yaşınız ilerledikce sf niz azalıyormu?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
bemiks

yaşınız ilerledikce sf niz azalıyormu?

Mesaj gönderen bemiks »

bence yaş ilerledikce sf azalıyor fakat tam gecmiyor varsa bu konuda görüşlerinizi bekliyorum
füreyya

Re: yaşınız ilerledikce sf niz azalıyormu?

Mesaj gönderen füreyya »

yaş ilerledikçe, hayat tecrübesi arttıkça, daha çok yer gördükçe, daha çok insan tanıdıkça sf azalıyor. yine de ilkler hep zorluyor yani sf tamamen geçmiyor.
Kullanıcı avatarı
ikarus

Mesaj gönderen ikarus »

herkes aynı şeyi söyleyecek(yani genelimiz)evet yaş ilerledikçe sf azalıyor ama tamamen geçmiyor.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

aynen öyle, kendimde baya iyi bi gelişme gözlemledim, özellikle son 2 senedir..Tamamen geçmedi tabi kızarırım arada bi, ve 15-20 kişilik bi topluluğa hitap edemem. Bu durumlardanda fazla rahatsız değilim açıkçası ne günler yaşadım, anlatılmaz yaşanır. düşündükçe şimdiki halime şükreder oldum...
..............Resim.................~~Resim
sispro

Mesaj gönderen sispro »

katılıyorum ama aşama katetmek salt yaşın ilerlemesiyle de elde edilecek şey değil tabii ki. bunun kastedilmediğini de biliyorum. ek olarak okuduklarımız, gördüklerimiz, duyduklarımız ve söylediklerimizle kendimizi geliştirdiğimizde, kısaca tam anlamıyla yaşadığımızda zamanla biraz da olsa aşılabilen bir durum daha çok. aksi halde insan 50 yaşına geldiğinde de sf anlamında yerinde sayıyor olabilir.
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

nerdeeeee daha çok artıyor hemde nasıl.......
mjojo

Mesaj gönderen mjojo »

Yas ilerledikce sf de azalma olsa da bu azalma ergenlik donemini atlatilmasi ve dusuncelerin degismesi, insanlarin sana karsi bakis acilarinin farklilasmasi; nmisteeticede sf nin azalmasina sebep olabilecek nedenlerdir. Bununla beraber gecmisin olumsuz yasantilari 'anisal bellek'ten tamamen silinmiyor. Gelecekte yapamadigin, eksik kaldigin ya da soyle diyeyim; sf yuzunden yasamis oldugun olumsuz yasantilar gecen surecte tamir edilmediyse, gecmiste yasamis oldugun olumsuzluklarin ruh haline yansimasi gelecektede ayni olacaktir. Hulasa, kistas bence su: sf zaman gectikce azalir, ancak iki sartla. O da gecmiste sf yuzunden yasanan olumsuz anilarin gelecekte tekrar karsimiza cikmamasi ve gecmiste yasanan olumsuz anilarin onarilmasi...
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

Bir şeyler öğrendikçe azalıyor mecburen. Ama depresyon tam tersi, yaşlandıkça yaşama isteği azalıyor bende.
de te fabula narratur
bu hesabı silin

Mesaj gönderen bu hesabı silin »

caferali yazdı:Bir şeyler öğrendikçe azalıyor mecburen. Ama depresyon tam tersi, yaşlandıkça yaşama isteği azalıyor bende.
zaten depresyon sf nin olmassa olmazı heralde sfli olupta depresyonda olmayan yoktur diye dusunuyorum..
yaşama istegi şu sıralar bende dibe vurmuş durumda.. çok yaşlı olmasak bile 80 yasında hissediyorum..
Hiç yaşama istegi yok içimde..ama azarail bile kahale almıyor sanırım..
Ölümcül bi hastalıgım oldugunu ögrensem sevinecek duruma geldim..
Sanırım kaderde yaşayıp sürünmek var ölüp kurtulmak degil.
bu hesabı silin

