*_SOSYAL FOBİK KAZLAR NASIL YOLUNUR?!!!!!......._*

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

*_SOSYAL FOBİK KAZLAR NASIL YOLUNUR?!!!!!......._*

Mesaj gönderen mahsunkul »

Arkadaşlar Ahmet Hocanın izni ile kitaptan ilgimi çeken bir bölümü sizlerle paylaşmak istedim..

SOSYAL FOBİ TEDAVİSİNDE ETİK DIŞI YAKLAŞIMLAR

Sosyal fobi tedavisinde hem antidepresan ilaç tedavileri, hem de bilişsel-davranışçı terapi
plasebo (boş ilaç) ile çift kör karşılaştırması yapılmış olan, güvenilir tedavilerdir. Ayrıca
algoritmada başka önerilen ikinci ve üçüncü seçenek tedaviler de mevcuttur.

Bu tedavilerin haricinde sosyal fobi tedavi algoritmasında yer almayan, ana tedaviler gibi
etkinliğe sahip olduğu iddia edilen, ama bu etkinliğe dair kanıtlanmış bilimsel dayanakları
olmayan tedavi önerileri de mevcuttur.

Bu tedavilerle ilgili en büyük sorun, bu tedavilerin etkinliği kanıtlanmış gibi ve ana
tedavi şeklinde gösterilerek hastaların yanlış bilgilendirilmesi ve tedavi olduğuna
inandırılmasıdır.

Bu
ne yazık ki umut tacirlerinin elinde ve etik dışı olarak kullanılmakta ve bundan çok büyük
miktarlarda kazanç elde edilmektedir.

Kanıta dayalı tıbbın en önemli yönü, çift kör plasebo kontrollü çalışmalarda, tedavilerinin
plesabodan
değerlidir, bu nedenle tedavilerin belirli aşamalardan ve herkesin kabul gördüğü bilimsel
metodlardan sonra uygulanması önemlidir.

Aşağıda belirteceğim tedavi yöntemlerinin sosyal fobide çift kör plasebo kontrollü
çalışmalarda kanıtlanmış etkinlikleri yoktur:

HİPNOZ
Sosyal fobiklerin en çok yolunduğu ve suistimal edilen tedavi yöntemidir.
Hipnoz tıpta ağrı vb. bazı alanlarda kullanılan bir ek tedavi yöntemi olsa da, sosyal fobinin
tedavisinde çift kör plasebo kontrollü bir çalışmada şu an için etkinliği gösterilememiştir.
Yani şu an için sosyal fobinin tedavisinde yeri yoktur. Bu şekilde hipnoz ile sosyal fobi
tedavisi yaptığını iddia eden umut taciri şarlatanlara itibar edilmemelidir.

TMS (Trans manyetik Stimulasyon)

TMS son dönemde psikiyatrik bozukluklarda tedavide kullanılmaya başlansa da, sosyal
fobide şu an için kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Sosyal fobi tedavisinde birinci şeçenek olarak
uygulanması
itibar edilmemelidir.

Neuro-biofeedback Yöntemi

Sosyal
etkisi safsatadan ibarettir. Bu yöntemi ana tedavi gibi gösterenlere itibar edilmemelidir.

Akapunktur

Sosyal fobi tedavisinde şu ana kadar kanıtlanmış olan bir etkinliği yoktur. Sosyal fobideki
etkisi safsatadan ibarettir. Bu yöntemi ana tedavi gibi gösterenlere itibar edilmemelidir.

Kinesioloji

Sosyal fobi tedavisinde şu ana kadar kanıtlanmış olan bir etkinliği yoktur. Hatta sosyal fobi
ile hiçbir mantık ilişkisi yoktur. Sosyal fobideki etkisi safsatadan ibarettir. Sakın paranızı
kaptırmayın.

Meditasyon ve Yoga

Sosyal fobi tedavisinde şu ana kadar kanıtlanmış olan bir etkinliği yoktur.

NLP (Neuro Lingual P.)

Sosyal fobi tedavisinde şu ana kadar kanıtlanmış olan bir etkinliği yoktur. Sosyal fobideki
Sakın bu kişilere paranızı kaptırmayın.

EFT

Değerli Taşlar ( Kuvars, Ametist vb…)

etkisi safsatadan ibarettir.

Bitkisel Tedaviler

Beyin Haritalaması
Sosyal fobi tanısında, tedavisinde ve takibinde kanıtlanmış bir etkisi ya da yeri yoktur. Sakın
bu kişilere paranızı kaptırmayın.

Yukarıda saydığım yöntemlerle tedavi olan, ekonomik zarara uğrayan ve durumu daha
kötüye giden hastaların şikayet edecekleri merciler:

1. TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

2. HASTA HAKLARI DERNEĞİ

( İnternetten adreslerini bulabilirsiniz)
..............Resim.................~~Resim
tonyukuk

Re: *_SOSYAL FOBİK KAZLAR NASIL YOLUNUR?!!!!!......._*

Mesaj gönderen tonyukuk »

Duyarlı bilgilendirme olmuş kendi adıma teşekkürler
tekinya

Mesaj gönderen tekinya »

Kitabın kaçta kaçı teorik bilgi içeriyor?
Kullanıcı avatarı
beyazbulut

Mesaj gönderen beyazbulut »

ben bitkisel ilaçların çok faydasını gördüm bunu inkar edemem.belki kanıtlanan bi faydası yok ama ben tavsiye ediyom.ama marka vermiyom.kullanında hangisini istiyosanız o bitkiyi kullanın.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

eyvah ben yolunmaya hazır bir kazım ozaman:)

tartışmalı ve kafa karıştırıcı bi konu,yorum yapmaya üşenıyorummmm :)
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

