Benim açımdan çözüm yolu..

Çözüm önerileriniz..
isimsizz34

Benim açımdan çözüm yolu..

Mesaj gönderen isimsizz34 »

Merhaba,
Ben de buradaki herkes gibi sosyal fobiliyim. Bu sorunumla orta aşamasındayken yüzleşmeye başladım. Ve ilk olarak diyeceğim şudur ki bu sorundan daha fazla acı çekmemek istiyorsanız bir an önce karşı koymaya başlayın. Eğer ertelerseniz daha kötü hâl almaya başlar. Umarım söyleyeceklerim en azından birileri için yararlı olur diyerek başlamak istiyorum. En başta burada kim ne derse desin kesinlikle bir doktora gidin. Çünkü bunu denedim ve biliyorum. İlk başta sosyal fobili olduğumu fark ettiğimde internetten araştırdım, bu foruma baktım vs. ancak hiçbiri gerçek bir çözüm olmadı benim için. Sizin için de olacağını sanmıyorum. Böyle demem biraz ironik oldu :). Her neyse benim kafamda 2 türlü çözüm yolu var. 1 fiziksel olarak 2 psikolojik olarak yani sadece sizin yapabileceğiniz. Fiziksel olarak yapacaklarınız size kesin bir çözüm yolu sağlamaz fakat sizi destekler. Peki bunlar neler? ;

1. Bol bol su için.
Su stresi azaltır, ve vücut için faydası çok fazladır. Zaten günde en az 1.5 litre tüketilmesi gerekli.

2. Spor yapın.
Bunu her yerde gördüğünüze eminim. Bütün gün evde kalarak kendinize eziyet etmeyin. Vücudunuzdaki enerjiyi dışarı vurun :)

3. İlaç almak:
Doktora gittiğiniz zaman büyük ihtimalle size ilaç yazacaktır. Fakat ilaç tek güvenceniz olmasın. Zaten sadece ilaç kullanarak karşı koyarsanız üstesinden gelemezsiniz. Bazı kişilerde işe yaramıyormuş fakat ben prozac kullandım ve beni sakinleştirdi. Son kez söylüyorum ki sakın ama sakın ilaca güvenip kendinize kesin bir güvence vermeyin.

