SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesid

Çözüm önerileriniz..
depres

SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesid

Mesaj gönderen depres »

Evet ben böyle düşünüyorum. İnsanın yaşamasının anlamı nedir? Hayatı şöyle bir sorgularsak, yaşamımız nasıl geçiyor, niye yaşıyoruz? Hayat sürekli mücadelelerle geçiyor. Sürekli hareket halindeyiz enerji harcıyoruz ve harcadığımız enerjinin karşılığını almalıyız. Bazen harcadığımız enerjinin, yani mücadelemizin karşılığını kısa vadede alırız, bazen uzun vadede alırız. Mücadelelerimizin de karşılığını kesin alacağımıza inanıyorsak o mücadele bizi yıldırmaz, yormaz, acı vermez, aksine o mücadeleden zevk alırız, yaptığımız işi isteyerek yaparız. Hayat hep böyle geçer mücadele ver kısa vadede veya uzun vadede bu mücadelenin karşılığını alacağım diye düşün o mücadeleden zevk al, hayat mutlulukla geçsin. Ancak bir SF’li için mücadele vermek çok zor iştir, yaptığı işin sonuçlarında tatminkâr bir karşılık alamaz. Karşılık alamayınca yaptığı işten, verdiği mücadeleden zevk almaz, zevk alamayınca mücadele vermek çok zor gelir, acı verir. Sonuç depresyon, enerjiyi tamamen kaybetme, çökkünlük.
Bir insanın böyle bir hastalığının olması insana hayatta verilecek en büyük ceza diye düşünüyorum. Bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesidir. Nasıl diğer hastalıklar hastalıksa bu da bir hastalık diye düşünebilirsiniz, ancak ben böyle düşünmüyorum, diğer hastalıklarınızı insanlar anlar onu kabul eder, sizde öyle bir hastalık olduğunu bilerek, düşünerek yaklaşır size, mücadelenize destek verirler. Bu hastalıklarla beraber de mutlu olmanız mümkündür. Ancak bu hastalığı kimse anlamaz. Sizin içiniz de beyninizde neler döndüğünü toplum anlamaz. İnsan olmanın gereği olarak sizden devamlı bir beklenti vardır; ancak bu beklentileri karşılayamazsınız. Hem toplumu memnun edemezsiniz hem kendiniz memnun olmazsınız, sonuç her zaman mutsuzluk.
Çok büyük bir hastalıkla karşı karşıyayız arkadaşlar bunun çözümlerini arayalım birlikte bu illetten kurtulmaya çalışalım. Sürekli araştıralım bilgilerimizi paylaşalım birbirimize destek olalım, gerçekçi mücadeleler vermeye çalışalım.
Kullanıcı avatarı
babel

Re: SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesid

Mesaj gönderen babel »

söylediklerinin çoğunda haklılık payı var ancak seninde dediğin gibi bu da bir hastalık. biliyoruz ki hayatta çok ciddi ruhsal ve bedensel hastalıklar var, hepsi zor; tabi bizim işimiz de zor. herkesin bir sınavı var galiba. bizimki de budur belki.
ne gülüyorsun anlattığım senin hikayen
serhadkulu

Mesaj gönderen serhadkulu »

Afrika’daki aç çocukları, genç yaşta ciddi bir hastalığa yakalanan “iyi” bir insanı, trafik kazasında hayatını kaybeden minik bir bebeği, daha küçücükken yetim ya da öksüz kalan çocukları duyan, gören yahut bunlara şahit olan pek çok kişinin ilk tepkisi, hatta maalesef bazen kalıcı olan tepkisi, “nerede Allah’ın adaleti” demek oluyor.

Böyle bir tepkiye, Allah’ın verdiklerine isyana yönelmeden önce hatırlanması ve üzerine derin derin düşünülmesi gereken iki nokta olduğunu düşünüyorum.
Bunlardan ilki bizim “adaletsizlik” olarak yorumladığımız bir takım olayların aslında o kişiler için daha hayırlı olabileceği gerçeğidir. Kesin olan bir şey vardır ki yüce yaratıcı yarattığı kullarını da onlar için nelerin daha iyi olabileceğini de bizden iyi bilir. Dahası O geleceği de bilmektedir. Tam bu noktada Kuran’da geçen şu ifadeyi hatırlamakta yarar vardır: “... Allah bilir, siz bilmezsiniz” (Bakara Suresi 232. Ayet). İşte bu ifade daima akılda tutularak benimsenmelidir ki, bizim kötü, acımasız, adaletsiz diye nitelendirdiğimiz bir takım olayların aslında bu olayların bizim için hayırlı olabileceği gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım.

Tabi çeşitli olayların altında yatan ve sonradan su yüzüne çıkacak olan hayır da iki farklı şekilde yorumlanabilir; dünyevi ya da uhrevi (ahirete ait) hayır. Yani yaşanılan şeye, dikkatimizi tamamamen bu dünyada olup bitenler üzerinde toplayarak bakarsak gerçekten de üzücü bir şeyin yaşanmış olduğu kanaatine varabiliriz ancak Allah yaşanılan bu olay sonucu olay kahramanı kullarını esas yurt dediği ahiret yurdunda hayırlar ile karşılayacak olabilir.

