Göz teması

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
nightfox

Mesaj gönderen nightfox »

keşke ben de göz teması kurabilsem uzun bir süre. ama çok zor ya
minik

Mesaj gönderen minik »

ben şunu merak ediyorum insanların yüzüne karşı bakamamanızın sebebi ne? yani tamam heyecanlanıyorsunuz ama bunun sebebi ne? o an ne düşünüyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
catastrophic

Mesaj gönderen catastrophic »

arman yazdı: bence bizim en önemli problemimişz aşşağılık kompleksi.kendimizi diğer insanlardan daha değersiz ve işe yaramaz görüyoruz.belkide öyleyiz.işte buna bi çözüm aramak lazım.
kesinlikle diğer insanlardan daha değersiz ve işe yaramaz değiliz. aynı şekilde diğer insanlardan üstün de değiliz. sadece sfliyiz. tek farkımız bu...
global

Mesaj gönderen global »

Bazen ben sf li değilim. Ama göz fobim var gibime geliyor.

Belki de tek sorunum göz teması...
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

insanların gözüne uzun uzun bakmaya gerek yokki, kısa ve etkili bir bakış yeterli saatlerce bakmak zorunda değiliz.
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

minik yazdı:ben şunu merak ediyorum insanların yüzüne karşı bakamamanızın sebebi ne? yani tamam heyecanlanıyorsunuz ama bunun sebebi ne? o an ne düşünüyorsunuz?
aşık olduğumuzda niye bakamayız sevdiğimiz insanın gözüne.

onun gibi birşey sanırsam.(olmayabilirde :P )
global

Mesaj gönderen global »

azimli yazdı:insanların gözüne uzun uzun bakmaya gerek yokki, kısa ve etkili bir bakış yeterli saatlerce bakmak zorunda değiliz.
Ama öyle zamanlar oluyor ki,

ders dinliyorsun, hocaya bakmazsan dinlemiyor sanıyor, hatta uyarıyor...
Veya misafir gelmiş, muhabbet ediliyor. Yüzüne bakmazsan onunla ilgilenmiyormuşsun gibi oluyor. Yüzüne bakmak gerekli..Yüzüne bakınca da tabi gözlerine bakacan. Çenesine ya da alnına bakamazsın :D

Bir de ben şunu farkettim. Dinlemek kesinlikle daha zor. Dinlerken acaba, acaba yla başlayan bir sürü soruyu sorma fırsatın oluyor. Aklının bir tarafı bu takıntılı soruları sormaya güç yetirebiliyor. Ama konuşurken beyinde karşıdakinin ne düşündüğünü düşünebilme payı kalmıyor. Bu da o bıktıran soruların son bulması demek oluyor. Konuşmak dinlemekten daha kolay...
Bana öyle geliyor.
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

global yazdı:
azimli yazdı:insanların gözüne uzun uzun bakmaya gerek yokki, kısa ve etkili bir bakış yeterli saatlerce bakmak zorunda değiliz.
Ama öyle zamanlar oluyor ki,

ders dinliyorsun, hocaya bakmazsan dinlemiyor sanıyor, hatta uyarıyor...
Veya misafir gelmiş, muhabbet ediliyor. Yüzüne bakmazsan onunla ilgilenmiyormuşsun gibi oluyor. Yüzüne bakmak gerekli..Yüzüne bakınca da tabi gözlerine bakacan. Çenesine ya da alnına bakamazsın :D
...
.
hmm ben biraz dar kapsamda düşünmüşüm.misafirlerle ilgilenmek biraz zor .kızlar için daha zor olsa gerek. erkekler pek ilgilenmesede problem olmaz.
ders sıkıntısınıda hiç yaşamadım bu güne kadar. hocanın gözünün içine bakarım dersi dinlerken(hoca bayan asistansa dikkatim biraz daha artar :P ) hatta hocayı tasdikler mahiyette kafamı sallarım bazen.
global

Mesaj gönderen global »

Anladım anladım. Göz teması olmayınca çabuk anlarım. İki kere göndermene gerek yok :D
Kullanıcı avatarı
haotsum
İletişim:

Mesaj gönderen haotsum »

Diğer insanlar için artık otomatikleşmiş bu davranış, alışkanlık halini almış. Bisiklet sürmeyi öğrendikten sonra nasıl sürdüğümüzü anlamayız mesela. Bunun gibi onlar da nasıl yaptıklarını sorgulamadan direk öööle bakıyor. :| Ama biz bakınca yapmacık oluyor. Bööööle yani :shock: . Alışkanlık halini alması için herhalde uzun süre (aylarca mesela)göz teması kurmalıyız.
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

global yazdı:Anladım anladım. Göz teması olmayınca çabuk anlarım. İki kere göndermene gerek yok :D
olaki anlamazsın diye iki kez göndermiştin :D
Kullanıcı avatarı
bttf

Mesaj gönderen bttf »

Zorladığımda bende uzun süre bakabiliyorum ama bu zorlamayla değilde refleks olarak otomatik bi şekilde olması lazım bence, bunun içinde öyleymiş gibi devamlı zorlamaya devam etmek lazım.

