İLAÇ KULLANIP SAĞLIĞINA KAVUŞAN VEYA BUNU DUYAN VAR MI ?

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
terakkiperver

İLAÇ KULLANIP SAĞLIĞINA KAVUŞAN VEYA BUNU DUYAN VAR MI ?

Mesaj gönderen terakkiperver »

Merhaba,
Ben ilaç tedavisine inanmıyorum,
sosyalfobisini veya başka bir psikolojik sıkıntısını ilaç yardımıyla atlatan, "tedavi oldum" diyen veya iyi olmaya çok yaklaşan kimse var mı aramızda ? Ya da iyi olan birini duyan, gören..

Uzun zamandır merak ediyordum, bu akşam da forumun chat sayfasında arkadaslarla konusunca bu meseleyi foruma yazayım dedim, ben ummuyorum gercekten olumlu yanıt verecek bir kişinin çıkacagını.

İlaç yardımıyla sosyalfobisinden kurtulan var mı ?
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Re: İLAÇ KULLANIP SAĞLIĞINA KAVUŞAN VEYA BUNU DUYAN VAR MI ?

Mesaj gönderen mahsunkul »

ilaç kullanarak sf den veya diğer psikolojik rahatsızlıklardan tamamen kurtulmak imkansız zaten. ama büyük ölçüde iyileştirebilir. tedavi şekline ve kişisine göre değişir bu. kimi insanlarda pek bi etki yapmayabilirken, bazılarında baya olumlu netice gözlenmekte.
kendimi örnek verirsem, kullandığım ilaçlar, sf, depresyon ve anksiyetemi % 75 oranında iyileştiriyor. hatta sadece özel durumlarda içtiğim bi kaç ilacım var ki o süre için ansiyete ve sf'den eser kalmıyo diyebilirim..
..............Resim.................~~Resim
akinci

Mesaj gönderen akinci »

Son zamanlarda ilaçların etkisini hissedebiliyorum. Kendimi olumluya şartlandırarak kaygımı da ( her zaman olmasa bile ) belli bir ölçüde tutabiliyorum. Önceden aynaya baktığımda kendimden iğrenirdim. Hatta kendime küfrederdim. Aklımdan olumlu bir tek fikir bile geçmezdi. Bir ara okulu bırakma noktasına kadar geldim. O sıralarda önce forumla tanıştım, sonra da hiç vakit kaybetmeden 1 hafta içerisinde tedaviye başladım. Kendi kendime yenecem diyip erkeklik yapmanın anlamı yok. O kadar doktor yetişmiş, ilaçlar üretilmiş. Sağlık sigortam da var. Üstelik özel kurumlardan da bedava faydalanabiliyorum. Bu imkanlarımı sonuna kadar kullancam tabi ki. Artık kendimi iyi hissetmeye de başladım tedaviyi hayatta bırakmam. Bence bu tip yazılar forumun yeni üyelerinin cesareteni kırabilir ( tabi üye alımı açıldıktan sonra ). Hiçkimse çekinmesin. Doktora gidin. Onlar bizim için var.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
proton

Mesaj gönderen proton »

adamlar gerizekalı mı o kadar ilaç uretiyorlar, madem işe yaramıyor.. bilim işe yaradığını kanıtladı diye biliyorum, bize soz soylemek dusmez artık..
silent-era

Mesaj gönderen silent-era »

mahsunkul yazdı:ilaç kullanarak sf den veya diğer psikolojik rahatsızlıklardan tamamen kurtulmak imkansız zaten. ama büyük ölçüde iyileştirebilir. tedavi şekline ve kişisine göre değişir bu. kimi insanlarda pek bi etki yapmayabilirken, bazılarında baya olumlu netice gözlenmekte.

