terlemek önlenebilir mi ?

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
prizma

terlemek önlenebilir mi ?

Mesaj gönderen prizma »

Bu konuyu araştırıyorum.Bir çok sitede bilgi veriliyor.Ben sadece birini sizlerle paylaşmak istedim. :smt064
http://www.terleme.com/
Kullanıcı avatarı
YALNIZIMDOSTLARIM

Mesaj gönderen YALNIZIMDOSTLARIM »

marmaris ahu etman hastanesinde Sn.Ünsal Aybek tarafından el terlemesi ameliyatı oldum. Şuan gayet memnunum. Hiçbir ağrı sızı veya yan etkisi yok.
bu terleme olayı biyolojik bişey olduğu kadar insanın ruh sağlını da bozuyor (örnek ben:)). ilaçlardan tutun kremlere, iyontoforezden tutun botoxa yaptırmadığım şey kalmadı. Allahtan böyle bir ameliyat vardı ki kurtuldum bu el-terlemesi olayından. kıyıda köşede biraz paranız varsa hiç durmayın gidin ameliyat olun benden söylemesi.
www.elterlemesi.com
"Böcek olmayi kabullenenler, ezilince sikayet etmemelidirler"
F. SCHILLER
alen34

yüz kızarması

Mesaj gönderen alen34 »

slm prizma bu dediğin siteye baktım yüz kızarması için ets-b diye bi yöntewm kullanıyolarmış eğer gerçekten geçiriyosa ben ameliyat olmaya hazırım emekli sandığından karnem var acaba devlet ödüyormu bu ameliyatın bedelini onu araştırıyorum hastaneyi aricam çok sağol teşekkür ederim görüşmek üzere
prizma

Mesaj gönderen prizma »

YALNIZIMDOSTLARIM yazdı:bu terleme olayı biyolojik bişey olduğu kadar insanın ruh sağlını da bozuyor (örnek ben:)). ilaçlardan tutun kremlere, iyontoforezden tutun botoxa yaptırmadığım şey kalmadı.
Ben yüzümde özellikle alın bölgesinde yaşıyorum terlemeyi.Hemde nasıl.
böyle oluncada tabiki dikkat çekiyorum.Hadi yazın sıcaktan diye geçiştiriyorumda,kışın mazerette yok.Kremler,iyontoforez,botoks gerçekten işe yaramadı mı?Asrın buluşu diyorlar botoks için.Yüze uygulanacak birşey biliyorsan,paylaşırsan çoooooooooook sevinirim.Ruh sağlığı bozulanlar listesine ikinci sırayada beni yazın :D
Ameliyatlar beni tedirgin ediyor.Vücudun dengesini bozabilir diye düşünüyorum.
Alen34 kardeşim dilerim en kısa zamanda seni rahatlatacak çözümler
bulursun.En azından prof.olan amcandan yardım iste bence. :oops: ;)
Kullanıcı avatarı
YALNIZIMDOSTLARIM

hmm
alnın terliyorsa botox işe yarayabilir. alına bu işlemi yapıyorlar mı? hiç bilmiyorum.
ama unutma, botox kişiye göre 1-3-6ay içerisinde etkisini yitiren bişey. bu işlemi belirli aralıklarla devamlı yaptırman gerekiyor.
bi de botoxun etkili olabilmesi için birçok noktaya iğneler yapılıyor. süzgeç misali elinizi delik deşik ediyorlar. 50noktaya botox yapılmasına rağmen elin geri kalan kısımları terlemeye devam ediyor bilmem anlatabildim mi?

herşeyden önce alnına "terkur" krem sürmeni tavsiye ederim. eczanelerde reçetesiz satılıyor.

iyontoforez tamamen el ve ayak için, bende çok az etki gösterdi.

