Sosyal Fobi Güzel Bişey

Çözüm önerileriniz..
ozi

Re: Sosyal Fobi Güzel Bişey

Mesaj gönderen ozi »

!:) yazdı:bukadar dinbilgisine nereden sahip oldugunu sorabilirmiyim ozi ?
imkanlar çok fazla kitaplar defterler serbest bir şekilde imtahan olur gibiyiz. en başta internet geliyo gibi bişey dini makaleler yazılar belgeseller sorularla islamiyet sitesi dini kitaplar insan araştırmak gelişmek öğrenmek istiyo bunlar hep sf sayesinde oluyo. çok afaki bi dini blgiye sahip oldumu idda etmiyorum. çok dindar yaşayabildimi de iddaa etmiyorum. hepimiz tüm insanlar aynı gibiyiz zaten önemli olan hangi duyguların bastırılıp hangi duyguların üzerine düşüleceği değil mi ?
Her şeyin bir bedeli her sebebin bir sonucu her nimetin bir külfeti var
divide

Mesaj gönderen divide »

ozi yazdı: evt senin dediğin gibi yapabilsek çok daha güzel olurdu ama Allah nedense hep zor zamanlarda daha çok hatırlanıyo şimdi sf li olduğumuz için sf li olmasak ta şimdiki gibi bi insan olcamız yanılgısına düşüyoruz. hep şimdiki halimizi sf siz olarak düşünüyoruz. sf olmasıydı biz şimdiki gibi olmucaktık.
Anlatmak istedigimi anlatmissin burda ;
birgun sf den kurtulur
sf deki dusuncelerin sacma oldugunu dusunmeye baslarsam intihar ederim :D
ozi

Mesaj gönderen ozi »

bjksaid92 yazdı:sonuna kadar haklısın arkadaşım ben de böyle düşünüyordum hislerime tercüman oldun allah razı olsun.. bence böyle düşünen sfli insanlar özel insanlardır ben bunu idda ediyorum..

ben özel olduğumuz fikrine katılmıyorum. her insan kendini özel görür insana benlik duygusu verilmiş. bence kendini özel biriymiş gibi görmek yanılgıdır. sf ninde temel taşlarından biridir kanaatimce. bence özel olduğumuzu değilde özellikli bi insan nasıl oluruz onu düşünelim.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

divide yazdı:Senin gibi dusundugum zamanlar cok oldu benimde..
SF nin bana yarari ; dusunmeyi ogretti, insan oldugumu hatırlattı, beni diger varliklardan ayiran bir aklimin oldugunun bilincine vardim sf sayesinde.
cok haklısın her problem insana birşeyler öğretir..
sf de öyle,bircok tecrübe saglar..
sf nin güzel yanları var evet,bir kere düşünerek hareket ettiğmiz için az hata yapıyoruz,
empati yetenegimiz cok gelişmiş,düşünerek konuşuyoruz,yerine göre davranmayı biliyoruz,
ağzımızdan cıkanı kulağımız duyuyor..
hep olumsuzu görmek kötü bişeydir ama bazen bazı şeyleri farketmeyi sağlar,mesela ben insnların hatalarını cok kolay görürüm,yorumlarım analizini yaparım..
sessiz sakin bir köşede otururum belki ama o anda cok iyi gözlem yaparım..
dışardan seyrederim herseyi cıkarımlar yaparım kendimce..
oyüzden davranış bilimine yani psikolojiye cok meraklıymdır,psikolojiyi bilmek insana cok şey katıyor,olayları daha farklı yorumlamaya baslıyor insan,insanların davranışlarının altında yatan sebepleri bilebiliyosunuz ve bu bazen uzaktan gülümsemenize sebep oluyor..:-))

insanların en gıcık oldugum davranışları arasında ortama ve onun getirdiklerine göre davranmamaları vardır,bi ortamda birisi bi hata yaptıgında bi pot kırdıgında vs.bazı insanlar o durumu toparlamak yerine iyice berbat ederler,mesela karşısındaki insan utanmıştır,senınde ona göre davranman gerekir,konuyu değiştirisin vs o insnı kurtarabilirsin yani,ama bazıları empati kuramazlar ve üstüne giderler hatta aaa noldu,niye kızardın? diyerek hayatlarının en büyk hatasını yaparlar...
ben hiçbirzaman pot kırmam,kıranınkini de kurtarırım bişekilde,yıkıcı degil hep yapıcı olurum..
insanların hassas oldugu konularda dikkat ederim sözlerime..
bu konuda ablamla cok farklıyızdır o pek dikkat etmez böyle şeylere,ben de hep uyarmak zorunda kalırım..
35 yaşına gelmiş hala evlenememiş,ve bundan dolayı üzüntü yaşayan bir komşumuz var,ablam onun yanında balandıra ballandıra sevgilisini,birlikte yaptıklarını anlatacak kadar düşüncesizlik yapar bazen..
maksadı kötü degildir ama işte farkedemiyoki:)
sonra bir de yaptıgım şakalara cok dikkat edıyorum,her sakanın altında bir gercek yatar..
espride olsa insanları rencide edecek şeyler söylemem,bunun nasıl bişey olduunu cok iyi bilrim çünkü,anlatılmaz yaşanır öyle degil mi:)

