Sosyal fobinin kardeşleri

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
ceyhansuyu

Re: Sosyal fobinin kardeşleri

Mesaj gönderen ceyhansuyu »

Bende bi çokluk var ya hayırlısı...... ne olduğunu anlamadım. [smilie=dash3.gif]

okuduğum her konuda kendini bulur mu insan ?
ogalican

Mesaj gönderen ogalican »

Ben de bildiklerimi aktarayım...

Şizoid kişilik bozukluğu, sosyal fobi ile büyük benzerlik gösterir ve belirtiler neredeyse aynıdır.
Gelelim farklarına...

Sosyal fobide, birey sosyal ilişkilere girmek durumunda kaldığında kaygılanır ve kendisini tehdit altında hissettiği ortamdan uzaklaşır.
Şizoid kişilik bozukluğunda, birey sosyal ilişkilere girmeyi son derece gereksiz bulur. Kendisini tehdit altında hissettiği için değil- ciddi anlamda sıkıldığı veya ilgisini çekmediği için böyle bir ortamdan uzak durur.

Sosyal fobide aktif olarak verilen bir tepki; kaygı içerisinde uzaklaşma çabası varken, şizoid kişilik bozukluğunda -sf'ye oranla- pasiflik ve tepkisizlik göze çarpar...

Verilerde şizoid hastalığının yaygınlık oranı %5 olarak gösteriliyor. Sf'ye kıyasla çok çok daha az rastlanır. Bu yüzden belirtiler benzeşiyor diye hemen paniğe kapılmayın. Kişilik özelliği ile kişilik bozukluğu birbirinden farklı şeylerdir, yani belirtilerin hepsinin olması bu hastalığa sahip olduğunuz anlamına da gelmez; psikoloji böyle bir alan işte..

Teyk it izy men, ol rayt? [smilie=crazy_pilot.gif]
ogalican

Mesaj gönderen ogalican »

Sosyal fobinin diğer yakın akrabaları arasında da antisosyal kişilik bozukluğunu ve asosyalliği gösterebiliriz.

Avoidant (Çekingen) kişilik bozukluğu ile sosyal fobinin en önemli ortak yönleri; güven eksikliği, düşük özsaygı, topluma uyum sağlayamayacağı düşüncesi, yetersizlik duygusudur. Bu iki hastalık -kişisel görüşme göre- neredeyse birbiriyle iç içe geçmiştir, tedavileri de benzerdir...

Bakın yukarıdaki mesajda bir şey belirtmiştim. Kişilik bozukluğu ile kişilik özelliği aynı şey değildir. Hemen halk arasında "çekingen", "utangaç", "sakin" gibi sıfatlarla anılan insanlarda böyle hastalıklar olduğunu düşünmeyin. Bence psikolojide en zor şey hastalığı tespit edebilmektir...

Sosyal fobi yaygın ve çok basit bir hastalıktır.
Sosyal fobinin tedavisini zorlaştıran ise ona eşlik eden yan faktörler içki-madde bağımlılığı ya da eşlik ettiği depresyon-anksiyete-duygudurum bozukluklarıdır.

Bu yüzden forumda abuk subuk yöntemler denemesine rağmen başarıya ulaşan veya çok çaba sarf etmesine rağmen istediği sonuçları elde edemeyen kişiler olduğunu görüyoruz...
Kullanıcı avatarı
4kisagün

Mesaj gönderen 4kisagün »

Bendeki tüm belirtiler "avoidant personality disorder" hastalığına daha yakın duruyor. Doğrusu birkaç gün öncesine kadar bu kişilik bozukluğundan haberdar dahi değildim, ancak internette okuduklarım beni tamamiyle bu hastalıktan muzdarip olduğum kanısına vardırdı. Hastalığın ortaya çıkışından (örneğin korumacı bir ailede yetişmek, dış dünyayı çocuğa düşmanlarla çevrili bir ortam olarak tanıtmak) tutun da tüm belirtilere kadar hepsi birebir örtüşüyor.

Bu kişilik bozukluğunun teşhisi için kişide şu ICD-10 kriterlerinden en azından dördü olmalıymış:
1) daimi korku ve kaygı duyguları
2) kendini başkalarına kıyasla değersiz, sosyal anlamda işe yaramaz, cazibesi olmayan bir kişi olduğuna inandırmak
3) sosyal ortamlarda eleştirilmek ve reddedilmekten aşırı derecede çekinmek
4) insanlarla sadece sevildiğini hissettiğinde ilişki kurabilmek
5) bedensel emniyeti için sınırlı bir hayat tarzına sahip olmak
6) eleştirilmekten, reddedilmekten korktuğu için sosyal ilişki gerektiren işlerden ve aktivitelerden kaçınmak

Elbette psikolog olmadığımız için kendi başımıza teşhis koymamız mümkün değil, bu yüzden şahsen ben en yakın zamanda bir psikoloğa başvuracağım.
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

