Paranoid şizofreni ve Paranoid kişilik bozukluğu

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
devrim_

Paranoid şizofreni ve Paranoid kişilik bozukluğu

Mesaj gönderen devrim_ »

Paranoid Şizofreni

Paranoid şizofreni, şizofreninin en kesin ayırdedilebilen ve niteliği en az değişkenlik gösteren alt tiplerinden biridir. Başlangıcı genellikle sinsidir ve çok kere 30 yaşından sonra görülür. Karakteristiği çok kere perseküsyon içerikli, kesin tanımlanan, inatçı delüzyonların gelişimidir. Bu delüzyonlar sık sık geniş kapsamlı olmakla birlikle birbirleriyle bağlantılıdır. Ancak, bazı hastalarda gelişen "ankapsüle", yani tek bir delüzyon, ideasyonun geri kalan bölümünü etkilemeyebilir. Hasta, durumunun küçümsenmesi veya kıskanılması yüzünden aşağılandığı veya nefret gördüğü duygusuna kapıldığı için, perseküsyon duygularıyla büyüklük delüzyonları arasında bağlantı vardır. Ayrıca delüzyonların içeriğini paylaşan veya genişleten hallüsinasyonlar da belirebilir. Delüzyonların hem emosyonu, hem de davranışı etkilemesi sonucu depresyon öfke, kin, tevekkül veya apati gelişebilir. Delüzyonel inançlar seyrek olarak ciddi nitelikte asosyal eylemlere, daha sık olarak da yalnızca rahatsız edici durumlara yol açar (polise şikâyetlerde bulunma, hükümet başkanlarına, bakanlara yahut öbür önemli kişilere mektuplar yazma) ya da hasta çevreye "egzantrik" bir kişi olarak görünür. Vakalar nüksedicidir ve en azından yarısında delüzyonel inançlar, tuhaf davranışlar yahut sosyal uyumsuzluk kalıcıdır, prognoz ve tedavi, öteki şizofreni tiplerindeki gibidir.

PARANOID KİŞİLİK BOZUKLUĞU:

Aşağıdakilerden en az dördünün olduğu ,genç erişkinlik döneminde başlayan ,başkalarının davranışlarını kotu niyetli şeklinde yorumlayıp, devamlı olarak güvensizlik ve kuşku duyma halidir.

1-Yeterli bir temele dayanmaksızın başkalarının kendisini sömürdüğünden , aldattığından ya da kendisine zarar verdiğinden kuşkulanır.
2-Dostlarının ya da is arkadaşlarının kendisine olan bağlılığı ya da güvenilirliği üzerine yersiz kuşkuları vardır.
3-Söylediklerinin kendisine karsı kotu niyetle kullanılacağından yersiz yere korktuğundan dolayı sır vermek istemez.
4-Sıradan sözlerden ya da olaylardan aşağılandığı ya da gözdağı verildiği biçiminde anlamlar çıkartır.
5-Devamlı kin tutar, haksızlıkları, görmezden gelinmeyi ya da onur kırıcı davranışları affetmez.
6-Başkalarınca hissedilmeyen ama kendisince algılanan , karakterine ya da saygınlığına saldırıldığı seklinde bir yargıya vararak, öfke ya da karşı saldırı ile birden tepki gösterir.
7-Haksiz yere, esinin ya da arkadaşının sadakatsizliğiyle ilgili kuşkulara kapılır.

Bu kişiler is arkadaşları veya dostlarının güvenilirliği ya da kendilerine bağlılıkları konusunda yersiz kuşkulara sahiptirler.Başkaları ile paylaştıkları konuların kendilerine karsı kullanılacağından korktuklarından dolayı çevrelerindekilere güvenmeye ya da yakınlaşmaya isteksizdirler. Kendilerine yöneltilen kişisel soruları bu nedenle yanıtlamayı reddedebilirler. Kendilerine yapılan iltifatları bile yanlış yorumlayıp, zıt anlamda kabul edebilirler. Kendilerine yapılan yardim önerilerini “yetersiz görülme”olarak algılayıp,geri çevirirler. Kıskançlık düşüncelerini destekleyen önemsiz kanıtlar toplayabilirler.İhanete uğramamak için yakın ilişkilerinde kontrolü ellerinde bulundurmak isterler. Sürekli esinin yada arkadaşının nerede olup,ne yaptığını izlemeye çalışır.