ben 2sene önce botox için ankarada hacettepe hastanesi dermatoloji polikliğine gittim, muayene ücreti hariç herşeyi devlet karşıladı, bilmiyorum şimdi sistem nasıl işliyor.
F. SCHILLER
alen34

yüz kızarması

Mesaj gönderen alen34 »

slm arkadaşlar yalnızım dostlarım sen ameliyat oldun dimi yüz kızarması içinmiydi yoksa terlememi yüz kızarman vardıysa geçtimi bide ücreti ne kadar bu ameliyatın acaba biliyomusun heyet raporu almak gerekiyomuş ben alabilirim amcam selçuktıpta prof hemde bölüm başkanı ücreti ne kadar öğrenebilirsen sevinirim kardeşim şimdiden sağol görüşmek üzere!!!!
Kullanıcı avatarı
YALNIZIMDOSTLARIM

Evet, ellerimde terleme olduğu için 2004 yazında bu ameliyatı oldum.
Doktor bey işinde çok iyi ayrıca hastane son derece modern ve temiz.Bu yöntemle yüz kızarmasını da tedavi ettiğini söylemişti. Zaten genel olarak iki hastalık da aynı kapıya çıkıyor. Sinirlerin beyin tarafından yanlış uyarılmasından ibaret. İşte bu yüzden Senin yüzün kızarıyor benim ise ellerim terliyor(du). Aradaki sinirlere endoskopik aletlerle "mandal" takılarak bu yanlışlık englleniyor.
2günlük hastane(özel) ve ameliyat masrafları toplam 1,5milyar ödemiştik .Türkiyede tek olduğunu düşünürsek fiyat bence makul. Reklam yapıyor demeyin demicem çünkü evet reklam yapıyorum. Kimsenin benim yaşadığım o saçma salak terleme olayını yaşamasını istemem..
Neyse heyet raporu falan istenmedi. Ama oraya da elinizi kolunuzu sallayarak giderseniz doktor bey sizi aynen geri yollar. Önce probleminiz hakkında, bi hastanenin dermatoloji bölümüne başvurup el terlemenizin veya yüz kızarmanızın nedenini sormanız ve bikaç ilaç-krem denemeniz lazım. Ondan sonra ise benim gibi sağlamcı olup, iyontoforez , botox deneyebilirsiniz. Herşeyin boş olduğunu görünce zaten kendinizi Marmariste buluyorsunuz :lol:
Ameliyat günü yemek yenmiyor serum bağlanıyor. Televizyon karşısında yatarak geçen günün ardından ameliyata alınıyoruz. Genel anestezi altında ameliyat 30dk ile 1saat sürüyor. Bana doktorlardan bitanesi "hangi takımı tutuyorsun?" dedi ve ben "Beşiktaş" dedim. Gerisini hatırlamıyorum, uyandığımda artık ellerim terlemiyordu.
Ha unutmadan, ameliyattan sonra dizlerimde refleks terleme oluştu bu ise 1ay sonra tamamen geçti.

www.elterlemesi.com da doktor beyin telefon numarası ve mail adresi mevcut. Arayın konuşun,mail atın, araştırın.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
F. SCHILLER
ayseld

Mesaj gönderen ayseld »

merhaba bende aynen senin durumundaydımm 6 ay öncesine kadar ellrimin terlemesi yüzünden haytım zehir oluyodu bana o kadar zor günler yaşadım ki anlatamam. hayatımı mahvetti diyebilirim. bu yazdıklarımı ve beni ancak benim durumumda olanlar anlayabilir. ama biraz geçde olsa ve hala inanamıyorum ben dertten kurtuldum. denemediğim çözüm kalmamıştı. Ama en çözüm çarem oldu ameliyat oldum. 6 ay önce marmariste doktor ünsal aybek yaptı ameliytımı ve sonuç mükemmel. Artık kendimi çok iyi hissediyorum.Kesinlikle tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
akdeniz

terleme..

Mesaj gönderen akdeniz »

Terleme yaz-kış kontrol altına alınabiliyor
03.02.2006 01:35 - Bu haber 8451 kişi, Mynet Haber bugün 638.332 kişi tarafından okundu
Havanın sıcaklığına, yaptığımız fiziksel aktiviteye ve ruhsal durumumuza bağlı olarak hepimiz terliyoruz. Aslında terleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olay. Ancak aşırısı özellikle sosyal hayatta büyük bir soruna dönüşen terlemeyi günümüzün modern yöntemleriyle kontrol altına almak mümkün hale geldi.

