Gözlerin Kasılması, yanması ve yaşarması....

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
mummy

Gözlerin Kasılması, yanması ve yaşarması....

Mesaj gönderen mummy »

Arkadaşlar benim yıllardır süregelen bir sorunum var. Ama tabi bunun bir sorun olduğunu ve sf sorunu olduğunu daha son 6 aydır farkedebilmiş durumdayım.

Ben kim olursa olsun birisiyle karşılıklı konuşmaya başladımmı, hemen birkaç sn sonra göz çevremde bir yanma, kasılma ve yaşarma hissediyorum. O kadar şiddetli oluyorki konuşmayı devam ettiremiyorum.

Bu yüzden sosyal hayatım çok kötü. Kimseyle konuşmak istemiyor, sohbetleri hemen bitirmeye bakıyorum. Ama aynı kişiyle yanyana yolda yürürken çok rahat şekilde saatlerce konuşabilirim. Ama karşılıklı birbirimize bakarak konuşmaya başladıkmı benim gözlerimde yanmaya başlıyor.

Aylardır tüm sf ile ilgili siteleri makaleleri okudum. Şu tür davranışlar sfobik dir diye sıralanıyor ama benim bu durumumla ilgili tek satır yazı bulamadım.

Diğer konularda durumum fena sayılmaz. Yani girişkenimdir, konuşkanımdır. Çok çekingen bi insan değilimdir. Amma velakin biriyle karşılık oturup konuşmaya başladıkmı, heleki bu tartışma ise gözlerim yüzünden tıkanıp kalıyorum..

Buna benzer "göz göze gelememe" sorunu var bilinen. Ama orada da insanlar hep heyecanlandıklarını, titrediklerini falan söylüyorlar, hiç gözlerim yanıyor kapanıyor diyeni duymadım.

Böyle birşeye daha önce rastlayanınız, duyanınız veya çözüm öneriniz varmıdır?

Bir de internette gördüm 160 tl civarına sf tedavisine yönelik telkinlerin bulunduğu cd seti satılıyor. Onu almayı düşünüyorum, sizce bana bir faydası olurmu?
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Re: Gözlerin Kasılması, yanması ve yaşarması....

Mesaj gönderen mahsunkul »

Öncelikle hoşgeldin..
Böyle birşeye daha önce rastlayanınız, duyanınız..?
ilk defa duyuyorum ben. Acaba karşılıklı göz teması olduğu sıralar gözlerini kırpmıyormusun.? Evet ise
Bi süre göz kapağı açık kaldığı zaman yanma ve gözyaşı olması olağandır..
Bir de internette gördüm 160 tl civarına sf tedavisine yönelik telkinlerin bulunduğu cd seti satılıyor. Onu almayı düşünüyorum, sizce bana bir faydası olurmu?
Bana bi fayda etmiyor, ama sen bilirsin. yanıt veren tedavi herkesde farklıdır. Bu paraya bi psikolog yada psikiyatr'ada gidebilirsin..

Yazdıklarına bakılırsa sendeki sorunun sf sorunu olmadığı kanaatindeyim. SF'liyim psikolojisine hele hiç girme derim.
Geçmiş olsun...
..............Resim.................~~Resim
mummy

Mesaj gönderen mummy »

Hoşbulduk.. Kusura bakmayın selam verdemen direk konuya girdim, artık nasıl bi dert içindeysem :)

Hayır bunun göz kırpmakla bir alakası yok, o an gözlerimi kapasam bile yine yanma kasılma devam ediyor...

Bence sf liyim. Şuan için girişkenim vs dedim ama bunu üniversite yıllarında kendi kendime kazandım. Yoksa çocukluk yıllarım hep aileimn baskısı altında geçti bu yüzden, çok pısırık ve insanlardan korkan bi çocukluk geçirdim. Belki ordan kalan bi kalıntıdrı bugün yaşadıklarım..

Bir psikiyatrla görüştüm ama o da bendeki bu duruma ilk defa rastladığını ve yardımcı olamayacağını söyledi..