Kanımca bizim farkımız beynimizi olacaklara, olabileceklere çok fazla yormamız,odaklamamız, acaba böyle yaparsa ne yaparım, bunu yaparsam ne düşünür kötümü düşünür acaba benim hakkımda diye, içimiz içimiz yiyor,
ben bu sayede gerçekten düşünen insanlar olduğumuzu ve diğer insanlardan biraz da bu yüzden farklı olduğumuzu farkettim, bu sf sayesinde çoğu şeyi sorguluyor ve bir genellemeye varıyoruz, çoğu insan bunu yapmıyor ve kafalarında taşıdıkları 1,5 kg luk organı boşu boşuna taşıyorlar :)
bunu derslerde arkadaşlarınızla olan sorulara kendi içinizdeki yorumlardan veya forumlarda olaylara karşı verdiğiniz cevaplardan anlayabilirsiniz.

Bunun diğer sebeblerinden biride kendimizi değersiz, işe yaramaz, eziğin teki olarak hissetmemiz, bence yukardaki sebebten dolayı bile çoğu insandan aşşağı yanımız olmadığı gibi üstün bile sayılabiliriz, tabii çok kötü yönlerini saymaz veya aşabilirsek.
Bence bir artımızda karşı cinsi yada karşındaki insanı bizden daha çok anlayabilecek, onun incinmemesi, veya üzülmeyip mutlu olması için elinden geleni yapacak çok az insan vardır...
Yani çekinmeyip üzerine gitmeli, hiçbir fırsatı kaçırmamalı,
ben çevremdeki herkeze ve özellikle kendime, yapsammı yapmasammı diye arada kaldığınız konuları kesinlikle yapın.Kazancınız zararınızdan daha çok olacaktır emin olun... derim ki bence öle...
Kullanıcı avatarı
gc

Mesaj gönderen gc »

ben göz teması kurabiliyorum ama sanırım insanlar bundan rahatsız oluyor.. aslında ben konuşurken genellikle gözlerimi karşımdaki insana diktiğim için rahatsız olmaları normal.. sanırım beni dinlemesi gerektiğini düşündüğüm için dikiyorum gözlerimi.. göz teması kurmadığımda benimle ilgilenmediğini, beni dinlemediğini düşünüyorum.. ama otorite sahibi insanlara karşı tam tersi oluyor.. onlara hiç bakamıyorum.. mesela öğretmen, müdür, vs..
sosyal fobi;

bir varmış,

bir yokmuş..
berkCAN

Mesaj gönderen berkCAN »

benimde goz temasi problemim var sf nin bir cok ozelligini yenmeme ragmen hala insanlarin gozlerine bakamiyorum.

ozellikle birisyle koniusrken dinledigim zaman cok igrenc il k20 saniye filan iyi ondansonra icimden bitmek bilmeyen bir sikinti geliyor.sanki karsimdaki dusunduklerimi anliyo gibi geliyo.o andan sonra sadece gozlere bakamama sorunum beynimde yankilaniyo ve karsidakinin konusmasindan kopuyorum.konustugundan hic bir sey anlamiyorum.

ayni sey ben kousurkende oluyor eger ben konusurken insanlar beni izliyorsa konusacagim konu ucuyor gidiyor konsantrasyon filan kalmiyo ve anlatmak istedigi mseyi tam anlatamiyorum.

tabiki bu problemlerim eskiye gore bayagi az dozda.ilac tedavisinden once goz temasi problemim bunun 10 katiydi.simdi daha iyi insallah ilerde dahada iyi olacak.

benim sf de aslinda yasadigim en buyuk problem goz temasi gibi goruluyo su an.

disari cikmak insanlarl konusmak benim icin nerdeyse bitmis problemler.

goz temasi isinide bi halletsem olay biticek.cunku insan diyaloglarinda goz temasi cok onemli .insanlar normal olarak yalan soyleyen ,senden hoslanmayan senin konusmalarina onem vermeyen kisiler gozlerine bakmaz gibi bi icguduye sahip.
bizdede bakamama problemi olduguna gore dusunun ne haldeyiz.. :oops:
global

Mesaj gönderen global »

Dinlerken göz teması bana da daha zor gelir. Aslında bir konuşmaya başlasam karşıdakilerin bana bakıyor olmasının, kaç kişinin baktığının hiç bir önemi kalmıyor. Tamamen konuşmaya adapte oluyorum. Onları farkındalığım iyice azalıyor. Konuşmadan önceki o tedirginlik, kaygı kötü. Gittikçe de artar bu kaygı...