Bu kişilerin davranış tarzları:

Genelde geçinmesi zor kişilerdir. Birebir ilişkilerinde çoğunlukla sorunlar yasarlar, kuşkuları nedeniyle uzak dururlar,soğuk görünebilirler,sevgi göstermeyebilirler. Kavgacı ve kuşkucu nitelikleri karsısındakilerde de sert tepkiler doğurabilir, bu da onların beklentilerini gerçekleştirir. Güvensizlikleri nedeniyle kendi baslarına yeterlilik gereksinimleri yüksektir. İlişkide olduklarını sürekli kontrollerinde tutma ihtiyacındadırlar. Eleştiriye aşırı duyarlı olup,cephe alabilir, işbirliğine girmezlerken kendileri diğerlerini eleştirmeye,yakınmaya eğilimlidirler.

Kendi yaptıkları yanlışlıklarda bile kendilerini suçsuz görüp, başkalarını suçlarlar. Farz ettikleri tehditlere karsı yasal yollara başvurabilirler. Başkalarına da bazı kişi ve durumların bu ur algılanan özelliklerini onaylatma ihtiyacı içindedirler. Kişilik yapılarının altında gerçeklere uymayan,hayali aşırı büyüklük, güçlülük düşünceleri vardır. Kendilerine yakıştıramadıkları eksiklik ve yanlışlıkları yansıtma ( projeksiyon) denen bir savunma mekanizmasıyla karsılarındakilere yansıtırlar.

Toplumda farklı sosyokültürel gruplar, değişik etnik gruplar ya da başka sosyoekonomik düzeydeki kişilere yönelik olumsuz önyargılı düşüncelerle hareket edebilirler. Benzer paranoid düşünceleri olan ya da kolay ikna olan kişilerle bir araya gelip,gruplar ya da inanç sistemleri oluşturabilirler.

Bu kişiler başkaları tarafından plancı, içlerini açmayan, kapalı kutu, pireyi deve yapan, kıskanç,tartışmacı kişiler olarak görülebilirler. Sürekli gergin olup, kendilerini rahat ve gevsek bırakamazlar.Çevrelerinde huzursuzluk yaratırlar.Aşırı temkinli davrandıklarından girişkenlikleri kısıtlıdır.

Birlikte görülebilen psikiyatrik bozukluklar:

-Majör depresyon
-Saplantı-zorlantı boz. (obsesif- kompulsif boz.)
-Alkol-madde bağımlılığı.
-Diğer kişilik bozuklukları ( en çok sizotipal k.b.olmak üzere ayrıca narsisistik,kaçıngan ve borderline k.b.)

Çocukluk veya gençlik döneminde görünümü:

Tek basına kalma, benzer yastakilerle arkadaşlıklarının iyi olmaması, kalabalık ortamlarda kaygı duyma, ders notlarının düşüklüğü, aşırı duyarlılık, tedirginlik, giyim,konuşma, düşünce itibari ile kendini kısıtlama, farklı hayaller ile kendini gösterebilir.

Toplumda görülme derecesi:

Genel toplumda % 0.5-2.5 arasında , ayaktan tedavi ile psikiyatri yataklı kurumlarında yatanlarda % 1 oranında görülmektedir.

Kalıtımsal özellikler:

Daha çok erkeklerde görülmektedir.Bu kişilik bozukluğunun ailesinde kronik şizofreni olanlarda daha çok görüldüğü gözlenmiştir. ayrıca ailede sanrısal (deluzyonel boz.) paranoid tipin varlığı ile de ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Paranoid düşüncelerin varlığı:

Mahkumlarda, mültecilerde, yaslılarda, işitme kaybı olanlarda da paranoid fikirler zaman zaman artış gösterir.

