Sosyal fobililerin yaşayamadığı duyguların birikmesi hakkınd

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
aliek

Sosyal fobililerin yaşayamadığı duyguların birikmesi hakkınd

Mesaj gönderen aliek »

Selamün aleyküm...
28 yaşında bir sfliyim...
Çocukken pek oyun oynamazdım... Saklambaç, evcilik, vs. türü oyunlardan çekinirdim hep kenarda dururdum, bundan dolayı büyüklerimden takdir görür ne kadar olgun çocuk diye överlerdi. Akraba çocukları boğacılık oynardı, boğa olur boğa gibi ses çıkarırlardı, ben saçma bir oyun diye oynamazdım. O zaman saçma sapan hareketler yaparak boğacılık oynayan kuzenlerim şimdi yaşlarına uygun oturaklı insan oldular çünkü zamanında çocukluklarını yaşadılar, içlerindeki çocukluk duygularını boşaltmışlardı. Ben ise boğa rolüne girmeye cesaret edemediğim için o tür oyunları veya saklambaç, ebelemece vs. oyunları oynamadım ve içimdeki çocukluk duygularını boşaltamadım. Şu an 28 yaşındayım ve saçma sapan çocukca konuşmalar, espriler yapıyorum, nedeni ise zamanında yaşayamadığım, boşaltamadığım çocukluk duyguları, bu duyguları çocukken boşaltsaydım şimdi olgun, yaşıma uygun bir erkek olacaktım.

Peki siz sfli arkadaşlar, çocukluğunuzu yaşayabildiniz mi, yeterince saçmayalabildiniz mi, şu an nasılsınız, yaşınızın olgunluğu var mı üzerinizde?
brefendi

Re: Sosyal fobililerin yaşayamadığı duyguların birikmesi hak

Mesaj gönderen brefendi »

Çocukluğumu yaşadım da bu çocukluktan çıkma evrelerinde geride kaldım. Yani o saçma sapan hareketleri her insan yapar kötü bir şey olduğunu sanmıyorum ama benim problemim olgun görünememek. 21 yaşındayım ben ama çevremdeki büyük insanlarla hiç böyle ciddi ciddi konuşamadım ve yaşıtlarım konuştukça moralimi bozuyor.
hammurmihi

Mesaj gönderen hammurmihi »

Bu söylediginiz şeyler bu tip bir mahrumiyetten ziyade, bana başka bir şeyi çağrıştırdı. şahsım ve sfli bir kuzenim adına söyleyebilirim ki; yabancı ortamlardaki donukluğumuz sanki samimi ortamlarda bazen gevezelik veya fazla gülme gibi tuhaf hallere sebep olabiliyor. Sanki öyle mi ne?
aliek

Mesaj gönderen aliek »

hammurmihi yazdı:Bu söylediginiz şeyler bu tip bir mahrumiyetten ziyade, bana başka bir şeyi çağrıştırdı. şahsım ve sfli bir kuzenim adına söyleyebilirim ki; yabancı ortamlardaki donukluğumuz sanki samimi ortamlarda bazen gevezelik veya fazla gülme gibi tuhaf hallere sebep olabiliyor. Sanki öyle mi ne?
Benim dediğimle aynı şey değil mi... Başkalarının yanında istediğimiz gibi davranamayarak duygularımızı boşaltamıyoruz kimse yokken veya anne babamız gibi çok samimi olduğumuz insanların yanında ise duygular boşalıyor.
brefendi saçma sapan hareketler tabirini yanlış kullanmışım, çocukça hareketler diye değiştiriyim.