paxil seroxat olumlu etki süresi ne kadar sürüyor?

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kilitli
mudokon

paxil seroxat olumlu etki süresi ne kadar sürüyor?

Mesaj gönderen mudokon »

arkadaşlar ben dr tavsiyesi ile 12 gündür paxil kullanıyorum. ilk 5 gün 10 mg sonraki 7 günde 20 mg kullandım.
bendeki etkilerini şöyle özetleyeyim:
-özgüvenim arttı. sanki duruşum bakışlarım yürüşüm bile değişti gibi
-insanlarla konuşma isteğim arttı.insanları fazla sallamaz oldum.
-moral seviyem arttı. ufak şeylerde bile sırtarır oldum.
-zihnim açıldı.beynimdeki perde sanki kalktı.
-geçmişi hiç düşünmemeye başladım.
-aynaya baktığımda daha pozitif ve mutlu bir insan görüyorum.
-iştahım açıldı.( bu benim için süper çünkü çok zayıfım.)
-aşırı enerjik bi hale geldim. yerimde duramıyorum.hiperaktif oldum.
-stres eşiğim yükseldi gibi.
bu etkileri dışında şimdilik bahsedilen uyku yapma gibi bi etkisini görmedim.hatta tam tersi uyuyamıyorum.aşırı konsantreyim. bu yüzden uyku veren bi ilaç daha kullanıyorum.
tek olumsuz diyebileceğim beynimin ön lobunda karıncalanma oksijen gitmesi gibi bişey diyebilirim.o da o kadar rahatsız etmiyor aslında.

benim merak ettiğim ve açıkçası korktuğum olay acaba paxilin bu olumlu etkileri böyle kullandığım müddetçe sürecek mi? yoksa belli bi zaman sonra bünye alışıp bu olumlu etkiler kaybolacak mı? bu olumlu etkileri tekrar görmem için belli süre sonra doz arttırımı yapmam mı gerekecek? lütfen paxil ve muadili seroxat kullananlar bu soruma cevap versin. cevap verirkende ne kadar süre kullandıklarını ve kullanırkenki zaman içindeki etkilerini yazarlarsa çok iyi olur.
var

Re: paxil seroxat olumlu etki süresi ne kadar sürüyor?

Mesaj gönderen var »

Diğer ilaçlar gibi paroksetin de bir iksir değildir. Verdiğ bu rahatlığa aldanıp hiç bir şey yapmadan iyileşmeyi beklersen yanılırsın. Bu şekilde devam edersen bir süre sonra depresyona gireceğinin garantisini verebilirim. Çünkü paroksetin'in yan etkileri de pek hoş değil, hele bir erkek için. Kadınlarda nasıl bir şey olduğunu bilemiyorum ama bir süre sonra plastik gibi oluyorsun. Bu yüzden elini çabuk tutup mümkün olduğunca sosyalleşmeye bak. Masraftan kaçınmayıp bir müzik kursuna, basketbol veya aikido kursuna falan yazıl. Yani bu hastalıkla mücadelede oturmak yoktur. Oturunca benim gibi böyle forumda demirbaş olursun.

Bu arada ilacının saatini kesinlikle aksatma. Çünkü bu ilaç zamanında alınmadığında söylediğin sersemlik durumunu yapar. Hatta baş dönmesi şeklinde de devam edebilir. Bunu ben kullandığım için söyleyebiliyorum. Ancak bunlar sadece kendi tecrübem ve sende veya bir başkasında mutlaka görünür diye bir kaide de yok. Aklında bulunsun sadece. Yan etkilerinden ötürü ilacı kullanmamazlık veya sosyalleşeyim derken alkolle almayı deneme. Alkol kesinlikle yasak. Arada "ben alkolle alırım bir şeycik de olmaz" diyen efeler çıksa da paroksetin ile alkol çok tehlikeli. Aman ha!
mudokon

Mesaj gönderen mudokon »

var kardeşim sen ne kadar zaman kullandın paxili yada kullanıyorsun?
feraye

Mesaj gönderen feraye »

ben bir çok antidepresanı aniden kestim bişi olmadı fakat seroxatı aniden azaltmadan kestiğim de fena yoksunluk sendromu yapmıştı. bendeki etkisi iyi olmadı.
yeni kullanmaya başladığım lamictal ben de sf ye yol açtı ve aptal gibi yaptı. bugün derhal kesiyorum. prozac lamictal olmadan bana daha iyi gelebilir.
mudokon

Mesaj gönderen mudokon »

evet paxil ve muadil ilaçları bir anda kesmek bünyeyi mahfediyormuş.ama zaten kesmek gibi bi düşüncem yok.
bu etkiler sürsün ömür boyunca kullanırım. paxille çok geç tanışmışım. bi sürü depresan içtim.paxil gibi yan etkisi olmayıpta beni pozitif yapan ilaç görmedim. acaba kullandığım müddetçe bu etkiler devam edecek mi? bünye alışır ve etkileri geçer diye korkuyorum.
feraye

