Prozac, Bir Mutluluk Masalı mı ?

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kilitli
Sensizlik

Prozac, Bir Mutluluk Masalı mı ?

Mesaj gönderen Sensizlik »

İntihara eğilim, döküntü ve alerjik reaksiyonlar, nöbet geçirme, karaciğer ve böbreği olumsuz etkileme riski, kilo kaybı, ağız kuruluğu, terleme-üşüme, aşırı duyarlılık, titreme, ışığa duyarlık, bulantı, kusma, tat duyusunda bozulma, uyku bozuklukları, anormal rüyalar, baş dönmesi, halsizlik, sinirlilik, psikomotor rahatsızlık, konsantrasyon güçlüğü, düşünce sürecinde bozulma, idrara çıkma sıklığında artış, cinsel fonksiyon bozukluğu, bulanık görme, baş ağrısı…”

Bütün bunlar Amerika’yı neredeyse bir Prozac Toplumu‘na çeviren, adına bir kitap yazılıp, bir de sinema filmi çekilen “dünyanın en az yan etkili ama en etkili” antidepresan ilacı Prozac’ın prospektüsünde yazan yan etkiler.

Prozac için ilaç sektörünün 2 efsane ismi Aspirin ve Viyagra’nın yanında üçüncü efsane ilaç demek sanırım yanlış olmaz. İçildiği an sizi “her şeye rağmen” mutlu ettiği, içen kişiye “ağlamayı, üzülmeyi” unutturduğu ve kullanıcısını kahkahalara boğduğu iddia edilen bu mutluluk hapına herhangi bir eczaneden reçetesiz ve az bir ücretle sahip olmak son derece kolay. Peki sınırsız mutluluğa ulaşmak bu kadar kolay mı?

Prospektüsünde faydalarından çok yan etkilerinin yer aldığı Prozac’ı kullananlardan birisi de A.H. 29 yaşındaki A.H., lisans eğitimini bitirdikten sonra İngiltere’de master yapmış. Eğitimlerini tamamlayıp bütün donanımlara sahip olduğu bir anda kendisini askerde bulmuş. Askerlik, iş, eş karmaşasının ortasında Prozac kullanan bir arkadaşının tavsiyesiyle bu ilaçla tanışmış.

A.H. (29): Prozac hakkında hiçbir fikrim de bilgim de yoktu. Tamamen onu kullanan insanların anlattıklarından etkilendim. Prozac’ı kullanmaya başladığım ilk günler sürekli geçmişte yaşadığım mutlu anları hatırlıyordum. Tamamen o anı yaşıyordum ve o esnada kendi kendime gülümsüyordum. Bu etki ilk 1 ay sürdü. Her sabah uyandığımda kendimi çok kötü hissediyordum ve ilacı kullanınca bu duygulardan kurtuldum. Sorunlara karşı umursamaz biri oldum. Bazen “neden bu ilacı kullanıyorum, yoksa deli miyim?” diye kendime sorduğum oluyordu. İlacın üzerinde antidepresan yazması da moralimi bozuyordu. İşte bu bana deliliği düşündürtüyordu. Bence Prozac, insanı mutlu etmiyor; sadece ayrıntıları düşünmemi, bunları kafaya takmamı engelliyor. İlacı aldığım ilk gün “salak gibi” oldum. Beynim boş bir çuval gibiydi. Kendini bilen bir insan Prozac’a ihtiyacı olduğunu düşününce morali bozluyor. Çünkü çaresiz olduğunu düşünüyor. Üzüleceklerini bildiğim için aileme Prozac kullandığımı söylemedim. 28 yıl antidepresan kullanmamışken, bu vakitten sonra buna muhtaç olduğumu düşünmek canımı sıkıyordu. Buna rağmen Prozac’ı hiç kullanmamış olmayı istemezdim. Milyonlarca insan kullanıyor bu ilacı ve onun hakkında bilgi sahibi olmak beni mutlu ediyor. Etkileri bakımından Prozac’tan memnun kaldım ancak tekrar kullanmamayı düşünüyorum çünkü kendimi aciz hissetmeme sebep oluyor. Kendini ve varoluş sebebini bilmeyen, boşluktaki insanlar için Prozac bir kurtuluş olabilir. Ama kendini bilen insan için Prozac bir oyalama, sorunları erteleme. Aile, dini inançlar var; bunlar beni sorunlarımdan kurtarabilir. Prozac kullanarak, aslında Prozac’a ihtiyacımın olmadığını gördüm.

