Sosyal Fobiden Kurtulanlar...

Çözüm önerileriniz..
lifeislife5

Sosyal Fobiden Kurtulanlar...

Mesaj gönderen lifeislife5 »

Ben konuşmakta güçlük çekiyorum. Kendimi net bir şekilde ifade edemiyorum. Akıcı konuşamıyorum. Hep susan, dinleyen taraf ben oluyorum. Basit bir soru sorulduğunda bile doğru düzgün cümle kuramıyorum. Kuramayınca da heyacanlanıp daha da saçmalıyorum. Daha sonra içimden ''Allah'ım nasıl da saçmaladım,şu an benim ne kadar salak olduğumu düşünüyor kesin.'' diyorum. Karşımdaki kişinin söylediklerini dinleyemiyorum bile. Odaklanma, konsantrasyon eksikliği yaşıyorum. Bir konu hakkında yorum yapamıyorum. O konu hakkında bir şeyler bilsem bile o an aklıma hiçbir şey gelmiyor. Sen ne düşünüyorsun diye sorduklarında şöyle bir duruyorum düşünmek için ama kafamdan hiçbir düşünce geçmiyor.

Bazı insanlar kendisini çok net ifade edebilir, akıcı bir şekilde konuşur, her konu hakkında yorum yapabilir ya ben de öyle olmak istiyorum. Birisiyle konuşurken devamlı sessizlik oluyor. Karşımdaki kişi benim de bir şeyler konuşmamı bekliyor. O sessizlik anında beynim sürekli hadi ama artık susacağına bir konu bulup da konuş diyor sanki.

Çok sıkılgan bir yapım var. Sürekli bulunduğum ortamdan kaçmak istiyorum. Haydi bitse de gitsek diyorum devamlı içimden. Hiçbir otamda rahat olamıyorum. Sürekli evdeyim, dışarı çıkmak istemiyorum. Aşırı mutsuzum, günlerim hep aynı şekilde geçiyor. Kendime hiçbir şey katmıyorum. Bu durum beni depresyona da soktu.

Sosyal fobiden kurtulan arkadaşlar lütfen birbirimize yardımcı olalım. Nasıl yendiniz bunu? Tavsiyelerinizi burada paylaşın. Bilişsel davranışçı terapinin oldukça etkili olduğunu okudum. Bu terapiyi alan oldu mu? Faydası dokundu mu? Lütfen yardımcı olun...
sigmund

Re: Sosyal Fobiden Kurtulanlar...

Mesaj gönderen sigmund »

lifeislife5 yazdı:Sosyal fobiden kurtulan arkadaşlar lütfen birbirimize yardımcı olalım. Nasıl yendiniz bunu? Tavsiyelerinizi burada paylaşın. Bilişsel davranışçı terapinin oldukça etkili olduğunu okudum. Bu terapiyi alan oldu mu? Faydası dokundu mu? Lütfen yardımcı olun...
Bu forumda böyle bir yardım bekleme. İyileşenler bir daha uğramaz oluyor.
lifeislife5

Birçok konuyu okudum. Genelde ilaç kullandıktan sonra sosyal fobiden kurtulduğunu yazanlar olmuş. Ama bir süre sonra tekrar etmiş.
Kurtulanlar da dediğiniz gibi bir daha buraya adım atmıyorlar.

En azından psikiyatriste, psikoloğa gidenler yaşadığı süreçleri burada anlatırlarsa sevinirim. Gerçekten çok sıkıldım bu durumdan. Hayatım mahvoldu :(
Kullanıcı avatarı
Bashful

Mesaj gönderen Bashful »

Merhaba, ben 26 yaşındayım forumda eskiyim, sosyalfobiden kurtulmuş değilim hala asosyalim, fakat sanırım bendeki s.f. eskiye göre azaldı, çocukluğumdan bu yana pek çok kez psikologlara psikiyatristlere gittim, ilaçda kullanmıştım fakat uzun süredir ilaç kullanmıyorum, ilaçların faydası oluyor kendini daha rahat hissediyorsun.
lifeislife5

Sanırım ilaç kullanmayı bıraktıktan sonra tekrar eski haline dönüyorsun? Peki psikolog ne gibi tavsiyelerde bulunuyor? Ben bu durumu ilaçsız atlatmak istiyorum.
mavikelebek

Mesaj gönderen mavikelebek »

Ben bu sf yüzüne anneme babama bile birşey sorarken düzgün soramıyordum. Saçma sapan cümleler kuruyordum, akıcı konuşamıyordum. Okulda özellikle lise sonda acayip kötüydüm tahtaya çıkıp konu anlatamıyordum, kitap okuyamıyordum aşırı çekingendim. Bu yüzden üniversiteyi 1 yıl erteledim. Şimdi ise üniversite mezunuyum, okulum sorunsuz bitti şükürler olsun. Artık tek başıma heryere gidiyorum, kendimi gayet güzel ifade ediyorum, zerre kadar heyecan yok. Üniveriste de birden fazla sunumlar yaptım hepsinde de başarılı oldum. İş görüşmelerine gidiyorum on numara geçiyor, sanki çok normal birşeymiş gibi görüşmeyi yapıp çıkıyorum.

