Olumsuz değerlendirilme korkusu

Tedavi yöntemleri hakkında merak ettikleriniz..Hastane ya da doktorlar hakkındaki tavsiyeleriniz..
Tayfun

Olumsuz değerlendirilme korkusu

Mesaj gönderen Tayfun »

Sosyal fobinin bilişsel (düşünceyle ilgili) yapısını ortaya koymayı amaçlayan teoriler ve yaklaşımlar sf'nin özünde "olumsuz değerlendirilme korkusu" olduğunu ileri sürmektedirler.

sosyal fobisi olan bireylerde, sosyal performans gerektiren durumlarda (topluluk önünde konuşma vb.) diğer insanların kendilerinden çok yüksek standartta performans beklentisi içinde oldukları inancının hakim olduğunu fade etmişlerdir. Bu inanç, yetenekleri ve performansı konusunda kendisiyle ilgili şüpheleri olan sosyal fobi hastasının başarılı olamayacağı ve diğer insanlarında onu olumsuz olarak değerlendirecekleri ya da reddedecekleri biçiminde bir düşünceye neden olmaktadır. Bu ve benzeri düşüncelerin doğal sonucu olarak da sosyal fobi hastası birey bu tür olumsuz değerlendirmelere ya da reddedilmeye maruz kalmamak için sosyal ortamlardan ve sosyal performans gerektiren durumlardan kaçınma ve güvenli davranışlar arama çabasına girecektir. Güvenli ve kaçınma davranışlarına örnek olarak göz kontağı kurmama, başkalarının dikkatini çekmeyecek şekilde davranma, telefonuyla ilgilenme, bir şeyler okuyor gibi davranma ya da yanında kendisini rahat hissetiği bir kişiyle iletişimde bulunup kendisini grupla iletişime kapatma verilebilir. Zorunlu olarak bu durumlara maruz kaldığında ise titreme, terleme, kalp çarpıntısı ve kızarma, yutkunma güçlüğü, nefes almada güçlük gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Sosyal fobinin tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olan yüzleştirme ya da üstüne gitme davranışı yukarıda bahsi geçen güvenli davranışlar nedeniyle sf'li bireyin uzağında kalır. Yani korkularıyle yüzleşme fırsatı bulamaz. Zorunlu olarak yüzleşmek durumunda kaldığında ise korkuları daha da pekişir. Yani yüzleşmenin bilinçli olarak yapılması gerekir.

Bir süredir üzerinde çalıştığım ve Türkçe olumsuz değerlendirilme korkusu ölçeğinin bitme aşamasına geldiğini sizlere de duyurmak isterim. aşağıya ölçeğin maddelerini ve değerlendirmesini yazıyorum. Kendinize uygulayabilirsiniz.

1.Önemli olmadığını bilsem de başkalarının hakkımda ne düşündüğü beni endişelendirir.
2. İnsanların benimle ilgili olumsuz izlenimleri olduğunu bilirsem bu beni üzer.
3. Çoğu zaman, insanların benim kusurlarımı fark edeceklerinden korkarım.
4. Bir kişinin üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığımla ilgili olarak genellikle endişelenirim.
5. Başkalarının beni onaylamayacağından korkarım.
6. Diğer insanların bende bir kusur bulacaklarından korkarım.
7. Diğer insanların hakkımdaki düşünceleri beni rahatsız eder.
8. Birileriyle konuşurken, benim hakkımda ne düşünecekleri ile ilgili endişelenirim
9. Genellikle başkaları üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığımla ilgili olarak endişe duyarım.
10. Eğer birisi benimle ilgili bir değerlendirmede bulunursa, bu beni çok fazla etkiler.
11. Bazen diğer insanların hakkımda ne düşündükleri ile ilgili olarak fazla endişelendiğimi düşünüyorum.
12. Çoğunlukla yanlış bir şey yapacağım ya da söyleyeceğim diye endişelenirim.

Her bir maddeyi okuyup size uygunluk derecesine göre:

1 Puan Hiç uygun değil
2 Puan Uygun Değil
3 Puan Biraz Uygun
4 Puan Uygun
5 Puan Tamamen uygun

seçeneklerinden birisiyle işaretleyiniz. Daha sonra puanları toplayarak durumunuzu değerlendiriniz.

12-20 Puan- Düşük olumsuz değerlendirilme korkusu
20-40 Puan- Orta düzeyde olumsuz değerlendirilme korkusu
40-60 Puan- Yüksek ve ciddi olumsuz değerlendirilme korkusu yaşadığınızı gösterir.
Tayfun Doğan
Psikolojik Danş./Psikoterapist
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

kimse sonuçlarını yazmak istemiyor mu acaba?
Tayfun Doğan
Kullanıcı avatarı
beyazbulut

Mesaj gönderen beyazbulut »

bence çok uzun bi yazı olduğu için kimse okumuyo.
rainrain

Mesaj gönderen rainrain »

ben yazayım bari. Puanım 59 diyebiliriz.çok mu kötü durum :oops:
Önerilerinizi beklerim tayfun bey...
Tayfun

Mesaj gönderen Tayfun »

Yani eleştirilme korkunuzun çok yüksek olduğu aşikar. Bunun iş, özel ve sosyal yaşamınızı ne kadar etkilediği önemli.
Tayfun Doğan
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

Uygulamayı yapacaktım ama unutmaya başladığım bazı durumları yeniden zihnimde canlandırır diye vazgeçtim.