gibi kendileri de supervizyon denen seyden gecmeli, bu da su anlama gelir, kendileri bir kac farkli psikolog tarafindan analizden gecerler. kendi karanlik yanlariyla tanismalari ve onlari hastayla iliski icindeyken nasil kontrol ediceklerini ogrenmeleri gerekir. tum bu yollari yurumemis kisiden terapist filan olamaz. ozel bir ofis acip yuksek lisans diplomasini oraya assa bile bir danisana kesinlikle zarari dokunucaktir.
ki bu yolun bir kismini bazilari yuruyemiyor egitimi yarim birakiyorlar, boyle bir psikiyatrist arkadasim var. kendisinin karanlik yanlariyla yuzlesmeye dayanamamis ve terapist olma hayalinden vazgecmis, durumu kendi de aynen boyle anlatiyor. simdi hastanede gelen hastalara hicbir ise yaramiycak teshisler koyup ilac yazmaya devam ediyor.

bu anlattiklarimdan da belli oldugu gibi, terapist olmak cok cok zor bir olay.
ben de isin icine girmeden ayni sizler gibi dusunur, neden bu kadar pahali oldugunu bir turlu anlamazdim. ama terapi gercekten de oyle bir yolculuk ki, gidip bir yere uzanip sorunlarinizi anlattiginiz ve rahatlayip iyilestiginiz bir sey degil, karsinizdaki danisanin da butun insani yetilerini sonuna kadar kullanip sizinle gelmek zorunda oldugu cok zorlu ve cetrefilli bir iliski.

kisacasi bir gun sunu dedigimi hatirliyorum, evet, bir baska insanin kafasinin icine bu derece girebilmek icin talep edilen bu para... galiba bu kadar zor bir is, ancak bu para karsiliginda yapilabilir.
bundan emin olabilirsiniz.
Laugh and all the world laughs with you, weep and you weep alone.
kalıcısıkıntı

Mesaj gönderen kalıcısıkıntı »

tam da pahalı olunca millet 'işe yarıyor galiba' diye düşünülmesi için öyle.diyecektimki pineaaple vazgeçirttin beni
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...