Sanalda sosyalleşmek

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
caferali

Sanalda sosyalleşmek

Mesaj gönderen caferali »

Ben 3 4 sene öncesini hatırlıyorum da.. forumlarda yazmaya bile çekinirdim. bu foruma da ilk mesajımı üye olduktan 1 ay sonra gönderebildim.
msn'e hep çevrimdışı olarak girerdim. ille de konuşmam gereken birisi varsa çevrimdışı modda konuşuyordum...

şimdi bunların çoğunu aşar gibi oldum.

sanalda sosyalleşmenin bana kattığı şey 'iletişimin mantığı'nı kavramak oldu. amaç iletişim ise internet, telefon veya yüzyüze.. bir şekilde iletişim kurulmak zorunda. aradaki araca takılmamak gerek. iletişimin 'amac'ını ön plana aldığım zaman, 'sosyal temas'ın beni kaygılandırmasına daha az izin veriyorum.

aynı iş için (mesela teknik bir konu) internette çok rahat yazıştığım biriyle neden telefonda iletişim kuramayayım. hatta telefonda konuştuğum biriyle neden yüzyüze konuşamayayım. (gerçi bazen telefonda konuşmak yüzyüze konuşmaktan daha da zor gelebiliyor.)

önceden her türlü iletişim benim için tabu iken, sanal ortamdaki iletişimde mesafeler katetmem diğer yöntemlerle yapılan iletişim için de fobilerimin azalacağı doğrultusunda beni ümitlendiriyor.

bu yüzden diyorum ki... benim eski halime benzer durumda olanlar varsa, bu siteye girip yazamayanlar falan... sanalda sosyalleşmekle işe başlayabilirler.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Re: Sanalda sosyalleşmek

Mesaj gönderen Bornfobik »

Süper müthiş tespitler.Tebrikler Caferali, olay budur..Aynı duyguları paylaşıyorum, sanalda yazmaya bile utanıyordum, sonra zamanla ilerleme kaydettim. En azından eskiye nazaran daha iyi hissediyor insan...
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
ırmak

Mesaj gönderen ırmak »

bende forumdakileri,gerçekdeki yapmacık ilişkilere tercih ediyorum...
Kullanıcı avatarı
NoShyness

Mesaj gönderen NoShyness »

sanal ortam tehlikelerle doludur
buna rağmen
sanalda heyecan hissetmememnin dnedeni şu:
çunku karsınızda etten kandan bır varlık yok
sadece bir makina var ( bilgisayar)
her nekardar onun arkasında ınsanlar olsa da .
zıhın bunu gercek bır sosyal ılıskı olarak algılamyor
bır makına -ınsan ılıskısı olarak göruyor
o nedenle sosyal ortamda arkadaslık telıfınde bulunamayan bır cok kısı
özellıkle de bayanlar (sf'li olsun veya olmasın)sanal ortamda cok rahat
arkadslık- evlılık teklıflerı yapabılıyor
No Shyness!!! UTANGAÇLIĞA HAYIR!!!

UTANGAÇ Değil ATILGAN Olalım !!!

Zihin Neyle Dolarsa Onu Üretir

Zihnimizi ÖZGÜVEN ile Dolduralım

SORUNA Değil ÇÖZÜME Odaklanalım
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

ahmetvarisli@mynet.com.tr yazdı:sanal ortam tehlikelerle doludur
buna rağmen
sanalda heyecan hissetmememnin dnedeni şu:
çunku karsınızda etten kandan bır varlık yok
sadece bir makina var ( bilgisayar)
her nekardar onun arkasında ınsanlar olsa da .
zıhın bunu gercek bır sosyal ılıskı olarak algılamyor
bır makına -ınsan ılıskısı olarak göruyor
o nedenle sosyal ortamda arkadaslık telıfınde bulunamayan bır cok kısı
özellıkle de bayanlar (sf'li olsun veya olmasın)sanal ortamda cok rahat
arkadslık- evlılık teklıflerı yapabılıyor

sanırım sen sitenin psikoloğusun herşeye bir bilimsel açıklaman var maşallah... yorma kendini bu kadar..
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

sitenin psikoloğa da ihtiyacı var.. herkes aynı düşünce de olmayabilir, bırakın açıklasın.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

sanalda sosyalleşmem gerçekte sosyalleşmeme bir katkıda bulunmadı. kendi açımdan.
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

ßilqe88 yazdı:sanalda sosyalleşmem gerçekte sosyalleşmeme bir katkıda bulunmadı. kendi açımdan.
benim de henüz bi katkısı olmadı. ama sanaldaki sosyalleşme deneyimini reele aktarmanın yollarını bulabilir miyiz diyorum..
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

bende caferali gibi sanalda sosyalleştim. ama kendime dikkat ediyorumda dışarıda arkadaşlarımla olan ilişlilerimde pek bir değişme yok. hiçbi değişme yok demiyorum. elbette faydası oldu. ama sabahtan akşama internet başında olan kişi zamanla sosyalleşirmi yoksa sosyalfobik, a sosyal vs. 'mi olur. buda tartışılır.
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
PETUNYA

