bi göz atarmısınız yazıma

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
mistir_spak

bi göz atarmısınız yazıma

Mesaj gönderen mistir_spak »

öncelıkle hepinize merhaba arkadaslar bende aranıza yeni katıldım.ben cocukluk yaşlarında fazla utangac olmayan derslerınde basarılı bı cocukdum.ilkokul yıllarımda sınıfımda bı serefsız wardı bizden güçluydu bize dewamlı baskı yapardı bizde sesimizi cıkaramazdık.ben derslere odaklı biriyken böle olaylar ufakdan piskolojımı bozmusdu.kendıme olan güwenimi sınamaya baslamısdım ta ozamanlardan.kendımı daha güçlübı cocuk haline getırmek ıcın hep mucadelelerle gecmısdı.buda derslerımden kopmaya neden oldu.derken liseye basladık.ben sınıfda herseyı yapmaya basladım.hiç bı kaygım yoktu sınıfın en aktif cocuguydum ve dierlerınden kendımı üstün göruodum.dier cocuklarda benı cesur sanıp cesaretımı övuolardı.oysa ben içimde olan asagılık komlexsını yoketmek icin ugrasıordum.ozamanlar asırı bı dısadönukluk yapmısdım sınıfta kişiligim degısmısdı.hiç kaygı olmayınca sacma sapan seyler konusmaya baslamısdım artık hiç bişeyı dusunmez olmusdum asırı rahattım.bu tavırlarımda benı deli olarak gösterıodu dıs cevreme bırazcık.neyse sora lise bitti ben liseye basladıgımdakı kendıme olan gücümü artık bulamıordum.bide her acıdan ayrıcalıklı oldugum ıcın sınıfta benı tanımayanlardanda öle davranmaya cesaretım yetmemısdi.okul bittikden sora eve kapandım.mahalledekı arkadaslarımı ihhmal etmeye basladım..1-2 sene boyunca hep kendı basıma boş işlerle ugrastım insanlarla iletisimimi sıfıra indirdim.buda sosyal fobiyi tetıkledı önceden cok rahat yaptıgım seylerı artık yapamıorum.bide agır depresyondayım ayrıca eve kapanmadan sora bide nette tanısdıgım kız yuzunden manik atak gecırdım kendıme gene asırı bı güwenım gelmısdı uzun aylardan sora tekrar ortamlara takılmaya basladım manik atagım gecince defresıflestım.iyce hayattan bunalmısdım.intihar etmeyı dusunuodum artık piskıyatrıyle hıc alakam yoktu yanı içine dustugum girdapdan cıkıs olanagı olmadıgını dusunuodum.bigün nette cin carpmasını fılan okuodum işte orda baktımki belirtileri bana uyuyoo derhal bi cinciye gıttım onada 350 ytl kaptırdım cahiiligimden.meger depresyon belirtilerıymıs bendekılerde ben cin carpması sanıomusum soradan ayıktım sonra basım agrıo die norolojıye gıttım doktora beynımın calısmadıgını filan söledım doktorda benı deli sandı bana tip tip sorular sordu dediki sana ailenın zarar wercegını düsünomusun yemegıne zehir kattıklarını filan yok dedım cinlerden korkuorum dedım sen piskıyatırye git dedı anlat derdini anca bölelıkle piskıyatrısle tanısdım.piskıyatrıse derdımı anlattım psikotik belirtili depresyon dedi citolesle rixper werdi.ilaçlar benı bıraz olsun depresyondan cıkardı soraki muanemde ilaçların fazla etkılı olmadıgını söledım prozac werdii bunun cıtoles kadar bile etkısını göremedım.bende cocuklugumla sımdıkı halim arasında buyuk farklar war keske dıorum hiç kişiligim degısmeseydı hep cocuklukdakı gıbı kalsaydım.bide hafızam cok bozuldu. bazen dejavu oluorum oda bi ara bali kullanmısdım ondan kaynaklandını sanıorum.bi olay oluo arada ben donuorum sankı o olayı önceden yasadıgımı hissetıorum.bide bı dakkam bı dakkama uymuor bes dakka önce kızdıgım seye bes dakka sora sevebılıorummm sızce bendekı proglem ne beynımde bı arızamı war. hepde sacmalayasım gelıo sizofrenmıyım ben arkadaslar .bide calısırken cabuk yoruluorum bunun tedavısı warmı warsa norolojıylemı alakalı bana yardımcı olursanız sevınırım
Kullanıcı avatarı
bumerang

