Biliçsiz antidepresan kullanımı ve hipomani

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
speak41

Biliçsiz antidepresan kullanımı ve hipomani

Mesaj gönderen speak41 »

Doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı forumda da gerçek hayatta da sıkça rastlanan bir durum. Bilindiği üzere bu ilaçlar (antidepresan) diğer ilaçlarla, akolle iyi geçinemiyorlar. Ölümlere neden olabiliyorlar, bağımlılık yapabiliyorlar. Bunlara nazaran daha sık görülebilen fakat daha az tehlikeli bir durum da duygu durum bozukluğu.

Hipomani, duygusal durumda sapma anlamına geliyor. "Mani" döneminden daha hafif seyrediyor. Aşırı kendine güven ve sosyalleşme, bazı kimselerde dine dönme, kendini peygamber sananlar, sana geliyorum Allahım deyip intihar etmelere kadar geniş bir çizgide abartılar yaşanabiliyor.

Antidepresanlarda hipomani riski %5 oranlarında seyrediyor ve hiç de azımsanacak bir oran değil. Bazısı bu dönemi zararsız atlatırken, bazıları kendine veya çevresine zarar verebilir.

Doktor kontrolünde hipomani tespit ediliyor ve bu sefer de tam ters etki yaratacak ilaçlarla durum gideriliyor. Doktor kontrolü dışında bu durum "Mani Dönemi" ne kadar gidebilir ve sonuçları çok kötü olabilir.
Kullanıcı avatarı
sawas

Mesaj gönderen sawas »

speak41
Manik depresifle benzer bir durum anlattığın galiba
Delilik Aynı Şeyleri Yaparak Farklı Sonuçlar Beklemektir
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

manik depresyon çok farklı, semptomlar benzer olsa da. manik depresyon beyindeki biyolojik sorunlardan kaynaklanıyor. sürekli depresyon ve aşırı kendine güven ekseninde gidiyor. iki uçlu bozukluk da deniliyor.

Hipomani "mani" döneminin hafifi ve antidepresan kullanan hastalarda görülebiliyor. doktor kontrolünde gideriliyor ve tekrarı olmuyor. Manik depresyonda ise hayat boyu ilaç kullanımı gerekiyor. Mani dönemlerinde Lityum kullanılıyor zannedersem, bu kişiyi depresyona sokuyor tekrar sonra yine ilaçlar. Çok zor bi hastalık.
enjoy the silence
Kullanıcı avatarı
sawas

Mesaj gönderen sawas »

speak41
Manik depresif kişilik tipi bildiğim kadarıyla hipomani hangi kişilik tiplerinde görülüyor?
Delilik Aynı Şeyleri Yaparak Farklı Sonuçlar Beklemektir
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

hormonal bir bozukluk olduğunu biliyorum ama aksi de olabilir tabii. İntihar oranı da oldukça yüksektir. Ayrıca sanatçı hastalığı olarak da bilinir. Victor Hugo, Chopin, Kurt Cobain, Jimi hendrix en tanınanlarıdır. Alanlarında büyük atılım yapmış insanlardır. garip
enjoy the silence
Kullanıcı avatarı
umutmelih

Mesaj gönderen umutmelih »

bazı kimselerde dine dönme, kendini peygamber sananlar, sana geliyorum Allahım deyip intihar etmelere kadar geniş bir çizgide abartılar yaşanabiliyor.

benzer durumlar şizofrenık durumlarda da gozlemlenıyor sanırım
mutlu olmak için mutlu etmek gerekir
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

şizofreni de çok karmaşık bir konu aslında, dediğin gibi semptomlar oluştuğunu ben duymuştum.
enjoy the silence
Kullanıcı avatarı
umutmelih

Mesaj gönderen umutmelih »

ayrıca aramıza hosgeldın speak41 dostum ;)
mutlu olmak için mutlu etmek gerekir
Kullanıcı avatarı
speak41

Mesaj gönderen speak41 »

hoşbulduk sağolun, gördüğüm en seviyeli ve konusu ile ilgili forumlardan burası tebrikler. saygılar.
enjoy the silence
xact

Re: Biliçsiz antidepresan kullanımı ve hipomani

Mesaj gönderen xact »

speak41 yazdı:Doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı forumda da gerçek hayatta da sıkça rastlanan bir durum. Bilindiği üzere bu ilaçlar (antidepresan) diğer ilaçlarla, akolle iyi geçinemiyorlar. Ölümlere neden olabiliyorlar, bağımlılık yapabiliyorlar. Bunlara nazaran daha sık görülebilen fakat daha az tehlikeli bir durum da duygu durum bozukluğu.

Hipomani, duygusal durumda sapma anlamına geliyor. "Mani" döneminden daha hafif seyrediyor. Aşırı kendine güven ve sosyalleşme, bazı kimselerde dine dönme, kendini peygamber sananlar, sana geliyorum Allahım deyip intihar etmelere kadar geniş bir çizgide abartılar yaşanabiliyor.

Antidepresanlarda hipomani riski %5 oranlarında seyrediyor ve hiç de azımsanacak bir oran değil. Bazısı bu dönemi zararsız atlatırken, bazıları kendine veya çevresine zarar verebilir.

Doktor kontrolünde hipomani tespit ediliyor ve bu sefer de tam ters etki yaratacak ilaçlarla durum gideriliyor. Doktor kontrolü dışında bu durum "Mani Dönemi" ne kadar gidebilir ve sonuçları çok kötü olabilir.
Abartma şimdi. Kendini peygamber sanma maninin en üst zirvelerinde meydana gelir. Hipomanide öyle birşey yok.