Sosyal fobiklerin sosyal zekası daha mı yüksek?

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Tayfun

Sosyal fobiklerin sosyal zekası daha mı yüksek?

Mesaj gönderen Tayfun »

Forumda "sosyal fobi akıllı insanların hastalığı" şeklinde başlıklar var. SF üzerine araştırmalar yapıyorum ve sf'nin zeka ile ilişkisine dair bilimsel bir çalışma görmedim. Yani sf'li bireylerin daha zeki olduğu ya da düşük zekalı olduğuna dair bir veri bilmiyorum. Belki ileri de bununla ilgili bir çalışma yapılabilir. Ancak sf'lilerin daha empatik ya da sosyal beceri konusunda daha iyi olabileceği konusunda bazı veriler var. Bazı çalışmalar sf'lilerin iletişim becerilerinin yetersiz olmadığını yalnızca kaygıdan dolayı gerektiği gibi iletişim kuramadıklarını ortaya koymuştur. Son yıllarda üzerinde özellikle çok fazla çalışma yapılmaya başlanan bir konu var:SOSYAL ZEKA.
Sosyal zeka başka insanların ruh hallerini, duygu durumlarını anlama ve ona uygun olarak da insanlarla ilişki de bulunma becerisi olarak tanımlanabilir. Kavram iki boyuttan oluşmakta (1) insanları anlama (2) insanlarla ustaca iletişim kurma. Sf'li bireylerin özellikle birinci boyut olan insanları anlama yani beden dillerinden, sözlü ve sözsüz mesajlarından onların ruh hallerini okuyabilme konusunda sağlıklı bireylere göre daha ileri de olduğunu düşünüyorum. İkinci boyutta yani iletişim kurma boyutunda ise daha geride olabileceklerini düşünüyorum. Tabii bunlar varsayımdan ibaret, bilimsel bir çalışmayla ortaya konması gerekiyor. Bu konuda halen devam eden çalışmalarım var. Araştırma tamamlandığında burda paylaşacağım.

Sonuç olarak araştırma beklentilerim şunlar, sf'li bireyler sağlıklı bireylere göre sosyal zeka açısından daha gelişmiş durumdadırlar, empatik beceriler açısından daha gelişmiş durumdadırlar. Performans gerektiren sosyal beceri açısından ise daha zayıftırlar.

Eğer araştırma sonucu bu beklentiler doğrultusunda çıkarsa şunun tartışılması gerekir. Sf'liler sosyal zeka açısndan daha iyi durumdalarsa bu olumlu özelliklerden nasıl faydalanılabilir?

"Sosyal fobi tedavi edilebilen bir hastalıktır."
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

Evet ilginç ve bir o kadar da aydınlatıcı veriler.Yeni çalışmalarınızın sonuçlarını da merakla bekliyoruz.
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
deagolbrandybuck

Re: Sosyal fobiklerin sosyal zekası daha mı yüksek?

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Tayfun yazdı:Forumda "sosyal fobi akıllı insanların hastalığı" şeklinde başlıklar var. SF üzerine araştırmalar yapıyorum ve sf'nin zeka ile ilişkisine dair bilimsel bir çalışma görmedim. Yani sf'li bireylerin daha zeki olduğu ya da düşük zekalı olduğuna dair bir veri bilmiyorum. Belki ileri de bununla ilgili bir çalışma yapılabilir. Ancak sf'lilerin daha empatik ya da sosyal beceri konusunda daha iyi olabileceği konusunda bazı veriler var. Bazı çalışmalar sf'lilerin iletişim becerilerinin yetersiz olmadığını yalnızca kaygıdan dolayı gerektiği gibi iletişim kuramadıklarını ortaya koymuştur. Son yıllarda üzerinde özellikle çok fazla çalışma yapılmaya başlanan bir konu var:SOSYAL ZEKA.
Sosyal zeka başka insanların ruh hallerini, duygu durumlarını anlama ve ona uygun olarak da insanlarla ilişki de bulunma becerisi olarak tanımlanabilir. Kavram iki boyuttan oluşmakta (1) insanları anlama (2) insanlarla ustaca iletişim kurma. Sf'li bireylerin özellikle birinci boyut olan insanları anlama yani beden dillerinden, sözlü ve sözsüz mesajlarından onların ruh hallerini okuyabilme konusunda sağlıklı bireylere göre daha ileri de olduğunu düşünüyorum. İkinci boyutta yani iletişim kurma boyutunda ise daha geride olabileceklerini düşünüyorum. Tabii bunlar varsayımdan ibaret, bilimsel bir çalışmayla ortaya konması gerekiyor. Bu konuda halen devam eden çalışmalarım var. Araştırma tamamlandığında burda paylaşacağım.

