İyi sohbet nasıl edilir?

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
ÖZGÜ

İyi sohbet nasıl edilir?

Mesaj gönderen ÖZGÜ »

Arkadaşlar çogumuz sohbet edememekten yakınıyoruz..ben sohbeti başarıyorum ama sürekli kendimi,okulumu anlatıp duruyorum farklı sohbetler açamıyorum nedense işte konuşabileceğimiz bir kaç sohbet konusu:

Resim

Sadece işte başarılı olmak yetmiyor. Utangaç, içe dönük, asosyal insanın şansı yok! İnsanlarla iyi ilişkiler kurmak, sevilen, aranılan biri olmak artık birinci koşul. Bunun da birkaç yolu var. İşte yapmanız gerekenler:
  • Pratik yapın: Benzinciden kasiyere, garsondan komşunun oğluna herkesle konuşun. Eğitim, statü ve yaş açısından kendinize benzemeyenlerle sohbet edin.
  • Okuyun: Gazete ve dergilerle yetinmeyin. İlaç prospektüsünden yemek kitabına, çok çeşitli şeyler okuyun. Oralardan öğrendiklerinizle ilginç sohbetler başlatabilirsiniz.
  • Kendinizi zorlayın: Bir muayenehanede ya da kokteyde insanlarla konuşmaya çalışın. Davetleri kabul edin. Kendiniz davet verin.
  • Genel kültürünüzü artırın: Örneğin en çok sevilen TV dizisinin birkaç bölümünü izleyin. Yılın moda renklerini öğrenin. Yahya Kemal ve Yılmaz Erdoğan'dan birer şiir ezberleyin.
  • Günlük tutun: Duyduğunuz fıkraları, şahit olduğunuz komik ve ilginç olayları, okuduğunuz özlü sözleri, konser izlenimlerinizi, açtığınız telefonları yazın.
  • Aynada kendinizle konuşun: Nataşalardan vizyondaki bir filme, trafik sorunundan küreselleşmeye bir konu seçip aynada kendinize anlatın.
  • Ufkunuzu genişletin: Yapmadığınız şeyleri yapın; suşi yemek, pinpon oynamak, resim yapmak, bisiklete binmek gibi... Her gün basit de olsa yeni bir şey yapın.
  • Dinleyin: Şefiniz migreni olduğunu mu söyledi? Doktorunuz ikiz çocukları mı var? Bunların hepsi küçük sohbet konularıdır.
  • Kaçının: Küfürlü konuşmaktan, bilimsel laflardan, kaçının. Kendinizi övmeyin.
Yeni isimler nasıl hatırlanır?
  1. Tanıştırıldığınız kişiye dikkat edin. Bir iki dakika sonra adını içinizden takrarlayın. Unutmuşsanız; tekrar konuşup, adını sorun.
  2. O kişinin adını üç kere bir kağıda yazın. Bu arada görüntüsünü hayal edin.
  3. Telaffuzu zor ya da değişik bir adı varsa tekrar ettirin. Kartını verdiyse çaktırmadan bakın.
  4. Yeni adı unutmamak için bildik bir başka kelimeyle çakıştırın. Örneğin Erensu için "elma suyu", Sanver için "can ver" gibi...
  5. O kişinin işi ya da hobisiyle adı arasında kafiye oluşturun. Gazeteci Ali bey için "Bab-ı Ali", gitar çalan Nazlı hanım için "Sazlı Nazlı" gibi...
  6. Düşünün; niye utangaçsınız? Acaba konuştuğunuz kişinin fiziksel görüntünüz üzerine bir şey söylemesinden mi çekiniyorsunuz? Gerçeği kendinize itiraf edin.
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

:) guzel oneriler
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

deniyeceğim
Kullanıcı avatarı
acrux

Mesaj gönderen acrux »

gerçekten faydalı ve tecrübeyle de sabit öneriler.
mrptkd

Mesaj gönderen mrptkd »

* Aynada kendinizle konuşun: Nataşalardan vizyondaki bir filme, trafik sorunundan küreselleşmeye bir konu seçip aynada kendinize anlatın.

hepsini anladım da bu biraz ters kaçmış :? isim hatırlamak gerçekten önemli.. biri ismimi unuttuğunda ve bunu direk sormayıp da şeye verdim gibi geçiştirdiğinde sinir olurum.. üstelik o kadar zor bi ismim de yok!! gerçi bazen ben de unutuyom ama soruyorum en azından..
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

morpatilikedi yazdı:* Aynada kendinizle konuşun: Nataşalardan vizyondaki bir filme, trafik sorunundan küreselleşmeye bir konu seçip aynada kendinize anlatın.