KESİNLİKLE KATILIYORUM.TAMAMEN KURTULAMAZSIN AMA ÇEKİLEN SIKINTIYI ASGARİYE İNDİRGEYEBİLİR(BİZZAT YAŞADIM)
ŞU DA VAR.İLACIN FAYDASINI GÖRÜP TE '' TAMAM BU İŞ BİTTİ'' DİYİNCE OLMUYOR.İLAÇ TEDAVİSİNİ KESTİKTEN SONRA Bİ SÜRE SONRA SANKİ TEKRAR SİNSİ BİRYILAN GİBİ HORTLUYOR.BEN BU GEL-GİTLERİ ÇOK YAŞADIM.VE EVET KESİNLİKLE PSİKİYATRİ İLAÇLARI KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİYOR ETKİSİ! YANETKİSİNDEN TUT! FAYDALI OLUP OLMAMASINA KADAR! MESELA BEN Bİ ARA ZELDOX KULLANDIM VE SADECE 1 GÜN ÇEKEBİLDİM NEREDEYSE KENDİMİ 6.KATTAN AŞAĞI ATACAKTIM YARATTIĞI ANKSİYETE UÇURUMLAR GİBİYDİ AMA SONRA ECZACIMLA KONUŞURKEN BAŞKA BİR HASTADA SENİN KULLANDIĞIN SEROQUELDEN HİÇ MEMNUN KALMADIĞI İÇİN ZELDOX'A BAŞLADI VE ŞUAN ÇOK FAYDASINI GÖRMEYE BAŞLADIĞINI SÖYLEDİ.BU ÖRNEKLERİ ÇOĞALTMAK ÇOK MÜMKÜN.BİR İLAÇ VARDI ANAFRANİL! EVET FAYDALI OLDU AMA ÇOK KÖTÜ YANETKİLERİ VARDI;HİPERHİDROZ(AŞIRI TERLEME),ASABİYET GİBİ..DOKTOR BAŞKALARINDA DA CİNSEL İSTEKSİZLİK,YORGUNLUK,MİDE BULANTISI GİBİ YANETKİLERİ OLANLAR OLDUĞUNU SÖLEMİŞTİ.YANİ ARKADAŞIM BU DURUM ÇOK KARMAŞIK AMA Bİ OKADAR DA ÖNEMLİ! ÖNEMLİ OLAN KISMI HASTALIĞININ İLAÇ TEDAVİSİYLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLMESİ.İLAÇ+DOKTOR+SENİN GAYRET VE AZMİN! BUNLAR BİR BÜTÜN OLURSA SAĞLIĞINDA OLUMLU İLERLEMELER GÖRÜLÜR.AMA ASLA DİĞER İNSANLAR GİBİ SAĞLAM %100 SAĞLIKLI RUH SAĞLIĞI NORMAL BİRİ OLAMAYIZ BU GERÇEKTE VAR.
SANA TAVSİYEM ASLA AMA ASLA YILMA: BEN 10 YILI AŞKIN SONRA ANCAK SON 2,3 SENE DOĞRU İLAÇLARI BULDUM SENDE MUTLAKA YILMADAN PES ETMEDEN FAYDALI OLACAK İLACI BULANA KADAR ÇABALA DOKTOR SEÇİMİDE ÇOK ÖNEMLİ.BEN ŞUANKİ DOKTORUM SAYESİNDE ''DOĞRU İLAÇ KOMBİNASYONLARINI YAKALADIM''

SANA ACİL ŞİFALAR DİLERİM ARKADAŞIM......
Kullanıcı avatarı
jack nicholson

Mesaj gönderen jack nicholson »

ben görmedim, kısmen rahatlattığını duydum, uzun vadede zararları olabileceğinden kurktuğum için ilacı bıraktım. şu an bitkisel bir hap olan saint johns vort kullanıyorum. sigarayıda bıraktım, birçok şeyin eksikliğiyle tek başına çarpışıyor vücudum. yani artık hiçbir sakinleştirici almadan. tek silahım bitkiseller, ümitliyim..
Aryık yalnız değilim :)
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

