SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesid

Çözüm önerileriniz..
Seven_7

Re: SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesid

Mesaj gönderen Seven_7 »

otto_rino yazdı:sağlam dayanak noktasıymış...peh...
Doğrudur, bizdeki bu inançsızlık olduğu sürece dayanak noktası olmayacağını bende biliyorum.
deletend

Mesaj gönderen deletend »

kabul etmek istemesenizde sf bi hastalık falan değil.tamamen kişilik özelliğidir.insanlara şöyle bi bakın kimisi aşırı dışadönük hırslı ve girişkendir kimisi onun kadar olmasa da kendine yetecek kadar dışadönüktür.kimisi içedönük kimisi de aşırı içedönüktür.işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz. her insanda çekingelik yani sf vardır ama kimisinde çok daha fazladır.insanlar sosyalfobililer ve sosyalfobili olmayanlar diye ikiye ayrılmaz.

hastalık bir organın yapısındaki bir bozukluk yada dış etkenler(mikrop,parazit) sonucu oluşur.sf'de böyle bişey yok.olayın kalıtımla alakalı olup olmadığıda bilinmiyor.ama sf'li birinin yaşam öyküsüne bakarsanız sf'li olmasına neden olacak bir eğitim mutlaka görürsünüz.

eğer sf'yi bi hastalık olarak kabul edeceksek dünyada her insan hastadır.çünkü her insanın diğerlerine ağır basan ve hoşnut olmadığı kişilik özellikleri vardır.kimisi asabi kimisi açgözlü kimisi kıskanç kimisi saftirik vs...

sf bi hastalık olmadığı için tedavi edilmesi çok zordur çünkü kişiliğe işlemiştir.kişiliği değiştirecek bir tedavi yöntemi henüz icat edilmiş değil.

nasıl kıskanç ve asabi biri eşine asılan birini vurup öldürünce ceza görüyor ve katil sıfatını alıyorsa sosyalfobili bir insanda toplum tarafından kişiliğine göre yargılanıyor ve zavallı,ezik,çekingen,sıkılgan gibi sıfatlar alıyor.

durum böyle olunca ortada bir adaletsizlik yok.doğanın kanunları işliyor sadece.
deletend

üstteki mesajıma bazı eklemeler yaptım ama bu saçma sapan forum düzeltmeme izin vermiyor o yüzden bi daha ekliyorum:

kabul etmek istemesenizde sf bi hastalık falan değil.tamamen kişilik özelliğidir-kişilik bozukluğu da denebilir-.insanlara şöyle bi bakın kimisi aşırı dışadönük hırslı ve girişkendir kimisi onun kadar olmasa da kendine yetecek kadar dışadönüktür.kimisi içedönük kimisi de aşırı içedönüktür.işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz. her insanda çekingelik yani sf vardır ama kimisinde çok daha fazladır.insanlar sosyalfobililer ve sosyalfobili olmayanlar diye ikiye ayrılmaz.

hastalık bir organın yapısındaki bir bozukluk yada dış etkenler(mikrop,parazit) sonucu oluşur.sf'de böyle bişey yok.olayın kalıtımla alakalı olup olmadığıda bilinmiyor.ama sf'li birinin yaşam öyküsüne bakarsanız sf'li olmasına neden olacak bir eğitim mutlaka görürsünüz.

eğer sf'yi bi hastalık olarak kabul edeceksek dünyada her insan biraz hastadır.çünkü her insanın diğerlerine ağır basan ve hoşnut olmadığı kişilik özellikleri vardır.kimisi asabi kimisi açgözlü kimisi kıskanç kimisi saftirik vs... eğer bu aşırılıklar fazla değilse insan normal olarak görülür.ama bunlardan biri ağır basıyorsa hemen psikolojide kişilik bozukluğu olduğu kanaatine varılır. tıp bilimi kişilik bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalık olarak değerlendirsede ben hastalık olarak görmüyorum.çünkü fiziksel bir nedeni yok üstüne üstlük kanıtlanmış bir tedavisi de yok.
yaşamda başına gelen olaylar sonucu her insan sosyalfobik olabilir.eğer kalıtımdan kaynaklanan ama henüz açıklanamayan bir fiziksel eğilim olduğunu söylerseniz belki hastalık olarak düşünülebilir.ama böyle bi durumda yok.kişilik özellikleri kalıtımla değil yaşamdaki tecrübeler sonucu belirleniyor.aksi ispat edilirse zaten tedavi de çok geçmeden bulunur.