Mesaj gönderen feraye »

iyi etki etmiş etkisi geçmez. alışkanlık yapan bir madde değil yani alkol gibi dozu bünye alıştıkça artırmak gerekmiyor. herşeyi de ilaca bağlamamak gerekir. sorunlu bir döneme girersin yaşamsal nedenlerle kötü hissetmeye başlarsın ilaç yetmez o dönemde. öyle bir dönemde bünyem alıştı diye düşünme.
mudokon

Mesaj gönderen mudokon »

tesekkurler feraye cevabin icin icime su serptin. insallah dedigin gibi olacak. uzun yillar paxil kullanipta surekli ayni etkiyi gorenler varmi acaba ferayeden baska? bu siralar paxile acayip kafayi taktim :)
remus

Mesaj gönderen remus »

1 aydır kullanıyorum yaklaşık 1 hafta önce görmeye başladım etkisini ,sesim daha yüksek çıkıyor kendime güvenim arttı umarım etkisi daha da artar. bi kaç ortamda bulundum ve hepsinde 1o üzerinden 7 veriyorum kendime şimdilik :D.bi yandan da insan ilişkilerini daha dikkatli gözlemlemeye başladım çünkü cesaretim olsa bile bunca yılın tecrübesizliği sosyalleşmenizi engelliyor o yüzden sosyal insanlardan tüyolar kapmaya çalışıyorum. örneğin; bi konuşmaya nasıl dahil olunur ,insanları gücendirmeden nasıl sonlandırılır, nasıl tanışılır vb vb.bilişsel terapiye de başlıyorum forumda adı geçen step by step miydi neydi o ses kaydıyla işte.ilaç tedavisinin yanında bu tip farklı şeyler de yapmak gerekiyor.

yan etkilere gelince ilk hafta feci uyku yapmıştı onun dışında çok az gecikme yaşıyorum başka da problemim yok olmasın da :D

*
mudokon

Mesaj gönderen mudokon »

remus etki gormene sevindim. bende olumlu etkileri cok daha kisa zamanda cikti(1 hafta sonra) o ilk donem gercekten mutluluk hissini hissettim. 1 haftanin sonunda mutluluktan uyuyamiyordum :) beynime serotinin gittigini resmen hissettim. simdi de hissediyorum ama o kadar olmuyor. insana bi rahatlik veriyor. ben ilac kullanmasam su anda cokkun bi halde olurdum. kotu olaylara daha dayanikliyim sanki. bir de bende soyle bi etkisi var. son donemlerde bi cumle kuracaksam kafamda tasarliyip oyle soyluyordum. bi b.ka da benzemiyodu soylediklerim. biri bi soru sorunca beyin 2 saat analiz yapip zar zor cevap veriyordum. ingilizce konusma gibi. cok sukur bunlar ortadan kalkti. bakalim 1 ay sonra insallah etkiler artarak devam edecek.
remus

Mesaj gönderen remus »

sen çabuk görmüşsün etkisini. ben de mutluluk değil de daha çok mutsuz olmamak gibi bi etki gösterdi ve tabii ki cesaret de var.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

bıraktığın aana kadar. (an derken 1 günü kasdediyorum) bıraktıktan bir gün sonrasıya kadar..sadece olumlu etkiler gitse yine iyi...!!
..............Resim.................~~Resim
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

paxil mi aman aman ..yani nasıl anlatsam..kabus gibi valla........
mudokon

Mesaj gönderen mudokon »

bazi arkadaslar soruyu farkli anlamis. benim bahsettigim paxili birakinca olumlu etkisi ne kadar surdugu degil ,paxili kullanmaya devam edince olumlu etki suresi ne kadar surdugunu merak ediyorum. yoksa ilaci birakinca ozellikle birden birakinca dibe cokus oldugunu ve serotonin cekilmesi olayi yasadigini biliyorum.

bu arada bugun ilk kez 30 mg ciktim. bi iki gundur biraz durgunlasmistim. 30 mg cikmak sanki iyi geldi. birde acaba 30 mg cikinca artik beyin 30 mg alisacak ve artik minimum 30mg mi kullanmam gerekecek? boyleyse zamanla arttirmak gerekir. sonrasinda altin vurus [smilie=crazy.gif] en iyisi 30 mg sabitleyip hic arttirmamak mi? yoksa psikolojik durumuma ve sartlara gore arttirip azaltip dozu kendimmi belirlemeliyim? tabi arttirmak ve azaltmaktan kastim yavas yavas birden degil. goruslerinizi bekliyorum.
var

Mesaj gönderen var »

Değerli arkadaşım, ilaçlar kafayı bulmak için değildir. Bu yüzden altın vuruş, platik tutuş ifadeleri yanlıştır. Her türlü madde sadece ehlinin denetiminde ilaç olduğu gibi cahilin elinde zehirdir. Eğer söz konusu müstahzarı kendi kendine almış ve dozunu kafana göre oynuyorsan yaptığın doğru olmadığı gibi, forum kurallarına da aykırıdır. Sırf kural ihlali yapmamak için de kendi sağlığını tehlikeye atmayacağını umuyor, başlığı burada kilitliyorum.

İyi forumlar.
Kilitli