Sonuç olarak araştırma beklentilerim şunlar, sf'li bireyler sağlıklı bireylere göre sosyal zeka açısından daha gelişmiş durumdadırlar, empatik beceriler açısından daha gelişmiş durumdadırlar. Performans gerektiren sosyal beceri açısından ise daha zayıftırlar.

Eğer araştırma sonucu bu beklentiler doğrultusunda çıkarsa şunun tartışılması gerekir. Sf'liler sosyal zeka açısndan daha iyi durumdalarsa bu olumlu özelliklerden nasıl faydalanılabilir?

"Sosyal fobi tedavi edilebilen bir hastalıktır."
Bence insan kaynaklarında, belki sosyal bilimlerde sflilerden faydalanılabilir. Belki şiir, edebiyat, film, reklam, dizi senaristliği gibi konularda faydalanılabilir. Endüstri mühendisliği, bilgi teknolojileri, tasarım gibi yaratıcılık gerektiren konularda faydalanılabilir.
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Re: Sosyal fobiklerin sosyal zekası daha mı yüksek?

deagolbrandybuck yazdı:
Bence insan kaynaklarında, belki sosyal bilimlerde sflilerden faydalanılabilir. Belki şiir, edebiyat, film, reklam, dizi senaristliği gibi konularda faydalanılabilir. Endüstri mühendisliği, bilgi teknolojileri, tasarım gibi yaratıcılık gerektiren konularda faydalanılabilir.
+1
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
vdt02

Mesaj gönderen vdt02 »

sf lilerin diğer insanları anlama yetisi gerçekten diğer insanlarınkinden fazlaysa bence çok fazla gözlem yapmalarından kaynaklanıyo bence.yani diğer insanların davranışlarını gözlemlemekten ve bu davranışların sebeplerini düşünmekten.
belki de bu anlama veya anlayış gösterme adı her neyse... bu durum bir yerde ahmaklık gibi geliyor bana.çünkü birçoğumuz kendi davranışlarımızı çevrenin isteklerine göre şekillendirmeye çalışıyoruz. çevremdeki insanlar ne der, ne düşünür benim hakkımda vs. gibi. ve bu yüzden hiçbir zaman kendimiz olamıyoruz. kendimizi başkalarının istediği gibi davranmaya mecburmuşuz gibi hissediyoruz. eğer bu anlayışlı olmaksa, anlayışlı olmanın hiçbir gereği yok bence.
Kullanıcı avatarı
naribeyza

vdt02 yazdı:sf lilerin diğer insanları anlama yetisi gerçekten diğer insanlarınkinden fazlaysa bence çok fazla gözlem yapmalarından kaynaklanıyo bence.yani diğer insanların davranışlarını gözlemlemekten ve bu davranışların sebeplerini düşünmekten.
belki de bu anlama veya anlayış gösterme adı her neyse... bu durum bir yerde ahmaklık gibi geliyor bana.çünkü birçoğumuz kendi davranışlarımızı çevrenin isteklerine göre şekillendirmeye çalışıyoruz. çevremdeki insanlar ne der, ne düşünür benim hakkımda vs. gibi. ve bu yüzden hiçbir zaman kendimiz olamıyoruz. kendimizi başkalarının istediği gibi davranmaya mecburmuşuz gibi hissediyoruz. eğer bu anlayışlı olmaksa, anlayışlı olmanın hiçbir gereği yok bence.
Empati mutlaka olmalı bunla birlikde sadece başkalarını düşünüp kendimize zarar veren bir şekilde olmamalı haklısın.Herşeyin azı karar çoğu zarar diye boşuna dememişler :roll:
Naribeyza
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

