SEMİNER: Sosyal Fobiklerde Dikkat Sorunları Ve Hiperaktivite

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

SEMİNER: Sosyal Fobiklerde Dikkat Sorunları Ve Hiperaktivite

Mesaj gönderen mahsunkul »

4 MART PAZAR - SAAT : 14:00/17:00

METROBÜS...... EDİRNEKAPI' DA İNİLECEK... SULTANÇİFTLİĞİ HABİPLER METROSU.... SAĞMALCILAR DURAĞINDA İNİLECEK...., (özel gop hastanesi.., İstanbul, Gaziosmanpaşa)
Resim

Genel olarak bakıldığında sosyal fobisi olan kişiler sessiz, sakin, uysal ve uyumlu kişilerdir. Bir çok sosyal fobik hastama kendisinin bir hiperaktif olduğunu ve erişkin olmasına rağmen hiperaktivitesinin devam ettiğini söylediğinde çok şaşırmışlardır. Bana ilk yanıtları " Ama doktor bey, ben uslu bir çocuktum. Nasıl hiperaktif olabilirim ki ?" şeklinde olmuştur. Onlara dikkati bozuk tip hiperaktif olduklarını açıkladığımda çok şaşırmışlardır. Çünkü bu kişilerin dikkat bozukluklarının bir hiperaktivite çeşiti olduğu gözden kaçmış, neredeyse hiç sorgulanmamıştı.

Dikkat eksikliği tip hiperaktivite pek bilinmez ve genellikle gözden kaçar. Çünkü hiperaktif olarak aşırı yaramaz, yerinde duramayan çocuklar damgalanmıştır. Oysa onlar hiperaktif tip hiperaktiftirler.
Dikkat bozukluğunun da bir hiperaktivite çeşidi olabileceğini, genellikle pek çok kişi bilmez. Bu nedenle dikkati bozuk tip hiperaktif sosyal fobikler, hastalıklarıyla neredeyse bir ömür geçirirler. Dalgın, unutkan, dinlemeyen, son dakikaya erteleyen, dağınık, sakar, dikkatsiz olarak…

Ders ve toplantıları dinleyemezler. Dikkatlerini sürdüremezler ( dersi derste değil, sonradan çalışarak öğrenirler ). Odaklansalar bile, dikkatleri çabuk dağılır. İnsanları dinlerken bile, dinlemiyormuş gibi gözükürler. İlgi alanında ( bilgisayar ve oyun) süper odaklanırlar, görevlere odaklanamazlar.
Organize olamazlar, ayrıntılara özen gösteremezler ve sık dikkatsizlikten kaynaklanan basit hatalar yaparlar. Bu nedenle dikkat gerektiren zor işlerden kaçarlar.
Evde odaları, dolabı ve işyerinde masaları DAĞINIKTIR. Sık eşya ve evrak kaybederler.
Yapacakları işleri ertelerler. Bugün, yarın derken, yumurta kapının ağzına dayanır. Bunlara ek olarak çok UNUTKANDIRLAR. Dinledikleri dersi, ödevleri, okudukları yazıyı, yapmaları gereken işleri yada kendisine söylenenleri unuturlar.

Sosyal fobiklerin neden kendine güveni azdır? Neden değişken ve tutarsız mizaca sahipler? Neden sonbahar kış aylarında üzerlerine bir ağırlık çöker ve durgunlaşırlar? En önemlisi dikkat bozukluğu…Dikkat sorunlarını nasıl düzeltebilirler?

( Dr. Ahmet Koyuncu )

İletişim = 0538 776 84 66 (Mahsun)
..............Resim.................~~Resim
h-run_90

Re: SEMİNER: Sosyal Fobiklerde Dikkat Sorunları Ve Hiperaktivite

Mesaj gönderen h-run_90 »

tarih ve saati göremedim ,
yazarsan o gün ordayım
var

Mesaj gönderen var »

4 Mart Pazar, 14:00

diye yazıyor facebook'da
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

Sosyal fobinin, dikkat eksikliği ile bağlantısı olduğunu tahmin ediyordum. Seminere katılanlardan özetini paylaşmalarını rica ediyorum. Çok makbule geçer.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
moby

Mesaj gönderen moby »

Bende dikkat dağınıklığı var. Ama hiperakitiveteden mi (çocukken hareketliydim, şimdi durgunum) yoksa depresyondan mı kaynaklandığını tam bilemiyorum.
Mesela uzman yazısı okurken zorlanmıyorum, ama kişilerin konuşmalarını (ve mesajlarını) okurken...ne niyetle söylediğini kaçırabiliyorum. İnsanları dinlemekte zorlanıyorum

Bir konferansa gitsem...10 dakika sonra dikkatim dağılmış ve sıkılmış olabiliyorum. Sanırım bende de hiperakitivite var. Dersi derste öğrenemezdim eskiden

Yukarda bahsedilen tip hiperaktivitede...depresyon da eşlik edebiliyor. O yüzden hareketliliğini kaybetmiş olabiliyor birey. Yani dışardan anlaşılmayabiliyor.
Elbet bu benim düşüncem ve tahminim.
Kullanıcı avatarı
moby

Mesaj gönderen moby »

Şu yazıyı paylaşmak istedim.

