T I M A R H A N E ye yatmak S F için gerekli midir ?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
jasemin

T I M A R H A N E ye yatmak S F için gerekli midir ?

Mesaj gönderen jasemin »

Şimdi hemen başlığa bakıp ta neden akıl hastanesi vb yazmadı diye takılmayalım Ben soruma cevap arıyorum sizce böyle birşe gerekli midir ? Ben bu tecrübeyi yaşadım ve tam anlamıyla fayda göremedim herkeste farklı olur diye düşünerek yazmak ve sormak istedim sizede ne dersiniz bir S F li için tımarhaneye yatmak fayda sağlar mı? Bence HAYIR :!:
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

neden HAYIR ın cevabına gelirsem

1- hastabakıcıların tutumları kötü yani insanı aşağılayıcı ifadeler kullanıyorlar

2-verilen tedavi salt ilaçlara endeksli gerçek anlamıyla terapi yapılmıyor

3- S F dışında da pek çok hastalıkta insan var ve bazıları ileri düzeyde psikoz grubunda ve bu durum bizleri olumsuz etkiliyor

4- banyo ve lavabo gibi fiziksel şartlar ve hijyen yeterli değil

5- en önemlisi de hastanede zaman geçmiyor... boşboş bekliyorsun ve insan sıkıntıdan patlıyor yappacak birşey bulamıyorsun

------------------------

yaşayan bilir hastanede yatmayan arkadaşlar yorum yapmadan önce bunları da düşünsünler tşklerrrr
Kullanıcı avatarı
YALNIZADAM
İletişim:

Mesaj gönderen YALNIZADAM »

bence de HAYIR. faydası yok.
gerekçelerin tamamen doğrudur. psikiyatri kliniklerinde değil, yaşamın nabzının attığı yerde çözülür bu hastalık.
"en iyilerimizin sonu genellikle
kendi ellerinden olur,
sırf uzaklaşmak için.
ve geride kalanlar,
birinin onlardan
uzaklaşmayı neden isteyebileceğini
bir türlü tam olarak anlayamazlar.."

BUKOVSKİ
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

YALNIZADAM yazdı:bence de HAYIR. faydası yok.
gerekçelerin tamamen doğrudur. psikiyatri kliniklerinde değil, yaşamın nabzının attığı yerde çözülür bu hastalık.
Valla bak arlkadaşım ben 15 gün yattım ve inan sıkıntıdan geberdim allahım yapacak hiçbişey yok öööyle boşbboş bekliyorum ve birkaç gün önce yeni geldim eve ne büyük bir özgürlükmüş anlatamam senin hastane deneyimin nasıldı biraz anlatırmısın ? benimki dediğim gibi fazla iyi sayılmazdı tamam haklarını yemeyeyim doktorlar hiç ilgilenmedi diyemem ama işte yeterli düzeyde değildi ve o kadar çok hasta girip çıkıyorki bu psikiyatri sektörü asla batmaz kardeşim herşey biter ama o bitmez ama ne acıdır ki artık işletme ilkeleriyle çalışan psikiyatri taburları yetiştiriyor tıp fakültelerimiz TVlerde atıp tutuyorlar yok işte doktora güvenin yok işte şu hastalığın şu kadar süre ilaçla tedavisi vardır falan filan bırakın kardeşim ya insanları aptal yerine koyu durmayın Bu konuda anlatacak o kadar çok şeyim var ki eminim sizlerinde vardır yazın paylaşalım burada ama içi boş laflar olmasın gerçekten tecrübe ettiğiniz durumlarsa yazışalım
monti

Mesaj gönderen monti »

merhaba jasemin, bi kere senin de vurguladığın gibi adı bile çok ilkel. tımarhane.. bugün psk kliniği deniyor olsa da. ben hayvanları çok severim bu yüzden tımarhane sözü ile hayvanlarından yola çıkarak insanların aşağılanması haikaten ilkellik.