Hayatta en büyük erdemlerden birisinin gücünüz yettiği halde birisinden intikam almaktan vazgeçmenizdir. Bu insanın büyüklüğünü olgunluğunu gösterir. Ancak gücü yetmediği için intikam almaktan vazgeçmesinin bir anlamı yoktur. Çünkü zaten istesede intikamını alamayacaktır.

Aynı durum empatik olma ya da başkalarına anlayışlı şekilde davranmak içinde geçerlidir. Yani karşıdakini kırabilecek ya da zarar verebilecek şekilde davranma seçeneğiniz varken siz empatik ve anlayışlı bir şekilde davranıyorsanız bu büyük bir erdemdir. Ancak empatik ya da anlayışlı davranmaktan başka bir seçeneğiniz yoksa, zaten korku ve endişe içindeyseniz bu davranışın takdir edilecek bir yönü yoktur.
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Her zaman söylediğim bir söz var. Birşeyi yapmamak ile, yapamamak aynı şey değildir.

Bir forum buluşmasında arkadaşın bir tanesi hadi tanımadığımız insanlara saati soralım dedi. Bana bu hiçte cazip,cekici,heycanlandırıcı bir fikir gibi gelmedi. Cunku ben zaten tanımadıgım bir insana saat sorabilirim, bu yuzden boyle bir faaliyet benim icin anlamlı gelmedi. Ama bunu yapamayan bir insan olsaydım sanırım bu teklife kayıtsız kalmaz bunu basarmak icin can atardım.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Re:

Mesaj gönderen juanpr »

Tayfun yazdı:Hayatta en büyük erdemlerden birisinin gücünüz yettiği halde birisinden intikam almaktan vazgeçmenizdir. Bu insanın büyüklüğünü olgunluğunu gösterir. Ancak gücü yetmediği için intikam almaktan vazgeçmesinin bir anlamı yoktur. Çünkü zaten istesede intikamını alamayacaktır.

Aynı durum empatik olma ya da başkalarına anlayışlı şekilde davranmak içinde geçerlidir. Yani karşıdakini kırabilecek ya da zarar verebilecek şekilde davranma seçeneğiniz varken siz empatik ve anlayışlı bir şekilde davranıyorsanız bu büyük bir erdemdir. Ancak empatik ya da anlayışlı davranmaktan başka bir seçeneğiniz yoksa, zaten korku ve endişe içindeyseniz bu davranışın takdir edilecek bir yönü yoktur.

güzel bir başlık güzel bir yazı ve benım de merak ettiğim birşey,sosyal zekayla ilişkisi..
ama biz intikam alamadıgımızdan dolayı degil almamamız gerektigini bildigimiz için yapmıyoruz bu tarz seyleri bence..
istesek de yapamyız evet ama yapmak da istemıyoruz zaten,
çünkü iyi analiz yapıyoruz,nerde nasıl davranmamız gerektigini iyi ölçüyoruz,bazen insanlara dışardan baktgımda ne kadar cok iletişim kazalarına sebep olduklarını görebiliyorum,
anlamsız tartışmalara girenler,birbirlerini anlamayan insanlar,bencil insnlar,problem çözmeyi bilmeyenler..

sonuc olarak biz sf yi yendikten sonra canavar kesilmiycez:) yine empati kurabilen,anlayışlı ve bilinçli insanlar olmaya devam edicez çünkü sf bize bunu öğretti..
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]