Toplum kendi kendine neden zarar veriyor?

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Toplum kendi kendine neden zarar veriyor?

Mesaj gönderen antonio_montana »

Sosyal Fobinin Nedeni Çocukluk Dönemi

"Utangaçlık çoğu zaman bir problem halinde algılanmayabilir. Ancak bu kişiler, sosyal ortamlardaki sıkıntıları nedeniyle bu ortamdan kaçmaya başlayabilirler ki bu durum "sosyal fobi"nin oluşmasına zemin hazırlar.

Tedavi edilebilir
Sosyal fobi psikiyatride tedavi gerektiren önemli sorunlardan biridir. Yarattığı anksiyete (sıkıntı) nedeniyle birçok psikolojik rahatsızlığa yol açabilir. (Depresyon, panik atak, agorafobi, alkol ve uyuşturucuya yönelim ve hatta intihar.)

Sosyal fobi her toplumda görülüyor
Genel nüfus içinde % 4 ile % 6 arasında değişik derecelerde "sosyal fobi " ye rastlanmaktadır. Ancak hastalığın ortaya çıkmasında ve tanınmasında kültürel farklılıklar, toplumsal değerler ve tedavi beklentilerindeki farklılıklar ile açıklanabilir. Örneğin doğu toplumlarında sosyal fobiye sık rastlanmakta ancak tedavi edilebilir bir bozukluktan çok kişilik özelliği olarak ele alınmaktadır. Japonya' da aşırı utangaç birinin "Shinka Shitsu" kişilik yapısında olduğu söylenir. Bu şekilde tanımlanan pekçok kişi aslında sosyal fobik olabilir. Türk toplumunda ve doğu toplumlarında bu belirtileri birçok insanda görebiliriz. Çünkü doğu toplumları insanın bireyselleşmesine tepki gösterir. İnsanların hep biz demesini, toplumun isteklerini kendi çıkarlarının her zaman üstünde tutması gerektiğini vurgular. Kişilerin bağımsızlık ve bireysellik duyguları bastırılarak kontrol altına alınmaya çalışılır. Bu da kişilerin utandırılarak büyümelerine, girişimcilik duygusunun elinden alınmasına, pasif ve utangaç insanlar haline gelmelerine neden olur.

Yeni bir ortama girrmekte ve o ortama uymakta zorlanır
Sosyal fobikler yeni bir ortama girmekte ve o ortama ayak uydurmakta zorlanırlar . Sosyal ilişkiler geliştirme konusunda başarılı değildirler. Çünkü temelde bir güven eksikliği içindedirler. Kendilerini birçok konuda yetersiz hisseden bu kişilerin kendi akranlarıyla kıyaslama yapıldığında, kendisini sürekli suçlayan, eleştiren ve değersizlik duyguları yaşayan insanlar oldukları görülür. Başkalarıyla konuşmak, rekabet etmek veya tartışmak istemezler. Bunun sebebi ise, herkesin kendisini yenebileceği korkusudur. Kendi haklarına saldırıda bulunulsa dahi seslerini çıkarmazlar. Sosyal fobik insanların içlerinde sanki dış dünyadan herkesin kendisini izlediği ve değerlendirdiği inanışı hakimdir. Bunun için topluluk önünde konuşmaları gerektiğinde, yeni insanlarla tanıştırıldıklarında, bir işle uğraşırken başkaları tarafından seyredildiklerinde tedirgin olurlar.