Paranoid K.B.nin olası sebepleri:

Ailenin mantıkdışı ve aşırı baskıcı ezici nitelikteki öfkesinden etkilenen çocuğun bu duygularla özdeşip, sonrasında bu saldırgan dürtülerin farkında lığından kaçınmak için bu dürtülerin kendinde değil, karsısındakilerde olup,kendine yöneldiği seklinde bir yansıtma mekanizması ile gerçekleştiği düşünülmektedir. ayrıca bu kişilerin yetersiz, aşağılanmış ve kendilerine yardim edilemez hissettikleri, bu duyguların etkisini hissetmemek için çevreyi suçladıkları düşünülmektedir

Tedavi:

Kişilerde güven ilişkisi kurmaya yönelik başlayan terapiler uzun sure ile sürdürülebildiği takdirde basarili sonuçlar vermektedir. Psikotik bozulma dönemlerinde küçük dozlarda antipsikotik grup ilaç tedavisi geçici olarak kullanılabilmektedir
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
proton

Re: Paranoid şizofreni ve Paranoid kişilik bozukluğu

Mesaj gönderen proton »

2., 4., 6. ve 7. maddeler var bende..
akinci

Mesaj gönderen akinci »

1., 2., 3., 4., 6. maddeler de bende var şimdi bende paranoid kişilik bozukluğu mu oluyor? Bunlar kesin bilimsel veriler mi? Bazı özellikleri sanki sf'ye de benziyor.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

7 sinin hepsi bende var.Kuşkulandım şimdi:)
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

paint it black yazdı:7 sinin hepsi bende var.Kuşkulandım şimdi:)
8. side kuşkulanmak, oda var sende. iyi düşün:D
..............Resim.................~~Resim
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Arkadaşlar yukarıdaki yazı psikiyatri sitesinden alıntıdır. iki rahatsızlığı da farklı farklı özellikler belirliyor.. internette daha kapsamlı olarak 'paranoid şizofreni' ve 'paranoid kişilik bozukluğu'nu araştırın eğer belirtileri yoğunlukla uyuyorsa bir doktora başvurun ve uzman yardımı alın..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Paranoid şizofren hastasıyım. Beni buluşmalardan tanıyan hemen herkes bilir. Yukarıdaki 7 belirtinin 4-5 tanesi bende mevcut. 17 yaşında ilk olarak şizofren tanısı aldım. O günlerden beri ilaç kullanıyorum. Bazı arkadaşların bütün belirtiler bende var demesine şaşırdım.

Demin sigara içmeye diye balkona çıktım ve yoldan bir sansarın geçtiğini gördüm. Uzun kuyruklu değişik bir yaratık. Onu gündüz vakti görebilmek neredeyse imkansız.

[smilie=dash2.gif] En sevdiğim smile bu.
Rainbow

Mesaj gönderen Rainbow »

social_angry yazdı:Paranoid şizofren hastasıyım. Beni buluşmalardan tanıyan hemen herkes bilir. Yukarıdaki 7 belirtinin 4-5 tanesi bende mevcut. 17 yaşında ilk olarak şizofren tanısı aldım. O günlerden beri ilaç kullanıyorum. Bazı arkadaşların bütün belirtiler bende var demesine şaşırdım.

Demin sigara içmeye diye balkona çıktım ve yoldan bir sansarın geçtiğini gördüm. Uzun kuyruklu değişik bir yaratık. Onu gündüz vakti görebilmek neredeyse imkansız.