Belirtileri birbirine benzesede bence SF ve Şizoid bozukluk apayrı hastalıklar. Biz sf'liler sf'den geçici olarak kurtulabilir. Bir ortama uyum sağladığımızda o ortamın en popüleride olabiliriz. Ben bunu bizzat yaşadım. Bundan anlatılmaz bir zevk alırsınız. Sonradan tekrar dibe batabilirsiniz ama bu sizin tekrar ortamını bulduğunuzda sf'den sıyrılamayacağınızı söylemez. Madde bağımlılığı, depresyon, alkol SF'yi iyice vücuda işliyor anladığım. Ama şizoidler bu toplumdan kaçmayı isteyerek yapıyorlar ve bundan memnunlar. Çünkü toplumda normal insanların aldığı zevki alamıyorlar. Bence Sosyal Fobi geçici bir dönem ve şizoid bozukluğa göre çok daha basit bir hastalık. Şizoidlerin tedavi olmak istediklerini bile sanmıyorum. Bir tarafta ilaçla,ilaçsız SF'den kurtulan bir sürü insan hayatını yaşıyorlar.
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Beni anlatmış. :D
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
Kullanıcı avatarı
delidomuz

Mesaj gönderen delidomuz »

neden ruh hastası olmaya bu kadar meraklısınız arkadaşlar.bence sizin hiçbirşeyiniz yok kusura bakmayın ama hepiniz hastalık hastasısınız...zaten ciddi anlamda psiklojisi bozuk bir insan buraya gelip bende şu var bu var demez ,çekilir odasına tuhaf pozisyonlarda düşünüp durur.
''insanlarla beraberken kendimi rahatsız hissediyorum.benden uzak şeylerden bahsedip, benim duymayacağım heyecanlar duyuyorlar.'' c. bukowski
Kullanıcı avatarı
4kisagün

delidomuz, bence senin dünyadan haberin yok. Hiç okumuyor musun bazı kişilik bozukluklarında kişi bir şeylerin yolunda olmadığının farkında olabilir ve bundan kurtulmak isteyebilir. Örneğin benim kendimden şüphelendiğim kaçınmacı kişilik bozukluğunda da durum böyle. Şizoid kişilik bozukluğunda ise kişi halinden memnun olduğu için psikoloğa başvurmayı istemez, çünkü onun için herşey yolunda gitmektedir.

Ruh hastası olmaya meraklı değiliz, sadece ne olduğumuzu kendimizce araştırarak anlamaya çalışıyoruz. Belki zaman zaman internetin büyülü dünyasında kaybolup o anki depresif halimizle bazı şeyleri biraz abartıyor olabiliriz ama kişinin ruh hastası olması için kendisini odasına kapatıp bakırköy ruh hastalıkları hastanesi önündeki heykel gibi düşünme pozisyonu alması gerekmez.

Sence ergenliğe adım attığı yıllardan bu yana tek bir samimi arkadaş dahi edinememiş, ömrü bilgisayar karşısında çürümüş, tüm gününü aynı evde geçiren, bazen durduk yere hüzünlenip hıçkıra hıçkıra ağlayan, yalnızlık yüzünden ömrünü çürüttüğünü düşünüp hem kendine, hem de kendisine yardım etmediğini düşündüğü insanlara kızan, içi hem kendine hem de diğer insanlara karşı öfkeyle dolmuş bir kişi sağlıklı mıdır? Bana bunun cevabını ver, yukarıda söylediklerimin hepsini geri alacağım.
Kullanıcı avatarı
delidomuz

4kisagün yazdı:delidomuz, bence senin dünyadan haberin yok. Hiç okumuyor musun bazı kişilik bozukluklarında kişi bir şeylerin yolunda olmadığının farkında olabilir ve bundan kurtulmak isteyebilir. Örneğin benim kendimden şüphelendiğim kaçınmacı kişilik bozukluğunda da durum böyle. Şizoid kişilik bozukluğunda ise kişi halinden memnun olduğu için psikoloğa başvurmayı istemez, çünkü onun için herşey yolunda gitmektedir.

Ruh hastası olmaya meraklı değiliz, sadece ne olduğumuzu kendimizce araştırarak anlamaya çalışıyoruz. Belki zaman zaman internetin büyülü dünyasında kaybolup o anki depresif halimizle bazı şeyleri biraz abartıyor olabiliriz ama kişinin ruh hastası olması için kendisini odasına kapatıp bakırköy ruh hastalıkları hastanesi önündeki heykel gibi düşünme pozisyonu alması gerekmez.

