farkında olmak için yaşayın

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
mavi ay

farkında olmak için yaşayın

Mesaj gönderen mavi ay »

1) Düşüncelerinizi izleyin

2) Bedenimizi İzleyin

3) Duygularımızı izleyin

ne geçmiş ne de gelecek var sadece şimdideyiz. durun ve şimdi okuduğunuzun farkına varın.
çay içiyorsunuz sadece çay için kendinizi izleyin:bardağı daha sıkı tutun eliniz çay bardağının sıcaklığını hissetsin. dudaklarınızdan midenize inen yudumları hissedin..şimdiyi yaşayın...
yolda yürüyorsunuz yürüdüğünüzün farkına varın bunun için bi an durun ve izleyin. bedenizi izleyin attığınız adımları hissedin.
beynimizdeki düşünceleri yaratan egonuzu_ bilinçaltınızı izleyin. düşüncelerin %80 i gereksizliklerle doludur. onları silin beyniniz boş bir tablo olsun izin verin...ve yaptığınız her neyse ona odaklanın.

nefesize odaklanmak nefesinizi izlemek farkına varma aşamasında önemli bir alıştırmadır.

hemen deneyelim:

önce nefesimi veriyorum
ardından havada is varmış gibi düşünüyorum yavaşça isi ciğerlerimin 4/4 üne dolduruyorum yani tümüne dolduruyorum. içimden 10 a kadar sayıyorum.

nefesimi yavaşça 3 seferde veriyorum. ve hareketi yineliyorum.
başlangıçta nefes nefese kalabilirsiniz, bir kaç günlük alıştırmadan sonra artık normal nefes alma şekliniz bu olacak.

okuduklarınız ne geçmiş ne de gelecek sadece şimdide yaşamanız içindi.......
eski nick : triyandafilis
Kullanıcı avatarı
joseraul

Re: farkında olmak için yaşayın

Mesaj gönderen joseraul »

Farkında olmak mutlu olmak iki tarafı keskin bir bıçak gibidir eğer farkında olup mutluluğu ve kendi istediklerinin veya hakettiğini düşündüğün şeylerin karşılığını alamazssan ki bu SF için büyük olasılık o farkında olmak mutlu olmak ağır depresyon olarak geri dönebilir.
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

benim sözünü ettiğim farkında olmak daha farklı. geçmişe ya da geleceğe takılı kalmaktan kurtulmayı içerren bi yöntem. hani eXistenZ filminde oyunda boşluğa düşmek diye adlandırılan bir durum vardı izlediysen hatırlarsın geçmiş ya da geleceğe takılıp kalmakta oyun boşluğuna düşmek gibi, bu boşlukta iletişim tamamen kopuyor gerçek hayattaki depresyon gibi dünya ile bağlarının kesildiği anlar...

farkında olmaktan kastım şuydu:

joseraul,,,,şu anda bu yazıyı okuyorsun, sadece bu yazıya odaklısın ve bu yüzden neden sözettiğimi çok iyi anlayabiliyorsun. eğer bir başka şey düşünerek bu yazıyı okuyor olsaydın hiç bişey anlamazdın yani merkezlenmemiş olsaydın odaklanamazdın ve anlamazdın. şu an okurken şimdidesin ne geçmişte ne gelecekte.

şimdide olduğunuz anları çoğaltmak oldukça önemlidir.
ağaç85

Mesaj gönderen ağaç85 »

triyandafilis, bu dediğin Cuma günü akşamları yapılabilir. Yarının tatil olacağını, evde oturabileceğini ve sıkıntısız bir gün geçireceğinden emin olduğunu bildiğin her gün yapılabilir gerçi. Yoksa, düşüncelerden kurtulamıyor insan. Hele son günlerde, öyle kötü düşünceler var ki beynimde, sevdiğim kitapları bile okuyamaz oldum. : (

Nasıl odaklanabiliriz ki yaptığımız şeye? Yani, tamam zevk alarak yapıyoruz; ama dünün düşünceleri, yarının endişeleri beyinden çıkmıyor ki. Bir süreliğine donsa. Beynimize emir verebilmemiz gerekmez mi?

Ben yazını okuyorum şu anda. Ama beynim yarın için korkuyor. Yorum yazarken beynim susmuyor, "Sen bir hiçsin, yazdıkların önemsiz." diyor. Durmuyor, susmuyor, pasif kalmıyor!
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

Lit,,

ben de tam bundan sözediyorum. yarını ve geçmişi düşünmeyi durdurabilmekten. ve bu mümkün. önce bir snliğine sonra 2 dklığına ve sonra daha uzun süreler şimdide kalabiliriz. bunun alıştırmalarla balamamız gerekiyor.

sana dünü ve yarını düşündüren kendi içindeki güç değil dışarıdan gelen bir başka varlığın gücü. bunu böyle düşün ve o güç senin yaşamını yönlendiriyor buna izin vermemekkten sözediyorum. bu güç ego.... bizi aşağı çeken bir güç ve adı ego. damarlarımızdaki kanda sürekli var ve biz onu farketttik artık ya da farkedelim. ve ona tepki vermeyelim sadece varlığını farketmek yeterli ve izleyelim. o istediğini düşünsün daha doğrusu düşündürtsün bize........ . egomuz dostumuz değil bunu anladığımız da ve ona tepki vermediğimizde yarattığı olumsuzluklar varolmayacak.