hastanelerin durumu gerçekten vahim. benim odamda çok ağır iki hasta vardı salonda masturbasyon yapıyorlardı. camlar sehpalar kapılar kırılıyordu, ve hizmetlilerin kararıyla kokteyl iğne yapılıyor ve salkdırgan hastalar bağlanıyordu. odadaki arkadaş gece uyumayıp kapıyı açıp örtüyordu ona kızdım diye beni nerdeyse bağlayacaklardı buna tespit diyorlar. seni tespit ederiz. tehdit bu. hastanedeki herkes başkası suçlu sen iğneyi yiyorsun diyordu. basit nedenlerden norodol clopixol iğne yapıyorlar sonra yatış uzuyor böylece. uğraş odası 10.30 da açılıp11.30 da kapanıyor ve ben itiraz edince garip garip yüz ifadeleri takınıyorlardı. hastaneyi başhekim değil çalışanlar yönetiyor. doktorlarında bişeyden haberi yok bana yapılan iğnelerin hesabını doktorum sordu bi kaç defa fakat iş işten geçmişti.

hizmetliler çok agresif ve kaba davranıyorlar. ne sf ne de diğer durumlar hastanede iyileşmiyor, bu hastalıkları iyilştirmiyorlar özellikle ilaç firmaları yatsız katsız kalır yoksa.

ben yakında ilaçlarımı bırakacağım zaten çok düşürdüm.

sakın bi daha yatma hastaneye jasemin.

biz hastanede eylem yaptık arkadaşlara kaşıkları masalara vurduk çalışanların davranışlarını değiştirmeleri için protesto ettik. imza topladık sonra bi kaöç arkadaş iğne yedi tespit edildi yani. tabibler birliğine tabipler odasına şikayet dilekçesi yazdık ama engellediler.

ilaç almak çok sakıncalı uzun dönemde zararları ortaya çıkıyor.olabildiğince az ilaca başvurmak düşük doz almak gerekiyor.
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

monti yazdı: sakın bi daha yatma hastaneye jasemin.
arkadaşım birkaç gün önce ailem pazar ziyaretime geldiğinde hastaneden KAÇTIM eğer kalsaydım daha enaz 1 hafta bu eziyeti çekmeye devam edecektim bana bu kurtuluş fırsatını sağlayan tanrıya şükürler olsun !

Vay be demek ne kadarda benzer şikayetler ve kötü tecrübeler yaşamışız hastane ortamlarında yazılanları okudukça çıkmakla en doğru kararı verdiğimi düşnüyorum o karanlık koridorları aklıma getiriyorum da şimdi amaan allahım geçmek bilmeyen saniyeler dakikalar ilaç saati yemek saati lavaboda işeyebilmek için verilen uzun uğraşlar bu kelimelerim için hepinizden özür dilerim ama inanınki bu hastane ortamı çok berbat bir yer şükür kurtuldum artık darısı diğer talihsiz arkadaşların başına

:prayer: [-o< :prayer: [-o< :prayer: [-o< :prayer:
Kullanıcı avatarı
emre2801

Mesaj gönderen emre2801 »

nasıl böyle bir işe başvurdununuz anlamış değilim. ben hastaneye başka nedenlerle dahi ayak atsam moralim bozuluyor. adı üstünde hastane...hastalarla dolu.. iç açıcı bi yanı yok.. düşünsenize en azından bi seyahat, bi sinema, bi spor, bi alışveriş, bi sohbet vs.... insana bi nebze iyi geliyor değil mi.. ama siz tam tersini yapıp bu durumu daha da zorlaştırmışsınız.. orada yatmakla olumsuz düşünceler üzerine yenisini eklemişsiniz. umarım o günleri unutursunuz bi daha da böyle şeylere başvurmayın.. bak şimdi çok kızdım ya.. :smt093
doktorlara da HİÇ AMA HİÇ GÜVENMEYİN zaten bi uğraş içerisinde değiller. niye olsunlar ki..düşünün tüm psikolojik sorunların çözüldüğünü.. bu adamlar nasıl para kazanacak.. nasıl ilaçlar satılacak.. nasıl mümessiller iş bulacak..nasıllar nasıllar nasıllar..
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

