Sosyal fobi genetik midir?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
xact

Re: Sosyal fobi genetik midir?

Mesaj gönderen xact »

Biraz genetiklik var ama çevre şartları da etkili. Benim babam da, benim kadar olmasa da biraz sf'lidir. Ben tek çocuğum, bir de bizim aile çok sosyal değildi, sürekli gezmezdik. Akrabalar dışında pek insan gelmezdi evimize. Onlar da nadir gelirdi. Yalnızlık bana çok kötü gelmiyor o yüzden, taa çocukluktan yerleşmiş farkında olmadığım "sosyallik gereksizdir veya kaçınılması gereken birşeydir" gibi bilinçaltı inançlarımdan ötürü. Ama bunları aşmaya çalışıyorum.
xact

Mesaj gönderen xact »

Şimdiki güncel psikoloji görüşlerine göre hem genetik hem de çevre şartları etkili psikolojik hastalıklarda. Psikoloji ve onun birçok alt dalı ile ilgili derslerde görmüştük.
SaNKiSaKiN

Mesaj gönderen SaNKiSaKiN »

evet hem genetik hem kişisel hem karakteristik hemde etkisel
mathilda

Mesaj gönderen mathilda »

Başlığı görünce cevabim direkt olarak evet oldu. Çevresel faktörler yetiştirilme tarzı, büyüme ortamı da etkili olabilir tabi ama asil neden bence genetik. Annem kendimi bildim bileli çekingen yaratilisli bir insandır ve dışarıdan da öyle tanımlanır. Dedemden anneme gelen bu gen veya her neyse annemden de bana geçmiş. Dedem bu arada 85 yaşında ve yeni yeni insanlara alışmaya başladı. Bu duruma bakınca insan ben de böyle mi olacağım diye de düşünmeden edemiyor. Umarım ben böyle olmam, umarım..