Rüyalarımız

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
hammurmihi

Rüyalarımız

Mesaj gönderen hammurmihi »

Arkadaşlar rüyasında sfsiz halini gören oldu mu? Yani rüyada kaygı yok tabiki ama rüyadaki sfsizligin keyfinden hayrete düşen oldu mu? Bir sözlükte biri aynı şeyi gördüğünü yazmıştıi. İşin enteresan tarafı ben bu rüyayı gördüğümde sfyi bilmiyordum. Sanki gerçek kendim oymuş gibi hissetmiştim. Bunu yaşayan başka arkadaş var mı merak ediyorum.

ikinci sorum ise sfnin bendeki tezahür alanlarından hafif olanlarının bir kısmı zaman/27sene/ ve acıyla neredeyse tamamen silindi bazıları /özellikle güçlü olanlar/ aynı vaziyette. Silinenler yemek, telefon gibi zaten çok hafif tecrübe ettiğim şeyler. İyi gelir diye fitnessa başladım. Gündelik rutinimde herhangi bir utanma söz konusu degil ancak spor salonunda spotlar tepeme dikiliyor/sadece erkekler dahi olsa/. Hareketlerime mani olmasa da ruh halim sanki herkes maviymiş de ben ise kırmızıymışım gibi. Geçen gün dikkat ettim akranım olan kızlarla ilgimi çekmese dahi konusurken ruh halim normalin dışına kayıyor. Suni bir hüviyete bürünüyorum. Fikrine gerçekten kıymet verdiğim veya gözümde büyüttüğüm insanlarla konuşurken aptallaşıyorum veya utanıyorum. Benim krizlerimin zirvesinde ise toplumun dikkatinin üzerime kayması. Bir kere kuzenimin nikah şahidi oldum, düğünü hatırlayamıyorum.Düğün boyunca 1 paket sigara yedim ve zoraki çıktım. İnsanlar hiç heyecanlı görünmedigimi heyecanlı konusmadıgımı söyledi. Sadece peşine resim çekilirken kızardığım belli olmuş. Şimdi nasıl evleneceğimi de bilmiyorum. Üniversiteyi bunun çok daha fevkinde travmalar/ataklar sebebiyle 2 defa terk ettim ve bitiremedim. Sizce bu bazı alanların iyileşip bazılarının aynen varlığını koruması neyi ifade eder?
aliek

Re: Rüyalarımız

Mesaj gönderen aliek »

Bazı alanların aynen devam etmesi zamanında çok derin iz bırakmasıyla ilgili olabilir mi.
hammurmihi

olabilir sanırım
hammurmihi

:/
aliek

Mesaj gönderen aliek »

hammurmihi ben rüyamda hiç sfsiz halimi görmedim ama bir kez rüyamda sevgili olduğum bir kız görmüştüm rüyamda epey özgüvenim artmıştı. :)
ats07

Mesaj gönderen ats07 »

Ben ilaç kullanmıyorken o tarz ruyalar gormuyordum. Fakat, ilaç kullanırken bazen görüyorum sf siz halimi.. ve surekli bir aktivite yapiyorum ruyalarimda.. evde oturdugumu hic gormedim.. ilacin etkisi olabilir :) diger konuya gelince aynen bende de bazı durumlarda daha yogun oluyor. Genelde mesela rezil bi duruma dustugum yerlerde insanlarin bana guldugunu falan farkettiysem, tekrar ayni ortamlarda cok yogun sıkıyorum kendimi..
kayipadam

Mesaj gönderen kayipadam »

@hammurmihi

normalde sf'nin basit krizleri senin de bahsettiğin telefondur yemektir bu tarz durumları psiko terapiyle geçer gider. asıl sıkıntı olanları senin de bahsettiğin gibi ağır olanları. işte ilaç tedavisi asıl bunlar için var. ilaç tedavisi bütün utanma, kaçınma duygularını yok ediyor ve sen bu duyguların ortadan kalkmışken, ağır sf belirtileri krizleri dediğin şeyleri deneyimleyerek onların heyecanlanmaya değer şeyler olmadığını farkediyor ve ağır olanları da ilaç desteğiyle basitleştiriyosun.

he bunun ötesinde 6 aylık ilaç tedavisini düzenli uyguladığın zaman deneyimleyemediğin anıların için de üzülmüyor ve heyecanlanmamaya başlıyorsun.

sen eğer ilaç tedavisini 6 ay düzenli olarak devam ettiremediysen onu bir düzene koyup devam ettir ve bitir. yok eğer bitirmiş durumdaysan doktorunla ağır krizlerin geçmediğini anlat. ve hayatın boyunca seni aşırı heyecanlandıran durumlarla ilgili ne kadar anın varsa bir kağıda yaz doktora da göster bu anıları.
hammurmihi

Rüyalarım hakkında şüpheye düşürdünüz beni yahu ne diyeceğimi bilemedim. Tam bir özgüvenden mahrumiyet oluyor hakikaten ama çekingenlik de olmuyordur herhalde. Afedersin bir kıza kaygısız yanaştığınızı da mı görmediniz? Yani bir otoriteyle/ünlüyle konuştuğunuzu falan da mı görmediniz? İlginç..ilaç kullanınca rüyaların karakteri degişmesi de çok enteresanmış.

@kayipadam yararlı oldu bilgiler gerçekten. teşekkür ederim.
Oto

Re: Rüyalarımı

Mesaj gönderen Oto »

Hocam Freud rüyaları bastırılmış dürtülerimizin bilinçaltından dışavurumu olarak tanımlar.Buradan yola çıkar ve biraz da rüyasal deneyimlerimizi göz önüne getirirsek rüyalarımız da genel de öykündüğümüz şeyleri yaparız.Rüyalar aslında bizlerin fildişi kuleleridir.Dolayısıyla rüyanızda sf siz hâlinizi görmeniz gayet doğal.Gördüğünüz bu rüyalar sizin sf den kurtulmak için olan istek ve çabalarınızın bilinçaltından dışavurumu.Gelelim aşamadığınız bazı sosyal fobik septomlarınıza.Sosyal fobinin genel bir tanıma sahip olmasına karşın genel bir belirtiler listesi yapılamaz.Şöyle ki ben kendi memleketim deki insanlarla yabancı insanlara göre çok kolay ve rahat iletişime geçebiliyorum.Yani benim burada ki sosyal fobik belirtim insanlarla iletişime geçememek değil yabancı gördüklerimle iletişime geçememem.Yani bir sf li tüm sf belirtilerini gösterecek diye bir durum da yok.Aslında ben hepimizin aynı dertten müzdarib olduğunu da düşünmüyorum birçoğumuzun sorunları birbirimizden bayağı farklı ama sorunlarımızın temelinde yatanın aynı görülmesi nedeniyle bir nevi ruhsal birliktelik içinde olduğumuz kanısındayım.
Kullanıcı avatarı
Buzdolabı

Mesaj gönderen Buzdolabı »

Rüyamda da sf'siz hâlimi hiç hatırlamıyorum. Geçenlerde simitçinin beni peşimden bıçakla kovaladığını gördüm.
..kader dediğimiz aslında yaşantımızın ön hazırlığıydı
kaderi keder yapandı bizim kendi benliğimiz...

bir buzdolabı yazısı