Yüzde 65'i su olan vücudumuz için terleme, metabolizmamızın sağlıklı çalıştığının ifadesi. Normalde bir insan günde 500 cc civarında sıvı kaybediyor. Vücudun bu sıvıdan daha fazla sıvı kaybetmesi ise "aşırı" terleme olarak nitelendiriliyor. Terden en çok etkilenen bölgeler ise ter bezlerinin yoğun olduğu eller, koltuk altları ve ayaklar. Özellikle sıcak havalarda bu miktar daha da artsa da, genellikle bizi rahatsız edecek düzeylere ulaşmıyor. Ancak bazı kişiler var ki, onlar hiçbir aktivitede bulunmasalar bile terden adeta sırılsıklam oluyorlar.

Peki, bu kişilerin aşırı terlemesi bir rahatsızlık belirtisi mi?

Hamilelik, ergenlik ve menopoz döneminde aşırı terleme olması normal karşılanıyor. Terin salgılanması, insanlarda sinir sisteminde "sempatetik" denilen bölümün çalışmasıyla ilgili. Toplumun yüzde 1'inde, özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı düzeyde çalışıyor. Doğuştan olan bu sistemin özellikle stresin etkisi altında kaldığımızda aşırı çalışmasının sebebi tam olarak bilinmiyor. Aşırı terleme, aynı zamanda önemli sağlık sorunlarının kaynağı da olabiliyor. Öyle ki, diyabet, böbreküstü bezi ve tiroit hastalıkları, vücutta oluşan enfeksiyon kendini terleme ile gösterebiliyor. Dolayısıyla, aşırı terlemeden şikayetçi olan kişilere bazı testler yapılarak, bu sorunun bir hastalık belirtisi olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor.

Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, pek çok kişinin hem özel hem de sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun haline gelebiliyor. Çünkü, aşırı terleme bakteri üremesini kolaylaştırdığı için kötü kokuya da yol açıyor. Deodorant ve parfüm kullanımı bu kokunun oluşmasını bir derece azaltsa da maalesef tamamen ortadan kaldırmıyor.

AŞIRI TERLEME RUHSAL SORUNLARA YOL AÇABİLİYOR

Ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açan, sosyal hayatı zorlaştıran aşırı terleme ellerde, koltuk altında, ayak altlarında, yüzde ve gövdede oluşabiliyor. Aşırı terleme ellerde oluştuğunda hem el ile yapılan işlerde güçlük çekiliyor, hem de sosyal hayatta sorunlar yaşanıyor. Aşırı terleme ayaklarda meydana geldiğinde ise, ayak kokusuna neden olarak özellikle çorap ve kapalı ayakkabıların giyildiği soğuk havalarda kişiyi oldukça güç durumda bırakabiliyor. Terleme stresli durumlarda gelişiyorsa ve kişi terlemeden rahatsız oluyorsa kısır bir döngü içine giriliyor. Kişi terleyeceğini bilerek daha endişeli hale geliyor, endişe de daha fazla terlemeye sebep oluyor. Bu nedenlerle yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığının tespit edilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerekiyor.

Günümüzün modern tedavi yöntemleriyle aşırı terleme rahatlıkla kontrol altına alınabiliyor. Tedaviye başlanmadan önce, aşırı terlemeye yol açan sebep saptanıyor. Terleme sorunu olan kişinin kilosu inceleniyor, kullandığı ilaçlar gözden geçiriliyor, menopozda olup olmadığı araştırılıyor. Sorunun tiroit bezinden ya da böbreküstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına da dikkat ediliyor. Eğer bu tür sorunlar tespit edilemez ise, sempatetik sinir sisteminin doğuştan aşırı çalıştığına karar veriliyor. Tedavide ilk olarak genel tedavi yaklaşımları uygulanıyor. Kişiye terletmeyen kıyafetler giymesi, talk pudrası veya klorid içeren solüsyonlar kullanması gerektiği belirtiliyor. Bazı kişilerde sempatetik sinir sisteminin çalışmasını azaltmak ve böylece de aşırı terlemeyi önlemek için ilaç tedavisi uygulanıyor. Psikoterapi de, strese bağlı terlemenin kontrol edilmesinde kullanılan bir yöntemi oluşturuyor. Bu tedavilerle sonuç alınamazsa, aşağıda yer alan yöntemler uygulanıyor.

