ilaçla mı tedavi / ilaçsız mı tedavi

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..

ilaçla mı/ ilaçsız mı

ilaçsız tedavi
13
37%
ilaçlı tedavi
22
63%

Toplam oy: 35

Kullanıcı avatarı
biryudum

ilaçla mı tedavi / ilaçsız mı tedavi

Mesaj gönderen biryudum »

Arkadaşlar merhaba,
Hepimizin sürekli karşısına çıkan bu soruya beraber yanıt aramak için yeni konu açıyorum.
Modern Tıptaki yeni gelişmeler karşımıza ilaçsız da tedavi olunabileceği gerçeğini çıkarmaya başladı.
İlaçların yan etkileri ve ilaçaların diğer ilaçlarla etkileşimleri gibi konular, fayda/zarar ilişkisini düşünmemize gerek olduğunu ortaya koyuyor.
Modern Tıpın bizlere sunduğu en popüler tedavi yöntemi ilaçsız olarak da tedavi olunabileceği yani Neurofeedback. Tabiki uzman kişilerle çalışmak kaydı ile.
Bu konuda benim bildiğim Türkiye'ye bunu getiren yıllardır da başarı ile uygulamalarından sonuç alınan Dr. Tanju Sürmeli.
Ayrıca yurt dışındaki ilgili birçok siteye girdiğimde karşıma Türkiye'de bu tedavi için önerilen tek isim. Çünkü Türkiye'de bu işi yapmaya Sertifikası
olan tek kişi. Hatta enteresan olan ABD'de verilen bu sertifikanın sınavlara tabi olarak verilmesine rağman, Dr.Sürmeli'ye yaptığı başarılı çalışmalar karşılığında sınavsız olarak verilmesine karar verilmiş olması. Ayrıca Down Sendromlular üzerine Neurofeedback tedavisi uygulayan ve başarılı olan ilk doktor olamsından dolayı da dünya tıp literatürüne girmiş.
Şimdi de bu tedavi yönteminin Türkiye'de yayılması ve uygulamasına standart getirilebilmesi için bir dernek kurmuş. Eğer bu tedavi yöntemi Türkiye'ye hızla yayılırsa hem, ekonomik durumu olmayanların da bu işten faydalanmasına hem de daha fazla hastaya ulaşılmasına olanak sağlanacakmış. Bütün bunları ben tedavi olduğum süre içinde gördüm ve öğrendim.
Umarım diğer Neurofeedback uygulayan merkezler de bu drenek sayesinde sürekli eğitimlerini güncel tutarlar ve sertifikalanırlar ve bizler gibi diğer insanlara da faydaları artar.
Tabiki bu yöntemi standartına göre ve sertifikalı olarak uygulayanlar artarsa, bu tedavinin masrafları da oldukça azalır. Neurofeedback uygulayan merkezlere bence sormak ve görmek lazım, sertifikaları var mı diye. Kendimizi sertifikasızlara teslim etmememiz gerekir.
Ben tam 4 sene Lustral kulladım ve şimdi ilaçsız götürüyorum hayatımı. Gerçekten Neurofeedbackten çok fayda gördüm. Herkese tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
beyazbulut

Mesaj gönderen beyazbulut »

ya ben ilaç kullanmadan önce ilaçların pek bi fayda sağladığına inanmazdım ama kullandıktan sonra faydasını görünce fikrim değişti.benim fikrim şu an için ilaç olmadan bi tedavinin mümkün olmadığıdır.