Re: bi göz atarmısınız yazıma

Mesaj gönderen bumerang »

merhaba mistir_spak! anlattıklarından kendi rahatsızlığım, bipolar bozuklukla örtüşür enstantaneler yakaladım.. Çok özet ve güzel ifade etmişsin çocukluk, ergenlik ve gençliğinden itibaren bugününe uzanan hayat hikayeni..genel olarak sendeki durum, hayatının değişik dönemlerinde gerçekleşen olaylarla tetiklenmiş depresyonla başlayan, sonrasında manik depresife dönüşen bir seyir takip etmiş..şizofren olabileceğin aklıma gelmedi benim, nerden çıkardın? kaldı ki gittiğin drlar da böle bi tanı ortaya koymamışlar..sen en iyisi yine bi psikiyatra görün ve aklındaki soruların yanıtlarını bul..seni huzursuz eden şey, sendeki rahatsızlığın tam olarak ne olduğu? bunu bize sormakla diil, iyi bir dr'un düzenli tedavisine başlamakla yap..kullandığın ilaçların hiç birini almadım ben manik depresif olmama rağmen..bu, senin drlarının sendeki duruma göre uyguladıkları bir tedavi şekli..her insanın kendine özgü genetik yapısı, hayat şartları ve hikayesi olduğuna göre, tedavilerimiz de farklı tanı ve ilaçlarla yapılıyo doğal olarak..geçmiş olsun sana ve hepimize..inşallah şifa buluruz..derdi veren Allah dermanı da verir öle diil mi? ölümden gayrı her şeyin çaresi var evelallah, çok gecikmeden ve ihmalkar olmadıktan sonra..gün geçtikçe gelişen tıp, yeni nesil diye tabir edilen ilaçlarla rahatsızlıklarımıza çare olabiliyo..olumsuz ve endişeli bi panik havasına, psikolojine girmeye gerek yok..boşuna yıpratır üzersin kendini..tedaviye bi an önce başla kendi iyiliğin için..iyi haberlerini bekliyoruz..diil mi ki burda aramızdasın..:) paylaşırsan tedavine dair gelişmeleri, bizler de bi fikir sahibi olur, yararlanırız..bizi bizden daha iyi anlııcak, teselli ve telkin edicek kim var başka, yakınlarımız ve dostlarımız dışında? geçmiş olsun tekrar..
ben bir gün giderim ki neyim kalır?
eksik bıraktığım her şeyim kalır.
mistir_spak

saool cok teşekur ederım sana .bende bipolardan şüpelenıorum bıraz beynim anormal calısıo bı hızlı bı yavas doktora gıdınce sölerım bunuda gerçi doktor bana şizoit teshısı koydu ama ben şizoit oldumu dusunmuorum
ilkdefa

Mesaj gönderen ilkdefa »

Bu yazdıklarında samim misin, yoksa bir hikaye denemesi mi?

Maniyi tetikledi diyorsun yani bipolar olduğunu idda ediyorsun, sonra bipolarla ilgili bir tehşis geçmiyor. Baş ağrısı için doktora gidiyorsun ve psikatriye sevk ediyor ki etmemesi lazım :). Cinci ve 350 liraya değinmiyorum bile.

Yanlış anlama gerçekten tutarsız geldi.
mistir_spak

hikayem dogru benım benım sorunumda bu dengesizim ne dedımı tam olarak kestıremıorum belkıde tutarsızlıklar wardır ama sallamadım nie sallıyımkı
mistir_spak

kafam cok karısık beynımı toplayamıorum bılmıom neden :(
cesaret

Mesaj gönderen cesaret »

yok yok sendede bence düzenli bir şekilde doktora git hiç bırakma ama doktorun işe yaramayacağı yönündeki ön yargınıda yok et birde kendinde hastalık,sorun aramayı bırak hemen tadaviye başla devam ediyorsan bırakma
Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.
hayata renk katabildiysem ne mutlu bana
:)HER ŞEYE RAĞMEN GÜLEBİLMEK,GÜLDÜREBİLMEK CESARET İSTER :)
Dururken bıraktığınız iz noktadan ibarettir.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

Mistir-spak öncelikle birçoğu gibi atıl kalmadığın için, gerekli gördüğün şeyleri yaptığın için helal olsun..yanlışveya doğru..herneyse..bu böyledir deyip yapmışsın .. bu çok güzel, insana ne gelirse kararsızlığından..hikayeni de güzel anlatmıssın, bide, bide, bide...:D samimi buldum yani

Fakat kendini bu kadar dinleme,kasma,kaygılanma..merak ta etme,insan mucizevi bir varlıktır, bedenimiz;başına ne gelirse gelsin uzun bir müddet bununla başa çıkabilir,buesnada da problem sinyallerini sana ulaştrır..ancak cok aşırı ihmallerde zara verir, sende zaten vücudun leb demeden gerekeni fazlasıyla yapmıssın:)tabi bazı seçimlerin yanlış olmuş..gayet normal

Kimse pek inanmaz ama benim ısrarla iddia ettiğim birşey var ki oda sağlıklı yaşamın psikolojiye ve ruha muazzam bir desteğinin olması..Uykunu alabilmen,biraz dengeli beslenebilmen,aşırı yorulmaman,dingin ve zinde olman vs,sağlıklı yaşamdan kastım bunlar..

