Fobilere iğneyle son

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
manzara

Fobilere iğneyle son

Mesaj gönderen manzara »

Japon bilim adamları, örümcek, yılan ve yükseklik korkusu gibi fobilerin, korkmayı unutturan basit bir iğneyle tedavi edilebileceğini öne sürdüler.

Daily Telegraph’ın internet sitesinde verilen habere göre, bir grup bilim adamı, beynin bazı temel korkuları yenme konusunda "yeniden programlanabileceğini" saptadı.

Korkunun öğrenilen bir şey olduğundan hareket eden bilim adamları, beynin bu hisleri ortaya çıkaran bölümünün basit bir iğne tedavisiyle etkisiz hale getirilebileceğini iddia ediyor.

Hiroşima Üniversitesinden Prof. Masayuki Yoşida, japon balıklarıyla insanlarda korkunun ortaya çıkmasıyla ilgili bölüm olan beyincik üzerinde araştırma yaptı.

Klasik şartlandırma yöntemini kullanan Yoşida, balıklara gözlerine yöneltilen ışıktan korkmayı öğretti.

Araştırmacılar daha sonra japon balığına lokal anestezide yaygın olarak kullanılan "lidocaine" maddesini zerk etti ve yeniden test yaptı. Yoşida, bu ilaçtan bir doz verilen balıkların gözlerine ışık tutulduğunda aynı korkuyu göstermediklerinin saptandığını söyledi.

Prof. Yoşida, japon balıklarının beyinlerinin insanlar da dahil memelilerinkine benzediği için, yapılacak yeni araştırmalarla insanların korkularının biyolojik ve kimyasal süreçlerinin daha iyi anlaşılabileceğini belirtti.

Günün birinde mantıksız fobilerimizin geçmişte kalabileceğini söyleyen Yoşida, "Düşünün ki örümcek, yükseklik veya uçuş korkunuz basit bir iğneyle tedavi edilebilecek. Araştırmamız bunun bir gün gerçekleşebileceğini gösteriyor" dedi.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Re: Fobilere iğneyle son

Mesaj gönderen mahsunkul »

Bunu bi gastede okumuştum bugün. güncel bi konu, keşke bu kadar basit olsa (:
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
Ulasilmaz

Mesaj gönderen Ulasilmaz »

fobiler diye genelleme yapmışsın ama burda sosyal fobiden bahsedilmiyo.. hem bizim sfyle yok örümcekmiş yok yılanmış bunları bir tutamazsınki.. hayvanlardan bi şekilde uzaklaşırsın ama insanlardan uzaklaşılmıyo malesef...
Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer değildir..
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

Ulasilmaz yazdı:fobiler diye genelleme yapmışsın ama burda sosyal fobiden bahsedilmiyo.. hem bizim sfyle yok örümcekmiş yok yılanmış bunları bir tutamazsınki.. hayvanlardan bi şekilde uzaklaşırsın ama insanlardan uzaklaşılmıyo malesef...
haberde bir iki fobi ismine ornek verilmis..
ister örümcek fobisi olsun, ister sosyal fobi olsun, sonuçta hepsi fobidir..temelde aynı çerçevededirler..
evet sosyalfobi orumcek fobisinden daha zor olabilir..ancak ikisi de fobi..

aslında -haberdeki gibi- fobilerin sonradan ogrenilen davranıslar oldugunu soyleyen goruse gore cesitli yontemlerle fobilerden kurtulunulabilir..ancak bu herhalde zor geliyordur..

boyle kolay bir tedavinin ilerde olması muhtemel..allah kuvvet versin yoşido..
diye dusuneyim..
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
Ulasilmaz

Mesaj gönderen Ulasilmaz »

benimki sonradan kazanılmış bir fobi değilki.. yetiştirilme tarzım ya da küçükken yaşadığım herhangi bi olayla da alakası yok.. kendimi bildim bileli böyleyim ben doğuştan yani kişiliğime işlemiş sf.. ben hangi yöntemle kurtulacam şimdi söyle bakalım...
Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer değildir..
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

Ulasilmaz yazdı:benimki sonradan kazanılmış bir fobi değilki.. yetiştirilme tarzım ya da küçükken yaşadığım herhangi bi olayla da alakası yok.. kendimi bildim bileli böyleyim ben doğuştan yani kişiliğime işlemiş sf.. ben hangi yöntemle kurtulacam şimdi söyle bakalım...
ben de kendimi bildim bileli sosyalfobiliyim..

soruna soyle cevap veriliyor: ilaç+terapi
BEN BENİM