LUCİD DREAM

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
olunutkazan

LUCİD DREAM

Mesaj gönderen olunutkazan »

Çoğumuz gerçek hayatımızda mutlu değiliz,istediklerimizle yapabildiklerimiz örtüşmüyor.
Ancak rüyalarda herşey olabilir,kendimizi sanal da olsa tatmin edebiliriz.Lucid dream denen rüyanın farkına varma ve kontrol etme gibi bir olay var.Bununla ilgili görüşleriniz nelerdir?ya da haberiniz var mıydı önceden?
deneyimlerimizi paylaşalım lütfen ..
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Böyle birşeyle avunmak yerine gerçek hayatta istediklerimi ideallerimi yapmak için çaba harcarım. bu beni daha çok mutlu eder.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
Ricardus

Mesaj gönderen Ricardus »

ben baya ilgilendim ama uğraş istiyor ve dediğin gibi tatmin edici değil ama eğlenceli ve ilginç bir hobi olarak bakıyorsan zevkli bence.
kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum...
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

Twilight yazdı:ben baya ilgilendim ama uğraş istiyor ve dediğin gibi tatmin edici değil ama eğlenceli ve ilginç bir hobi olarak bakıyorsan zevkli bence.
ilginç birşeye benziyr,biraz daha açıklarsan iyi olur...
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

lucid dreaming, türkçe çevirisiyle açık rüya, bilinçli olarak rüyaları kontrol etmek anlamına geliyor. bunun bir fantezi olmaktan çıkıp hayatımızın bir parçası haline gelmesi için ortaya konan bütün taktikleri derleyerek bir liste oluşturdum. güç, sende artık!

1. Öncelikle bunu istediğinize emin olun. Gönüllü olarak Matrix'e dahil oluyor ve yalanı gerçeğe tercih ediyorsunuz. Sigaraya başlamak kadar zevkli, sigarayı bırakmak kadar zordur. Hayatınız sekteye uğrayabilir, gerçeklik gözünüzdeki değerini yitirebilir. Bu beraberinde hiç hesapta olmayan sorunlar getirebilir.

2. Açık rüya görmenin altın kuralı, açık rüya göreceğinize gönülden inanmaktır. Bundan böyle aklınızı bir tek bu meşgul etmeli. Nasıl ki sigarayı yeni bırakmış bir insan her saniye sigarayı düşlüyorsa, sizin de aklınız sürekli açık rüyada olmalıdır. Yolda yürürken, duş alırken, televizyon seyrederken...

3. Bildiğiniz gibi rüyalar çok gerçekçidir, uyanana dek hayal olduğu anlaşılmaz. Bu demek oluyor ki, şimdi tam şu anda siz rüya görüyor olabilirsiniz. Böyle bir ihtimal her zaman için var. Bu yüzden, kendinizi akıl almaz bir sorguya tutun. Mesela çevrede olup bitenleri çok iyi inceleyin, fizik yasalarıyla çelişip çelişmediğini kontrol edin. Gün içinde bunu sık sık tekrarlayın.

4. Bir rüya defteri tutun ve her sabah ilk iş hatırladığınız rüyaları yazın. Böylece, en çok ne gördüğünüzü istatistik edebilirsiniz. Sayısal lotoda en çok çıkmış numarayı oynamak gibi, en sık gördüğünüz elemana denk geldiğinizde bunun bir rüya olduğunu fark etme ihtimaliniz artacaktır.

5. Bunun yanı sıra, gerçek ile rüyayı iyice iç içe sokabilmek için saatinizi saat başı çalacak şekilde kurun. Açık rüyaya giden en kısa yolun bu yarı-uykulu haller olduğunu unutmayın. Yarım kaldığınız rüyaya devam ettiğiniz olmuştur mutlaka. Bu şansı yukardaki taktiklerle birleştirince bunu bilinçli hale getirebilirsiniz.

6. Her gece yatmadan önce açık rüya göreceğinize odaklanın ama bunu bir strese çevirmeyin. Sanki kaçınılmazmış gibi, açık rüya göreceğim kararlılığıyla uykuya dalın. Açık rüyayı ilk defa yaşadığınızda bu sizi korkutabilir, kısa süreli olabilir ya da hakimiyet sağlanamayabilir. Zamanla ustalaşırsınız, rahat olun.