örneğin şizofreni bir hastalıktır çünkü beyindeki fiziksel bozukluklardan kaynaklanır.sf bi hastalık olmadığı için tedavi edilmesi çok zordur çünkü kişiliğe işlemiştir.kişiliği değiştirecek bir tedavi yöntemi henüz icat edilmiş değil.

nasıl kıskanç ve asabi biri eşine asılan birini vurup öldürünce ceza görüyor ve katil sıfatını alıyorsa sosyalfobili bir insanda toplum tarafından kişiliğine göre yargılanıyor ve zavallı,ezik,çekingen,sıkılgan gibi sıfatlar alıyor.

durum böyle olunca ortada bir adaletsizlik yok.doğanın kanunları işliyor sadece.
ugurd

Mesaj gönderen ugurd »

katılmıyorum sana..sosyal-fobikler zavallı ve ezik gözükseydi asıl o zaman yaşanmaz olurdu..ama durum öyle değil sosyal-fobi algı bozukluğudur ve bir hastalıktır..
deletend yazdı:üstteki mesajıma bazı eklemeler yaptım ama bu saçma sapan forum düzeltmeme izin vermiyor o yüzden bi daha ekliyorum:

kabul etmek istemesenizde sf bi hastalık falan değil.tamamen kişilik özelliğidir-kişilik bozukluğu da denebilir-.insanlara şöyle bi bakın kimisi aşırı dışadönük hırslı ve girişkendir kimisi onun kadar olmasa da kendine yetecek kadar dışadönüktür.kimisi içedönük kimisi de aşırı içedönüktür.işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz. her insanda çekingelik yani sf vardır ama kimisinde çok daha fazladır.insanlar sosyalfobililer ve sosyalfobili olmayanlar diye ikiye ayrılmaz.

eğer sf'yi bi hastalık olarak kabul edeceksek dünyada her insan biraz hastadır.çünkü her insanın diğerlerine ağır basan ve hoşnut olmadığı kişilik özellikleri vardır.kimisi asabi kimisi açgözlü kimisi kıskanç kimisi saftirik vs... eğer bu aşırılıklar fazla değilse insan normal olarak görülür.ama bunlardan biri ağır basıyorsa hemen psikolojide kişilik bozukluğu olduğu kanaatine varılır. tıp bilimi kişilik bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalık olarak değerlendirsede ben hastalık olarak görmüyorum.çünkü fiziksel bir nedeni yok üstüne üstlük kanıtlanmış bir tedavisi de yok.
yaşamda başına gelen olaylar sonucu her insan sosyalfobik olabilir.eğer kalıtımdan kaynaklanan ama henüz açıklanamayan bir fiziksel eğilim olduğunu söylerseniz belki hastalık olarak düşünülebilir.ama böyle bi durumda yok.kişilik özellikleri kalıtımla değil yaşamdaki tecrübeler sonucu belirleniyor.aksi ispat edilirse zaten tedavi de çok geçmeden bulunur.

örneğin şizofreni bir hastalıktır çünkü beyindeki fiziksel bozukluklardan kaynaklanır.sf bi hastalık olmadığı için tedavi edilmesi çok zordur çünkü kişiliğe işlemiştir.kişiliği değiştirecek bir tedavi yöntemi henüz icat edilmiş değil.

antisosyal_

Mesaj gönderen antisosyal_ »

sen hayatında zorluk görmemişsinde, bu yaşadığına adaletsizlik diyorsun. sana adaletsizlik yapıldıını düşünüyosan, hala kabile halinde çıplak ve aç yaşayan insanlar neler düşünmez ? içinden isyan etmeyi bırakta biraz çaba göster şu hastalığı yenmek için.
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

antisosyal tebrik ederim düşüncen için

kimi sorguluyosunuz Allah'ımı?

Allaha binlerce kez şükür olsun ki sosyal fobik olmuşum. yoksa bu kadar güçlü bir onsan olamazdım. Allah beni güçlendirmek için mükemmel bi fırsat çıkardı karşıma. gözlerimi açtı.