Bilemiyorum yani çok çaresiz bir durumdayım..:(
Kullanıcı avatarı
Ricardus

Mesaj gönderen Ricardus »

bende aynısı var ama normal konuşmalarda olmuyor tartışma gibi daha çok stres içeren durumlarda oluyor, bunun da kızarma gibi bir sf belirtisi olduğunu düşünüyorum , http://www.socialanxietysupport.com/for ... ous-57840/ burada başka sfliler de gerginleşince gözlerinin yaşardığını yazmış.
Birde benim gözlerim normalde de hassas biraz güneşe çıkınca da mesela baya bir kısmak zorunda kalıyorum senin de böyle mi?
kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum...
mummy

Mesaj gönderen mummy »

Yabancı dilim iyi olmadığından verdiğin linkteki yazılanları okuyamadım...

Evet stress içeren ve tartışma türü konuşmalarda çok şiddetli oluyor bu durum ama bunu yanında normal konuşmalarda da yine kendini gösteriyor.. Yani evde eşimle konuşurken bile oluyor..

Gözlerin güneşte hassas olması konusuna gelince evet benimkide çok hassas. Hatta bazen bırak kısmayı hiç açamıyorum bile. Ama bu durum fiziksel bi durum ve yukarıda bahsettiğim psikolojik durumla bi alakası olduğunu sanmıyorum. Yukarıda benim bahsettiğim yanlızken hiç olmayan ama biriyle konuşmaya başlayınca ortaya çıkan bi durum...

Bu arada yukarıda bahsettiğim telkin cd setinin siparişinide verdim. Bi kaç güne elime geçer ve dinlemeye başlarım. Bakalım bi faydası olacakmı. Gelişme olup olmadığını buradan paylaşırım sizlerle...
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

Hayır bunun göz kırpmakla bir alakası yok, o an gözlerimi kapasam bile yine yanma kasılma devam ediyor...
(: ilginç bi vaka, acaba aynı problemi yaşayanlar var mıdır?
..............Resim.................~~Resim
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Göz damlaları falan var işe yaramıyor mu ?
mummy

Mesaj gönderen mummy »

Dediğim gibi mahsunkul, ben okadar araştırma yapmama rağmen hiç rastlamadım..

Sigmund, göz damlasını hiç denemedim, çünkü fiziksel değil psikolojik olduğunu düşünüyorum...Çünkü sadece birileri ile kon uşurken çıkıyor ortaya...
Kullanıcı avatarı
SorMakiner

Mesaj gönderen SorMakiner »

Ricardus 'un verdiği link bu sıkıntıyı paylaşan pek çok kişinin olduğunu gösteriyor. İlgimi çektiğinden biraz göz attım. Oradaki konu başlığını açan kişi de kendi sıkıntısını diğer belirtilerle kıyaslayıp durumunu tuhaf olarak yorumluyor ve öneri arıyor.

Eğer lens kullanıyorsan gözlük kullanımının sorunun giderilmesinde yardımcı olabileceğini düşünen biri var, ne var ki aynı zamanda kaynağın bundan mütevellit olmadığı düşüncesinde.

Birisi gerekli zamanlarda gözünü sıkça kırparak sorunu büyük oranda aştığını söylüyor. Böyle anlarda gözüne bir şey kaçmış hissi yaşadığını da ekliyor.

Bir başka kişi doğal şekilde ya da numaradan esneyerek soruna çözüm bulmuş. Bunu normalde esnediği zamanlarda zaten gözünün sulandığını belirterek açıklıyor. Yine her zaman işe yaramadığını da eklemiş. Yalnız bu görüşü destekleyen başka kişiler de var.

Bu sıkıntıdan ziyade gözünde seyirmeler yaşayan biri "gözümün sulanmasını tercih ederdim" şeklinde görüş bildirmiş. Eeee herkesin sorunu kendine büyük görünür ne de olsa...

Sorununu berbat olarak niteleyen bir diğer kişi normalde insanları etkileyebilecek bir film izlerken ya da hiç bir şey için ağlamazken halk arasına karıştığında sebepsiz yere gözlerinden yaş geldiğini söylüyor.

Diğeri ise özellikle okul ortamında bunu yaşadığını, sınıfta kendisine seslenildiğinde tonlarca tuğla tarafından darbeye maruz kalmış hissi yaşadığını söylüyor. Forumdaki diğer nedenlere benzer olarak herkesin kendisine odaklandığını düşündüğünden düzensiz solumayla birlikte gözlerinin yaşarmasından şikayetçi. Yalnız bu kişi sorunlarını az çok bertaraf etmiş. Dışarıya odaklanmanın sorunun çözümünde çok önemli olduğu görüşünde ki bunu bende sonuna kadar destekliyorum. Konuşma anlarında meydana gelecek olası sıkıntıdan ziyade çevreye odaklanmayı, derin nefes almayı, kasları gevşek tutmaya çalışmayı, dikkatini kesinlikle sorunundan uzaklara sevketmeyi tavsiye ediyor.