belki sfyi daha hafif yaşayanlar için ilaçsız tedavi mümkün ama sfyi benim gibi yada benden daha ağır bi şekilde yaşayanlar için ilaç mutlaka gerekli...
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

doktora gittim ve ilaç kullandım...ama çoğu ilaçlar hiçbir işe yaramadılar...yani bir farklılık göstermedi...ben herşeryin daha çok kendi elimizde olduğuna inanlardanım...çoğu zaman zorlayınca isteyince oluyor...tabi bazı sf türleri için ilaçlar işe yarayabilir,farklı etkileri;yardımları olabilir ama bende pek faydalı olamadılar açıkçası...hatta hiç faydalı olmadılar....onun için bende artık boşu boşuna ilaçlara para harcayıp vücudumu zehirlemektense kendi çabamla bazı şeyleri yenmeye çalışıyorum...işede yarıyor.ilaçların yapamadığını kendim yapıyorum...bu hep böyle oldu sanırım bundan sonada böyle ilaçsız ama iyi devam edecek...inşallah....!
Kullanıcı avatarı
westside

Mesaj gönderen westside »

bu hastalıgın ilacının insanın kendisi olduguna inananlardanım.
İYİ DOSTU OLANIN AYNAYA GEREKSİNİMİ YOKTUR
sazlıklardanhavalanan

Mesaj gönderen sazlıklardanhavalanan »

İlaçlımı / İlaçsızmı
ankete katılmadım öncelikle belirtmek istiyorum.

İlaç konusunda hiç bir zaman sabit fikirli olmadım.
Ancak ilacı bırakınca ne olacağı endişesi mevcuttu bende
Doktorum bir süredir ilaç almamamı istemişti ve doktorun önerisi olduğu için gayet rahat kabul ettim çok zor durumda kalırsam içecektim yada doktorumu arayacaktım..
İkinci kez doktoro gidene kadar inat ettim almadım. Kişiliğimi ortaya çıkarmak için ilaç almadım.. Malesef Cuma günü doktora gittiğimde ilaç almadığım dönemde olan herşeyi konuştuk bu arada alınganlığım tavana vurdu.. ve depresyona girdim sanırım.. sonuç olarak doktorum ilaca tekrar başlamamı istedi. ve terapi devam edecek.. Doktor ne önerirse onu uyguluyorum ve ilaç kesinlikle yardımcı bunu kabul etmeyenleride anlamıyorum..
sazlıklardanhavalanan

Mesaj gönderen sazlıklardanhavalanan »

sazlıklardanhavalanan yazdı:İlaçlımı / İlaçsızmı
ankete katılmadım öncelikle belirtmek istiyorum.

İlaç konusunda hiç bir zaman sabit fikirli olmadım.
Ancak ilacı bırakınca ne olacağı endişesi mevcuttu bende
Doktorum bir süredir ilaç almamamı istemişti ve doktorun önerisi olduğu için gayet rahat kabul ettim çok zor durumda kalırsam içecektim yada doktorumu arayacaktım..
İkinci kez doktoro gidene kadar inat ettim almadım. Kişiliğimi ortaya çıkarmak için ilaç almadım.. Malesef Cuma günü doktora gittiğimde ilaç almadığım dönemde olan herşeyi konuştuk bu arada alınganlığım tavana vurdu.. ve depresyona girdim sanırım.. sonuç olarak doktorum ilaca tekrar başlamamı istedi. ve terapi devam edecek.. Doktor ne önerirse onu uyguluyorum ve ilaç kesinlikle yardımcı bunu kabul etmeyenleride anlamıyorum..
Kişiliğimi derken doktorun önerisi idi noksan yazmışım
GaziErtugrul

Mesaj gönderen GaziErtugrul »

ilaçsız asla diyorum
Hayattan canlı ölüm, günahtan baskın rahmet;
Beyoğlu tepinirken ağlar Karacaahmet...
Kullanıcı avatarı
eddie_VAN_HALEN

Mesaj gönderen eddie_VAN_HALEN »

ne sadece ilaçlara bağlı kalmak gerekiyor ne de ilaçsız olmuyor.ilaçlar bir yere kadar gerisini bizim başarmamız gerekiyor ama ben bu kadar yıldır üstesinden gelemedim
ışıl

Mesaj gönderen ışıl »

bence ilaçla bişey olduğu yok iş sende bitiyor