Arkadaşlar Sizdede Böyle mi oluyor ?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
devrim_

Arkadaşlar Sizdede Böyle mi oluyor ?

Mesaj gönderen devrim_ »

Merhabalar.. arkadaşlar ben bir kaç yıl önce sosyal fobik değilde 'kekeme' olduğumu düşünüyordum.. ancak doktora gittiğimde benim kekeme değil sosyal fobili olduğumu söyledi..

Mesela insanlara karşı dilediklerimi söyleyemiyorum ya nefesim kesiliyor yada takılıyorum,titriyorum,kızarıyorum. ancak kendi kendime yada aileme karşı rahat bir şekilde konuşabiliyorum. sadece yabancı kişilere ve topluluk karşısında konuşamıyorum. konuşmaktan çekinmiyorum ama dilimin ucundaki sözleri çıkaramıyorum.. beynimde tasarlıyorum ama iş konuşmaya gelince beceremiyorum.. bu yüzden haklıyken haksız konuma düşüyorum. iş yerimde felan beni suskun biri olarak biliyorlar ama aksine çok konuşan daha dogruyu çok konuşmayı seven ve söyleyecekleri çok olan biriyim.

Peki arkadaşlar sizdede böyle mi oluyor ? yoksa bende sosyal fobi değilde daha farklı bir rahatsızlık mı var çok merak ediyorum.. yorum yaparsanız sevinirim iyi akşamlar
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
sessiz gemi

Mesaj gönderen sessiz gemi »

Ergenlik döneminde seninkine benzer şekilde Sf nedeniyle konuşma sorunu yaşardım. Bu sorunumu yenebilmek için sürekli konuşmaya dayalı bir meslek seçtim.İşe başladığım ilk sene bir geçiş dönemi oldu. Şimdilerde ise bir zamanlar zorlandığım şeyleri kolay ve zevkli bir şekilde yapabiliyorum.İlerde diksiyon ve spikerlik konularında kendimi geliştirip bu yönde çalışmalar yapmayı planlıyorum.
sessiz gemi

devrim durumun hakkında yorum istemişsin. Doktor sana Sf li olduğunu söylediği halde "ben de daha farklı bir rahatsızlık mı" var diye sorman biraz düşündürücü. İhtiyaçlar algıda seçiciliğe neden olur kuralından hareketle acaba sende daha farklı bir rahatsızlığın olmasını mı istiyorsun ? diye soracağım. Mesela doktora gitsen ve sende şizofreni olduğunu söylese bu durumda nasıl bir tepki verirdin ?
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

sessiz gemi yazdı:devrim durumun hakkında yorum istemişsin. Doktor sana Sf li olduğunu söylediği halde "ben de daha farklı bir rahatsızlık mı" var diye sorman biraz düşündürücü. İhtiyaçlar algıda seçiciliğe neden olur kuralından hareketle acaba sende daha farklı bir rahatsızlığın olmasını mı istiyorsun ? diye soracağım. Mesela doktora gitsen ve sende şizofreni olduğunu söylese bu durumda nasıl bir tepki verirdin ?
Yoo.. farklı bir rahatsızlık olmasını istemiyorum,ancak takdir edersin ki doktorlarda hata yapabilir.. bu yüzden rahatsızlığımın konuşma boyutunu sosyal fobiyle pek bağdaştıramadığım için bu soruyu sorma gereği duydum..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Peki arkadaşlar sizin söylemek istedikleriniz yok mu ? sizinde durumunuz benim gibi mi yoksa farklı mı ?
sessiz gemi

Hadi arkadaşlar siz de birşeyler yazsanıza.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

'Derin.. bir sessizlik',sessiz gemi sanırım arkadaşlar senin nickinden esinlendiler.. baksana kimsede ses seda yok :cry:
Kullanıcı avatarı
teoxner

Re: Arkadaşlar Sizdede Böyle mi oluyor ?

