Sorunumuz Zeki Olmamak

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
ecsam

Sorunumuz Zeki Olmamak

Mesaj gönderen ecsam »

"Zeki olmadığımız için sosyal ortamlarda iyi laf yapamıyoruz, yani zeki olmadığımız için güzel ve akıcı
şekilde konuşamıyoruz" diye fikir beyan etmeyi düşünürken, hiç işe yaramayan adamların ağzının iyi laf yapması düşüncesi beni bu fikri desteklemekten alı koydu. Onun için bu fikri sosyal fobime mazaret olarak gösteremiyorum..
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
tonyukuk

Re: Sorunumuz Zeki Olmamak

Mesaj gönderen tonyukuk »

Kendi adına yaz; mesela zeki olmak değil; özgüven !
En son tonyukuk tarafından 03 Eki 2011, 10:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
neyzenilhan

Mesaj gönderen neyzenilhan »

benim sorunum ise fazla zeki olmak.
evrim teorisine takıl hayatını yaşa!! :)
var

Mesaj gönderen var »

ecsam yazdı:"Zeki olmadığımız için sosyal ortamlarda iyi laf yapamıyoruz, yani zeki olmadığımız için güzel ve akıcı
şekilde konuşamıyoruz" diye fikir beyan etmeyi düşünürken, hiç işe yaramayan adamların ağzının iyi laf yapması düşüncesi beni bu fikri desteklemekten alı koydu. Onun için bu fikri sosyal fobime mazaret olarak gösteremiyorum..
Bunu ben de eskiden düşünürdüm. Fakat sosyal beceriler de diğer beceriler gibi, bol bol deneme yapmakla gelişiyor. Şöyle bir söz var:"Doğuştan yetenek yoktur, gayret vardır." Ama bizim gayretimizin birincil engelinin özgüven olduğunu düşünmüyorum. Özgüven eksikliği bir sebep değil, sonuçtur.
Peki azim nasıl oluşur? Neden bazı insanlar eleştirildiğinde içine kapanırken, bazıları ısrarla başarmaya uğraşır? Bence asıl sorun, bu sorunun yanıtında. Cevap konusunda fikri olan var mı?
delifisek

Mesaj gönderen delifisek »

zeki olduklarını iddia eden insanlar aşırı bir merakla akıllarını bir noktaya toplarlar. çağdaş düşünürlerin dediği gibi yaşamın daha önemli, ilginç sorunlarıyla ilgilenebilecek kapasitede değildirler.

demiş dostoyevski.
delifisek

Sadece bazı insanlar daha hızlıdır ve bazı insanlar birazcık tembeldir...
Kişi kendisidir, kıyaslanamaz.
Hafıza bedene aittir. Zeka sana aittir... Rahatlık edindiğinde, ruhunu kaybedersin... (dolayısıyla zekândan umudu yavaş yavaş kes)

demiş hintli bilge osho.
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

Ben sosyalfobi sayesinde zeki olduğumu düşünüyorum. Sosyal fobi o kadar düşünmeye fırsat sağlıyor ki bütün gün kendi çapımda felsefe yapıyorum. :D Espri yeteneğimin olduğunu düşünüyorum. Okul yıllığında da yazan herkes o yeteneğimi övmüştü. Sosyal Fobililerin arasında çok zeki insanlar olabileceği gibi çok sığ insanlar da olabilir.
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

eleştirildiğimde içe kapansam da başarmak için uğraşmayı sürdürürüm. birisi başaramazsın derse benim için motivasyon olur.
bence gençlikte ve her zaman her konuda elinizden geldiğince bişiler yapmaya çalışın geriye dönüp baktığınızda bomboş bir hayat olmasın gördüğünüz.
eski nick : triyandafilis
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

rahat oldugum bir yerde agzım çok super bir şekilde laf yapabiliyor. ama genelde azcık konusuyorum. ah ahhhhh.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

ecsam yazdı:Onun için bu fikri sosyal fobime mazaret olarak gösteremiyorum..
kendi adıma...
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
delifisek

var yazdı:
ecsam yazdı:"Zeki olmadığımız için sosyal ortamlarda iyi laf yapamıyoruz, yani zeki olmadığımız için güzel ve akıcı
Bunu ben de eskiden düşünürdüm. Fakat sosyal beceriler de diğer beceriler gibi, bol bol deneme yapmakla gelişiyor. Şöyle bir söz var:"Doğuştan yetenek yoktur, gayret vardır." Ama bizim gayretimizin birincil engelinin özgüven olduğunu düşünmüyorum. Özgüven eksikliği bir sebep değil, sonuçtur.
Peki azim nasıl oluşur? Neden bazı insanlar eleştirildiğinde içine kapanırken, bazıları ısrarla başarmaya uğraşır? Bence asıl sorun, bu sorunun yanıtında. Cevap konusunda fikri olan var mı?
can alıcı noktayı söylemişsin. işte sorunun daha derininde yatan ana sorun. irade gücü.. azim.. mücadele.. ne derseniz deyin artık. sorun bence bilinçli bir tercihten kaynaklanıyor. bende sf pek yok, hatta şu sıralar hiç yok bile diyebilirim.. ama en kötü sf'lini bile halini biliyorum, acısını anlıyorum. sosyal fobi bir sefalet ve sanırım sefil olmayı biz kendimiz tercih ediyoruz.
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

ben zekama laf ettirmem kendi başımayken veya içimden çok zekice şeyler geliyor aklıma ama başkalarıyla konuşurken ciddi 2-3 kelime konuşan beyinsiz birine dönüşüyorum.utanmaktan düşünmeye zaman kalmıyor.
bulantı
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

ben zekiyim. zeka ile alakası yok.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

var mi elinde belgen
Kullanıcı avatarı
nazlı2005

Mesaj gönderen nazlı2005 »

Bence de zeki insanlarda sosyal anksiyete daha yaygın. Yalnızken ilginç şeyler düşünebiliyorum yada sevdiğim bir kişinin yanındayken çok komik, orjinal olabiliyorum. Fakat başkalarının yanında suskun, içine kapanık bir görüntü. Zeka filan kilitleniyor embesil oluyorsun. Aman da ne zeki, insan düşünüyor herhalde dediklerini sanmıyorum. Aptal göründüğümüz muhakkak.