hepsini anladım da bu biraz ters kaçmış :? isim hatırlamak gerçekten önemli.. biri ismimi unuttuğunda ve bunu direk sormayıp da şeye verdim gibi geçiştirdiğinde sinir olurum.. üstelik o kadar zor bi ismim de yok!! gerçi bazen ben de unutuyom ama soruyorum en azından..
senin adın neydi leylamıydı :)
mrptkd

Mesaj gönderen mrptkd »

:)
sessiz gemi

Mesaj gönderen sessiz gemi »

Gürkan abi ne kadar unutkan adamsın ya morpatilinin ismi esra :=)
deagolbrandybuck yazdı: senin adın neydi leylamıydı :)
mrptkd

Mesaj gönderen mrptkd »

tamam tamam türetmeyin artık ne kadar sıradan bi ismim olduğunu anladım .)
sessiz gemi

Mesaj gönderen sessiz gemi »

Espriye ben dahil olunca morpatili rahatsız oldu galiba Tamam mesaj alınmıştır Bir daha olmaz :=)
global

Mesaj gönderen global »

Niye sıradan değil. Ben bu ismi çok severim. Hatta amcamın kızına daha çooook çocukken senin ismini vermeleri için diretmiştik. Bu arada ismin esra değil biliyorum :) eeeeeee...:)
mrptkd

Mesaj gönderen mrptkd »

:D başarılı oldunuz mu bari?
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Topluma karismak icin ille de sohbet acan olmaniz gerekmiyor, ayni sekilde her sohbette fikir beyan etmek zorunda degilsiniz bunun icin de her konuda bilgim olsun diye haril haril calisip vaktinizi öldürmeye gerek yok bence.

Kendiniz oldugunuz sohbetinizi paylasabileceginiz arkadaslik ortami bulun.
misafir.

Mesaj gönderen misafir. »

r_ozurlu yazdı:Topluma karismak icin ille de sohbet acan olmaniz gerekmiyor, ayni sekilde her sohbette fikir beyan etmek zorunda degilsiniz bunun icin de her konuda bilgim olsun diye haril haril calisip vaktinizi öldürmeye gerek yok bence.

Kendiniz oldugunuz sohbetinizi paylasabileceginiz arkadaslik ortami bulun.
KONUSMADAN SOHBET EDEBILECEK BIRINI TANIYORMUSUN
rugz

Re: İyi sohbet nasıl edilir?

Mesaj gönderen rugz »

* Aynada kendinizle konuşun: Nataşalardan vizyondaki bir filme, trafik sorunundan küreselleşmeye bir konu seçip aynada kendinize anlatın.
saat 23 suları evde ayna karşısında sohbet çalışmaları "volume 1"

- Selam ben nasılsın?
- İyiyim de hayırdır! Sen iyi misin ayna karşısında konuşmalar filan...
- evet evet çok iyiyim bugün nedense.
- Sen bilirsin ben sadece bilinç altınım biliyorsun.
- Ya bu arada Nataşalar çok ilginç değil mi?
- Nataşalar mı?!?
- Ya şey.. Evet forumda öyle yazıyordu. Aslında... Ayna karşısında konuşm...
- N e yani forumda, aynanın karşısına geçip kendi kendine Nataşalardan mı konuş diyor?
- Ya tam olarak değil ama... şey işte...
- Tamam tamam Rugz, ben anladım seni. Ah benim zavallı, saf Rugz'ım. Hem safsın hem de fesat!
- Ya arkadaşım tamam yıldardır eziyorsun da hiç fesat dememiştin bana. Ne iş bu?
- Eminim bir çok madde vardır orada ama sen içinde nataşa geçenini seçiyorsun. (??) İlginç bir seçim :-)
- Bir kere alakası bile yok bunun fesatlıkla tamam mı! Herşeyi sen biliyorsun değil mi? Yeter ya! İğrenç birisin!
- Tamam sakin ol zavallı dostum. Ama unutma ben iğrençsem sen de öylesin.
- Peki.. :-( Son gittiğim filmden bahsetsem o zaman ya da küreselleşme filan sen seversin zekice şeyleri. di mi?
- :-)
- Niye gülüyorsun ki? Komik bir şey mi var?
- Bak adamım! Sf, iyi sohbet benim işim. Zaten sen takılma böyle şeylere.. Merak etme ben hallederim. Rahat ol sen...
- Ama... ama... Sf, iyi sohbet... Kendini tanıma, ayna karşısında çalışma filan?
- Biliyorum geç anlıyorsun ama... Şimdi git odana ekmek arası birşeyler koy kendine, aç televizyonu. Hem sen keyfine hem de beni meşgul etme.
- Şeyyy... iyi bi fikir sanırım. Peki.