Sosyal Fobi Güzel Bişey

Çözüm önerileriniz..
ozi

Sosyal Fobi Güzel Bişey

Mesaj gönderen ozi »

S.f li olduğumu öğreneli 1.5 sene gibi bir zaman olsada yıllardır sosyal fobiliyim ve sıkıntılar çekiyorum. Ama yavaş yavaş içten içe sosyal fobinin iyi bişey olduğuna inanmaya başlıyorum nedense insanı kötülük ve pisliklerden koruyan gizli bir kalkan gibi. evt sosyal fobinin en dip noktası sokağa bile çıkamamak vb. bunlar iyi şeyler demiyorum ama bu kör kuyuda mücadele vererek güçlenerek ışığa doğru çıkmaya başlayınca anlıyorsun güçlenerek emin adımlar la ilerliyorsun dolu dolu birikiminle öldürmeyen darbe güçlendirir.

Bide bu dünya ya tek taraflı bakma yanlışı var işte gezip tozamıyoruz ortamlara akamıyoruz vur patlasın çal oynasın yaşayamıyoruz vb.falan filan bi engellenmişlik hissi var aslında bu nefs imizin engellenmesi ve burdada bence bi rahmet göze çarpıyor çoğunluğun bunları yapması bunları yapmanın gereklilik veya doğru olduğunu göstermiyo aradığını doğru yerde aramazsan bulamazsın
hayat nasıl ve neye göre yaşanır ?

hayatı yaşarken hangi kıstasları göz önünde bulundurmamız gerekiyo ?

Eğlenmek midir yaşamak yemek yemek midir gezmek midir tozmakmıdır çok paran oluncamı iyi yaşarsın başkalarının saygısını kazanmak için mi yaşarsın başarılı olmak için mi kendini başkalarına kanıtlamak için mi yada gösteriş için mi yaşarsın evt hayatın içinde bunların hepsi var
s.f den ne oranda kurtulmak istenir yukarıda sayılanları yapmak içinmi bence sf büyük bir nimet ömrümüz boyunca uğraşsakta çok girişken olduğu için kendini anlayamamış hayatın amacını anlayamamış bi insanın işlemiş olduğu günahların seviyesine yaklaşamayacaksınız ? Gizli bir kalkanla korunmuş gibiyiz .Şükredeceğimize isyan ediyoruz. şimdi ben sadece normal olmak istiyorum diyenler olabilir . iyi güzel şeylere imza atabiliyorsak normaliz demektir . yukarda yazdıklarımı yapmak normal olmak değil zaten. Normal olmak herşeyin orta karar olması aşırısını istemeyin bu sizi boşuna yıpratır. Orta karar düzgün bi insan olmak adına mücadelemizi verelim. S.f iyi bişey çünkü hayatın asıl amacı Allah ın rızasını kazanmak ve S.f bizi Rabbimize yaklaştırdı. Sonuçta herşey imihanın bi parçası değil mi öteki tarafta Allahım ben senin rızan için sabrettim demek gibi güzel bişey varmı ? İsyan etmeyelim mücadelemizi nefsimiz adına değil de iyi şeyleri başarmak adına sürdürelim isyana düşüp herşeyi heba edenlerden olmayalım . (ben dahil)
Allaha emanet olun ?
Her şeyin bir bedeli her sebebin bir sonucu her nimetin bir külfeti var
Kullanıcı avatarı
domates

Re: Sosyal Fobi Güzel Bişey

Mesaj gönderen domates »

ozi, yazdıklarının aynısını ben de düşündüm ve günlüğüme benzer şeyler yazmıştım. Okuyunca yalnız olmadığımı anladım. SF konusunda baya ilerleme kaydeden birisi olarak söylüyorum: evet sf bir kalkan ve değerini şimdi daha iyi anlıyorum.

SF aşırı bir uç, kontrolsüz sosyallik ise diğer bir aşırı uç. Biz bunun ortasını bulmalıyız.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
ozi

Mesaj gönderen ozi »

zamanla orta yolu bulucaz haddimizi aşmadan da ölücez inşallah ! Önemli olan ömrü hayırlısıyla tamamlayıp asıl yurdumuza gitmek değil mi. gerisi boş zaten önemli olan, neyi ne için yaptığımızı anlamak, uydum kalabalığa demek kurtuluş değil. kalabalığa uyulur ama sonunda her koyun kendi bacağından asılır.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

ozi yazdı:S.f li olduğumu öğreneli 1.5 sene gibi bir zaman olsada yıllardır sosyal fobiliyim ve sıkıntılar çekiyorum. Ama yavaş yavaş içten içe sosyal fobinin iyi bişey olduğuna inanmaya başlıyorum nedense insanı kötülük ve pisliklerden koruyan gizli bir kalkan gibi. evt sosyal fobinin en dip noktası sokağa bile çıkamamak vb. bunlar iyi şeyler demiyorum ama bu kör kuyuda mücadele vererek güçlenerek ışığa doğru çıkmaya başlayınca anlıyorsun güçlenerek emin adımlar la ilerliyorsun dolu dolu birikiminle öldürmeyen darbe güçlendirir.

