Ben bu ilacı nasıl bırakırım? :)

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
Bipolar
İletişim:

Ben bu ilacı nasıl bırakırım? :)

Mesaj gönderen Bipolar »

Yaklaşık 3 senedir zyprexa olanzapina kullanıyorum. Daha doğrusu bir süre kullanıyorum sonra bırakıyorum sonra tekrar başlıyorum. Bıraktığım zaman mide bulantısı ve baş dönmesi oluyor mecburen tekrar başlıyorum bende :) Bırakırsam kendimi daha iyi hissedeceğimi düşünüyorum ama bir türlü bırakamadım. Geçen gün iyice dellendim bi ekşın yapıym dedim sadece 1 akşam ilaçlarımı alırken zyprexa'yı zula ettim ve kullanmadım...

Ertesi sabah iştahım kesildi hiç birşey yiyemedim. Öğlene doğru mide bulantısı, baş dönmesi neredeyse geberiyodum... Bende mecburen akşamına tekrar ilacı almaya başladım.

Doktor kontrolünde iki kere doz azaltarak bırakmayı denedim genede bırakamadım. Ne zaman bu ilacı bırakmaya çalışsam tekrar en başa dönüyorum.

Aklınızda bulunsun arkadaşlar bu ilacı mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın. Ben 3 senedir bırakamadım... Eğer bırakmayı başarabilmiş bir arkadaş varsa tavsiye alıym :)

Not: İlaç bende iştah açıyor, uyku yapıyor ve konuşma bozukluğuna yok açıyor.
ЛσьσĐу їک ρεяfεc† ьμ† ї λм ЛσьσĐу...
monti

Mesaj gönderen monti »

zyprexa konuşma bozukluğu yapmaz ben de atak sonrası nekhat döneminde konuşmakta güçlük ve ne diyeceğimi bilememe oluyor bu ilaca bağlı değil depresyon ve yoğun manik dönemden kalan birşey.zyprexa öğrenmeye de de olumlu etki ediyor.

bırakmak için kendini çok sıkıntıya sokma. ben de doktorların dediği gibi ömür boyu kullanmayı düşünmüyorum.kendimi buna şartlandırmıyorum. stres ve kaygı yapan durumları hayatımdan çıkarmaya çalışıyorum yaşam biçimimi değiştirdim kısmen, ilacı şimdilik bir süre daha kullanacağım. sen de ilacın sana iyi geldiğini düşün ve barışık ol ,ilacı sevmeye çalış. ilaçla yaşamak o kadar sorun değil, iyi yaşamak ilaçla mümkün oluyorsa neden kullanmayasın ki.

tek ilaçta kullanmıyorum 2-3 ilacım daha var. hayatta hiç bir şey için üzülmeye değmez hele ilaç kullanmak gibi basit bişeye hiç üzülme
Kullanıcı avatarı
sanagakiran

Mesaj gönderen sanagakiran »

bende zyprexa kullanıyorum duba gibi oldum.ama çok güçlü olduğunu söylemeyi bir vazife biliyorum.zyprexa bilindiği üzere yeni tip bir antipsikotiktir.atipik bir ilaçtır.genelde psikoz hastalarına verilir.fiyatıda oldukça pahalıdır.zyprexayı bırakmanın en akıllıca yolu başka bir antipsikotiğe geçmektir.öreneğin zeldox.zeldoxu bırakırken hiç zorluk çekmezsin.asıl önemli konu şu bırakmaya yeltenerisen hastalığında alevlenme ortaya çıkabilir.bana her konuda pm atabilirsin(özel mesaj)
görüşmek üzere...
tk

Mesaj gönderen tk »

zeldoxla zyprexa yı bir aynı hastalıga veriyolarda cok farklı ilaclar .. biri anti depresan gibi gun gecirmeye yarıyor. biri baya beyin faliyetlerini etkiliyor
Kullanıcı avatarı
crvena_zvezda

Mesaj gönderen crvena_zvezda »

Ben Zyprexa nın 10 mg yani büyük olanından günden iki de kullanmıştım....

Çok etkili ve tesirli bir ilaçtır.... Ama beni mahvetti...

Yaklaşık iki ay kullandıkta sonra doktora başvurdum....

Çünkü kafamı bir türlü toparlıyamıyordum.... Zaten yüksek dozaj

kullanıyordum.... Zyprexa nın yanında ayrıca

antidepresan kullanıyordum.... Doktor zyprexa yı kesip başka bir ilaç yazdı..

Zyprexa insanda aşırı iştah artışına neden olur... Ve beni sürekli

uyutuyordu.... Ayrıca oldukça pahalı bir ilaçtır.. O zamanlar 10 mg ın kutusu

250 Milyondu.... Ben o sırada askerde olduğum için herhangi bir ücret

ödemedim.... Zaten başka türlü alamazdım o ilacı....
DCC
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

bırakabilmişsin ne güzel..

ben paxili iki gün içmesem ölcek gibi oluyorum....tansiyon yerlerde sürünüyor hemen...
Kullanıcı avatarı
deli-manyak

Mesaj gönderen deli-manyak »

Bipolar

umarım bırakırsın... Allah yardımcın olsun...
Katran Gecelerin HeyuLası !
Kullanıcı avatarı
crvena_zvezda

Mesaj gönderen crvena_zvezda »

O ilaç yüzünden 45 günde 10 kilo almıştım.......
DCC
xact

Re: Ben bu ilacı nasıl bırakırım? :)

Mesaj gönderen xact »

Acayip kullanasım var bu ilaçtan yani zyprexa'dan, balık etli olmama rağmen. Şişmanlığa doğru bir yolculuğa çıkarabilir beni, bu da kötü birşey. Aman, zaten atipik antipsikotikler bana pek iyi gelmiyor. Anksiyete kaynaklı kasılmalarımı artıyor yüksek serotonin antagonizmasından dolayı. En azından eskiden kullandığım atipik antipsikotiklerden birkaç tanesi. Bırakırken de yavaş bırakmazsan, gözünü kapattığında renkler, şekiller görmeye başlıyorsun. Bu gözümü kapattığımda olan renk ve şekiller yeni bir antipsikotiğe başladığımdan mı yoksa ilacı kesmekten mi onu da tam bilmiyorum gerçi. Doktoru aramıştım olabilir sen dozu düşür kullan ama demişti.