Mesaj gönderen bu hesabı silin »

Geçen ay doktora gitmistim bir rahatsızlıgımdan dolayı doktor çok onemlı degıl ama
ufak bı operasyon yapalım demıstı bende belki bir sey çıkarda kurtulurum bu hayattan diye
öyle bıraktım gitmedim bir daha..ama sanırım ölecek kadar bile sanslı degılım.. umarım ilerde çıkar..
illa çekicez yani bu çileyi [smilie=dash2.gif] [smilie=dash2.gif]

Birde şunu düşünüyorum hep.. ben bu kadar mutsuzken heralde bir 100 yıl yasarım ...olmazya olurda işler yoluna girerde mutlu olursam bir gün muhtemelen SON günümdür illaki bir şey çıkar ozaman işte..bence kesin böyle olacak..!
victoriangirl

Mesaj gönderen victoriangirl »

Nerde....okul yillarini zor sanardim ama bir de para kazanma zorunlugu geldiginde dunyam mahvoldu. Calismak, calisma ortami, o yorgunluk, o stres. Saglikli bir insan icin stresli bir ortam bir de sf'li birinin halini dusunun. Kac kez isimden atildim...isi yapamadigimdan degil, cok fazla ise yonelik oldugumdan ve yeterince 'sosyal' olmadigimdan. 'Takimin bir parcasi olmam' lazimmis. Bir isten atilmanin insani nasil zedelendigini anlatmama gerek yok. Calismak, alisveris, yorgunluk, evde kalmislik sendromu... keske 15 yasima geri donsem diyorum.
xact

Mesaj gönderen xact »

Benim yaşım ilerledikçe azalıyor sanki sosyal fobim ancak profesör psikiyatriye gidiyorum. Onun verdiği ilaçları düzenli kullanıyorum ve dediklerini yapmaya çalışıyorum. İşe girmek, sorunların üzerine gitmek gibi. Yaptıklarımdan mı yoksa yaşım arttığı için mi bilmiyorum.
esantiyon

Mesaj gönderen esantiyon »

Yasin direkt olarak azalmaya etkisi oldugunu dusunmuyorum cunku yas ilerledikce sizden beklenenler ve sorumlulugunuz artiyor.Bu da hayata atilmakla atilmamak arasinda bi ikilem doguruyor. Ama kendi acimdan bakarsam yas aldikca farkindaligim artiyor ve sosyal fobiyle bas edebilme yollarini daha iyi dusunebiliyorum. Yasin benim icin etkisinin bu kadar oldugunu soyleyebilirim.
ezelisfli

Mesaj gönderen ezelisfli »

esantiyona katiliyorum dedigi gibi farkindalik artiyor.
Ben de SF hep vardi. Cocukken insanlarin hareketlerimi ve davranislarimi hep yargiladigini ve hep bir seyleri yanlis yaptigimi düsünürdüm. Büyüyünce anliyorsun ki aslinda cocuklari yadirgayan pek yok. Daha dogrusu davranislarini pek önemseyen yok. Yani hep gözler benim üzerimdeymis hissi oluyor ya onun icin diyorum. Böyle bir seyin olmadigini zamanla daha iyi anliyorsun.
Kullanıcı avatarı
esteban

Mesaj gönderen esteban »

Bende maalesef azalmıyor hatta daha da artıyor diyebilirim. Hayat tecrübesi bizde olduğundan daha yavaş ilerlediği için yaşlandıkça, sorumluluk ve yaşın gerektirdiği olgunluk bizde yavaş bir şekilde artıyor. Esantiyonun da dediği gibi. Yaşlanmanın hiçbir olumlu etkisi olmuyor bence genel anlamda. Gençken yaşayamadığım ve bu yaştan sonra hiç yaşayamayacağım şeyler aklıma geldikçe içimi iyice karamsarlık kaplıyor. Hazmedemiyorum bu durumu bir türlü ama elden de birşey gelmiyor.