Özellikle orta kısımlarında "Çocuğun temel olarak... " başlayan iki paragraf dikkatimi çekti.

http://www.doktorsitesi.com/yazi/dikkat ... avisi/4010
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

Ders ve toplantıları dinleyemezler. Dikkatlerini sürdüremezler ( dersi derste değil, sonradan çalışarak öğrenirler ). Odaklansalar bile, dikkatleri çabuk dağılır. İnsanları dinlerken bile, dinlemiyormuş gibi gözükürler. İlgi alanında ( bilgisayar ve oyun) süper odaklanırlar, görevlere odaklanamazlar.

imzamı atarım buna.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

h-run_90 yazdı:tarih ve saati göremedim ,
yazarsan o gün ordayım
hemen ekliyorum, sen söyleyince farkettim..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

domates yazdı:Sosyal fobinin, dikkat eksikliği ile bağlantısı olduğunu tahmin ediyordum. Seminere katılanlardan özetini paylaşmalarını rica ediyorum. Çok makbule geçer.
ne demek efem biz rica ederiz.. sf'lilerin bir çoğunda dikkat eksikliği olduğu malum.. DEHB tedavisinde kullanılan ilaçların kişiyi sosyalleştirdiği bi gerçek.. kendimden ve benzer tedavi gören arkadaşlarımdan biliyorum...
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

O güne ölmez de sağ kalırsak geliriz...
dkk

Mesaj gönderen dkk »

Bazılarımız gidemeyecek belli ki. Biraz fikir yürütsek gidenler için daha heyecanlı olmaz mı? Ben yazınızın ilk satırını okuduktan sonra gülmüştüm ama daha sonra ağzımın açık kaldığına şahit oldum :D Ben bazen yapmak istediğim şeyi aklımda tutabilirsem kimse beni durduramaz aklımda ne varsa onu bir çırpıda yapıveririm. Mesela odamı 2-3 gün toplamamışımdır daha sonra kafama koyarım ve toplamam 5dk sürer. Bazen sosyal hayatım harika geçmiştir ve evdeyken koştuğum olur. Herşey yolundayken yüzüme bir gülümseme oturmuşken çok çok hareketli olurum. Bu sizin dediğinize uygun bir örnek mi? Peki bu odaklanamama nasıl çözülür? Ben 12 kişilik sınıfımda sosyal olduğumda bazı şeyleri normalde unutacakken sosyal olduğumda hatırlayıveriyorum. Bence hipekraftivite ve sf doğru orantılı olabilir(gerçi bu konularda öyle uzmanca bir bildiğim yok).
h-run_90

Mesaj gönderen h-run_90 »

mass plazanın içinde, aynı salondamı olacak yine ?
ve, daha önce, beden dili uzmanımı ne gelecekti, bu toplantıda böyle birşeylerin olma ihtimali varmı ?
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

hiç bi bulusma seminer falan kacırmam. bu seminerde de yerimi alacagım. gorusmek uzere dostlar. bi kaç kişi var gorusmeyeli nasıllar merak ediyorum. hasret gideririz hem de. ahmeti de ozledim.
BEN BENİM
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

yaa yazdı:hiç bi bulusma seminer falan kacırmam. bu seminerde de yerimi alacagım. gorusmek uzere dostlar. bi kaç kişi var gorusmeyeli nasıllar merak ediyorum. hasret gideririz hem de. ahmeti de ozledim.
Sen güneydoğuda diyarbakır taraflarında yaşamıyor musun ? Toplantıya gerçekten katılacık mısın yoksa geyik olsun diye mi yazıyorsun ?
Kullanıcı avatarı
cinali

Mesaj gönderen cinali »

tonyukuk yazdı: Sen güneydoğuda diyarbakır taraflarında yaşamıyor musun ? Toplantıya gerçekten katılacık mısın yoksa geyik olsun diye mi yazıyorsun ?
Ankara'da diye biliyorum ben sanki. Fakat yaa'nın evden dışarı bile çıkacağını zannetmem.
Sf den uzaklaşmaya çalışıyorum.