Sosyal fobinin kardeşleri

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Tayfun

Sosyal fobinin kardeşleri

Mesaj gönderen Tayfun »

SF'ye benzeyen önemli bir psikolojik hastalık daha vardır: Şizoid kişilik bozukluğu. Belirtiler Sf'ye çok benzer.

1-Ailenin bir üyesi gibi davranamama, yakın ilişkiye girmeme ya da girmekten zevk almama, 1-2 kişiden fazla yakın ilişkileri yoktur.
2-Çoğunlukla tek bir etkinlikle uğraşmayı yeğlerler
3-Başkalarıyla cinsel deneyim yasamaya ilgi ya yoktur ya da çok azdır
4-Genelde aktivitelerden zevk almaz , alsa bile çok az etkinlikten zevk alır
5-Birinci derece akrabaları haricinde yakın arkadaşları ya da sırlarını paylaştıkları dostları yoktur
6-Başkalarının kendilerine yönelttikleri övgü ya da eleştirilere karsı ilgisiz görünürler
7-Duygusal olarak soğuk, uzak, monoton bir duygulanım gösterirler. Sıcaklık ve sevecenlik hissi uyandırmazlar.

Bu grup kişiliğin asal özelliği sosyal ilişkilerden uzaklaşma ve başkaları ile birlikteyken duygu ifadelerindeki kısıtlılığıdır. Kendi baslarına vakit geçirmeyi tercih ederler.

Başkaları ile irtibat gerektirmeyen tek bir uğraş ya da etkinlikle uğraşırlar (bilgisayar, matematik oyunları, astronomi, bulmacalar,yap-boz oyunları,pul koleksiyonu gibi soyut,mekanik islerle uğraşırlar. Sosyal hayatin gerektirdiği bazı durumlara beklenen uygun karşılıkları veremezler.

Toplumsal becerilerden uzak, içine kapanık kişiler olarak yasarlar. Karsılaşmalar esnasında gülümseme, tokalaşma, basla selamlama gibi davranışlar nadirdir.Üzerlerine gidilip, kışkırtılsalar bile öfke ve gerginliklerini göstermekte güçlük çekerler. Hayatları amaçsız, rüzgarda sürüklenen bir yaprak gibi görünebilir.Genellikle evlenmezler.Ailelerine bağımlı olarak hayatlarını sürdürebilirler.

Şizoid bozukluk Sf'ye göre çok daha ağır ve tedavisi zor bir hastalıktır. Sf ile şizoid'in en önemli farkı ise Sf'li bireyin başkalarıyla iletişim ve ilişki kuramamasına rağmen, iletişim kurmayı istemesidir. Şizoidlerde ise iletişim kurma becerisi olsa bile iletişim kurmak istemez. Bir de çekingen (avoidant) kişiik bozukluğu vardır ama sitede onunla ilgili yazılar var tekrar yazmaya gerek yok.

"Sosyal fobi tedavi edilebilen bir bozukluktur."
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
Çetin

Mesaj gönderen Çetin »

Şimdi şizoid dedin ilişki kurmak istemez sf li ister...ama bende ikiside var duruma göre deişkenlik gösteriyor yada ruh halime göre..bazen hiç kimseyele konuşmak istemiyorm bazende herkesle iletişim kurmayı öçok istiyorum.durumum çokmu vahim hemn sf li hem şizoid miyim :( :shock: :oops:
Çetin

Mesaj gönderen Çetin »

Son zamanlar üzgünüm ve kırgınım sana,ellerim yazar fakat dargınım sana,boş sokaklarında dalgınım haydi gel bana ,düşenin dostu olmaz sende vur bana..işte sf linin hayat özeti içimden yazmak geldi konuyla alakası yok ama :D ben Okula kaçtım görüşürük
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

Sevgili Çetin buradaki bilgilere bakarak herhangi bir tanı koyman kendi kendine doğru değil. Burda yazdıklarım yalnızca bilgi amaçlı tanı koymak için bu belirtilerle birlikte pek çok nokta dikkate alınır. O da ancak bir uzmanla yüzyüze görüşme yaparak bazı psikolojik testleri uygulayarak sağlanır. Sadece böyle birşey olduğundan haberiniz olsun istedim.
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

çok doğru noktaya değinmişiniz sosyal fobi diye bir kişilik bozukluğu yok ama sosyal fobi benzese benzese çekingen kişilik boz. ve okb bozukluğa benzer veya karışımı olurdu..

sosyal fobinin en büyük farkı şu : insanlarla beraber olmak ister , hep hayalinda konuşur ah şöyle yapsaydım der .hayata dair özlemleri vardır. ama şizoid kesinlikle insanlarla beraber olmak istemez onlardan uzaklaşırken asla onlara dair gizli özlemi yoktur. zaten şizofreni varsa ailenizde şizoya benzer yapısı vardır ve o ailelerde daha çok gözükür
Mal sahibi Mülk sahibi hani bunun ilk sahibi ,Malda yalan mülkte yalan gel birazda sen oyalan. ...herkes kendi hayatının kahramanıdır..tırmanmak istediğimiz bi dağ,kurtarmak zorunda olduğumuz bi hayat vardır,bu kendimizinki bile olsa..
Çetin

Mesaj gönderen Çetin »

sosyal fobinin en büyük farkı şu : insanlarla beraber olmak ister , hep hayalinda konuşur ah şöyle yapsaydım der .hayata dair özlemleri vardır. ama şizoid kesinlikle insanlarla beraber olmak istemez onlardan uzaklaşırken asla onlara dair gizli özlemi yoktur. zaten şizofreni varsa ailenizde şizoya benzer yapısı vardır ve o ailelerde daha çok gözükür

Doğru bi tanımlama..sorucağım bişey var şizoid olanlar hiç bi şekildemi iletişim kurmak istemez yoksa tedaviyle istekli hale gelebilirmi..eğer çözümü yoksa şizofren demen doğrudur :D çünkü ruh hastalığı gibi bişeydir bu kanımca..sosyal fobi hiç olmazsa tedavi edilebiliyor..ama bütün bunların akabinde bende sosyal fobi yada şizoid in daha ötesinde bişey olduğunu düşünmeye başladım :D güldüğüme bakmayın sinirden :D acısız bi şekilde ölmeyi istiyorum hayatıma devam etmemek için..çünkü devam edersem insanları anlamamaya ve insanlar tarafından anlaşılmamaya yada yanlış anlaşılmaya devam edicem..işte bu yüzden düşünüyorm sessiz sakin bi şekilde hayatıma son vermeyi...bunu gerçekden istiyorm ama dini yönden hassas birisi olduğum için bu beni engelliyor..ben tedavi edilemeyeceğime inanıyorm..küçükken 5 vakit namaz kılan ben şu anda Yaradana isyan edecek duruma geldiysem gerçekden hayatıma son verilmesini hakeden biri olduğum inancındayım..içinizden bazıları hayır bazıları deil hepiniz :D diyceksinizki işte bu senle ilgili bi problem çözüm sende bu sadece kendine değer vermemeyle ilgili bişey vs vs.. ama ben kendi açımdan çok değerlendirme yaptım muro'nun da dediği gibi çok özeleştiri yaptım :D ama netice hep aynı böle devam edicek ve devam etmemesi gerek çok uzun oldu okumadan geçin ben içimi dökmüş oldum yeter bana :D