bunlara benzer bir sürü örnekler var,yani sf nin bana öğrettiği şeyler bunlar ve daha fazlası...
birgün sf den kurtuldugumda bunlar benım yanıma kar kalıcak [smilie=dance3.gif]
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

Güzel bir başlık bende bir kaç fikrimi söyleyeyim :)

Öncelikle gerçek SF insanlar bizlerin altın gibi kalbi çok yufka yüreği olur bunun olmasının sebebi zaten kişilik itibari ile naif kişilikli olduğumuzdan dolayı bu SF yakalanmamız ve SF nin bizi zaman içerisinde yoğunlaşarak kişiyi daha zayıf naif bir hale getirmesidir bu tür bir incelme insana fayda sağlayabileği gibi, gibi çoğu durumda ezilmesine sebep olur.

Diğer yandan SF kişiyi daha çok düşünmeye daha çok sorgulamaya iter buda kişinin daha çok aydınlanmasına sebep olur mesela daha çok kitap okur daha farklı şeyler keşfeder daha çok şey öğrenir ama malesaf bunları gerçek yaşamda pratiğe geçimediği için ona pek faydası olmaz.

SF li kişi daha dikkatli davranacağı için mesela bir partiye gidip uyuşturucu içki kullanıp, direksiyon başına geçip orda burda serserilik yapacak yerinde evinde oturacağı için başına kötü şeyler gelme ihtimali azdır. Ama bir partiye katılıp çılgınca eğlenmek gününü gün etmek mi daha iyidir yoksa evde oturup sufi türü kitaplar okumamak mı bunun cevabını herkes farklı verir doğrusu nedir kimse bilemez.

Bütün bu ezilmeler ve psikolojik değişimler sonucunda SF bir yere bir şeye tutunma ihtiyacı doğurabilir din bu konuda bir yakın mecradır SF liler (bizler) daha kendi iç dengesini sağlayamamış kişilerdir din gibi hem dini bilgisinin hem din felsefesinin hem onun karşısında blim ve bilimsel felsefenin her türlü yer alacağı inanç konusunda pek sağlıklı çıkarım yapamayabilirler.

Ben neden bu haldeyim vs diye tanriya karşı cephe alabilir veya sıkıntılı halinden dolayı tanrı böyle olmasını istiyor tanrının bir planı vardır diye yanlış bir düşünceye kapılıp zaten sefil olan hayatını dahada sefil hale getirip yok olabilirler.
ozi

Mesaj gönderen ozi »

kim kaldı eski sf lilerden :) 12/09/2013
umutsuzvaka

Mesaj gönderen umutsuzvaka »

sosyal fobi güzel birşey değil kötü birşey öncelikle o konuda anlaşalım.
revenger332

Mesaj gönderen revenger332 »

Dostum bu düşüncelerin dahi sosyal fobiden ileri geliyor.
Normal bir zihinle bağdaşacak şeyler değil bunlar.
Sosyal fobi yaşamış, atlatmış ve üzerinde çok duran biri olarak söylüyorum, yalnız kalmayı, insanlarla iletişim kurmamayı iyi bir şey görmek , kendini insanlardan daha da soyutlamayı iyi bir şey olarak düşünmek sosyal fobiye saplanıp kalmaya yol açar. Ayrıca bu kendini diğerlerinden üstün görmene de yol açacaktır. Bu seni toplumdan iyice soyutlar.
Sosyal fobi asla bir kalkan değildir. Senin sosyalleşmene bir engeldir. Ve abartmadan söylüyorum insan gibi yaşayamazsın. Özündeki amaçtan sapmış bir varlık olursun. İnsan basit bir hayvan değildir. Kendi kendine yetmek gibi bir yeteneği vardır ama sadece fiziksel olarak, psikolojik olarak diğer insanlara kesinlikle ihtiyaç duyar.
Bunun nefsine bir kalkan olduğunu düşünmen çok daha vahim. Dinimizde kendini insanlardan soyutlamanın yeri yoktur. Hatta çok fazla yalnız kalmak daha çok vesveseye açık olmaya neden olmaktadır. Akıl sağlığı açısından da doğru olan bu.
unnamedhouse.blogspot.com