Beyin Haritalaması
Sosyal fobi tanısında, tedavisinde ve takibinde kanıtlanmış bir etkisi ya da yeri yoktur. Sakın
bu kişilere paranızı kaptırmayın.
diğer adı EEG (elektroansefalografi)... bunun çözüm ile hiçbir alakası yok. sadece adı üzerinde (grafi) varolan durumun teşhisini yapabilir. şimdiye kadar hiçbir araştırmada sosyal-fobi'yi teşhis edebildiği görülmemiştir.
EEG %100'e yakın olarak sadece epilepsiyi teşhis edebilir. tedavi de etmez. sadece teşhis eder.
Eeg için para kaptırmayın kimseye.
çok merak ediyorsanız EEG'nizi ölçebilirim. ama eğer epilepsi değilseniz hiçbir sonuç vermez.
Değerli Taşlar ( Kuvars, Ametist vb…)

etkisi safsatadan ibarettir.
bunlar hakikaten değerli taşlar. mesela kuvars kristali çok ilginç.. fiziksel bir basınç ile çok kararlı bir elektriksel frekans oluşturuyor. frekansın çok önemli olduğu devrelerde frekans ayarlayıcı olarak kullanılıyor.
ancak insan bedeniyle/beyniyle olan ilişkisi hakkında elimizde hiçbir bilgi yok. bilgi olmaksızın söylenen şeylere hurafe denir.
sadece sosyal-fobi ile ilgili değil insan beyniyle ilgili herhangi bir şey için çözüm olması mümkün gözükmüyor.
TMS (Trans manyetik Stimulasyon)

TMS son dönemde psikiyatrik bozukluklarda tedavide kullanılmaya başlansa da, sosyal
fobide şu an için kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Sosyal fobi tedavisinde birinci şeçenek olarak
uygulanması
itibar edilmemelidir.
sadece sosyal-fobi için değil hiçbir durum için kanıtlanmış bir etkisi olmamasına rağmen bilimsel bir yöntemdir. uzmanını bulabilen varsa, parası da varsa, kesin çözüm olmadığının bilincinde olarak deneyebilir.

....

NLP EFT ve benzeri şeyler de tamamen safsata uydurma hayal ürünü şeylerdir. plasebo etkisi yapabilir ama.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
tomwaits

Mesaj gönderen tomwaits »

insan çaresiz olunca hepsini denemek istiyor fakat bu alternatif tedavilerin bilimsel olarak kanıtlanmamış durumda....ben zamanında akapunktur, neoro feedback ,kasetin içine gizlenmiş olumlu mesajlar veren sesler(adını unuttum nlp ve eft olabilir),değerli taşlar denedim ve boyumun ölçüsünü aldım... :(
var

Mesaj gönderen var »

NLP'nin safsata olduğunu düşünmüyorum. Kötü şeyler düşünmenin zararları olduğu gibi iyi şeyler düşünmenin de faydası var. Bugün çok kötü hissediyordum, düşüncelerimi kontrol edemiyordum. Bu yüzden bedensel olarak da kötüyüm. Bir de iki gün öncesini sorun bakalım. Şahitlerim var.

Ancak bunun bir tedavi olduğunu iddia ediyor değilim. Sadece depresyonu olan insanların doğru düşünmeyi öğrenmesinin tedavide faydalı olacağı kanısındayım. Yani ha NLP için bir sözde sağlık kurumuna başvurmuşsunuz ha cinci hocaya.
Kullanıcı avatarı
tomwaits

ahmet bey yukarıdaki tedavillere başvurupta fayda görmiyenleri ve çok para kaptıranları
1. TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

2. HASTA HAKLARI DERNEĞİ ne başvurmaya davet etti.yüklü miktarda tazmimat kazanabiliriz ... :)
var

Mesaj gönderen var »

tomwaits yazdı:ahmet bey yukarıdaki tedavillere başvurupta fayda görmiyenleri ve çok para kaptıranları
1. TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

2. HASTA HAKLARI DERNEĞİ ne başvurmaya davet etti.yüklü miktarda tazmimat kazanabiliriz ... :)
İyi de bir sosyal fobilinin bu başvuruyu nasıl yapabileceğini merak ediyorum. Hadi sen ben belki yaparız. Ama yolun başındakiler ne yapsın?
Kullanıcı avatarı
tomwaits

içimizde her çeşit adam var konu sadece sosyal fobiyle alakalı değil diğer psikiyatrik rahatsızlıklardada de bu tedavileri uyguluyorlar.ayrıca sosyal fobilinin annesi var babası var dayısı var birisi başvuruyu yapar yani yeterki elinde belge olsun bu tedaviyi gördüğüne dair...
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

tomwaits yazdı:ahmet bey yukarıdaki tedavillere başvurupta fayda görmiyenleri ve çok para kaptıranları
1. TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

parayla EFT desteği veren bi yer bilen var mı?

Resim
de te fabula narratur
var

Mesaj gönderen var »

tomwaits yazdı:içimizde her çeşit adam var konu sadece sosyal fobiyle alakalı değil diğer psikiyatrik rahatsızlıklardada de bu tedavileri uyguluyorlar.ayrıca sosyal fobilinin annesi var babası var dayısı var birisi başvuruyu yapar yani yeterki elinde belge olsun bu tedaviyi gördüğüne dair...
Doğru haklısın. Bu açıdan düşünmemiştim.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

caferali yazdı:
1. TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

parayla EFT desteği veren bi yer bilen var mı?

Resim
dunya biter, ölüm var ölüm. bu kadar paragoz olmamalıyız diye dusunuyorum.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
tomwaits

başlığı değiştirelim isterseniz dolandırıcılar sahtekarlar nasıl yolunur... :D