Siz ilk başta bakış açınızdan kaybediyosunuz. Bu dünyayı adaletsiz görmek sizi rahatlatıyor değilmi. üstünüze düşen sorumluluğunuzu üzerinizden alıveriyor gibi sanki? ama öyle bişey yok. bu adaletsizlik değildir. Allah herkesi er yada geç bir imtihanla karşılaştırır. Bizim görevimizse belli. Dişini tırnağına takcaksın arkadaş ya çalışıcaksın. SF nin üzerine gitmek zor gelsede bu senin görevin. yok adaletsizlik bu diye mazeretler üretip oturmıcaksın.

Tekrardan şükürler olsun ki sf oldum.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

ben zavallı ve ezik biriyim. bir hiçim. beni dilsiz yaratmadığı için allaha sitem eden biriyim. evet boyle yasanmıyor. evet açlara da haksızlık var. bu dunya kepaze bir yer. adalet olduğunu dusunmuyorum.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

bu dünyayı bu hale getiren insanların seçimleri, :)
denizci1429

Mesaj gönderen denizci1429 »

bu dünyada adelet olduğuna bende inanmıyorum.doğuştan adaletsizlik var bu dünyada .ve ben öbür tarafta bu adaletsizliğin eşitlenmesini istemiyorum.eğer ki bu dünyada bir kez yaşanıyor.adaletli yaşamak istiyorum.bir tek sosyal fobi için değl her şey için bu böyle
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

deletend yazdı:kabul etmek istemesenizde sf bi hastalık falan değil.tamamen kişilik özelliğidir.insanlara şöyle bi bakın kimisi aşırı dışadönük hırslı ve girişkendir kimisi onun kadar olmasa da kendine yetecek kadar dışadönüktür.kimisi içedönük kimisi de aşırı içedönüktür.işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz. her insanda çekingelik yani sf vardır ama kimisinde çok daha fazladır.insanlar sosyalfobililer ve sosyalfobili olmayanlar diye ikiye ayrılmaz.

eğer sf'yi bi hastalık olarak kabul edeceksek dünyada her insan hastadır.çünkü her insanın diğerlerine ağır basan ve hoşnut olmadığı kişilik özellikleri vardır.kimisi asabi kimisi açgözlü kimisi kıskanç kimisi saftirik vs...

sf bi hastalık olmadığı için tedavi edilmesi çok zordur çünkü kişiliğe işlemiştir.kişiliği değiştirecek bir tedavi yöntemi henüz icat edilmiş değil.

forum sçma sapan değil, o senin çarpıtılmış düşünclerinden kaynaklanıyor. forum oldukça faydalı.
senin dediğine göre bilim boş. anladığım kadarıyla pek bilginde yok,sırf yazmış olmak için yazmışsın. sfyi yenen birsürü iinsan var. kişilik özelliği olsaydı insanlar değişmezdi
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

aynen deletend senin yazını önceki gün okumamıştım okusaydım sanada bişeyler yazardım. sf tedavisi en kolay psikolojik rahatsızlıklardan biridir. anksiyete bozukluklarının tedavisi çok kolaydır. kesinlikle tedavi edilebilen bişeydir. bunun tedavi edilemediğni düşünmenizin sebebi sorumluluğunuzu üstünüzden kaldırıyo bu yüzden.

sf insanın kişilik özelliği değildir. yanlış otomatik düşüncelerin bilinçaltına oturmasıdır. tekrarla bu düşünceler olumlu yapılabilir.

mesela kibrite kibrit değil kirpit demek gibi.. ağzın alışmıştır kirpite gidiverir. ama tekrarla kibrit demeyi öğrenebilirsin. değiştirebilirsin.

kaygılarını da otomatik düşüncelerini değiştirerek yok edebilirsin.
Kullanıcı avatarı
ilk79

Mesaj gönderen ilk79 »

"işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz."