TEDAVİ İÇİN KULLANILAN YÖNTEMLER

Bu işlemler sonrasında aşırı terleme geçici ya da kalıcı olarak ortadan kalkıyor ve önemli bir sorun olmaktan çıkıyor.

İyontoforez: Küçük su banyosu içinde, yarım saat boyunca, hastaya hafif elektrik akımı veriliyor.
İnternational Hospital'den Dermatoloji Uzmanı Dr. Buket Pençe bu yöntemi şöyle anlatıyor; "Metal plakanın üzerine ıslak sünger konuluyor. Kol altı, el ayası, ayak tabanı gibi terleme olan bölgeye yerleştiriliyor. Islak sünger, iyontoforezi sağlıyor. Yani, suyun içindeki iyonlar ayrışıyor ve ter bezlerinin çalışmasını bloke ediyor. Hiçbir yan etkisi olmadığı için hamileler de dahil olmak üzere herkes rahatlıkla yararlanabiliyor. İşlem sırasında ağrı ya da sancı hissedilmiyor. Bu cihaz evde de rahatlıkla uygulanabiliyor. Hafif ve orta derecede terlemesi olan kişilerde oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor."

Alman Hastanesi'nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Gürkan, bu yöntemin 3 günde bir, yarım saatlik seanslar halinde, süreleri azaltılarak birkaç ay uygulandığını belirtiyor.

Botox: Özellikle koltuk altı terlemesinde kullanılıyor. Aslında doğal bir zehir olan ve sulandırılarak kullanılan "botulinum toksini" ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek aşırı terlemeyi durduruyor. Muayenehane şartlarında gerçekleştirilen botox uygulaması yaklaşık 30 dakika sürüyor. Lokal anestezik krem uygulandıktan sonra herbir koltuk altına seri enjeksiyonlarla botox enjekte ediliyor. Santimetre kareye bir enjeksiyon yapılıyor. Tedavinin etkisi birkaç saat sonra veya gün içinde ortaya çıkıyor. Ancak botox ağrıya yol açabiliyor. Ender de görülse bazı kalıcı sinir felçleri oluşabiliyor. Sadece ter bezlerini uyaran sinirler değil, sıcağı algılayan duyu sinirlerinin felç olması da söz konusu.

Cerrahi yöntemler: Ellerdeki ve koltuk altındaki aşırı terleme için öneriliyor. Bu yöntemde koltuk altından bir delik açılıp, akciğer bölgesindeki, yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesiliyor. Cerrahi tedavide ellerde yüzde 99 oranında başarı elde ediliyor. Ayaklardaki terleme içinse bel bölgesindeki sinirler kesiliyor. Koltuk altı terlemelerinde koltuk altı ter bezlerinin alınmasıyla başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Kalıcı çözüm sağlıyor.

Lazerle tedavi: Koltuk altı aşırı terlemelerinde, koltuk altı ter bezlerinin alınmasıyla başarılı sonuçlara ulaşılabiliyor. Lokal anestezi altında, C02 lazer yardımıyla basitçe yapılabilen bu uygulamada, koltuk altından yapılan küçük kesilerle sadece aşırı terlemeye sebep olan bezler çıkarıldığı için cilt sağlam kalıyor. Dolayısıyla işlem sonrasında vücutta genellikle iz kalmıyor. Bu yöntemin uygulama süresi 20 ila 40 dakika arasında değişiyor. Aşırı terleme ve kötü koltuk altı kokusu probleminin kalıcı olarak düzeltilebildiği bu tedavide, işlem sırasında cilt çıkarılmadığı için kişi 2- 5 gün içinde normal hayatına dönebiliyor. İşlem yapılır yapılmaz aşırı terleme duruyor ve kişi normal miktarda terlemeye başlıyor. Basit bir cerrahi işlem olduğu için hastanede yatmak gerekmiyor. Bu yöntem hamileler dışında, ergenlik çağından itibaren herkese rahatlıkla uygulanabilir.
Kullanıcı avatarı
YALNIZIMDOSTLARIM

