Lamictal

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
nazlı2005

Lamictal

Mesaj gönderen nazlı2005 »

1 aydır Lamictal kullanıyorum. Başlarda çok iyi geldi. Üzerimdeki gerginlik,huzursuzluk hali yok oldu. Diğer antidepresanlar gibi uyku hali dalgınlık gibi sorunlarda oluşmadı.Ancak son günlerde yüzümün 4-5 yerinde ve saçımın içinde ağrılı yağ bezeleri oluştu. Sivilcenin devasa hali gibi ve ağrılı. Antibiyotik kullanmaya başladım. Henüz bir gelişme yok. Saçlarımda daha fazla dökülüyor . Kesinlikle Lamictal den dolayı olduğunu düşünüyorum. Sanırım ilacı yavaş yavaş keseceğim. Halbuki çok memnundum. :(
Acaba bu etkileri ilerleyen günlerde geçer mi?
Tek başına Lamictal ne kadar etkili olur? Kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

geçmiş olsun.ilk defa duyuyorum bu ilacı.umarım çabuk iyileşirsin.
sweetinci89

Mesaj gönderen sweetinci89 »

bnde hiç duymamıstım.prozac kullanıyorum cok iyi geliyo
iyilesecegim
Kullanıcı avatarı
nazlı2005

Lamictal i doktor bey bana soft manik depresif tanısı ile vermişti. Diğer antidepresanlar uzun süre kullanımda hipomaniye neden olduğu için antidepresan vermedi. Lamictal kimyanızı dengeliyor. Aşırı çökkünlük veya aşırı neşe durumları olmuyor.Ben ilaçtan çok memnunum. Çok düşük bir doz kullanıyorum zaten, bu da bana yetiyor. Sivilce ve saç dökülmesi etkileri de kesildi.
derya1906

Mesaj gönderen derya1906 »

bende 4 aydır lamictal alıyorum bende herhangi bi yanetkisi olmadı
antidepresanla alıyorum çünkü tek başına lamictal bende aşırı durgunluk
yapıyo o yüzden doktorum antidepresanın dozunu ayarlamak gerektiğini
söyledi.....
Kullanıcı avatarı
nazlı2005

Lamictal'i bıraktım çünkü kulağımın içinde ve kenarlarında pul pul deri döküntüleri başlamıştı. Korktum yani anlayacağınız. :?
Bir de bu ilaç antiepileptik olduğu için zaten kafamda bir soru işareti vardı. Bu da bahanem oldu:)
OverTheRainbow

antiepileptik ne demek? epilepsi ile bir ilgisi var mı?
Kullanıcı avatarı
nazlı2005

Epilepsi nöbetlerini önlemede nörologlar tarafından kullanılan bir ilaçmış. Psikiyatristlerde hastalarına yazabiliyorlarmış. Antidepresan değil sadece beyindeki dalgalanmaları engelliyormuş. Kişi ne mani dönemindeki gibi çok hareketli,enerjik,cesur olabiliyor ne de büyük çökkünlükler yaşıyor. Her iki ucu törpülüyor galiba.
Antidepresanlar (özellikle fluoksetin içerenler prozac gibi) bir süre sonra kişiyi maniye sokuyor. Gereksiz, boş bir mutluluk, suni bir cesaret, bol keseden insanlara verilen sözler...vs
Bildiğim kadarıyla Lamictal alan kişi bu uç durumu yaşamıyor. Antidepresanlarla beyinde artan aşırı serotonin miktarını (beyinde biriken elektrikte diyebiliriz sanırım)dengeliyor. Lamictal le beraber bir antidepresan kullanmak gerekiyor mutlaka sanırım.
OverTheRainbow

teşekkürler nazlı,ben bunları bilmiyordum:)
xact

Re:

Mesaj gönderen xact »

nazlı2005 yazdı:Lamictal i doktor bey bana soft manik depresif tanısı ile vermişti. Diğer antidepresanlar uzun süre kullanımda hipomaniye neden olduğu için antidepresan vermedi. Lamictal kimyanızı dengeliyor. Aşırı çökkünlük veya aşırı neşe durumları olmuyor.Ben ilaçtan çok memnunum. Çok düşük bir doz kullanıyorum zaten, bu da bana yetiyor. Sivilce ve saç dökülmesi etkileri de kesildi.
Bu ilacı sordum ama yazmadı doktor. Antidepresanımı da kesmedi belki de gerekli gördüğü için. Doktor bana da soft manik depresif tanısı koydu ama ben depresyon çok fazla yaşamıyorum, genelde kısa kısa hipomanik durumlar yaşıyorum. Bu ilaç daha çok depresif ağırlıklı olan hastalara veriliyormuş. Bana antipsikotik yazdı doktor ve antidepresana devam etmemi söyledi, belki de sosyal fobi tedavisi için gerekli olduğunu düşündüğünden... Ama hipomanik durumları artırıyor biraz, bu değil ama fazla ama özellikle paroksetin etken maddeli bir ilaç çok artıyordu.
xact

Re: Lamictal

Mesaj gönderen xact »

Bu sefer yazdı lamictal ve hızlı döngülü bipolar teşhisi koydu soft falan değil herhalde. İlacın hiçbir etkisi olmadı şimdilik ama daha birgün oldu kullanalı. Yerimde zor duruyorum. :) Keşke hipomaniyi kesecek birşey verseydi... Enerjim fazla geliyor bazen duruluyorum, hafif depresyona giriyorum, sonra tekrar hipomani. Şimdi hipomanideyim galiba. Zaten depresyondayken hiçbirşey yapasım gelmiyor pek ve foruma da giresim gelmiyor...