Bide bu dünya ya tek taraflı bakma yanlışı var işte gezip tozamıyoruz ortamlara akamıyoruz vur patlasın çal oynasın yaşayamıyoruz vb.falan filan bi engellenmişlik hissi var aslında bu nefs imizin engellenmesi ve burdada bence bi rahmet göze çarpıyor çoğunluğun bunları yapması bunları yapmanın gereklilik veya doğru olduğunu göstermiyo aradığını doğru yerde aramazsan bulamazsın
hayat nasıl ve neye göre yaşanır ?

hayatı yaşarken hangi kıstasları göz önünde bulundurmamız gerekiyo ?

Eğlenmek midir yaşamak yemek yemek midir gezmek midir tozmakmıdır çok paran oluncamı iyi yaşarsın başkalarının saygısını kazanmak için mi yaşarsın başarılı olmak için mi kendini başkalarına kanıtlamak için mi yada gösteriş için mi yaşarsın evt hayatın içinde bunların hepsi var
s.f den ne oranda kurtulmak istenir yukarıda sayılanları yapmak içinmi bence sf büyük bir nimet ömrümüz boyunca uğraşsakta çok girişken olduğu için kendini anlayamamış hayatın amacını anlayamamış bi insanın işlemiş olduğu günahların seviyesine yaklaşamayacaksınız ? Gizli bir kalkanla korunmuş gibiyiz .Şükredeceğimize isyan ediyoruz. şimdi ben sadece normal olmak istiyorum diyenler olabilir . iyi güzel şeylere imza atabiliyorsak normaliz demektir . yukarda yazdıklarımı yapmak normal olmak değil zaten. Normal olmak herşeyin orta karar olması aşırısını istemeyin bu sizi boşuna yıpratır. Orta karar düzgün bi insan olmak adına mücadelemizi verelim. S.f iyi bişey çünkü hayatın asıl amacı Allah ın rızasını kazanmak ve S.f bizi Rabbimize yaklaştırdı. Sonuçta herşey imihanın bi parçası değil mi öteki tarafta Allahım ben senin rızan için sabrettim demek gibi güzel bişey varmı ? İsyan etmeyelim mücadelemizi nefsimiz adına değil de iyi şeyleri başarmak adına sürdürelim isyana düşüp herşeyi heba edenlerden olmayalım . (ben dahil)
Allaha emanet olun ?
birader sen bunu kabullenmişsin. bu normal değil. sf birlikte yaşanılacak bişey değil. çözülmesi gereken bişey. vücüduna batmış bir dikenin acısına güzel demen gibi bişey bu.
Anti-Sf

Mesaj gönderen Anti-Sf »

Bu açıdan bakarsak tamam da insanın yapmayı istediği bir şeyi dış etkenler yüzünden değilde yine kendisi yüzünden yapamaması insana çok koyuyor...
Mahkumi Mahcubiyet!!!
ozi

Mesaj gönderen ozi »

birader sen bunu kabullenmişsin. bu normal değil. sf birlikte yaşanılacak bişey değil. çözülmesi gereken bişey. vücüduna batmış bir dikenin acısına güzel demen gibi bişey bu.[/quote]

ben sf ile yaşayalım demiyorum mücadelemezi verelim orta yolu bulalım diyorum aşırıya kaçmaya gerek yok diyorum. o diken vücüda batmasa belkide dikenliğe girerdin
ozi

Mesaj gönderen ozi »

Anti-Sf yazdı:Bu açıdan bakarsak tamam da insanın yapmayı istediği bir şeyi dış etkenler yüzünden değilde yine kendisi yüzünden yapamaması insana çok koyuyor...
evt haklısın ama sf nin kötü yanlarıda var bunlardan kurtulmak gerek ama bize zararımı daha fazla yok sa faydasımı die bakıp öyle karar vermek lazım iyi kötü olup olmadığına s.f nin sana neler kattını düşün bidaha dünyaya gelsen içi boş, düşünmeyen,anlamayan bi insan olcana yine kendin olmak istedrin. herkez sf den şikayetçi peki başkası gibi olmak isteyen varmı ben şu insan gibi aynısı olmak istiyorum dien varmı
bjksaid92

Mesaj gönderen bjksaid92 »

sonuna kadar haklısın arkadaşım ben de böyle düşünüyordum hislerime tercüman oldun allah razı olsun.. bence böyle düşünen sfli insanlar özel insanlardır ben bunu idda ediyorum..
!:)

Mesaj gönderen !:) »

