PROZAC KULLANAN VARMI?

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kilitli
sessiz yıllar

PROZAC KULLANAN VARMI?

Mesaj gönderen sessiz yıllar »

Prozac kullanan varmı.Prozac bağımlılık yaparmı merak ettim.ben 2 aydır kullanıyorum bırakırsam sorun yaşarmıyım acaba?
sosyofobik_bir_kulum

Re: PROZAC KULLANAN VARMI?

Mesaj gönderen sosyofobik_bir_kulum »

Bişicik olmaz. Lustral prozac vs. bunlar ssri türü ilaçlar. Yani selektive serotonin reabsorbing inhibitiör. Yani serotonin geri alım inhibitörü. Etkili olması için birkaç yıl kullanmak gerekiyomuş sanırım. Ben önce lustral kullandım. 2 - 3 ay kadar . Baktım bi işe yaramıyo ilacı değiştirdim prozac aldım onuda 15-20 gün kullandım bıraktım. Bi işe yaradığını düşünmüyorum o ilaçların. xanax falan almayı düşünüyorum ben. HAni şu en babalarından . Beni anca o keser gibi yoksa ipin ucu kaçıyo bende.
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

Prozac kullanıyorum. Bağımlılık yapmadı, hafif bir antidepresan bırakmada zorluk çıkaracağını düşünmüyorum.
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
sessiz yıllar

Cevaplarınız için tşkrler.zaten prozac bendede çok etkili oldu diyemiycem değişen bişey yok.uyuşukluktan başka [smilie=blush.gif]
neden_sonuç

Mesaj gönderen neden_sonuç »

ben aksini düşünüyorum prozac bence ilk 15 günden sonra etkisi çok kolay fark edilen bir ilaç.açıkcası uyuşukluk yapmasına şaşırdım çünkü bende aksi olmuştu canlanmıştım.hayata olan bağlılığım artmıştı.tepkilerim normalleşmişti ama gün geldi ben buna muhtaç değilim kendimde yapabilirim dedim ve bıraktım.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

bağımlılık yapmaz, yinede birden bırakılmamalı, 2 haftada doz azaltılarak bırakılabilir.
..............Resim.................~~Resim
sessiz yıllar

Tşkrler Mahsunkul .bende doktor tavsiyesi ile bırakmayı düşünüyorum.
tensete

Mesaj gönderen tensete »

6 ay kullandım ve birden bıraktım.İlk üç ay okulumun da son 3 ayıydı.sanırım 6. 7. haftalarda falan etkisini görmüşümdür.Açıkçası daha öncesinde hiç olmadığım kadar özgürleştirmişti beni.Daha önce yanından bile geçemediğim davranışları sergilemiştim.Misal; hayatımda ilk defa birine onu sevdiğimi söyleyebildim.Onun da sevgilisi vardı ki buna rağmen karşısına bir kaçkez sana aşığım diye çıkmıştım ve her defasında da sonrasında özür dilerim; arkadaşça kalmamızı isterim falan...(oldukça utanç verici bu şu anda :)) O günlerde kafamda inanılmaz bir doluluk, yoğunluk vardı.Özellikle ondan başka birşey düşünemez olmuştum.Gerek sınıf ortamımda gerekse arkadaş ortamımda Sosyal fobimden eser kalmamıştı sanki Sonra okulun sonlarına gelindi.Ve hayatımda ilk defa bir sınıfımdan ayrılacağım için ( üniv. hazırlık sınıfım) üzgündüm.BUnun sebebi kendimi o ortamda birazcık ifade edebilmiş olmamdır.Herneyse işte sonlara yaklaşırken bir başka kızla tanıştım.Ve hayatımda ilk defa bir kızla çıktım.1-2 ay kadar sürmüştü o da neyyse.. Neden hep kızlar kızlar dedim; çünkü daha öncelerinde ben kızlarla hiç ama hiç konuşmayan biriydim ki ve bu iki üç ay da iki kıza sevdiğimi söylemiş ve bir de çok yakın dertleştiğim bir kız arkadaşım olmuştu :/ Herneyse PROZACın faydasına dönersek bende aşırı konuşma isteği uyandırdı.Ve kendimi ifade de edebildikçe inanılmaz derecede arttı bu.Bir gün yolda gidiyorum bir anda farkettim; 1 saattir amaçsızca yürüyor ve kendi kendime konuşuyorum. Deli olacağımı sanmıştım bir ara Bir başka etkisi de( gerçi emin değilim yaşadığım duygusallıkların da etkisi olabilir) inanılmaz bir yoğunluk veriyor kafana birşeyi düşünüyrsan( mesela bir kıza açılmak ) başka hiçbirşey düşünemiyorsun; Sf falan.. YAlnnnız 3 ay kullandıktan sonra yaza girdik;tatile ve yalnız kaldım tabii her zamanki gibi ve beni birşeyler yapmak için harekete geçiresi hiç bir etkisi olmadı prozacın demekki ortam ve yaşananlar önemli tek beşıne ilaç hiçbirşey.Ama bir sf li ve ya benim gibi sf+depresyn kişisi bunu denemeli kesinlikle..
tensete

Mesaj gönderen tensete »

sessiz yıllar yazdı:Prozac kullanan varmı.Prozac bağımlılık yaparmı merak ettim.ben 2 aydır kullanıyorum bırakırsam sorun yaşarmıyım acaba?

Ksinlikle bağımlılık falan yapmaz.Birden de bırakabilirsin benim gibi; bişeycik olmaz ya da doktor kontrolünde bırakırsın,kontrollüce ki benim doktorum doz azaltarak bırakılmalı diye birşey de dememişti bitirince kontrole gel istersen demişti sadece ...
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

sessiz yıllar yazdı:Tşkrler Mahsunkul .bende doktor tavsiyesi ile bırakmayı düşünüyorum.
rica ederim:)
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

neden_sonuç yazdı:canlanmıştım.hayata olan bağlılığım artmıştı.tepkilerim normalleşmişti ama gün geldi ben buna muhtaç değilim kendimde yapabilirim dedim ve bıraktım.
ilginç aynısını bende yaşadım özgüvenim tavan yapmıştı özgürlüğün doruklarında hissediyordum ama bıraktıktan 6 hafta sonra dibe vurdum daha da toparlanmaya çalışıyorum depresyon kötü yaa sf ile bişekilde mücadele edebiliyorum ama depresyon insanı fizikende çökertiyor yıprandırıyor :((
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
sessiz yıllar

Benim durum depresyon değil sf Tensete.dediğin doğru yaşanılan yer ortamda önemli ozaman ilaç tek başına bi işe yaramaz.Benin sf durumum zaten çok tavan değil.Dışarı çıkamama bir iş yapamama konuşamama gibi sorunlarım yok.benim sorunum misafir geldiğinde el titremesi onun için ilaç verdi doktor.eskiye nazaran durumum daha iyi tabiki.ilacın bağımlılık yapmadığını öğrenmem iyi oldu.hepinize tşkr ediyorum.
nötr

Mesaj gönderen nötr »

evet kullundım ama bir ay felan kendimi ruh gibi hissetmeye başlayınca bıraktım.
Kilitli