Bilinçaltındaki Değersizlik Duygusu+Kendini Kanıtlama Çabası

Çözüm önerileriniz..
Sensizlik

Bilinçaltındaki Değersizlik Duygusu+Kendini Kanıtlama Çabası

Mesaj gönderen Sensizlik »

Günümüzde birçok insan farkında olmasa da değersiz olduğu düşüncesine sahiptir. İşte sosyal fobililerde bu durum biraz ileri boyuttadır. Lüks bir kafeye gittiğinde iç sesi ya ben bunları hak ediyor muyum acaba? diye düşünür. Böyle bir yere geldiysem önemli biriyim demek diye devam eder bu düşünce. Ve mutlu hisseder kendini. Bilinçaltı;cafe ortamıNI bile kendisine çok önemli bir yerdeymiş gibi hissettirdiği için heyecanlanır. Heyecanını tam olarak kontrol edemez, içten gülümsemeyi beceremediği için de sahte gülücükler atar çevresine.
.
Sf'li biri hep kendini kanıtlama çabası içindedir. Güzel bir iş yaparsa mutlu olur, sadece o süreçte bak bunu yaptıysam değerliyim diye düşünür. Sınava mı girecek, o sınavın mutlaka çok iyi geçmesi gerekiyor. Arkadaşlarıyla mı konuşuyor, hareketlerine çok dikkat eder. Hareketlerine odaklanır, kendisini olgun ve önemli biriyMİŞ gibi göstermeye çalışır. Rol yapar yani bir anlamda, o an güzel konuştuysa iç sesi vay be çok güzel konuştun. O zaman ben değerliyim diye düşünür. Ancak dikkat ederseniz böyle bir birey dışardayken hep kendine odaklanır, nasıl yürümeliyim, nasıl bakmalıyım diye kendine odaklandıkça yapay davranır ve rahat edemez.

Yeni bir telefon, elbise veya bir eşya aldığımızda, bunu sırf başkalarına gösterip bak ben bunu aldım dedikten sonra iç sesimiz bak karşımdaki benim bunu alabileceğimi gördü, demek ben önemli biriyim. İstediğimi aldım değerliyim demek ve karşımdaki de benim önemli biri olduğumu gördü diye düşünmek çok yanlış bir durumdur.

Her insan doğuştan değerlidir, değersizlik duygusuna sahipseniz önce bunu yok etmeye çalışın. O duygu ortadan kalkmadıkça, kendi değerinizi hep yaptığınız işe göre belirlersiniz ve insanlara kendinizi hep kanıtlamaya çalışırsınız. Bilinçaltınızdaki aşağılık düşüncesine karşı savaş açın.

Farkındalık yaratabildiysem ne mutlu bana, kalın sağlıcakla.. :)
gunesedogru

Re: Bilinçaltındaki Değersizlik Duygusu+Kendini Kanıtlama Ça

Mesaj gönderen gunesedogru »

Bu durum sf yle alakası yok bence. Bunun adı teşhircilik
Sensizlik

Mesaj gönderen Sensizlik »

Güneşedoğru, teşhircilik olayı farklı bir olay. Tüm benliğine değersizlik düşüncesi sinen bir birey, gerçekten de değersiz, önemsiz biri olduğuna inanır. Ancak dikkatini çekerim ki çoğu zaman bu insanlar değersizlik durumunun farkında bile değildir, bilinçaltında sen değersizsin sesleri yankılanır. Ve hem kendisine hem de çevresine kendisinin değerli olduğunu inandırmaya çalışır. Gittiği ortamlarda, yaptığı işlerde ya da aldığı ürünlerde hep kendi iç sesiyle konuşur, bilinçaltm bak ben değerliyim demeye çalışır. İşler yolunda gitmeyince de iç sesindeki düşünce pekişir, ben değerli değilim diye düşünür.
.
Çözüm ise basit insan kendisinin doğuştan değerli olduğunu, hayatta yaşadığı olayların değerini düşürmediğini bilinçaltı düzeyinde kabul etmeli ve bunu düşünce yapısı ve davranışlarıyla da desteklemelidir.
lanetolsunsf