Eğer Allah bu dünyada mutlak adil bir düzen kurmuş olsaydı kulların hesap gününde inanan ve inanmayan diye ayrılmasının ve ahirette cennet/cehennem ile ödüllendirilmelerinin /cezalandırılmalarının bir anlamı kalmazdı çünkü hemen bu dünyada alacakları ödüllerin etkisi altında kulların hemen hepsi inananlar oluverirlerdi.

yani şu çektiği sıkıntını Allahtan geldiğini bilip, Allahın emirlerine göre yaşayıp şükredenle , herşey adaletsizdir o adaletsizdir (haşa) diyen arasında elbet fark olacaktır..(bu da bir imtihan)....isyan etsende etmesende herkesin varıp duracağı kapı orasıdır kaçış yok bu dünya imtihan içindir..sabret inşallah
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

Allah'ın adaletinden şüphen mi var. iyi ki sf li olmuşum. Bir gün gözünü açıpta iyileşmeyi denersen şikayet etmek yerine , iyileşince anlarsın ne demek istediğimi.
Misanthrope

Mesaj gönderen Misanthrope »

SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesidir
Doğrudur
denizci1429

Mesaj gönderen denizci1429 »

ben siteyi sürekli takip eden biriyim ve bu başlığı görünce üye olup bu konuda yazma gereği duydum. bencede dünyadaki en adaletsiz hastalık sosyal fobili olmak .yaptığın hiç bir şeyden zevk almamak gibi kötü bir şey oılabiir mi şu hayatta.benartık inancımıda kaybettim (ki çok dindar birisiydim)ama artık inanamıyorum içimden inanmak gelmiyor .bu hayyatta yaptığım şeylerin karşılığını alamamaktan ve hep kaybetmekten kaynaklanıyor...
ugurd

Mesaj gönderen ugurd »

denizci1429 yazdı:ben siteyi sürekli takip eden biriyim ve bu başlığı görünce üye olup bu konuda yazma gereği duydum. bencede dünyadaki en adaletsiz hastalık sosyal fobili olmak .yaptığın hiç bir şeyden zevk almamak gibi kötü bir şey oılabiir mi şu hayatta.benartık inancımıda kaybettim (ki çok dindar birisiydim)ama artık inanamıyorum içimden inanmak gelmiyor .bu hayyatta yaptığım şeylerin karşılığını alamamaktan ve hep kaybetmekten kaynaklanıyor...
eğer dindar biriysen inancını kaybetmenin sosyal-fobili olmandan kıyaslanmayacak kadar büyük bi problem olduğunu da biliyorsundur o zaman..
ayrıca sosyal-fobi bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesidir diyen arkadaş sosyal-fobiyi kör olmaktan mesela daha zor mu zannediyor?
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

haklısın ama kaçımız bu adaletsizliği sorguluyor
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

Hangi işte hayır var, hangisinde şer biz bilemiyoruz. Benimde isyan eder gibi olduğum olmuştur geçmişte. Bugün ise; kimi zaman sf'li olduğuma şükrederim. Gelecekte hayatımı pozitif yönde etkileyecek bi çok güzellik sf sayesinde gelişti...
Ve tabi ahirete inananlar için bu dünyada çekilen her çilenin ve sıkıntının bir sebebi olduğu gibi mükafatıda var..
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
SorMakiner

Mesaj gönderen SorMakiner »

Konu başlığını savunan kesimin düzlüğe çıkması kolay olmaz.
Kullanıcı avatarı
ilk79

Mesaj gönderen ilk79 »

Sosyal fobi çok büyük bir hastalık değil..Evet çok zor şeyler yaşıyoruz, evet insanı umutsuzluğa sürüklüyo, bazen isyanın eşiğine getiriyo ama bundan nice kötü durumlar var, hem fiziksel, hem psikolojik.. En azından ben yaşadığım hayattan çok keyif alıyorum, yaşadığım için çok mutluyum, küçük şeylerle mutlu oluyorum. Biliyosunuz ki iyileşme yolundaki yöntemlerden biri de kendini iyi durumlarda hayal etmek, başaramadığın şeyleri başardığına inanmak..Heyecanlanıyosak noolmuş yanii..Sonunda ölüyo muyuz.. Sanki bu hayatta hiç iyi bişey yaşamıyo muyuz.. Hem de ne güzel şeyler yaşıyoruz ama hep kötüleri hatırlıyoruz maalesef..
Brk

Mesaj gönderen Brk »

Bende her zaman soyle dusunmusumdur, etrafta fızıksel engellıler var, bende ruhsal engellıyım, tanrının aadaletı bu olsa gerek dıyıp sukretmısımdr, ınancımı kaybettgm gunlerde olmustur, cok derın bı mevzuuu
Seven_7

Mesaj gönderen Seven_7 »

Bence inançsızlık, bu hastalığın en kötü ve en anlamsız bir şekilde yaşanmasına en büyük sebep. Bu hastalığa inançsızlık boyutunun da eklendiğini bir düşünelim; kişi, bu hastalığın neden var olduğunu, nereden ve niye geldiğini, neden kendisini bulduğu hakkında hiçbir şey bilmeyecek. İnsanda biraz inanç oldu mu, en azından sağlam bir dayanak noktası bulacak kendine ve bu anlamsızlık içinde yok olup gitmeyecek. İsyan etmek, bu hastalığın ve bu hayatın boşu boşuna yaşanmasına sebep vereceği gibi diğer hayatını da hiç farkında olmadan etkileyecek ve hiçbir kazanımı olmayacak kişinin. Kendi adıma bir şeyler söylersem bu zor şartlar altında biraz da olsa inançlı olmak için çaba sarfetmem gerekiyor bu anlamsızlık beni yok etmeden benim bu anlamsızlığı yok etmem gerekiyor. Her şeyin anlamsızlaştığı bu zamanda eğer kendim için iyi bir şeyler yapacaksam bence bu "sağlam bir inanç" olmalı.
Kullanıcı avatarı
otto_rino

Mesaj gönderen otto_rino »

sağlam dayanak noktasıymış...peh...
Ahmett

Mesaj gönderen Ahmett »

katılmıyorum. dünyada sf den çok daha kötü binlerce hastalık zorluk var