A.H. Prozac tecrübesini çok güzel bir şekilde ifade ediyor. Konuşması bir bütün halinde değerlendirildiğinde kendi içinde çelişkiler yaşadığı ortada. Prozac’tan memnun kalıyor ama onu bir daha kullanmayı düşünmüyor. Bu memnuniyeti, Prozac’ın “gerçeği” görmesine yardımcı olmasına bağlanabilir. Çünkü A.H. Prozac’ın yerine ailesini ve inançlarını da koyabileceğini görmüş.

G.K. işletme mezunu, 25 yaşında. Ankara’da devlet memuru olarak çalışıyor. Prozac’la 24 yaşında tanışmış. Kendisiyle yaptığım görüşmede G.K.’nın Prozac’a bakış açısının H.K’dan çok da farklı olmadığını gördüm:

Prozac’la tanışman nasıl oldu? Arkadaş tavsiyesi mi, doktor reçetesi mi?
Hayatımda bir şeylerin normal gitmediğine inanıyordum ama sebebini de bir türlü bulamıyordum. Artık eskisi gibi gülmüyor, yaşamak için bir heyecan göremiyordum. Bu, iş hayatımı, ailemle olan ilişkilerimi, kısacası hayatımın tümünü etkilemişti. Bir çıkış yolu arıyordum. Birgün internette depresyonla ilgili bir yazı okudum ve depresyonda olduğuma karar verdim. Başvurduğum psikiyatrın önerisiyle Prozac kullanmaya başladım.

Prozacın prospektüsünde yararından çok zararları sıralanmış. Kullanmadan önce mutlaka onları okumuşsundur. Sende bir endişeye sebep oldu mu bunlar?
Hayır olmadı çünkü depresyonun verdiği rahatsızlık ilacın verdiğin rahatsızlığın yanında devede kulak kalırdı. Prozac, normal hayatta sorun yapman gereken konuları sorun yaptırtmayan bir ilaç.

Peki karşılaştığın yan etkiler?
İlacı kullandığım ilk hafta çok ilginç rüyalar görüyordum. Normal rüyalardan daha canlı rüyalardı bunlar. Prozac, seratonini (mutluluk hormonunu) arttıran bir ilaç. Sabah gülerek uyanıyordum bazen. Cinsel istekte azalma ve ishal gibi sorunlar yaşadım. 3 ay önce ilacı bıraktığımda bu etkiler de kayboldu.

“Prozac’lı hayatın” ilk günleri nasıldı?
İlk günler şaşkın gibiydim. Başka bir insan olduğumu, kabuğumdan sıyrıldığımı düşündüm. Daha önce insanların yüzüne söylemeye çekindiğim şeyleri rahatça söyleyebiliyordum. İnsanlardan çekinip yapmadığım davranışları yapabilmeye başladım.

Sen Prozac’ın, onu kullananı mutlu ettiğine inanıyorsun anladığım kadarıyla. Yanılıyor muyum?
Doğru düşünüyorsun, zaten bunun için yapılmış. Başarmışlar da. Ama boş bir mutluluk veriyor. Bir şeylerin yine de eksik olduğuna inanıyorsun. Bu da manevi boşluk olsa gerek.