Mesaj gönderen teoxner »

devrim_ yazdı:
Mesela insanlara karşı dilediklerimi söyleyemiyorum ya nefesim kesiliyor yada takılıyorum,titriyorum,kızarıyorum. ancak kendi kendime yada aileme karşı rahat bir şekilde konuşabiliyorum. sadece yabancı kişilere ve topluluk karşısında konuşamıyorum. konuşmaktan çekinmiyorum ama dilimin ucundaki sözleri çıkaramıyorum.. beynimde tasarlıyorum ama iş konuşmaya gelince beceremiyorum.. bu yüzden haklıyken haksız konuma düşüyorum. iş yerimde felan beni suskun biri olarak biliyorlar ama aksine çok konuşan daha dogruyu çok konuşmayı seven ve söyleyecekleri çok olan biriyim.
bende de benzer durumlar var özellikle topluluk önünde konuşurken kilitleniyorum yuzumde bi titreme,kızarma, dilimin ucundaki şeyi çıkaramıyorum bi türlü,kimseden çekindiğimi sanmıyorum ve rezil olmaktan korkan biri de değilim ama o an ne oluyorsa artık..topluluk önünde konuşamama,az konuşma bunlar sosyal fobinin tanımı olmuş artık,aynı belirtileri içeren başka bi hastalık varmı bilmiyorum..
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

ketlenme kouşamama aşırı heyecan sonucu kalbin çok atmasıyla ve beynin aşırı heyecan sonucu kan alımında dengesizlik yaşamasıyla oluyor. yani beyne kan gitmiyor ki beyin çalışsın. beyin oksijen le çalışır o sırada heyecan sonucu dengesiz nefes almak nedeniyle oksijen beyne düzensiz gelir ve beyin ketlenir.
bu yüzden nefes egzersizleri yapın.. drlar ne yapıyor sanıyorsunuz savaş bile yazmış nefes egzersizi yaptırıyorlar diye
bu sf nin belirtisidir ketlenmek nutku tutulmak ..
naz06

Mesaj gönderen naz06 »

benim anlayamadığım su bazen asırı rahatım anlatamam size.okadar cok konusuyoruki espriler yapıyorum arkadaslarım gülüyor ediyor.beni ezmek isteyene gereken cevabı veriyorum.ama bir soru sordular mesela bilemedim.ben aptalım rezil oldum filan die düsünüyorum.eski halime geri dönüyorm anlamıyorum.bazen hiç konusmuyorum kafamı öyle sıraya koyuyorum anlamadım gitti
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

öncelikle bu haliniz şartlar durumlar içinde değerlendirilmeli mesela ergenlik döneminde iseniz böyle dengesizlikler çalkantılar çok olur. veya bazen o güveniniz tanıdık bildiğiniz ortam olunca geliyr .ama yabancı ortamlarda güveniniz yıkılıyordur.bu da sf demektir. veya kendinize güveniniz az en küçük fiskede dağılacak kadar zayıf
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.. evet Konuşamama sorunu heyecan,stres,düzensiz nefes alış-verişi genelde ise SF'nin tanımına girer dediniz..

Bazen öyle bir durum oluyor ki ; mesela topluluk içindeyim ve bir şeyler anlatacağım başlıyorum,ama mutlaka bir kaç yerde takılıyorum söyleyeceğimi çıkaramıyorum,bununda "ııııı", "ımmm","şey" gibi kelimeciklerle telafi etmeye ve zaman kazanmaya çalışıyorum. ama konuşurken o kadar berbat bir durumda oluyorum ki anlatamam. işte bu yüzden teşhis konulmadan önce konuşma problemim yada kekemelik olduğunu zannederdim hep, ama kitap okurken,kendi kendime falan konusurken olmuyor bunlar ne zaman topluluk içine girdim yada yabancı kişilerle konuşmak zorunda kaldıysam bu hep oluyor.