gerçekten iyileşmek isteyen bir kişinin tedaviye yardımcı olması sürecinde ilaç kullanmasında ne gibi bir sakınca olabilir? sanırım terakkiperver'in demek istediği "sadece ilaçlarla iyileşilemez, kafanın değişmesi gerekir" bence bu değişim gerçekten iyileşmeyi istemek ve korkunun üzerine gitmekle olur. çünkü itiraf etmek istese de istemese de ağır durumda sf'li biri iyileşememekten değil, aksine iyileşmekten korkar. bir çoğu bu yüzden tedavi olmaya yanaşmaz mazeretler bulur. çünkü iyileşme sürecinde sonuçta korkunun üzerine gitmesi gerekecek, ama adı üstünde korku bu, çoğunlukla yersiz ve anlamsız olsa da neticede üzerine gidemiyoruz. bu kısırdögüyü yenmek için sağlam bir irade ve en önemlisi istek gerekli; bu irade ve isteğe vakıf olan kişi de "beni amacıma ulaştıracak, bana yararlı olacak her şey bir araçtır" mentalitesiyle yaklaşacağı için; doktor kontrolünde eğer tedavide gerekli görülürse ilaç kullanmakta da bir sakınca görmeyecektir.

İşte bu nedenle sanırım bir dönem foruma yazan bir psikolog üye "iyileşirsem ne kazanırım? değişimin hayatıma kazandıracağı şey ne olur? değişmezsem ne kaybederim?" şekilinde bir başlık açmıştı. çünkü çoğu hasta iyileşmek istemez. çoğu sorunlu insan bir uzmana başvurmaktan çekinir ama kendisine sorsan "hayır öyle değil! ben gerçekten iyileşmek istiyorum" der. oysa istemek tek başına yeterli değil gerçekten istemek ve gerçekten çabalamak zorundasın. ve ilaçlar, bu yolda yürümeyi öğrenirken koltuk değneği olacaklarsa, neden olmasın?

bunları yazıp iyice lafı uzattıktan sonra, forumda "sawaskingcole" nick'li bir arkadaş vardı. ağır sf'li ve okb'liydi ve 2 yıldır evden (küçük şeyler hariç) hiç çıkmadığını söylüyordu. bu arkadaşımız sonradan Memory Center'da Dr. Oğuz Tan (soyadını yanlış hatırlıyor olabilirim) adında bir uzmana başvurup detaylı bir incelemeden sonra tedavi gördü. Bunun artık sadece biyolojik-biyo kimyasal bir hastalık olduğuna kanaat getirdi (bazılarımız sorunun ruhsal olduğunu düşünse de, sonuçta bu arkadaşın tedavisi işe yaramış ve iyileşmişti.) Tabii herkesin Memory Center'a gidecek maddi durumu olmayabilir ama başka uzmanlardan da tedavi görerek büyük gelişme kaydeden arkadaşlarımız da olduğunu anımsıyorum (örnek kardelen).
) O (
deniz75

Mesaj gönderen deniz75 »

Sf yi ortadan kaldıran bir ilaç ne duydum ne kullandım.Evet bu ilaçlar depresyona iyi gelebilir ama sf ve depresyon ayrı şeyler.Doktorlar bizi uyutmaya devam ediyorlar.
ressam_flozof
İletişim:

Mesaj gönderen ressam_flozof »

ilaçla tedavi olmak ayrı bişey o ilacı içip senin vucudunun değişmesi ayrı bişey ilaç içip spor yapmak nasıl bir duygu acaba
ressam_flozof
İletişim:

Mesaj gönderen ressam_flozof »

deniz haklısın sosyal fobiyle deprosyon ayrı bişey ben mesala kendimden örnek veriyim doktora gittiğimde bana deprosyon ilacı verdi ve içince sanki vucudumdaki kanı durduruyor ve bilinç altımdaki bütün düşünsel şeyleri ortadan kaldırıyor ne yemek yiyebiliyorum ne bir şey içebiliyorum içtiğim sadece zehirli su(ilaç)yani bunun tedavisi kafada biter diyolar kafamıda ona doğru ittiğimde ne kadar cesaretsizmişim diyorum sosyal fobiyi ortaklaşa çözelim bana katılın herkesinkelimesini değerlendirelim ve ortak bir karar alalım herkews sorunları dile getirsin ve ortak bir karar alalım ben başlığı atıyorum SOSYAL FOBİYİ ÇÖZMEK BAŞLIK
Kullanıcı avatarı
yasminn

