Ayşe Nur Yazıcı'nın "Ekmek Arası Hayat" isimli kit

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
hayal-et

Ayşe Nur Yazıcı'nın "Ekmek Arası Hayat" isimli kit

Mesaj gönderen hayal-et »

Sundar Singh, bir gün arkadaşıyla beraber birlikte Himayalar yükseklerinde bir geçitten geçiyormuş. Yüksekçe bir yerde karlar üzerinde yatan bir adam görmüşler.
Singh durup bu perişan durumdaki insana yardım etmek istemiş, fakat arkadaşı itiraz ederek , “Ona yardım edersek kendi hayatımızı riske atarız,” demiş. Ancak Sundar Singh ‘in bu çaresiz adamı kar ve buzlar içerisinde bırakıp gitmeye gönlü razı olmamış.
Arkadaşı tek başına uzaklaşıp giderken Singh, bu biçare yolcuyu sırtına almış ve büyük bir güç sarf ederek taşımaya başlamış. Sonra Singh’den yükselen ısı, donmakta olan yolcunun bedenini ısıtmış ve adam kendine gelmiş. Tabii yolcuyu taşırken Singh’in kendisi de ısınmış. İkisi de tehlikeyi atlatıp ısındıktan sonra yan yana yürümeye başlamışlar. Singh’in önden yürüyüp giden arkadaşına yetiştiklerinde onun ölmüş olduğunu görmüşler. Singh “olumlu” düşünerek ve düşüncesini uygulayarak yolcuyu kurtarmaya çalışırken hem onun hayatını hem de kendi hayatını kurtarmış olmuş.
“Olumsuz” ruhlu sadece kendini düşünen arkadaşı ise sonuçta hayatını da kaybetmiş. Hayatımızın sadece kendimize ait gibi görünmesine karşılık; bu hayatın paylaşıma açtıkça nasıl çoğaldığını görmek için bu kadar acıklı bir hikayeye gerek var mıydı?
Emerson’ın “ Bir kimse, başkasına içten gelen bir yardımda bulunduğunda, mutlaka kendisine de yardım etmiş olur” sözü bu hikayenin son sözü.
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

iyilik yap denize at malik bilmezse halık (yaratan) bilir demişler...
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

Gerçekten de öyle.Güzel bir hikayeymiş.Paylaşım için teşekkürler.
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
Kullanıcı avatarı
gülşen

Mesaj gönderen gülşen »

bi de bi söz var meşhur; "iki şeyi unut; başkasına yaptığın iyiliği ve sana yapılan kötülüğü.."
ben bir gün giderim ki neyim kalır;
eksik bıraktığım herşeyim kalır...
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

çok güzel bir öykü ,teşekkürler :)
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
katre

Mesaj gönderen katre »

bu öykü bana bi fotoğrafı hatırlattı .internette dolaşıyordu bi ara.sanırım yabancı bi ülkedeydi Türkiye'de değildi.ikiz bebekler olmuş dr.lar yaşamalarına hiç ihtimal vermemişler ama bebekler birbirilerine sarılarak hayatta kalmışlardı.bebeklerden biri diğerine sarılmıştı çok güzel bi fotoğraftı.aslında düşününce diğer duyularımızı (görme, duyma,tat alma ) kendi başımıza işlevini yerine getirebiliyoruz ama dokunmanın sıcaklığını hissedebilmek için başka birine ihtiyaç duyuyoruz.
katre

Mesaj gönderen katre »

fotoğrafı buldum :) bi deneyeyim bakalım ekleyebilecek miyim.

Resim[/quote]
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

ay ne cici bir resim,nasıl sarılmış kardeşine :)
teşekkürler katre
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Kullanıcı avatarı
hayal-et

paylaşımın için teşekkürler katre.........
woebegone

ilişkiler uzadıkça tadı kaçıyor

Mesaj gönderen woebegone »

bir erkekle bir kadın 1 yıl sonunda hala sevgililerse ve ciddi gelecek planları yoksa o ilişki yalama oluyor.dünyanın her yerinde bu böyle.malesef erkekler tek eşli olamıyor.evli olsalar dahi aldatma eğiliminde oluyorlar.yani evlenmek te çözüm diil ama...........
woebegone

ilişkiler uzadıkça tadı kaçıyor

bir erkekle bir kadın 1 yıl sonunda hala sevgililerse ve ciddi gelecek planları yoksa o ilişki yalama oluyor.dünyanın her yerinde bu böyle.malesef erkekler tek eşli olamıyor.evli olsalar dahi aldatma eğiliminde oluyorlar.yani evlenmek te çözüm diil ama...........
Kullanıcı avatarı
hayal-et

Re: ilişkiler uzadıkça tadı kaçıyor

woebegone yazdı:bir erkekle bir kadın 1 yıl sonunda hala sevgililerse ve ciddi gelecek planları yoksa o ilişki yalama oluyor.dünyanın her yerinde bu böyle.malesef erkekler tek eşli olamıyor.evli olsalar dahi aldatma eğiliminde oluyorlar.yani evlenmek te çözüm diil ama...........
heralde başka bir konuya yazacaktın..ben bu konuyla bir alakasını göremedim de...
woebegone

pardon karışmış benim konum araya.neyse benim olayım da bu işte.kadın -erkek ilişkileri.hatta kadınlar arasındaki mücadele ve diğer insan psikolojisi odaklı konular.insan çözmek hem çok kolay hem çok zor kardeş