7. Ve geldik en kritik noktaya. Daha önce dinlemediğiniz güzel bir şarkı seçin, bunu günlerce haftalarca dinleyin. Yalnız bu şarkı size sadece açık rüyayı hatırlatsın. Onu ilk defa bu düşünceyle dinleyin. Bu şarkının anısı bu olsun, nerde ne zaman duysanız aklınıza bu gelsin, sizin şarkınız olsun! Bu şarkı çalarken 3. maddede bahsettiğim uygulamaların üzerine gidin. Şarkıyla eksiksiz bütünleştikten sonra geceleri kulağınıza bu şarkıyı koyun, sürekli çalsın. Uykunuzun REM evresinde bu şarkının rüyanız içine akmasıyla kendinizi sorgulayacak ve rüyada olduğunuzu fark edeceksiniz.

8. Kendinize bir renk belirleyin. Mesela artık mor size sadece açık rüyayı anımsatsın. Tıpkı şarkı örneğinde olduğu gibi, gözünüze ne zaman bu renk çarpsa rüyada olup olmadığınızı anlamaya çalışın. Rüyalarınızı rahatlıkla hatırlayan biriyseniz ve tüm bu saydıklarımızı yaparsanız, açık rüya görürsünüz.

9. Unutmayın, düşler ülkemiz mekansız bir yer olduğu kadar zamansız da. Yani bir açık rüya esnasında yaşananlar bizim bildiğimiz zaman birimleri kadar sürmez. Birkaç saniyelik bir rüya yıllar sürebilir, siz açık rüyadan uyanamayabilirsiniz. Sorumluluk kabul etmem!

(alıntıdır)
Kullanıcı avatarı
sunlight

Mesaj gönderen sunlight »

Birşeyin de kuralı "gönülden inanmak" olmasa ya! :D İnanmadan da olsa, somut bir formülü olsa di mi?
*Toplumun %10 unda SF görülüyormuş ama ben göremiyorum ve sadece birkaç talihsiz insandan biri olduğumdan korkuyorum.
Kullanıcı avatarı
Ricardus

Mesaj gönderen Ricardus »

benim formulümü uygulayarak iddia ediyorum herkes lucid rüya görebilir.

püf noktalardan 1.si uzun ve ayrıntılı rüyalar görmek için yatarken buna konsantre olmak ve hatırladığınız rüyaları en ince ayrıntısına kadar rüya günlüğünüze her gün yazmak.

2.si gün içersinde rüyada mıyım diye kontrol etmek , sadece düşünerek değilde mesela parmağınızı elinizin içinden geçirmeye çalışarak veya parmaklarınızı sayarak(rüyada genelde parmaklar garip oluyor , 6 tane oluyor veya zor sayılıyorlar) , bunu gün içersinde çok yaparsanız rüyanızdada yapıyorsunuz ve garipliği anlayıp lucid oluyorsunuz. yukardaki 5. şıkkı da uygularsanız iyi olur.

daha çok yöntem var aslında www.ld4all.com a bakabilirsiniz ingilizceniz varsa forumu özellikle çok güzel ordaki nickim Hindi benim. lucid rüya çok değişik harika bir his bence ilk başlarda hele çok zevkli ama bir yerden sonra tek yaptığım etrafta amaçsızca uçup önüme gelenle yatmak oldu biraz bayıyor yani.
kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum...
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

ya arkadaşlar ben bu şekilde ruyalr goruyorumm bilinçsiz bi şekildee bazen minibüste gözümü kapatıyorum 1 kaç saniye tam dalacakmış gibi oluyorum ama gözümü açtığımda uyumadığım halde sabah yataktan kalkarken akılda kalan ruya parçaları varyaa bazı şeyler hatırlıyorum bazı konusmalar duyuduğumu zannediyorum hele beni sıkan bir ortamda olduğum zaman beynimde başka şeyler donuyor bazende bir durumla karşılaşıyorum bunu ben ruyamda gordum diyorum ve bu da beni çok rahatsız ewdiyor çünkü dikkatimi çevremde ki olaylara veremiyorumm bir bana bişey anlatın ca tam oadaklanamıyorum beynim başka yerlerde dolaşıyor eğer benim bu yasadıklarım sizin anlattığınız şeysee
hiç tavsiye etmem dalgınlık oluştırıuyor dikkati bozuyor bazen yat
Kullanıcı avatarı
beyaban85

bu iş baya ilginçmiş,biraz meşekatli ama denemğe değer.
bağımlılık yapmasın?
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

