sosyal fobiye neden olan şeyler

Çözüm önerileriniz..
alka123

sosyal fobiye neden olan şeyler

Mesaj gönderen alka123 »

r şanal ın sitesinde denk geldim bu yazıya. sosyal fobiye nelerin yol açabileceğini yazmış. bendede sosyal fobi vardı. ve bende neyin sosyal fobiye yol açtığını buldum sanırım. her bireyde farklı şey yol açar haliyle. okumanızı tavsiye ederim. içinizde bi sorun yatar. o sorunu bulmanız ve çözmeniz lazım. ya da yüzleşmeniz gerekir. sigara alkol vb. şeyler bu yüzleşmeden kaçıp sığındığınız şeylerdir. tavsiyem bu tür yapay haz veren herşeyi bırakmanız. çünkü bu yapay hazları almadıktan bi süre sonra gerçek hayatta canınızı sıkan ve moralinizi bozan şey her ne ise onu düzeltmek için uğraşmaya başlıyosunuz. ve bu sigara gibi dopamin arttırıcı şeyler haketmeden çaba sarfetmeden bir mutluluk sağladığı için kişiyi bir süre sonra daha da mutsuz etmeye başlıyor. çaba sarfetmeden kazandığınız her mutluluk sizi dahada mutsuz bi kişiye dönüştürür. bu benim fikrim tabiki. esrar kokain gibi uyuşturucuları kullanan kişilerin bi süre sonra depresyona girmeleri hayatlarını karartma bundan diye düşünüyorum.
http://rsanal.com/makaleler-19-SOSYAL_FOB%C4%B0.aspx
http://rsanal.com/makaleler-25-SOSYAL_F ... 0___2.aspx
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Re: sosyal fobiye neden olan şeyler

Mesaj gönderen (u)mutlu »

Nice büyük travmalar yaşamış bir çok insanın TV ekranlarında SF'den eser olmadık bir şekilde boy gösterdiğini hepimiz görürüz.
Bu yüzden geçmişin etkisinin yanı sıra, en büyük SF tetiklerinin Şimdi'de saklı oldu olduğunu düşünüyorum.

Mesela;
uyku düzenli mi?
yemek alışkalnlığı düzenli ve sağlıklı mı? (şeker, kafein-tein-alkol gibi uyaran tüketimi?)
hareketli bir yaşam tarzı var mı?
ve oyalanabileceğiniz bir hedefiniz var mı? (kariyer-okul, para, proje vs.)

Bu soruların cevaplarının çoğu "hayır" ise, geçmişte bir travmanız olmasa bile Beyin düzgün çalışmaz...