Huzursuz Bacak Sendromu

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
werther

Huzursuz Bacak Sendromu

Mesaj gönderen werther »

Huzursuz Bacak Sendromu

Bacaklarda ortaya çıkan, tam olarak tarif edilemeyen ve uykuya dalmaya engel olan garip duyu hissi, huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır. Hastalar bu garip hissi anlatamamaktan şikâyet ederler.

Belirtileri nelerdir?
Bu garip his; ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme şeklinde tanımlanmaktadır. Bacaklar hareket ettirilerek geçici bir rahatlama sağlanabilir. Hastalar akşamları TV seyredemezler, misafirliğe gidemezler ve en önemlisi yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar,yataklarından kalkıp dolaşmak isterler. Aynı his gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluğuna da yol açabilir. Bu hastalar uzun süreli istirahattan ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar.

Her yüz kişinin biri ile beşinde rastlanacak kadar sık görülen rahatsızlıktır. İleri yaşla birlikte, sıklığında artış görülmektedir.

Laboratuarda patolojik bir bulgu var mıdır? Hastalara yapılan sinir kas grafilerinde (EMG) ve kas biyopsilerinde patolojik bir durum tespit edilememiştir.

Başka hastalıklarla karışır mı? Oldukça sık görülse de romatizmalı hastalıklarla karıştırıldığından hastalığın teşhisi bazen uzun sürmektedir. Daha çok romatizmal hastalıklarla karışmaktadır. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir.

Irsiyet ile ilgisi var mıdır? Her üç hastanın birinde ailevi geçiş yani genetik bir geçiş vardır.

Belli bir nedeni var mıdır? Demir eksikliği (Kansızlık), şeker hastalığı, gebelik ve kanser sebep olarak belirlense de hastaların yüzde doksan beşinde bir neden bulunamamaktadır.

Tedavisi var mıdır? Altta yatan bir neden varsa (kansızlık, şeker hastalığı gibi) öncelikle onun tedavisi gerekmektedir. Sebebi belirsiz olan durumlarda ilaç tedavisi (klonazepam, diazepam, karbamazepin ve sinemet) verilebilir.

Nörolog Dr. M. Sabri Erdöl
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

ben de yattığım zaman yatağa sürekli bacaklarımı hareket ettirme hissi oluyor..

ama benimki romatizma ağrısından...

ağrılara dayanamıyorum,bu yüzden sanırım..

ya da bilmiyorum.

neyse..

saol werther.
werther

Mesaj gönderen werther »

Rica ederim ..LaViNYa..

Bu arada toplumsal olaylara karşı duyarlılığınızdan dolayı size teşekkür ederim.

Huzursuz Bacak Sendromu' nu yaşayan başka arkadaşlar var mı acaba?
Ben bütün gün bilgisayar başında çişi gelmiş çocuklar gibi bacaklarımı sallayıp duruyorum. Kullandığımız ilaçlar mı tetikliyor acaba?
saf_ak

Bir kitap okudum hayatım değişti...

Mesaj gönderen saf_ak »

5-6 yıl kadar önce, yattığımda özellikle sol bacağımda; uyumamı saatlarca engelleyen ince bir sızı olurdu. Bazan çok uykusuz olmama rağmen uykuya dalmamı engeller, kalkıp dolaşma isteği doğururdu. Bacağımın içinde boydan boya uzanan bir iplik g.b. hissederdim onu. Ağrı ve acı değil tarifi zor ince bir sızı idi. Yalnızca yattığım zamanlarda hissederdim oni. Yoketmek için hiçbir girişimde bulunmadım. Mekanik bir sorun olmadığını sezgilerimle anlıyordum.
. 5,5 yıl önce, çöküntümle dibe vurduğum günlerde okuduğum bir kitabın verdiği gazla, hemen o anda köklü bir karar verip - hani radikal bir karar derler ya öyle bişi... - o kitapta yazılanları uygulamaya başladım. (Hâlen de devam ediyorum). Çok ani bir değişim idi... Bendeki etkilerini tek tek, ayrıntılı olarak farkedememiştim. Hani, "Aaa ! bak bende bööle bişey de vardı. Nezaman kayboldu farkedememişim..." diyor ya insan ... İşte öyle birşey... Bu huzursuz bacak sendromu da öylesine kim vurduya gitti. İl-aç firmalarının, eski sıkıntıları boyayıp yeni hastalık türleri icat etme gayretleri kapsamında yaptıkları çalışmalarla gündeme gelince yâdıma düştü.
. Sizden uzak olsun... Toprağı bol olsun.
Hep iyilik olsun.! Öyle olsun..!
.:AND_MAİYESİ:.