lafı çok uzatmak istemiyorum.mesela yarın iş yerinde çay aldığında eline bardağı kavradığını ve sıcaklığını hisset sadece yudumlarken midene doğru gidişini izle yani şimdide ol. ne yapıyorsan onu hisset onda odaklan.

kısaca önerdiğim yöntem her an yapılabilir.yarın iş yerinde duygunu izle ....... duygunu dışardan bir varlık gibi izlemeye çalış yok olacaktır, dene... şu an da dene...ardından bir başka olumsuz duygu gelecek bu da egonun oyunu onu da izle tıpkı yaklanmış hırsız gibi kaybolmak zorunda. kendinle ol bedenini duygularını dışarıda bir varlıkmışsın gibi izlemeye koyul.

egoyu bizden hiç ayrılmayan bir şeytan olarak da düşünebilirsin ve seni elegeçirip senin adına yaşamasına izin vermemelisin.
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

İkiside sanki aynı kapıya çıkıyor :)

Aslında bu seninde dediğin yeni bir başlangıç yapmak ile ilgili SF iken senin yanında olan ailen arkadaşların çevren sürekli bunu tetikler bence ama yeni bir başlangıç yapmak faydalı olabilir ama o yeni başlangıçtada nasıl seninde dediğin gibi beyni eski düşüncelerden temizlemek ama nasıl.
Kullanıcı avatarı
moby

Mesaj gönderen moby »

triyandafilis yazdı:
kısaca önerdiğim yöntem her an yapılabilir.yarın iş yerinde duygunu izle ....... duygunu dışardan bir varlık gibi izlemeye çalış yok olacaktır, dene... şu an da dene...ardından bir başka olumsuz duygu gelecek bu da egonun oyunu onu da izle tıpkı yaklanmış hırsız gibi kaybolmak zorunda. kendinle ol bedenini duygularını dışarıda bir varlıkmışsın gibi izlemeye koyul.
triyandafilis'in yazdıkları uygulanabilir. Ben de ufacık bir parantez açmak istiyorum.

Duygular sürekli beslenmek ister. Ve beslenmek için olay yaratır, düşünce şeklini etkiler.

Duygularını kendinin dışında varlıklar gibi hayal et. O zaman onları hissettiğinde, onlara dışarıdan bakıp esas amaçlarını görebilirsin.
Negatif duygular sürekli beslenmek büyümek senin bilincini kaplamak ister. Teslim olursan istediklerini vermiş olursun ve kısırdöngüye girersin.
Teslim olmazsan gücün artar ve onlar zayıflar.
Yani o duygular zaten senin birşey yapmamanı istiyor, aksi takdirde güçlenemez.

Yani duruma dışarıdan bakmaya çalış.
Çünkü doğal olan yani senin özün, yaşama sevinci olan ve üretmek isteyendir.
Onun dışında hissettiklerin sana ait değil ve doğal da değil, seni işgal etmeye çalışan duygu, düşüncelerdir.
ağaç85

Mesaj gönderen ağaç85 »

moby yazdı:Duygularını kendinin dışında varlıklar gibi hayal et. O zaman onları hissettiğinde, onlara dışarıdan bakıp esas amaçlarını görebilirsin.
Negatif duygular sürekli beslenmek büyümek senin bilincini kaplamak ister. Teslim olursan istediklerini vermiş olursun ve kısırdöngüye girersin.
Okuduğumda bile yapamayacağımı düşündüm. Ben yapamıyorum böyle şeyleri. Nasıl yapılır? Anlayamıyorum, olmuyor. : (
Kullanıcı avatarı
moby

Mesaj gönderen moby »

Lit yazdı:
moby yazdı:Duygularını kendinin dışında varlıklar gibi hayal et. O zaman onları hissettiğinde, onlara dışarıdan bakıp esas amaçlarını görebilirsin.
Okuduğumda bile yapamayacağımı düşündüm. Ben yapamıyorum böyle şeyleri. Nasıl yapılır? Anlayamıyorum, olmuyor. : (
Bu aslında neyin ne olduğunu anlamak için yapılan bir uygulama. Yazıyı da bütün olarak ele al, lütfen.
Onu aynen o şekilde gerçekleştirmek zorunda değilsin bence.
Okuduklarını az da olsa kafanın bir köşesinde tutabilirsen, olumsuz düşüncelerin kendi bünyenin gerçek bir parçası olmadığını yavaş yavaş anlayabilirsin belki de
Kullanıcı avatarı
moby

Mesaj gönderen moby »

Yukarda en son yazdığımı silip aşağıdakini yazmak istedim:

Şu anda ben de yazdığım şeyi yüzdeyüz uygulayabiliyor değilim. Ama bu birdenbire olabilecek bir şey değil zaten.
Ama eskiye oranla onu gerçekleştirmem gerektiğine çok daha fazla inanıyorum.
Bu arada insan her an düşüncelerini kontrol edemez belki, ama neyin ne olduğunu bilirse...az çok onun gayretinde olabilir
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

şimdi içimde bir acı var caıyı izledikçe kaybolur gibi olup yeniden geliyor. kara delik gibi beni yutmaya çalışıyor ama izleyince korkuyor...ayrıca bazı insan ilişkilerimde de tepkisizlik sergileyeceğim bakalım ne olacak..
şimdi şu an da sorun yok devreye geçmiş ve gelecek kaygısı girmediği müddetçe bilgisayarım ve ben varız sadece ve aslında sorunların hepsi birer yanılsama. egonun oyunu..