Fiziksel olarak yapabilecekleriniz bu kadar. Şimdi geçelim duygu-düşünce tedavisine. Birazdan söyleyeceklerimin hepsi benim okumuş olduğum İyi Hissetmek (Dr. David Burns) kitabında yazıyor. Ve bu kitabınızı almanızı şiddetle tavsiye ederim. İlk olarak bu sorunun temelinde güven eksikliği yatıyor. "Özgüven". Buna çoğu kişi çocukluğunda sahip oluyor. Fakat bizim güvenimizi kıran bir olay yaşandığından veya hiç bir zaman kendimize güvenmemiş olmamız bizi bu hale getiriyor. Olayın temel çözümü güven inşa etmek. Bu kolay bir olay mı, tabii ki değil. Eğer öyle olsaydı bunu okuyor olmazdınız :) . Fakat sakın bu sözüme bakıp kendinize ben bunu yapamam diye bir şey söylemeyin. Güven inşa etmek, yaptığınız bir işten tebrik almak veya yapamadığınız bir işe karşı kendinizi suçlayarak bakmamaktır. Kendinize "ben bunu yapamadım fakat bu benim bir işe yaramaz olduğumu göstermiyor" diyebilmelisiniz. Yapılan her eleştirilerin sadece sizi ezmek için değil bazılarının ise size yaptığınız hatayı göstermek ve size yardım etmek amacıyla yapıldığını anlamalısınız. İlk olarak bizim kırgınlık, kızgınlık mutsuzluk, utanma... duygularımızı harekete geçiren düşüncelerimizdir. Ve her zaman düşünürüz. Uyurken dahi. Kesin olarak söyleyemeyeceğim fakat biz sosyal fobililerin beyinleri bir olaya karşı her zaman tereddütle yaklaşıyor. Bunu yapamazsın, şunu yapamazsın gibi düşünceleri otomatik olarak düşünüyoruz. Bunu kırmanın bir yolunu bulmalısınız. Herkes için tedavi yöntemi farklıdır. Belki bir kişi aldığı tek bir tebrik ile güven kazanabilir. Belki başka birilerinin bunu kazanması çok daha zor olabilir. Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyin üstüne gidin. Doktorumun bana söylediği bir sözü size aktarmak istiyorum. "Yükseklik korkusu olanı yukarı çıkarırız ki korkusu ile yüzleşsin." Mesela bir öğretmen sınıftan bir kişinin sunum yapmasını istedi. Bu kişi siz olun. Biliyorum bu sizin için çok zor olacaktır. Fakat her zaman her olayın en kötü senaryosunu düşünmeyin. Mesela sunumu çok başarılı bir şekilde yaptınız ve öğretmeniniz dahil tüm sınıf sizi tebrik etti. Ne güzel olur değil mi? :) Ve bu yaptığınızdan sonra güveninizin az da çok da olsa yerine geleceğini size garanti edebilirim. Size şunu desem belki söylediğimi yapma arzunuz biraz daha artar. Hiç kimse sizin hatanızı aramaz. Tabii bir yarışma gibi bir şeyde değilseniz. Çünkü hata yapmak insanın doğasında var. Emin olun eğer biri hata yapmadığını iddia ediyorsa kesinlikle bu bir yalandır. Büyük ihtimalle içinizden şunu geçirdiniz, "eleştiri karşısında ne yapacağım peki?". Yapacağınız şu, eğer eleştiren kişi doğruyu söylemiş ise onu destekleyin. Mesela "haklısın, belirttiğin için teşekkür ederim.". Ama eğer yanlış bir eleştiri yaptığını biliyorsanız karşı koyun. Sakin bir biçimde olayı açıklamaya çalışın. Büyük ihtimalle hatalı olduğunu anlayacaktır. Benim diyeceklerim bu kadar.
Umarım birileri için yardımı olur. Tedavinin hemen etki göstereceğini beklemeyin. Sonuçta artık hayatın parçası olmuş bir düşünceyi yenmeye çalışıyorsunuz. Eğer işe yaramazsa da kendinizi boş yere üzmeyin. Bu kanser değil sonuçta, sadece bir fobi. Her şeyin bir çözümü olduğuna inanıyorum. Pes etmeyin. Kolay gelsin :)
lanetolsunsf

Re: Benim açımdan çözüm yolu..

Mesaj gönderen lanetolsunsf »

gördüğüm en yararlı ve güzel, sade yazılmış yazılardan. eline sağlık. bunların dışında zaten çok fazla söyleyecek bir şey yok herkes kendi için uğraşmalı iyi bir doktor aramalı yarayan bir ilaç bulmalı sürekli savaşmalı ilerleme kaydedeceksiniz belki uzun süre sonra belki kısa sürede, sonrasında ilerleme sizi zaten istemsizce motive edecek peşini bırakmayacaksınız.
globall

Mesaj gönderen globall »

İyi bir temizlikçi de zor bulunuyor. İyi bir doktor da zor bulunuyor. İyi zor bulunur.
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

globall yazdı:İyi bir temizlikçi de zor bulunuyor. İyi bir doktor da zor bulunuyor. İyi zor bulunur.
Evet ,gerçekten çok iyi insanlar var hayatta .Ve bizim hayatımızı da kolaylaştırıyorlar,daha çekilir kılıyorlar.Onlara özeniyorum ben de. :)
bulantı
tayyip52

Mesaj gönderen tayyip52 »

Arkadaşlar sosyal fobi çözümü için hangi bölümden randevu almalıyız.psikiyatri mi?
tayyip52

Mesaj gönderen tayyip52 »

selectra 50 mg kullanmıştım daha sonra tranko buskas verdi doktor ama hiçbirşey değişmedi.
şimdi yine selectra nın 100 mg dozunu verdi.dozu yüksek mi acaba ve bi yararı olurmu acaba bilgisi
olan.
ezelisfli

Mesaj gönderen ezelisfli »

kesinlikle her şey özgüvende bitiyor.
yavaş yavaş da olsa özgüvenimizi geliştirince yaptığımız hataları (bize göre olan hatalar yoksa masum şeyler) daha az kafamıza takıyoruz ve güzel günlerin arkası da geliyor.