Deletend, ne alakası var? Ben sosyal fobiye hayatımın sonraki evrelerinde yakalandım.Mizaç olarak çok girişken bir insanım.Çekingenlik kişilik özelliğidir, ama sosyal fobi değildir, insanın çekingen olması ancak sosyal fobiyi tetikleyebilir ama her "aşırı çkingen" kişi sosyal fobik değildir. Ben bi çok durumda sosyal fobi yaşasam da, rahat hissettiğim ortamlarda gayet sosyal bi insanım, arkadaşlarım arasında çok sevilirim, dışardan biçok insan benim sosyal fobili olduğumu bile anlamıyo. Sosyal fobinin de dereceleri var, bunu genelleyemezsin.

" tıp bilimi kişilik bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalık olarak değerlendirsede ben hastalık olarak görmüyorum."

Ya çok merak ettim, çok iyi niyetle soruyorum bunu, şu yukardaki cümleni bi okur musun? "Tıp öyle görse de ben görmüyorum" Sen?? Tıpa karşı?? :)

"sosyalfobili bir insanda toplum tarafından kişiliğine göre yargılanıyor ve zavallı,ezik,çekingen,sıkılgan gibi sıfatlar alıyor."

Her sosyal fobili insan ezik değildir, her ezik de sosyal fobili değildir.
sispro

Mesaj gönderen sispro »

deletend yazdı:tıp bilimi kişilik bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalık olarak değerlendirsede ben hastalık olarak görmüyorum.
bu yargıya yarı yarıya ben de katılıyorum. psikoloji bilimciler dahası psikologlar, psikiyatristler insana özgü olan ve doğal olarak ortaya çıkan bir takım davranışları da sözüm ona ''kişilik bozukluğu'' olarak adlandırıyorlar. ve akabinde hemen bir pazar oluşuyor, ilaçlar, tedavi yöntemleri, konu üzerine yazılı ve görsel yayınlar vesaire. işte bu yüzden de bana sanki biraz düzmece gibi geliyor psikoloji bilimcilerinin her davranışa bir tanım koyma çabaları, düzmece ve sömürmece.
deletend

antonio_montana yazdı:
deletend yazdı:kabul etmek istemesenizde sf bi hastalık falan değil.tamamen kişilik özelliğidir.insanlara şöyle bi bakın kimisi aşırı dışadönük hırslı ve girişkendir kimisi onun kadar olmasa da kendine yetecek kadar dışadönüktür.kimisi içedönük kimisi de aşırı içedönüktür.işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz. her insanda çekingelik yani sf vardır ama kimisinde çok daha fazladır.insanlar sosyalfobililer ve sosyalfobili olmayanlar diye ikiye ayrılmaz.

forum sçma sapan değil, o senin çarpıtılmış düşünclerinden kaynaklanıyor. forum oldukça faydalı.
senin dediğine göre bilim boş. anladığım kadarıyla pek bilginde yok,sırf yazmış olmak için yazmışsın. sfyi yenen birsürü iinsan var. kişilik özelliği olsaydı insanlar değişmezdi
saçma sapan forum derken forumun içeriğini değil forumun kodlamasını kastettim.hakkaten de öyle şu yazıyı yazarken bile garip bi şekilde yandaki çubuk sürekli yukarı kaydığı ve yazdığımı göremediğim için notepadi açıp orda yazmak zorunda kaldım.elden geçirilmesi şart.

benim neden bahsettiğim hakkında bi fikrin olmadığı için boş olan bilim değil sensin ve yazmış olmak için yazan ben değil cevap vermiş olmak için yazan sensin.
deletend

sispro yazdı:
deletend yazdı:tıp bilimi kişilik bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalık olarak değerlendirsede ben hastalık olarak görmüyorum.
bu yargıya yarı yarıya ben de katılıyorum. psikoloji bilimciler dahası psikologlar, psikiyatristler insana özgü olan ve doğal olarak ortaya çıkan bir takım davranışları da sözüm ona ''kişilik bozukluğu'' olarak adlandırıyorlar. ve akabinde hemen bir pazar oluşuyor, ilaçlar, tedavi yöntemleri, konu üzerine yazılı ve görsel yayınlar vesaire. işte bu yüzden de bana sanki biraz düzmece gibi geliyor psikoloji bilimcilerinin her davranışa bir tanım koyma çabaları, düzmece ve sömürmece.
katılmadığın diğer yarısı nedir?