Mesaj gönderen PETUNYA »

Sanalda sosyalleşmenin gerçek yaşantımıza bu anlamda bi faydası olacağını sanmıyorum sanal işte adı üstünde,,sanalı bizim gibi ciddiye alan insan sayısı gerçekten az.Bu yüzden bence çok da sanala kaptırmamak gerek insanlar dışardaki yüzlerini olduğu gibi göstermiyor malesef sanal dünya deyip geçiyorlar,,geçici çözüm bunlar bir faydası olduğunu sanmıyorum ki insanın saatlerini internet başında geçirmesi daha fazla içine kapanmasına neden olabiliyo.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

sanalortam farklı bir tecrübe..fakat insanı asla gerçek yaşam kadar yoğun eğitemez.bir saat gerçek sohbet yüz saat sanalsohbete denktir benim gözümde.

bilgisayar ve sanallaşmanın ciddi bir maduru olarak bütün arkadaşlarımı ne kadar uyarsam azdır..ne zaman bilgisayar perhizi yapsam sosyal yönümün güçlendi, insanlarla daha canlı ve olumlu iletişim kurabildim

tesbitlerin çok yerinde katılıyorum caferali
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

caferali yazdı:
ßilqe88 yazdı:sanalda sosyalleşmem gerçekte sosyalleşmeme bir katkıda bulunmadı. kendi açımdan.
benim de henüz bi katkısı olmadı. ama sanaldaki sosyalleşme deneyimini reele aktarmanın yollarını bulabilir miyiz diyorum..
mantık olarak bulabilirsin. bilgisayarda konuşuyorsam telefonda neden görüşmeyeyim, telefonda görüşebiliyorsam yüzyüze de görüşebilirim şeklinde, araçları değiştirerek ve sonunda da aracı ortadan kaldırarak sanaldan reele yol alabilirsin. bunu gerçekleştirmek önemli. yoksa mantığa uyan bir fikir. ben geçiremedim onu demek istedim
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

geçen gün sanalda bi kız bana iltifatta bulundu ve utandım.

makina- insan ilişkisi olduğunu sanmıyorum
sanguine

Mesaj gönderen sanguine »

caferali yazdı:Ben 3 4 sene öncesini hatırlıyorum da.. forumlarda yazmaya bile çekinirdim. bu foruma da ilk mesajımı üye olduktan 1 ay sonra gönderebildim.
msn'e hep çevrimdışı olarak girerdim. ille de konuşmam gereken birisi varsa çevrimdışı modda konuşuyordum...

şimdi bunların çoğunu aşar gibi oldum.

sanalda sosyalleşmenin bana kattığı şey 'iletişimin mantığı'nı kavramak oldu. amaç iletişim ise internet, telefon veya yüzyüze.. bir şekilde iletişim kurulmak zorunda. aradaki araca takılmamak gerek. iletişimin 'amac'ını ön plana aldığım zaman, 'sosyal temas'ın beni kaygılandırmasına daha az izin veriyorum.

aynı iş için (mesela teknik bir konu) internette çok rahat yazıştığım biriyle neden telefonda iletişim kuramayayım. hatta telefonda konuştuğum biriyle neden yüzyüze konuşamayayım. (gerçi bazen telefonda konuşmak yüzyüze konuşmaktan daha da zor gelebiliyor.)

önceden her türlü iletişim benim için tabu iken, sanal ortamdaki iletişimde mesafeler katetmem diğer yöntemlerle yapılan iletişim için de fobilerimin azalacağı doğrultusunda beni ümitlendiriyor.

bu yüzden diyorum ki... benim eski halime benzer durumda olanlar varsa, bu siteye girip yazamayanlar falan... sanalda sosyalleşmekle işe başlayabilirler.

yerinde tespitler bencede sanalda sosyal olanlardanım bende gerçektede sosyal olacağım konusunda ümitliyim.
Kullanıcı avatarı
rage_againts

Mesaj gönderen rage_againts »

sanalda sosyalleşmek iyi olsada gerçek hayatta büyük katkısı olmaz. Siz kızarınca , sıkılınca , ağzınızdan laf çıkmayıncagerçek hayatta kapatamassınız ama sanalda belli etmeye bilirsiniz.

Yinede kızlarla konuşma sorunu çeken veya tam tersi sanalda bunu yenmek için çaba harcayabilir faydasıda olabilir ama çözüm asla olmaz.
şu sitedeki bir kişiye yardımcı olsam dünyanın en faydalı insanı benimdir.