Sosyal fobi çocukluk yıllarına dayanıyor
Sosyal fobinin temeli çocukluk yıllarında atılmaktadır ve toplum içinde de geliştirilmektedir. Çocukluk döneminin 1-3 yaşları arası "özerklik evresi " olarak bilinir. Bu evre çocuğun anne bağımlılığından uzaklaşıp kendi ayakları üzerinde durabildiğinde başlar. Bu dönemde çocuklar bağımsızlık gereksinimi duyarlar ve bu ihtiyacın karşılanabilmesi için de bağımsız olmak isterler. Eğer bu dönemde sürekli cezalandırılır, aşırı korunur ya da anneye bağımlı biçimde yetiştirilirse çocuk bu baskı sonucu oluşan ezikliğin kızgınlığını ve utancını yaşamaya başlar. Utanç duygusu kişiye yerleştikten sonra artık yaptığı seçimlerin doğruluğu konusunda suçluluğa kapılır ve haklarını savunamaz. Utangaç çocuklardaki suçluluk duygusu, çocuğun hareketlerini kısıtlar. Çevresinde huzursuzluk doğuracağı ve cezalandırılacağı endişesiyle sadece kendisine verilenlerle yetinir. Yeni bir işe girişmekte ve başlamakta zorluk çeker. Yeteneklerini geliştirmekten, hakkı olan şeyleri istemekten kaçınır. Böyle bir çocukluk yaşayan kişinin girişimcilik ya da bağımsızlık duygusunun geliştiği söylenemez. Bu koşullarda büyüyen çocuklar büyük ihtimalle pasif, çekingen ve utangaç yetişkinler olurlar. Sosyal fobinin tedavisinde bilişsel-davranışsal psikoterapilerden yararlanılır. Ayrıca tedavinin ilaçla desteklenmesi etkiyi arttırır."

Sizce toplum kendi kendine neden zarar veriyor?
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Re: Toplum kendi kendine neden zarar veriyor?

21kişi bakmış kimse yorum yapmamış. sadece son kısm için yorum yapın en azından. bence sfsi olan herkes son paragraftaki haksızlığı eleştirmeli, çünkü sfnin esas sebebi bu.
Ahmett

Mesaj gönderen Ahmett »

antonio_montana yazdı:21kişi bakmış kimse yorum yapmamış. sadece son kısm için yorum yapın en azından. bence sfsi olan herkes son paragraftaki haksızlığı eleştirmeli, çünkü sfnin esas sebebi bu.
Erikson

psikososyal kuramından özerkliğe karşı utanç duyma kısmı.

ancak sadece bu kısım etkili değil..

0-1 yaş arası 'temel guvene karşı guvensizlik' donemini de başarıyla atlatamayan bireyler özgüvensiz bir kişiliğe sahip olurlar..bu donemde anneyi guvenli bir üs olarak gören bebekler, annelerinde sevgi, şefkat gormeseler guvensizlik hissederler ve özgğvensiz bireyler olurlar..ozellikle annenin 0-6 ay arası bebeğe sevgi ve şefkat vermeyi esirgememesi lazım..

ancak sadece bu kısımla da kalmıyor..

'ozerkliğe karşı kuşku duyma' doneminden sonra 'girişimciliğe karşı suçluluk duyma' gelir..bu donemde de çocuğun yapacağı faaliyetleri surekli eleştirmek kotulemek engel olmak, çocukta suçluluk duygusunun oluşmasına neden olur..

bu üç dönem 0-6 yaş arasına denk gelir..her ne kadar eriksonun psikososyal kuramı tum yasamı kapsasa da ben daha çok freuda katılıp 0-6 yaş arasının onemli olduğunu dusunuyorum..erikson onceki donemlerde çozumlenmemiş krizlerin ergenlikte tekrar ele alınarak çozulebileceğini belirtse de şahsen ben ergenliğin 2. bir fırsat olarak tanınmasına katılmıyorum..zaten ben ve eriksonu ayıran temel nokta ergenlik(kimlik karmaşası-ben kimim?) dönemindeki bu dusuncesinden ibarettir..yoksa ben freud ve erikson 0-6 yaş arasının en onemli yıllar olduğunda hem fikiriz..ehe..zaten butun kuramcılar 0-6 yaş arasının çok onemli olduğunu soyler..sadece kimileri bu yıllarla sınırlı kalmaz o kadar..

