zorunluluklar

Çözüm önerileriniz..
vhisky

zorunluluklar

Mesaj gönderen vhisky »

herşeyin nedeni bu değil mi.hep bişeylere zorlandık.bir süre sonra istediğimiz için mi,zorunda olduğumuz için mi yapıyoruz herşeyi,hepsi karıştı.insan neden hep bişeyler yapmaya zorlanır.okumak,çalışmak,evlenmek ailene mürüvvetini göstermek zorundasın.bu yüzden bünyem öyle bir vicdan mekanizması yaratmış ki artık onunla başedemez hale geldim.herşey için hep suçluluk duyuyorum.bana göre öyle olması gerekmese de.herkes yapıyor,herkes benim de yapmamı bekliyor.hayatım boyunca hiç normal olmadım.herkesten farklı oldum.ben mi yaptım yoksa doğuştan mı bilemedim.şunu biliyorum.dünyaya gelen her canlı tektir ve özeldir.bu kimsenin atfedeceği bişey değildir.herkes gibi olmadığım için neden suçluluk duyuyorum o zaman.ailem öyle olmamı istediği için tabiki.
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Bak ne güzel demişsin "dünyaya gelen her canlı tek ve özeldir"... Aslında sen de herkesin farklı olduğunu bu nedenle bir takım popüler şeyleri taklit etmenin anlamsızlığını keşfetmişsin. Bence burada kalma ve neden suçluluk duyduğunu da keşfet. Bunlar süpergo'nun egona yaptığı bir dizi baskı. İnsanın kişiliğinde ego'ya da süpergo'ya da farklı nedenlerle ihtiyaç var. İşin sırrı dengeyi bulabilmekte. Sevgiler.
vhisky

Mesaj gönderen vhisky »

ego dediğin içimizdeki çocuk,süperego da iç ana-baba.bunların uzlaşması mümkün değil.çok zor bişey.kimisinin egosu baskındır,kimisi daha kurallara yatkındır,toplumcudur.kabul görmek daha önemlidir.ben kendimi anlayamıyorum.ben içimdeki çocuğa yatkınım.o zaman toplum,kurallar önemli olmamalı.neden biyerde tıkanıyorum.