Mesaj gönderen .:AND_MAİYESİ:. »

evet bendede oluyo bazen özelliklede uyuyamadığım zamanlar...gerçi uyuma problemim her zaman var ama neyse......
werther

Mesaj gönderen werther »

..LaViNYa.. yazdı: ama benimki romatizma ağrısından...
Gerçekten romatizma ağrısından mı acaba?
werther yazdı: Oldukça sık görülse de romatizmalı hastalıklarla karıştırıldığından hastalığın teşhisi bazen uzun sürmektedir. Daha çok romatizmal hastalıklarla karışmaktadır. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir.
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

demek ki romatizma ağrısından değilmiş werther..

teşekkürler bunu hatırlattığın için ben o detayı atlamışım..

bir dahaki randevumda pskiyatrıma söliyeceğim bunu..

bu arada duyarlılığım için teşekkür etmişsin..

insan olarak sadece üzerime düşeni yapıyorum,bu kadar..

ama yine de rica ederim.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

Benim annemde de kiz kardesimde de var bu hastalik. Bir dergide genetik oldugunu okumustum.
Kullanıcı avatarı
sahra öztürk

Mesaj gönderen sahra öztürk »

benim de babamda vardı
gece yatağında ayaklarını vurup çırpınırdı uyuyamazdı zaten hiç
ve
aynı şey çok sıkıntılı ve gergin olduğum günlerde banada oluyor
babam duruşamıyorum derdi yani sakince uyuyamıyorum
demek huzursuz bacak sendromu imiş
öğrenmiş oldum adını
ama bende yaşadığım için biliyorum çok pis bir duygu
Kimde ne varsa sende de var, sende ne varsa herkeste de var."
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

bir bu eksikti zaten..

depresyon,sf,panik atak başlangıcı,bir de huzursuz bacak sendromu..

diğer rahatsızlıklarımı hiç saymıyorum..

şu genç yaşta..

neyse.
Kullanıcı avatarı
motivasyon

Mesaj gönderen motivasyon »

Ben de stresli bir gün geçirdiğim zaman (mesela yeni başladığım bir işin veya okulun ilk günü gibi) gece ayak bileklerimde korkunç bir ağrı oluyor, o sırada hareket ettirince azalıyor muydu hatırlamıyorum. Bazen sabaha geçmiş oluyor bazende bir sonraki geceye sarkıyor.
Sonunda küçük prens, "İnsanlar nerede?" diye söze başladı.
"Çölde insan çok yalnız hissediyor kendini..."
"İnsanların arasında da yalnızdır insan," dedi yılan.
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

bende var bu sendrom çocukluğumdan beri. ama pek umurumda değil açıkçası.
werther

Mesaj gönderen werther »

Bende gün içinde oturduğum zaman acaip bir sallama isteği şeklinde. Sadece sağ bacağımda oluyor.Ağrı, sızı yok, akşam yatarken de böyle bir şey yok, bir de bacak bacak üstüne atınca olmuyor.
Poephila

Mesaj gönderen Poephila »

ben bi ortamda otururken bacaklarimi siddetli sekilde salliyorum,gecede yatinca bacaklarimi hareket ettirmeden uyuyamiyorum.
bir bu eksikti,valla iyi oldu. offff...
Neden herkes gülüp eğlenirken, ben acılar çekiyorum??..
Kullanıcı avatarı
blackpine

Re: Huzursuz Bacak Sendromu

Mesaj gönderen blackpine »

Ben de de var bu tarifsiz şey. Gerçekten tarif edemiyorum doğru düzgün. Gündüz bi şikayetim olmuyor. Akşam, mesela elime kitabımı alıp oturunca müthiş bi rahatsızlık hissi oluyor. Ayak bileklerimi sürekli gerdirmek, uzatmak ihtiyacı hissediyorum. Ama uykuda bi şikayetim yok. Uykum hiç bölünmeden uyuyabiliyorum. Aynı yorgunluk hissi bazen kollarımda da oluyor. O da huzursuz kol sendromumu oluyor bilmiyorum :)