Mesaj gönderen yasminn »

[smilie=alcoholic.gif]
ben ben degilim , hicbir zamanda olmadım
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

bende görmedim vede duymadım .geçici olarak birşeyler etki etsede tamamen bittiğini görmedim duymadım.ama allah madem hastalığı vermiş elbet dermanını da vermişdir.ara bul .kimbilir hangi bahçede ormanda dağdaki hangi otto hangi bitkide....
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...
Kullanıcı avatarı
Kılçık

Mesaj gönderen Kılçık »

ben bir buçuk sene cipralex kullandım,iyileştim(gerçekten iyileşmiştim) ve ilacı bıraktım.
2 ay geçmedi benim hastalık geriye döndü,hemde gittikçe artan bir şiddetle.sonra tekrar cipralexe başladım hiç fayda etmedi...bilmiyorum neden böyle oldu.
bende psikiyatriye gittim tekrar,durumu anlattım,bana paxera isimli ilacı yazdı,ama artık ilaç kullanmak istemediğim için reçeteyi yırtıp attım.(tabiki dışarda)
bu sitede sarı kantaron hapının iyileştirdiğini okumuştum,ondan cesaretle gidip johns wort hapını yani sarı kantaronu aldım.3 gün oluyor kullanmaya başlayalı.
bakalım bir gelişme olacakmı..umutla bekliyorum...
Kullanıcı avatarı
impubes

Mesaj gönderen impubes »

Ben faydalı olacağını düşünüyorum. İlacın amacı büyük ölçüde insanları takınıtılardan ve yersiz endişelerinden uzaklaştırmak. E sosyal fobide de zaten hayatımız sosyal takıntılardan ibaret. Bir merhaba demeden önce bile binlerce kez düşünüyoruz. Gerçek performansımızı gösteremiyoruz. Bütün enerjimiz gereksiz düşüncelerle harcıyoruz. Enerjimiz bitince diğer günlük işlerde saçmalıyoruz. Ve insanlar bizi gerizekalı falan zannedebiliyor.

İlacın bana gerçekten faydası olmuştu. Kendimi çok huzurlu hissediyordum. Ancak doktorum gereksiz değişiklikler yaparak ilacın bünyemde yarattığı dengeyi bozmuştu. Kendimi kötü hissetmeye başlamıştım ve azaltarak kendi kendime bıraktım. Sanırım tekrar başlayacağım. :)

En büyük korkum ise ilacın bende yaratacağı mutluluk halinin ömür boyu olmayacağı endişesi. Bir süre sonra acaba bağışıklık kazanırmıyım? Mutlu olma eşiğim daha da yükselir mi?
Kullanıcı avatarı
mafat

Mesaj gönderen mafat »

merhaba ben de yaklaşık 1,5 yıl prozac kullandım. kullanırken mutlu olmadım. uyku dengem zaten bozuktu daha da bozuldu. fakat sf den kurtulamadım. önceden her vakit ağlama modundaydım. her gece ağlardım. şimdi daha az ağlıyorum eskisinden iyi sayılırım. prozac bendeki depresyona iyi gelmiş olabilir fakat sf ye iyi geldiğini sanmıyorum. ümidim kırıldı tekrar psikiyatra gitmelimiyim bilmiyorum. psikiyatristimle son görüşmemizde başka ilaç verelim demişti. ona da pek güvenmediğim için bıraktım. zaten prolaktin hormonum yükselmiş. doktor bana psikiyatri ilacı mı kullandın diye sordu. şimdi bir de onunla uğraşıyorum 1 yıldan fazla oldu düzelmedi....sivilce tedavisiyle ayrı uğraşıyorum.... ne yapsam yeni bir ilaca başlamalı mıyım? sosyal ortamlara katılmaya çalışıyorum. zaman geliyor sunum yapmak zorunda kalıyorum. fakat bunları yaparken okadar zorlanıyorum ki...titriyorum....titriyorum.