emre2801 yazdı:düşünsenize en azından bi seyahat, bi sinema, bi spor, bi alışveriş, bi sohbet vs.... insana bi nebze iyi geliyor değil mi.. ama siz tam tersini yapıp bu durumu daha da zorlaştırmışsınız..
:lol: çok zekisin harikasın bravo...zaten biz de laf olsun diye öylesine yatmıştık arkadaşım deneme amaçlı yani merak ettik nasıl bir yer diye ve gördük...amacım tartışma çıkartmak falan değil de senin bu üslübun ilginç geldi bana yani bu bahsettiğin zorlukları biz de biliyorduk herhalde mecbur kalmasak biz de yatmazdık değil mi arkadaşım? kwyfimizden çekmedik herhalde o sıkıntıları boşuna dememişler yaşayan bilir diye...
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

evet, biliyorum. sabahın köründe kaldırırlar kahvaltı için. ilaç saatleri, hemşirelerin o gıcık sesleri.

akşama kadar yapacak bir şey yok ve salak herifler bir gazete bile koyamıyorlar, bir kütüphane bile yapamıyorlar. tuvalet ve banyo o kadar kötü değildi bence.

bir de asosyal olunca hiç çekilmiyor. diğer insanlar birbirleriyle arkadaşlık kuruyorlar ve bir ölçüde vakit geçiriyorlardı. yaptıkları tek şey ise okey ya da iskambil oynamak. ben ise seyrederdim vaktimi geçirmek için. TV desen işkence. ve 25 günün sonunda bugüne kadar hiç yaşamadığım şekilde mutluydum. çünkü kurtuldum o hastaneden.

ve en çok da ordaki insanları görünce şok olmuştum. oraya girerken medeni, kültürlü, eğitimli insanların yattığını söylemişti çevrem. E ne de olsa paralı bir yer ya. ama bir baktım, en tahsillisi lise mezunu olan bir ortam. ama insanlar kötü sayılmazdı. hepsinin derdi var, hastalığı var. daha sonra kızdım kendime böyle düşündüğüm için.

gece uyurken, sabah olmasın isterdim, sabah olmasın ve başlamasın o can sıkıntısı. şimdi bile rüyalarımda görüyorum ve korkuyorum. ama dediğim gibi, bu da bir deneyimdi oldu bitti.

herkese ilan etmek istemiyorum dedim ama yanlış anlama. utanmıyorum bundan, küçük de düşürmez beni. fakat biliyorsun, bilmeyen insanlar için anormal hastaların, ruh hastalarının yattığı yerdir hastaneler. fakat bizim ne bir ruh hastalığımız ne de başka bir anormalliğimiz var. SF ve DEPRESYON, çağımızın hastalığı. fakat gel de bunu önyargılı insanlara anlat..
Kullanıcı avatarı
UnConscious
İletişim:

Mesaj gönderen UnConscious »

daha önce sosyal fobi için hastahaneye yatıldığını duymamıştım. bunu size bir doktor tavsiye etmiş olsa gerek, fakat yine de bana inanılmaz saçma geldi! sosyalleşmekte zorluk çeken insanları alıp sosyallikten uzak, akıl hastalarıyla, normal olmayan insanlarla dolu bir yere kapatmak?.. akıl hastahanesine yatmak sf için gerekli değil ancak zararlı olabilir herhalde.

geçmiş olsun, kurtulduğunuza sevindim.
It's not the evil from down below
Which creeps and lurks under the snow
It's not of satan's will we fall
It's due to the evil in us all
Kullanıcı avatarı
emre2801