Bide söyle birsey var; mesela adamin icinden vur patlasin cal oynasin yasamak geliyor ama sirf sfsi böyle yasamasina engel oluyor.
Böyle birisine sf adami yoldan cikmaktan kurtariyor denebilirmi ?
Yani bu adam gercek anlamda "iyi bir insan" mi oluyor simdi ?
Önemli olan niyet degilmi ?
Kullanıcı avatarı
mafat

Mesaj gönderen mafat »

şöyle de düşünebiliriz
eğer sf li olmasaydım Allah rızası adına daha iyi şeyler yapabilir ve yapmamam gereken bazı şeyleri de yapmamış olabirdim.

bununla beraber başlık dışında yazını çok beğendim arkadaşım. sabredebilenlerden olursak ne mutlu bize. eline ruhuna sağlık.
ozi

Mesaj gönderen ozi »

!:) yazdı:Bide söyle birsey var; mesela adamin icinden vur patlasin cal oynasin yasamak geliyor ama sirf sfsi böyle yasamasina engel oluyor.
Böyle birisine sf adami yoldan cikmaktan kurtariyor denebilirmi ?
Yani bu adam gercek anlamda "iyi bir insan" mi oluyor simdi ?
Önemli olan niyet degilmi ?
herkezde nefs vardır. sf insanı tamamen iyi insan yapmayabilir sadece korur. iyi kötü düşünceler herkezde vardır. hangisine ağırlık vereceğiniz size kalmış. kötü bişeyi yapmak la sadece niyetlenmek arasındada elbette fark vardır ayrıca kötü niyetlere günah yoktur fakat iyi niyetlere sevap vardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Kulun amelleri mühürlü zarflarla Allaha arz edilir. Allahü teâlâ, “Şu zarfları atın, çünkü bu amellerde benim rızam kastedilmedi. Şu amelleri de ona yazın” buyurur. Melekler, “Ya Rabbi bu kul, o amellerin hiç birisini işlemedi” derler. Allahü teâlâ, “Evet yapmadı ama, yapmaya niyet etti. Yapmış gibi sevaba kavuştu” buyurur.) [Dare Kutni]

(Her kim ki iyi bir işi işlemeye niyet eder de onu yapmazsa, Allah onu tam bir iyilik olarak yazar. Niyet eder ve yaparsa, on mislinden yediyüz misline kadar, hatta daha fazla bile yazar. Kötü bir işe niyet edip, de, yapmayana tam bir hasene [iyilik] sevabı, niyet edip yapana ise bir günâh olarak yazar.) [Buhârî,]
ozi

Mesaj gönderen ozi »

mafat yazdı:şöyle de düşünebiliriz
eğer sf li olmasaydım Allah rızası adına daha iyi şeyler yapabilir ve yapmamam gereken bazı şeyleri de yapmamış olabirdim.

bununla beraber başlık dışında yazını çok beğendim arkadaşım. sabredebilenlerden olursak ne mutlu bize. eline ruhuna sağlık.

evt senin dediğin gibi yapabilsek çok daha güzel olurdu ama Allah nedense hep zor zamanlarda daha çok hatırlanıyo şimdi sf li olduğumuz için sf li olmasak ta şimdiki gibi bi insan olcamız yanılgısına düşüyoruz. hep şimdiki halimizi sf siz olarak düşünüyoruz. sf olmasıydı biz şimdiki gibi olmucaktık.
Kullanıcı avatarı
unbreakable_m

Mesaj gönderen unbreakable_m »

Bir sf li olarak bu kadar olumlu bir bakış açısı geliştirebilmen çok güzel genel anlamda yazına katıldığımı söyliyebilirim bizim genelde yaptığımız şey isyan etmek kolayına kaçmak oluyor ama bencede bu sıkıntıları çekmemiz bir tesadüf değildir yani tabiki sf iyi bir şey olarak değil kısacası bi illet olarak karşımıza çıkıyor hatta kene yapıştığı zaman bırakmıyo ancak bunları isyan etmeden çekebiliyor olabilmek bizler için birer erdem olucaktır eğer sf siz olsaydık nasıl yaşardık hangi yollardan sapardık Allah bilir ancak şu anki yaşadıklarımızla katettiğimiz yol bizi çok ta yanlışa sürüklemezdi diye düşünüyorum en azından kendi adıma söyliyim yine de şu illetten bir an önce herkesi kurtulmasini dilerim
!:)

Mesaj gönderen !:) »

bukadar dinbilgisine nereden sahip oldugunu sorabilirmiyim ozi ?
divide

Mesaj gönderen divide »

Senin gibi dusundugum zamanlar cok oldu benimde..
SF nin bana yarari ; dusunmeyi ogretti, insan oldugumu hatırlattı, beni diger varliklardan ayiran bir aklimin oldugunun bilincine vardim sf sayesinde.