Mesaj gönderen lanetolsunsf »

Yazan arkasa tesekkurler cok dogru yazmis aynen yasiyorum cunku. Ben sf yi yendim evet ckar topluluk karsisinda da konusurum konusuyorum zaten bazen biraz sikinti yaratsa da ama o da normal cogu insan da oluyor diyebilecegim seviyelerde .Her neyse yendim yani yenmesine ama mutlu musun diyince bekledigim o tam mutluluga ulasamadim arkadaslar cunku sf yi kaziyinca altindan daha aci verici seyler cikiyor ben kendimi diger insanlardan daha asagida degersiz goruyorum 'istemsiz' onlati memnun etmeye calisiyor, hosuma gitmeyen bisi yaptiklarinda tam istedigim gibi tepki veremiyor is yapiyorsam iyi yapma kaygisi oluyor hata yapmama bunun sebebi de insanlarin bana degeri bu sekilde vereceklerini kaniksamisim sebebini bilmiyorum kucuklukten beri boyleydi zannediyorum. Iste bu daha aci verici bunun disina cikmaya calisinca sudan cikmis balik kivamina geliyorsunuz cunku hep boyleydiniz karaktetiniz boyle aksini bilmiyorsunuz ki yapay duruyor olmuyor zaten. Ama bunun da bir sekilde caresini bulucam artik insallah. Ama yillardir ugrasmaktan ilerleme kaydetsem dahi usandim yoruldum istemiyorum artik. Tek caba normal tabir ettigimiz biri olabilmej cunku cok kolay gibi gozukuyor ama ne kadar zor.
ea1887

Mesaj gönderen ea1887 »

bunları ben de düşünüyordum bugün,tam günlüğe yazacakken burayı okudum.bir insana bağımlı olmak,onay alabilmek için çırpınmak hem bizi yoruyor hem de onay alamadıkça karşımızdaki insana karşı içimizde bir kızgınlık biriktiriyoruz ki bu da karşımızdakine de bize de aynı şekilde haksızlık.sonuçta tabi ki kimse birbirine düşman olmak için onaylanmak istemez ama bağımlılık duyduğumuz kişilere karşı zamanla içimizde bir de küskünlük geliştiriyoruz ki onaylanamama kaygısından belki onu da dışarıya vuramıyoruz.kendimizi olduğumuz gibi yaşamaya kalksak tüm kızgınlıklarımızı,nefretimizi öfkemizi olduğu gibi kabullenebilir miyiz?insanız elbette her zaman makul ve olgun davranamayız.kızgınlıklarımız,adaletsizliklerimiz yanlış anlamalarımız olacak ancak insan bunları bastırdıkça çevresine karşı hem bağımlılık hem de kızgınlık yaşıyor.kendisine karşı da öyle.ve işin kötü tarafı da kırmamak adına yada ne niyetle olursa olsun düşüncelerinizi bastırıp iyi olmaya çalıştığınız insanlar zaten sizi iyi görmüyor ve o tutukluk halini insanlar farkettiklerinde de ya samimiyetsiz ya fesat yada ona benzer bir şeyler oluyoruz.belki insanlarla aramızdaki mesafe de bu yüzden.karşımızda tüm kızgınlıklarımızı endişelerimizi göz yaşlarımızı kusurlarımızı bilip yine de bizi sahiplenen biri olsa ona mı kendimizi yakın hissederdik yoksa bizim mükemmel biri olduğumuzu düşünen birine mi.mükemmellikten kastım hiçbir kusurumuz olmaması yoksa elbette her insan değerli ve kendine göre mükemmel ama bizi ne olursa olsun seven ve kabul eden birine mi kendimizi yakın hissederiz yoksa her yaptığımızı takdir eden birine mi.mizaç olarak ben de çok öfkeli ve uyumsuz biri sayılmam ama yapmak istemediğiniz şeyleri yaptıkça etrafa da küsüyorsunuz bu da bir gerçek