:roll: yasemin tepkili bir kız olduğun senin nickinden ''nerden: sanane''den belli.
ben sadece bu yola başvurmana çok kızdım senin iyiliğin için. çünkü bu bir çözüm yolu değil. ama sen istersen yine tepkini gösterebilirsin.. unutma ki burda buluşmamızın sebebi birbirimize destek olmak.. kib.
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

hastanede yatmayan insanların bu konuda bizden daha bilgili olması çok ilginç

=D> =D>=D>=D> =D> =D>=D>=D> =D> =D>=D>=D>
Kullanıcı avatarı
emre2801

ne kadar kötü olabileceğini tahmin edebiliyorum. hislerim kuvvetlidir :D oyüzden sf li değilmiyiz :( ha bu arada nerden kısmını değiştirip bi gülücük atmışsın :) güzel olmuş
FreeArt

Mesaj gönderen FreeArt »

Ya yatmayı bırakın, personelleri bırakın doktorlar bile bir tuhaf...

Kardeşimde panik atak var, geçende krizleri çok sıklaştı günde 2-3 kriz görmeye başladı. Bizde Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hasatanesine gittik acile. Bu arada belirtiyim oraya Maltepe'den gidiyoruz ulaşımımız yarım saat falan suruyo ve panik atak krizleri yarım saatte bitiyor.

Neyse konuya dönelim. Hali hazırda kardeşim ben ve kız arkadaşım oraya gittik. Acil servis doktoruna görünmek istedik çünli dediğim gibi her an kardeşim kriz görebilirdi.

Baştan rica minnet acil hemşiresi ile görüşme firsatimiz oldu. Kendisine durumu anlattık, acil doktorunun bu hastaya bakmayacağını söyledi. Biraz daha rica edince bizi kırmayıp doktor hanımın odasına girdi ve yüzü bi karış asık şekilde çıktı.

Ardından bide kendiniz rica edin dedi bize ve bizde kapıyı vurup içeri girdik. Doktor hanıma durumu anlatmaya çalışacaktıkki, doktor sadece bize şu an kardeşimin krizde olup olmadığını sordu. Bizde şu an olmadığını ama her an gelebileceğini çünki bu günlerde çok sık kriz göredüğünü anlattık.

Doktor hanım sadece b,ze tek bir cümle ile, krizde gelmemiz gerektiğini azarlar bi şekilde söyledi. Evet çok ciddiyim bunu yapan devletin doktoru ve bir psikiyatrist.

Şimdi konunun özü bu iken, o gün 7-8 hasathane gezdik ve hemen hemen hepsi randevu sistemine geçtiklerini, bize (en yakını) 30-45 sonraya gün verebileceklerini soyledi.

Sadece özel bir hastahanede (baya bi ozel fiyat olarak), 5 saat sonrasına randevu bulabildik.

Şİmdi sorarım size, okulları bitirdikten sonra büyük bi ozveri ile psikiyatri bölümünü seçen doktorlar, psikoloji sevdalıları, insan psikolojisini belkide en eyi bilen adamlar nasıl olurda bir hastayı ve hasta yakınını aşşağılar. Kardeşim zaten panik atak, bende sf' yim. Panik atak tetiklicek bişiler olması surekli (doktorun tavırlarıda dahil) kaçınılmaz.

Neyse işimizi özel bi hastanede özel bi psikiyatristle hallettik ama devlet hasataheneleri ve doktorlar dahil tüm çalışanlar allahlık durumda. Ülkemizde her alanda olduğu gibi bi vasfı olan insanlar kendilerini bişi sanmaya devam ediyolar.

Allah hastahanelerde yatan tüm aradaşlarımızın yardımcısı olsun inanın Türkiye' de hasta olmak çok zor, Allah' a emanet yaşıyoruz.
Kullanıcı avatarı
serkan33

Mesaj gönderen serkan33 »

Yaptıklarının farkında olduğun sürece gerek yoktur...
THATS ALL...