Forumun da sana verebileceği birçok şey var..geyik kısımlarından ziyade ciddi ve konları incelemeni öneririm, ki bu sırada benzerin birçok kkişyle de karşılaşacaksın..Benim sana önerebileceğim ise kendine hobi veya benzeri birşey bularak buna odaklanman ve bunu düzenli olarak yapman..Bu herşey olaabilir kursavs yede gidebilirsin..Ve kesinlikle spor..Haftada birkaç kez yürü, koş,halısaha maçı. body vs vs..Ne alaka diyen varsa önce yapmasını ve bizzat alakayı yaşamasını isterim..Bunun dışında bu linkteki yazımı da sana çok ciddi bir öneri olarak sunuyorum : http://www.sosyal-fobi.net/forum/viewto ... =4&t=12359
mistir_spak

yorumun ıcın tesekurler atıl kalmadıgım gereklı gördugum seylerı yaptıgım konusunda helallık wermıssın :D napmısımkı anlamadım :D
mistir_spak

acaba bende kişilik bölunmesı olabılırmı
Kullanıcı avatarı
sf_li_prenses

Mesaj gönderen sf_li_prenses »

doktora cinlerden korktugunu söylemışsın ve hatta cin carpması dıye cinciye gitmişsin pekı gercekte olmayan seyler gördunumu sanıyormusun mesela yanı 3 haflı seyler göruyomusunda cin carptı sandın ...ayrıca doktorun sana sordugu seyler bı hastalık belırtısıdır bu yuzden sana onları sormus delirdıgını düşündügünden degıl arkadasım...birde bişey sorcam karsı cınsın yanı bayanların genel olarak sana karsı hep bısey hıssettıklerını düşünüyormusun yanı ilgi anlamında senınle ilgilendıklerını düşünüyormusun bayanların ....birde kendı içine kapanman için bı sebeb varmıydı durduk yeremı oldu bu yanı bi olaydan sonramı kendı içine kapandın yoksa sebesızmı ... umarım basını agrıtmamısımdır.. [smilie=blush.gif] :)
ߣNmİ$İm k£Ndİmd£n ßİr KoRkAk yAraTM$ım
k€NdiMİ kOrurK£N €N Çok b€n ÜrkütmÜşüm
ߣNmİ$İm K€ndiMİ SAvUnURK€N €n çOK hAnç£rleyen
ßİr m€ÇhuL OLmuŞum ,FaİLi ߀N
ߣNmİ$İm
ߣNmİ$İm ....

İnSaN KeNdİn€ RaGm€n YaŞAmaYı ßİLm€Lİ ßaZ€N
mistir_spak

ya cin filan görmedım öle nette carpılma belirtilerinı okudum hepsını kendımde buldum sora pzikoza girdim içimde olduklarını ve dewamlı kendı ıcımle konusurum meger onlarla konustumu fılan sandım sora baya kafayı bozmusdum tuvalete bıle gıtmeye korkuordum o sıralar ama simdi sorunumun pıskıyatrık oldunu dusunuorum.kızlar konusunda mesela bı fatura yatırmaya gıdmısdım bayanda hafifden gulumsedı dıe bana asık oldugunu fılan dusundum geecen dısımı yaptırdım doktorun yardımcısı bayandı orda duruo dıe bana ilgi duydugunu dusundum megerse onun görewı oymus cok paranoyak dusuncelerım war zil calsın mesela iiçime bı korku dusuo kapıda katilmı war die süpelenıorum yada yolda annemle gıderken kapkaca ugruycamızı dusunuorum yada babamla üst katta pencereden bakarken babamın asagı dussegı korkussu gelıo içime
Kullanıcı avatarı
sf_li_prenses

Mesaj gönderen sf_li_prenses »

tamam sustum artık [smilie=blush.gif] :( :( [smilie=cray.gif]
ߣNmİ$İm k£Ndİmd£n ßİr KoRkAk yAraTM$ım
k€NdiMİ kOrurK£N €N Çok b€n ÜrkütmÜşüm
ߣNmİ$İm K€ndiMİ SAvUnURK€N €n çOK hAnç£rleyen
ßİr m€ÇhuL OLmuŞum ,FaİLi ߀N
ߣNmİ$İm
ߣNmİ$İm ....

İnSaN KeNdİn€ RaGm€n YaŞAmaYı ßİLm€Lİ ßaZ€N