Ailen, yakın çevren biliyor muydu Prozac kullandığını?
Sadece birkaç kişi biliyordu. Annem, babam ve nişanlıma söyleyememiştim.

Onlardan saklamanın sebebi bir antidepresan kullanıyor olmaktan duyduğun rahatsızlık mı?
Kesinlikle. Güçsüz görünüp antidepresandan umut bekleyen biri olarak görünmek hoşuma gitmemişti. Çok sevdiğim bu üç kişinin gözünde de böyle algılanmak istemedim. Fakat diğer insanlara söylememin bir sakıncası yoktu benim için. Bunu bir sır gibi saklamadım.

Prozac, seni o sorunlardan kurtardı mı şu an?
Nişanlımla çok sorunlar yaşamıştık. Benim ruhsal durumum ilişkimizi etkiliyordu. İlacı kullandıktan sonra tartışmalar bitti. Hayata daha olumlu bakmaya başladım.

Yine ihtiyacın olsa yine kullanır mısın?
Aynı sorunları tekrar yaşarsam Prozac’ı yeniden kullanmayı düşünebilirim.

G.K. da A.H gibi insanların antidepresan ilaçalara gerek duymadan mutlu olmayı başarmaya çalışmalarından yana. Ama depresyonda olanların mutlaka antidepresan ilaçlar kullanması gerektiği gerçeğinin de farkında. Prozac, popülaritesiyle her şeyin hazırına sahip olmaya alışmış modern dünyanın insanları gözünde “kolay yoldan mutluluğa ulaştıran ilaç” imajında. Gerçekten depresyona girip doktor reçetesiyle Prozac kullanıp iyileşenler de var, sınavdan düşük not alıp buna dahi üzülmemek için kullananlar da. Ama şu bir gerçek ki Prozac, bastırdığı hüzün duygularını HUZUR’a çeviremiyor. İşte insanoğlu, mutluluğu bulduğunu zannetiği ilaçlarla gerçek huzur’a erişemiyor.
Sensizlik

Re: Prozac, Bir Mutluluk Masalı mı ?

Mesaj gönderen Sensizlik »

9 Adet Yorum
özlem türkeli dedi ki:
Temmuz 2nd, 2010 at 23:45
ben de distimik depresyon teşhisi ile yarın prozac kullnmaya başlıycam ,daha önce kendi kafama göre cipram ve lustral kullandım ama tm olarak yararını görmedim,ben 7 yıldır kendi kendime bu rahatsızlıkla uğraşıyorum ta ki bugün doktora gidene dek.Çok geç oldu,çok pişmanım.Fakat bozulmuş beyin kimyamızı düzeltmek maalesef saece kendi elimizde değil,kombine olmalı ilaçla diye düşünüyorum.

xwyz dedi ki:
Temmuz 2nd, 2010 at 07:18
15 gün kllandığım prozacı hala özlüyorum. 200 bayandan biri oldum .2 hafta kanamam bitmedi. ilacı kestim ve bir hafta daha devam etti. öyle mutluydumki prozacla sık sık bu ağır yan etkiye rağmen kullanmak istiyorum

gülhan arslan dedi ki:
Mayıs 10th, 2010 at 11:37
ilacı kullandığımdan beri çok mutluyum