Sence ergenliğe adım attığı yıllardan bu yana tek bir samimi arkadaş dahi edinememiş, ömrü bilgisayar karşısında çürümüş, tüm gününü aynı evde geçiren, bazen durduk yere hüzünlenip hıçkıra hıçkıra ağlayan, yalnızlık yüzünden ömrünü çürüttüğünü düşünüp hem kendine, hem de kendisine yardım etmediğini düşündüğü insanlara kızan, içi hem kendine hem de diğer insanlara karşı öfkeyle dolmuş bir kişi sağlıklı mıdır? Bana bunun cevabını ver, yukarıda söylediklerimin hepsini geri alacağım.
En son delidomuz tarafından 28 Tem 2011, 11:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
''insanlarla beraberken kendimi rahatsız hissediyorum.benden uzak şeylerden bahsedip, benim duymayacağım heyecanlar duyuyorlar.'' c. bukowski
Kullanıcı avatarı
delidomuz

4kisagün yazdı:delidomuz, bence senin dünyadan haberin yok. Hiç okumuyor musun bazı kişilik bozukluklarında kişi bir şeylerin yolunda olmadığının farkında olabilir ve bundan kurtulmak isteyebilir. Örneğin benim kendimden şüphelendiğim kaçınmacı kişilik bozukluğunda da durum böyle. Şizoid kişilik bozukluğunda ise kişi halinden memnun olduğu için psikoloğa başvurmayı istemez, çünkü onun için herşey yolunda gitmektedir.

dünyadan haberim olup olmadığını sorgulayacak hakka, ancak foruma yazdığım tüm mesajları okuduktan sonra sahip olabilirsin..şimdi burada oturup sana hayat hakkında ne bilip bilmediği açıklamk zorunda değilim..

benim sinir olduğum şey şu,tamam herkesin birtakım sorunları olabilir varda;siz neredeyse göbek atıcaksınız ben im psikolojim bozuk diye psikolojiniz bozuksa gidin doktora düzelin buraya gelip bende şu var bende bu var demek çözüm değil,hepinizi ezik,zavallı göstermekten öteye geçmiyor bu tutum.
ve son paragrafın saçmalıktan öteye geçemiyor maalesef,bi tek sen ergenliğe girmiyorsun ya da ne bileyim bilgisayar karşısında oturdun çürüdün hiç arkadaşın olmadı falan....gerçekten çok komiksin ve bu cümlelerinle aslında başta bahsettiğin ''hayattan bi haber zat'' sen oluyorsun. böyle böyle davranan insan sağlıklı mısıdr diye soruyosun?eğer bu tutumunun herhangi bir sebebi yoksa bence hastalık değildir.
şu da var insanları üzmekten nefret ediyorum fakat böyle mızmızlanmaya devam ederseniz üzülerek hepinizi üzmekten geri kalmıycağımı belirtmek isterim.
Kullanıcı avatarı
4kisagün

Bak sen, insanları üzmekten geri kalmayacakmış. Bence sen bu halinle forumda daha fazla kalma zaten, nick'inde hayır yok ki kendinde olsun!
Belli insanları üzmemek için ne kadar çaba gösterdiğin. Hepiniz hastalık hastasısınız, hiçbir şeyiniz yok diyerek kendini belli ettin zaten. Burada kendimizi acındırmak için yazı yazmıyoruz, yazıları nerenle okuyorsun bilemiyorum. Ne yani, şu an ne hissettiğimiz yazmasak, daha fazla içimize atsak çok daha mı iyi olacak? Dertler paylaşıldıkça azalır. Zaten kimsemiz yok, burada da derdimizi paylaşamayacaksak forumu kapatıp gidelim.
Kaldı ki ben ergenliğe girmiş biri değilim, ergenlikten çıkalı 5 yıl oldu! 23 yaşındayım ve halen bu rahatsızlığın pençesindeyim, sen ise gelmiş pişkin pişkin hepimizi kastederek "hiçbir şeyiniz yok" diyorsun. İnsanın içini kendisi bilir, dışarıdan çok sağlam görünebilirsin ama için kan ağlıyordur! Bu kadar taş yürekli olma!
İnsanları kendini acındırmakla suçlayacağın yerde, insanların duygularına, hislerine hassasiyet göstermeyi dene. Gerçek hayatta bizi anlamayan insanlarla zaten yeterince karşılaşıyoruz, bir de burada bu tip insanların olması tam bir hayal kırıklığı.
Hele hele çektiğim sıkıntıları sıralamamın ardından "gerçekten çok komiksin" demen nasıl bir karakterde olduğunu en iyi bir şekilde yansıttı.
Yalnız olabilirim ama başkaları gibi en azından insanlığımı kaybetmemişim.
Sayende şükretmek için bir sebep daha buldum, çok teşekkür ederim sana deli domuz!
Kullanıcı avatarı
delidomuz

bak içindeki canavar nasıl da ortaya çıktı,aferin böyle devam :)
Kullanıcı avatarı
4kisagün

Tabii insanın söyleyecek sözü kalmayınca gerzekçe bir laf edip kaçmaya başlar... Çok gördüm senin gibileri, hadi yallah!
Kullanıcı avatarı
delidomuz

ahahhaaa
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

4kisagün haklı beyler dağılın