ayseld yazdı:merhaba bende aynen senin durumundaydımm 6 ay öncesine kadar ellrimin terlemesi yüzünden haytım zehir oluyodu bana o kadar zor günler yaşadım ki anlatamam. hayatımı mahvetti diyebilirim. bu yazdıklarımı ve beni ancak benim durumumda olanlar anlayabilir. ama biraz geçde olsa ve hala inanamıyorum ben dertten kurtuldum. denemediğim çözüm kalmamıştı. Ama en çözüm çarem oldu ameliyat oldum. 6 ay önce marmariste doktor ünsal aybek yaptı ameliytımı ve sonuç mükemmel. Artık kendimi çok iyi hissediyorum.Kesinlikle tavsiye ederim.
Aysel, haklısın bu el terlemesi olayını yaşamayan anlayamaz. Tek başına sfye bile neden olabilir. o kadar yani.
F. SCHILLER
decoder

el terlemesi

Mesaj gönderen decoder »

Merhaba arkadaslar demekkı benımle aynı kaderı paylasan arkadaslarım varmıs.Inanın ıgrenc bır rahatsızlık ama ne mutlukı sızler kurtulmussunz ama ben henuz hıc bısey denemedım.Bıraz gecte olsa bır cozum bulmaya karar verdım.Cunku bırısıyle el sıkısmak benım ıcın olum gıbı gelıyo.Ve sureklı bır huzursuzluk oturdugun yerde duramama ellerını bı yerlere sılme.Soguk havada dolasmak en sevdıgım sey cunku ellerımın tek terlemedıgı an.Arkadaslar sızlerden yardım beklıyorum.Benı bu konuda yonlendırırsenız cık sevınırım.Ben ızmırde ıkamet edıyorum.Ya ınanın sosyal hayatımı zehır edıyo.Neyse problemlerı saymam gerek yok sanırım:) Anlamısınızdır benı.Yardımlarınızı goruslerınızı beklıyorum.Su an bıle ellerım terledı:)
Kullanıcı avatarı
facial_blushing

facial blushing

Mesaj gönderen facial_blushing »

selam arkadaşlar facial blushing(yüz kızarması) hakkında bilgi almak isteyenlerin dikkatine:şu an bende de bu problem mevcut.ben dr ünsal aybek le görüştüm bu ameliyat hakkında.bu ameliyatın maliyeti 2500 ytl olduğunu söyledi.ayrıca herhangi bir sosyal güvence teminatı kabul görülmüyor.talep edilen miktarın haricinde bu ameliyat gerçekleşmiyor.bu konuda ben resmen yıkıldım.çünkü ben bir öğrenciğim. :( [/b]
Kullanıcı avatarı
YALNIZIMDOSTLARIM

facial_blushing, sanırım hastane özel olduğu için sosyal güvence tanımıyor ve fiyat da bu sebepten dolayı artıyor. Devlet hastanelerinde de cerrahi bir operasyon aşağı yukarı aynı fiyattır hatta daha fazladır ama tabii devlet sağolsun vatandaşını yalnız bırakmıyor. Keşke özeller içinde aynı şeyi söylebilsek..
F. SCHILLER
usonur

terleme

Mesaj gönderen usonur »

Arkadaşlar merhaba bende yüzümdeki terlemelerden rahatsızım alnıma botox yaptırıcam tedirginim acaba bir yan etikisi olurmu başka önerileriniz varmı..
Kullanıcı avatarı
YALNIZIMDOSTLARIM

Re: terleme

usonur yazdı:Arkadaşlar merhaba bende yüzümdeki terlemelerden rahatsızım alnıma botox yaptırıcam tedirginim acaba bir yan etikisi olurmu başka önerileriniz varmı..
Ben elime yaptırmıştım bi yan etkisi olmadı. Biraz geriliyordu, ellerimi tam açamıyordum o kadar :D
F. SCHILLER