ayrıca eriksonun psikososyal kuramında 6 yaşından sonra gelen ve ilkokul donemini kapsayan çalışmaya karşı aşağılık duygusunun kişilik gelişimiyle pek alakalı olmadığını dusunuyorum..zaten ergenlikten sonraki donemlerin kişilik gelişimiyle pek alakası olmadığı malum..tabi 0 etki demiyorum, ancak kişilik temel olarak etkilemez..

kişilik gelişimi 0-6 yaş arası oluşur o kadar..
kalıtım etkisi elbette vardır, ancak bugun kişiliğin kalıtım ve çevrenin etkileşimiyle oluştuğu bilinmektedir..sfnin en iyi çaresi 0-6 yaş arasında çocuğa uygun çevresel koşullar yaratmaktır..boyle yapınca çocuklarımızın buyuyup bu tip forumlara gelerek mızmız yapmaları minimuma indigenecektir..
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Bu kısım kesinlikle doğru; tartışmasız...
antonio_montana yazdı: Sosyal fobi çocukluk yıllarına dayanıyor
Sosyal fobinin temeli çocukluk yıllarında atılmaktadır ve toplum içinde de geliştirilmektedir. Çocukluk döneminin 1-3 yaşları arası "özerklik evresi " olarak bilinir. Bu evre çocuğun anne bağımlılığından uzaklaşıp kendi ayakları üzerinde durabildiğinde başlar. Bu dönemde çocuklar bağımsızlık gereksinimi duyarlar ve bu ihtiyacın karşılanabilmesi için de bağımsız olmak isterler. Eğer bu dönemde sürekli cezalandırılır, aşırı korunur ya da anneye bağımlı biçimde yetiştirilirse çocuk bu baskı sonucu oluşan ezikliğin kızgınlığını ve utancını yaşamaya başlar. Utanç duygusu kişiye yerleştikten sonra artık yaptığı seçimlerin doğruluğu konusunda suçluluğa kapılır ve haklarını savunamaz. Utangaç çocuklardaki suçluluk duygusu, çocuğun hareketlerini kısıtlar. Çevresinde huzursuzluk doğuracağı ve cezalandırılacağı endişesiyle sadece kendisine verilenlerle yetinir. Yeni bir işe girişmekte ve başlamakta zorluk çeker. Yeteneklerini geliştirmekten, hakkı olan şeyleri istemekten kaçınır. Böyle bir çocukluk yaşayan kişinin girişimcilik ya da bağımsızlık duygusunun geliştiği söylenemez. Bu koşullarda büyüyen çocuklar büyük ihtimalle pasif, çekingen ve utangaç yetişkinler olurlar. Sosyal fobinin tedavisinde bilişsel-davranışsal psikoterapilerden yararlanılır. Ayrıca tedavinin ilaçla desteklenmesi etkiyi arttırır."
Kullanıcı avatarı
kurtuluskolay

Mesaj gönderen kurtuluskolay »

Bilgisizlik. İnsanların psikoloji eğitimlerinin az olması. Kendi psikolojilerine bi çare bulmaktan acizler, çocuklarının mı psikolojilerini masa üstüne yatırıp çözüm arayacaklar?...
Kimsé Karı$masın Daa Cocuqum ßén..!
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

kurtuluskolay yazdı:Bilgisizlik. İnsanların psikoloji eğitimlerinin az olması. Kendi psikolojilerine bi çare bulmaktan acizler, çocuklarının mı psikolojilerini masa üstüne yatırıp çözüm arayacaklar?...
o zaman niye cocuk yapıyorlar
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

artık umrumda değil toplumun ne yaptığı
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

ooo..antonymontana teskereyi yırtmış gelmiş=))..toplum bu durumda ne yapar acaba..

düzgün borularla ilerleyen konuya dirsek taktığıma bakmayın lütfen..düz devam edin=)
Kullanıcı avatarı
kurtuluskolay

Mesaj gönderen kurtuluskolay »

onlara sor.Neden çocuk yaptıklarını ne bileyim ben :D
Kimsé Karı$masın Daa Cocuqum ßén..!
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

şu yeryuzunde toplumdan daha ahmak birsey varmı..
BEN BENİM