kısacası hayattan bıktım artık,derdimi anlatamamaktan,konuşamamaktan,rahat olamamaktan bıktım..! :cry:
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

kekeme her zaman kekemedir ama evde arkadaşlarla tanışlarla bildik çevrenle rahatsan kekemelik yoksa hiç olmuyorsa ama dışarda sosyal ortamlarda tanımadığın birisiyle veya kişilerle oluyorsa bu hal sf dir.

o nutku tutulmak denilen anda aşırı içe dönük dışardan kopma halinde kemküm etmeniz bile ilginç bazıları donup kalır o an ne denileni duyar anlar o derece heyecAN beyne ketler çünkü..kem küm bile edemez. ortamdaki olayları bile algılmaz
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

troya2 yazdı:kekeme her zaman kekemedir ama evde arkadaşlarla tanışlarla bildik çevrenle rahatsan kekemelik yoksa hiç olmuyorsa ama dışarda sosyal ortamlarda tanımadığın birisiyle veya kişilerle oluyorsa bu hal sf dir.

o nutku tutulmak denilen anda aşırı içe dönük dışardan kopma halinde kemküm etmeniz bile ilginç bazıları donup kalır o an ne denileni duyar anlar o derece heyecAN beyne ketler çünkü..kem küm bile edemez. ortamdaki olayları bile algılmaz
Çözüme yönelik atacağım adımlar hakkında biraz bahseder misiniz ?

1.İlaç kullanıyorum aurorix 150 ve 300,2.sosyal ortamlara giriyorum girerken yada girince hiçbir sorun yaşamıyorum tek sorunum konuşurken yada konuşacakken başgösteren telaş heyecanlanma,konuşamama.

Psikiyatrın faydası olabileceğini zannetmiyorum,zira hipnoz uzmanı bişeyin yok senin dedi yolladı eve :)

Son umudum ilaç tedavisi.. oda olmazsa,hali hazırda berbat olan hayatımı değiştirmeye yönelik ağır bir darbe alacağım ve öyle gözüküyor.
Şimdi diyeceksiniz ki çok umutsuzsun ama her defasında şimdi olacak diyorum ve kendime gaz veriyorum fakat sonuç gene hüsran gene hüsran.
iyi geceler mutlu kalın..
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

ilaçlar işe yarayabilir ama aurorix mao inhibötürüdür. genelde mao inhibitörleri artık hiç kullanılmıyor. tek kullaılanı bu ilaç zaten.ketleme yani bazı beyin sıvılarını ketleme üzerine çalışan bir ilaç.

sosyal fobi ilaçla desteklenen verilen ev ödevleri ile çözülür. yani işi yapacak olan sizsiniz. piskologa gidince size ödevler verecektir. bugün şunu yapacan .. aynen cesaret tahtası gibi yapın ve deneyim edinin. onu aşacaksınız

size çözüm önerisi sunuyorum.piskologlarda bunu söyeyecek emin olun.

ne kadar kızarsanda bozarsanda konuşmaya devam et.ortamlara katıl

o heyecan anında derin nefes alıp yavaş yavaş vererek nefesini kontrol et.ki heyecan ile beyin ketlenme omasın

ortamlara girmeden önce hazırlık yap ne konuşurum şöyle konuşurum şu konuyu öğreneyim gibi. kafanda bir plan yap.

önce küçük gruplara katılın deneyim kazanın .hemen gaza gelip koca gruplara dalmayın.

ve ortamlara girmeden önce yine başarısız olacağım mantığı ile başlamayın. ve ortamda aşırı şekilde kendinize odaklanıp berbat salağım gibi aşağılamalar yapmayın.ortamda kendinize dalmayın kafanızı kaldırıp çevreyi izleyin gözlem yapın. kimse sizi ayıplamıyor hatta size bakan bile yok.

konuşma sorunun fazlaysa bol kitap oku kelime hazinen artsın ve kitapları gazeteleri dergileri okuduktan sonra istanbul türkçesi ile kendi kendne yada birine anlat . konuşma deneyimi hemde güzel konuşma denemesi..