derya deniz dedi ki:
Mart 12th, 2010 at 21:42
1.5 yıl önce 6 ay kadar kullandım bu ilacı. sonra kontrolsüz kendi kararımla bıraktım. o dönemde var olan bazı korkularım hala ortaya çıkmadı. ilacın bu konuda bana faydasının büyük olduğunu düşünüyorum. gerek gerçek gerekse placebo etkisi her ne derseniz deyin. ancak nasıl bir yaranıza pansuman yapıldığını bilir, ilgilenildiğinde acınızın hafiflediğini düşünürseniz bu ilaçlar da öyle diye düşünüyorum. problemlerinize bir önlem aldığınızı bilmek
problemlerle yüzleşme konusunda size cesaret veriyor. bende hiç bir yan etkisi olmamıştı 1/4 ile başlayıp 4 günde tam doza çıktım ve günde 1 kere 1 doz almaya devam ettim. hiç bir yan etkisini görmedim. bu ara tekrar bir doktorla görüştüm bana başka bir ilaç tavsiye etti ama midem bir türlü kabul etmedi. tekrar prozac likite başlayacağım ve bu konuda hiç rahatsızlık duymuyorum. başka rahatsızlıklarımızda vücudumuza nasıl dışarıdan hormon alıyorsak bu da beynimizin ihtiyaç duyduğu ve bizim yeterli salgılayamadığımız bir hormon. ilacımdan gerçekten memnunum… ve psikolojik olarak başladığım gün bile iyi hissediyorum.ilaç her şey olmasa da yüzleşmek problemlerime dışarıdan ve objektif bakarak düzeltmeye çalışmak için gerekli olduğunu biliyorum..

gizem pulcu dedi ki:
Ağustos 24th, 2009 at 19:14
ben de yarın kullanmaya başlıyorum bu ilacı doktorum bana günde 1kez dedi daha fazla içen varmı varsa gün de kaç tane içiliyor

Burak Ateş dedi ki:
Mayıs 28th, 2009 at 13:22
şimdi ben prozac’ı normal obsesif bozuluktan dolayı aldım geçen yıl 6 aylık tedavimi doktora sormadan 5. ayda kestim bu yıl aynı dönemde tekrar tetiklemeler başlayınca doktora sordum 3 ay daha kullanman gerek en az dedi ve kullanıyorum yalnız bu yan etkiler tümörle aynı benzerlikte olduğundan bende beyin tümörümü var korkusu sarıyor bunlar gerçekten yan etkiler mi yoksa bende hastalık mı var ? kafam fena bozuk mutluluk falan kalmadı..

merve örs dedi ki:
Ocak 4th, 2009 at 13:57
merhaba ;

bende 6 senedir kullanıyorum prozacı fakat 6 sene dediysem sürekli degil ara vere vere 6 sene sürdü.. yukarda yazan arkadaşlardaki etkilerin hiç biri bende olmuyor yane bana böle mutluluk verici böle hisler hissetmiorm sdce o kafamda büyüttügüm takıntılarımı gidermemde yardımcı oluyor yan etkileri baş agrısı kilo kaybı endişe bende bu etkilerini gösterior . . kendimi hiç öle antideprasn kullanıorm die kötü hiSsetmiorm ailem arkadaşlarım sevgilim herkes bilior çnkü ben bunda bi sakınca bulmuorm ..

xxxx dedi ki:
Ocak 4th, 2009 at 03:44
Neden sadece bir anti deprasan ilacın üzerinde duruyorsunuz.Bu ülkede o kadar çok bu tür ilaç var ki.peynir ekmek gibi insanlarımız kullanıyor.ama amaç bence reklamın iyisi yada kötüsü olmazdan yola çıkarak prozac ın reklamını yapmak.

derya aksoy dedi ki:
Aralık 18th, 2008 at 17:43
merhaba;
1 aydan beri prozac kullanıyorum daha önce dikkat dağınıklığı ve hayatı kontrol etme yetisinin verdiği yorgunluktan dolayı doktor tavsiyesi ile başladım.yan etki olarak devamlı midemde kaynama hissediyorum başkada bir sorun yok ama fayda olarak sözedersem gerçekten sanki ameliyatla sinirlerimi aldırmış gibi hissediyorum iç dünyamdaki telaş sona erince kendimi keşfetmeye başladım hayat daha keyifli olaya başladı ben ilaç desteğini acizlik olarak düşünmüyorum kimi zaman aşamadığımız sorunlar oluyor mutlaka… bir sihirli değnek değil ama destekleyici , kendi adıma memnunum en azından şuan için
Kilitli