Bu site bayağı ilgimi çekti. Yaratıcı fikirler dolanıyor. Anımsatma için Ricardus 'a tskr yolluyorum.
mummy

Mesaj gönderen mummy »

Sorunlu çok teşekkürler emek verip bunları aktardığın için...

Çok ta ilgimi çekti aslında, burada konuşulmuş yöntemlerin hepsini deniyeceğim, gerçi benimki çok şiddetli oluyor ama yine de denemekte fayda var.

Tekrar teşekkürler bilgilendirme için...
Neden??

Mesaj gönderen Neden?? »

Yalnız değilsiiiiinnnnn

aynen bende de sf min başladığı durumlarda gözlerimde yanma,arkasından yaşarma meydana geliyor.hatta birisi bana birşey anlatırken yüzüme çok dikkatli baktıklarını düşündüğüm için gözümde seyirme de oluyor.

gözlerimden çok şikayetçiyim,ama bunu doktora hiç anlatmadım.
bilinç altım temizlenince gözlerimdekji problem gidiyor,ama sıkıntılarım başlayınca gözlerim yine sorun oluyor.
bizimkisi psikolojik kesinlikle..
mummy

Mesaj gönderen mummy »

Psikolojik olduğu kesin zaten...

Bazı insanlarda, titreme, kalp çarpıntısı, terleme gibi ortaya çıkarken, biz de gözlerin yanmasıi kasılması gibi ortaya çıkıyor.
Ve öyle bir meret ki başladımı geri döndüremiyorsunuz...

Nihayet aynı sorunnu yaşayan birini de bulabildim :)

İnşallah yeneceğiz bunu, son zamanlarda kendimi motive ediyorum yeneceğim diye. İnşallah olur..

Sanada acil şifalar dilerim Neden kardeşim...
yurtas61

Mesaj gönderen yurtas61 »

Bu yüzden sosyal hayatım çok kötü. Kimseyle konuşmak istemiyor, sohbetleri hemen bitirmeye bakıyorum. Ama aynı kişiyle yanyana yolda yürürken çok rahat şekilde saatlerce konuşabilirim. Ama karşılıklı birbirimize bakarak konuşmaya başladıkmı benim gözlerimde yanmaya başlıyor.
bende öyle karşılıklı yüzyüze konuşurken çok rahatsız oluyorum yüzüm geriliyo gözlerim seyiriyo tabi yüz kızarması ve terlemede oluyo dedi ztn karşımdakinin gözlerine pek bakamıyorum sık sık gözlerimi kaçırıyorum ama yanyana yürürken daha rahat oluyorum dediğiniz gibi
birkedigördümsanki

Mesaj gönderen birkedigördümsanki »

ayh ben eskiden gözlerimi çok kısardım.küçücük kalırdı körler gibi.
şimdi normal açıyorum.gözlerinizi kısmayın tam tersi açınn kocaman kocaman.
kısarsanız göz kaslarınız titremeye başlıyor.iyi bi görüntü meydane çıkmıyor ozaman.
scary
İletişim:

Mesaj gönderen scary »

Aynı sorun bende de var...belki organik bi sorun da olabilir ama nedense toplum içine girdiğimde tetikleniyo..ya da bazı kaygılandığım tedirgin olduğum zamanlar nedense çoğalıyo..aslında kalabalığa her girdiğimde olmaz..geçenlerde üniversiteden arkadaşlarla onların evinde sabahladık..sabaha kadar gözlerim yandı..sigara dumanı vardı evet ama benim sürekli kaldığım odada daha fazla duman olur..çok ilginç...ve o kadar garip ki gözlerin yaşlandıkça yaşlanıyo..sanki zehir akıtır gibi insanın canını yakan bi durum..ben öyle durumlarda kurutmaya çalışıyorum gözümün içini peçeteyle falan...
Ey sf, benden aldıklarını senden geri almazsam senden alçak olayım.