Peki bütün bunlar nasıl oldu?
Her şey sende bitiyor ufaktan ufaktan ortamlara gir, rahat ol sonuçta karşındaki de insan ha oldu da pat diye sf depreşti konuşamadın rezil olduğunu düşündün he işte bu düşünceden kurtul, benim o kadar çok rezil olduğum anlar oldu ki sinirden ağladığım günler oldu..
Ama vazgeçmedim bende normal insanlar gibi davranmayı çok istiyordum bol bol Allah'a dua ettim o da beni yavaş yavaş açtı. Belki de bu yüzden tamamen kurtuldum birden sf ortadan kalkmaz zaten zama alır. Başarabilirsin, yaparsın, kimler neler başarıyor :)
...
lifeislife5

Ne kadar güzel ya çok özendim sana şu anda. İş görüşmelerini bile rahatça yapabiliyorsan tamamen geçmiştir senin. Ben de rahatça konuşabilmek, kendimi ifade edebilmek istiyorum ama olmuyor ya. Bilmiyorum ne olacak halim :(
Kullanıcı avatarı
Bashful

Mesaj gönderen Bashful »

lifeislife5 yazdı:Sanırım ilaç kullanmayı bıraktıktan sonra tekrar eski haline dönüyorsun? Peki psikolog ne gibi tavsiyelerde bulunuyor? Ben bu durumu ilaçsız atlatmak istiyorum.
İlaç kullanmayı bırakalı herhalde 3 sene falan olmuştur, "ilacı neden bıraktın?" dersen; en son psikiyatristin yazdığı 2 ilacı birlikte kullanıyordum, ama yan etki yaptı bıraktım, ondan önceki ilaç ise faydalıydı fakat bir süre sonra etkisi geçti, ben artık ilaç yerine beyin gücü kullanıyorum, anti depresan yerinede güneş ışığı :D
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

bakankör yazdı:
sigmund yazdı:
lifeislife5 yazdı:Sosyal fobiden kurtulan arkadaşlar lütfen birbirimize yardımcı olalım. Nasıl yendiniz bunu? Tavsiyelerinizi burada paylaşın. Bilişsel davranışçı terapinin oldukça etkili olduğunu okudum. Bu terapiyi alan oldu mu? Faydası dokundu mu? Lütfen yardımcı olun...
Bu forumda böyle bir yardım bekleme. İyileşenler bir daha uğramaz oluyor.
Bence biz yanılıyoruz iyileşen olduğuna inanmıyorum geçici bir kendini iyi hissetme durumu olmalı.
Yanıldığım falan yok Bu foruma üye olup yüzyüze tanıdığım ve iyileşmiş en az 10 kişi sayarım sana
mavikelebek

Mesaj gönderen mavikelebek »

lifeislife5 yazdı:Ne kadar güzel ya çok özendim sana şu anda. İş görüşmelerini bile rahatça yapabiliyorsan tamamen geçmiştir senin. Ben de rahatça konuşabilmek, kendimi ifade edebilmek istiyorum ama olmuyor ya. Bilmiyorum ne olacak halim :(
Ben de senin gibi hep normal olmak istiyordum, çok isteyince oluyor tabi asla vazgeçmemen gerek..
...
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Bakankör Önceki mesajımı silerek kendini mi tatmin ettin ? Sana yüzyüze görüp tanıdığım bir sürü üyenin ismini yazdım. Ben bu üyelerin çoğunu reelden tanıyorum diyorum.Sen de foruma son giriş tarihine bak diyorsun. Benimle boşuna laf yarışına girme.
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

pathfinder, cerulean, morpheus, ikarus, bir umut var, over123, and maiyesi, candy, turuncu ... bunların hepsiyle YÜZYÜZE tanıştım ve hepsi de iyileştiler Bunu idrak edemiyor musun ? Evet son giriş tarihlerine bakarsan çok eski Çünkü çoğundan duyduğum ortak bir şey var Forum bana hitap etmiyor diyorlar. Bu yüzden uzun zamandır foruma girmiyorlar. Sen şimdi bu mesajları da silersin. Kafana göre takıl arkadaşım.
Sensizlik

Mesaj gönderen Sensizlik »

Sf nin takıntıdan ibaret olduğunu defalarca belirttik ama bu takıntı baya ilerlemiş boyutta. Bakankör sen bu soruna çözüm bulamadıysan genelleme yapma bence bu sorundan kurtulan vardır mutlaka. Kabullenmektense ölümüne savaşmak en mantıklısı
Sensizlik

Mesaj gönderen Sensizlik »

Bana göre umudunu kaybedenin yaşayan bir ölüden farkı yoktur. Yaşadığınız sürece bu mücadele devam etmeli. Eğer yıllardır bir arpa boyu kadar yol alamıyorsanız kendinize şu soruyu sorun. Attığım adımlar doğru mu acaba? Yoksa oturduğum yerde bir şeylerin olmasını bekliyorum diye..
sayimin

Mesaj gönderen sayimin »

ben sosyal fobiden kurtulsam foruma daha çok girer, buradakilere bir şekilde yardımcı olmaya çalışırdım. buradakilerin (bizim) ihtiyacımız olan şey bu sonuçta.

kabullenme çözüm mü emin değilim. kabullenince ne değişecek ki?