bence ben bu olayın üstüne gitsem belki o açık ruya denen şeyi kolaylıkla yaparım
ama değmez hemde çok sorun yaşatabilir hani bazı insanların hayalı arkadası olur ya ve akıl oyunları adlı filmdeki matematikçinin yasadıkları bu açık ruyalardan kaynaklanıyor ola bilirr mi?
Kullanıcı avatarı
beyaban85

ice_tea yazdı:bence ben bu olayın üstüne gitsem belki o açık ruya denen şeyi kolaylıkla yaparım
ama değmez hemde çok sorun yaşatabilir hani bazı insanların hayalı arkadası olur ya ve akıl oyunları adlı filmdeki matematikçinin yasadıkları bu açık ruyalardan kaynaklanıyor ola bilirr mi?
zannetmiyorum, kendimiz kontrol etmeyi de öğrenebiliriz bu şekilde (gerçi zaten aşırı kontrolcüyüz ama...)
ancak şöyle bir handikap olabilir,bu iş alışkanlık yaparsa rüyalarla avunup,sürekli uyumayı isteyebiliriz ve böylece kendimizi kandırmak durumuna düşebiliriz.
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

gün içinde kafama taktığım olaylar genelde rüyama girer..ya da sohbet içinde ismini andığım insanlar..

devam eden rüyalarım vardır..birkaç ay sonra devamında olan olayları görürüm..

önceden gördüğüm rüyaları,arada bir yine görürüm..bir ara her gece daracık yerlerden geçmeye çalıştığımı görürdüm.kabus gibiydi her biri..küçücük taşlar var,altında küçücük boşluklar ve ben sürüne sürüne oralardan geçmeye çalışıyorum! berbat bir histi..

çocukken sürekli oturduğumuz evin çatısından aşağı düştüğümü görürdüm..apartmandaki merdivenler teker teker kaybolup,yerini incecik ipler alırdı ve ben aşağı düşmeden onların üzerinden geçmeye çalışırdım..bir ara da buna takılmıştım..

daha sonraki yıllarda da benzersiz kabuslar,karabasanlar peşimi bırakmadı..ben hiç rahat ve huzur dolu bir uyku uyuduğumu hatırlamıyorum son 1 2 yıl hariç..bu son 1 2 yıl içerisinde rüyalarımı kontrol etmeye başladım..mesela bazen kendimi uçarken görüyorum..bir şey görüyorum,onun yanına inmek istiyorum,hemen aşağı iniyorum..ya da rüyamı bitmesini istediğim yerde bitiriyorum filan..

bu rüya işleri çok karışık..kim bilir ne anlatmak istiyor bize rüyalarımız..ya da nelerin yansımasını görüyoruz? rüya tabir edebilmeyi çok isterdim..çünkü rüyalarda çok şey gizli.lucid dream denen olaya da inanırım..dinimizde de rüyalarla ilgili birçok menkıbe var çünkü.
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

lucid dream
bu olay inasını başka boyuttaki canlılarla da temas kurdura bilirmii?
Kullanıcı avatarı
beyaban85

OverTheRainbow yazdı:çocukken sürekli oturduğumuz evin çatısından aşağı düştüğümü görürdüm..apartmandaki merdivenler teker teker kaybolup,yerini incecik ipler alırdı ve ben aşağı düşmeden onların üzerinden geçmeye çalışırdım..bir ara da buna takılmıştım..

..mesela bazen kendimi uçarken görüyorum..bir şey görüyorum,onun yanına inmek istiyorum,hemen aşağı iniyorum..
bu uçma rüyaları sanırım herkeste var,illaki psikolojik bir durumu gösteriyordur,ama nedir ki?
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

bi ara ben de ruyada uçtuğumu goruyordum bu okadar tekrar ediyordki nerdeyse hafta 3 4 kez boyle ruyalar goruyordum ondan sonra kendi kendime eğer ruyamda uçtuğumu gorursem bunun ruya olduğunuu anlamalıyım dedim ve ruyamda ne zaman uçsam kalktığımda bu dusunceyi aklıma koydum ve bir gün ruyamda uçtuğumu gordum ve ben ruyadayım dedim o an ruya bitti ve ben uyandım bu bi kaç kez oldu ne zaman ruyada olduğumu anlasam bi şekilde uyanıyordum yani ruyamı kontrol edemedim