[smilie=dash2.gif] En sevdiğim smile bu.
ergenlik başlarında bu tarz şeyler bende de vardı. mesela otobüste gidiyorum yola bakarken araba yandan geçiyor ve gözümün önünde bi kediyi eziyor. olayı saniye saniye yaşıyorum ama tekrar baktığımda ne kedi var ne de ölüsü.. ya da gece tam yatacam bakıyorum odada kocaman bi böcek. annemi çağırıyorum o gelene kadar böcek kaybolmuş. neyse yat diyor. yatıyorum. sonra içimden yastığın altını kaldırmak geliyor. bi kaldırıyorum böcek yastığın altında ve ağzımın dibinde.. haykırıyorum annem geliyo bakıyo hiçbişey yok. diyo olm deliriyo musun noluyo sana... ama artık pek de olmuyo bunlar başlarda oluyodu
We may have losed the battle, but not the war
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

[smilie=comando.gif] Kardeş bu yazdıkların bizzat halüsünasyon denilen olaya giriyor. Bunları bir psik.a anlatsan...Yani sen gerçekte olmayan bazı şeyleri bizzat görmüşsün. Bende hiçbir zaman olmadı bu tarz olaylar.Sadece hezeyan denilen bazı hadiseleri yoğun şekilde yaşadım.Bu yazdıkların hala oluyorsa mutlaka bir uzmana görün.
Rainbow yazdı: ergenlik başlarında bu tarz şeyler bende de vardı. mesela otobüste gidiyorum yola bakarken araba yandan geçiyor ve gözümün önünde bi kediyi eziyor. olayı saniye saniye yaşıyorum ama tekrar baktığımda ne kedi var ne de ölüsü.. ya da gece tam yatacam bakıyorum odada kocaman bi böcek. annemi çağırıyorum o gelene kadar böcek kaybolmuş. neyse yat diyor. yatıyorum. sonra içimden yastığın altını kaldırmak geliyor. bi kaldırıyorum böcek yastığın altında ve ağzımın dibinde.. haykırıyorum annem geliyo bakıyo hiçbişey yok. diyo olm deliriyo musun noluyo sana... ama artık pek de olmuyo bunlar başlarda oluyodu
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

bende inleri cinleri görüyomuşumda bunları anlatmışım bide etrafa ne adammışım, ehe kendime gülüyorum şimdi :D [smilie=crazy.gif]
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

:p Cinler benim uzmanlık alanımdır. Yanıma gel 1 haftada iyileştiririm seni.
mahsunkul yazdı:bende inleri cinleri görüyomuşumda bunları anlatmışım bide etrafa ne adammışım, ehe kendime gülüyorum şimdi :D [smilie=crazy.gif]
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

social_angry yazdı::p Cinler benim uzmanlık alanımdır. Yanıma gel 1 haftada iyileştiririm seni.
mahsunkul yazdı:bende inleri cinleri görüyomuşumda bunları anlatmışım bide etrafa ne adammışım, ehe kendime gülüyorum şimdi :D [smilie=crazy.gif]
bende seni bekliyorum. uzun zaman oldu görüşemedik. mekanı biliyosun ;)
catatonic20

Mesaj gönderen catatonic20 »

kuzenimde de bazı belirtiler var gibi ama bilmiyorum.uzun zamandır da görmedim kendisini inşallah iyidir tabi..
xact

Mesaj gönderen xact »

İki gündür gece gözlerimi kapattığımda bir sürü renk ve şekiller görüyorum, değişik ve çok harika hatta sanatsal şekiller meydana geliyor ama bu şizofreni değil herhalde, halüsinasyon olabilir... Doktorun yeni verdiği ilaca başlayınca oldu çünkü ilacı da iki gündür içiyorum. İşin kötüsü ilaç yüzünden gece korkunç halüsinasyonlar görebilirim diye korkuyorum, sabahları normale dönüyorum. Şimdi iyiyim. Paranoya ise belki çok az var. :)

4-Sıradan sözlerden ya da olaylardan aşağılandığı ya da gözdağı verildiği biçiminde anlamlar çıkartır (biraz var gibi).
5-Devamlı kin tutar, haksızlıkları, görmezden gelinmeyi ya da onur kırıcı davranışları affetmez (bu da biraz var, karşı tarafa söyleyemezsem içim içimi yer).