Abilify kullananların görüşlerine ihtiyacım var!

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
eddie_VAN_HALEN

Abilify kullananların görüşlerine ihtiyacım var!

Mesaj gönderen eddie_VAN_HALEN »

arkadaşlar ben yeni bir ilaca başlıyorum ''ABILIFY'' ve bu zamana kadar bu ilacın adını bilmiordum.acaba kullanan varmı bu zamana kadar bir sürü antipsikotik sınıfta ilaç kullandım(Risperdal,Zyprexa,Zeldox,Solian,Seroquel,Leponex)ama hiçbirinden fayda görmedim sadece çok ağır yanetkileri oldu.Zaten ilaç konusunda çok doluyum 10 yıldır sağlığım için mücadele ediorum ama bugüne kadar çok az ilaçtan fayda gördüm inanın naneli şeker atarım ağızıma o bile daha çok ii gelir bana.Bugün doktora gittim ve ilaç konusundaki sıkıntılarımı anlattım.Bazı değişiklikler yaptık ve abilify'a başladım.Ama çok tedirginim bu ilaçta diğerleri gibi olur die bi okadar da umut bağladım çünkü ızdırabım çok büyük hergün intiharı düşünüorum başka türlü bu sorunlardan kurtuluş yolu göremiorum ama ilaçlardan biraz ışık görsem dahada azimle gidicem korkularımın üstüne.Abilify kullananların görüşlerini çok merak ediyorum.Herkese saygılar......
Kullanıcı avatarı
LAYSOS

Mesaj gönderen LAYSOS »

bilmemen normal yeni bir ilaç
ben kullanmadim ama arastirdiğima göre çok pahalı bir ilaç :shock:
sigortasiz mumkun deil :cry:
rakiplerine en büyük farkı yan etkilerinin çok dah az olması
şişmanlık, uyuklama, cinsel aktivite zorluğu... gibi
çoook nadir bazi ağır yan etkileri olabiliyor. ama dedim gibi kesin degil
kısaca çok başarılı bir ilaç ve kullananlar tavsiye ediyor.
ama son olarak söylemek istediğim bir şey var .

özellikle psikolojik rahatsızlıklarda kendini motive etme
kendini inandırmak çok önemli kaldı ki kanserde bile
hastanın morali onemli.
bu ilaçlar bozulan hormon dengeni düzeltecektir.
en azından bir süre için. iyileşmek ve düzelmek senin elinde.
matrix filminde morfeusun neoya dediği gibi
ben sadece kapıyı gösterebilirim ama sen kapıdan yalnız
geçmek zorundasın.
ilaçlar seni bu iyileşme kapısına getirebilir.
o kapıdan geçmek senin elinde.
birde unutma elbette bir miktar sıkıntı stress ve üzüntü yaşayacaksın.
normal insanların yaşadığı gibi ...
xact

Re: Abilify kullananların görüşlerine ihtiyacım var!

Mesaj gönderen xact »

Dopamin partial agonisti. Yani dopamin fazlaysa azaltıyor, azsa artırıyor ve dengeye getiriyor. Aynı zamanda serotonin reseptör antagonisti. Yani sosyal fobide bazı serotonin reseptörlerinin aşırı duyarlı olduğu düşünülüyor ve bu ilaç o aşırı duyarlılığı azaltıyor. Ama kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı. Zaten pahalı bir ilaçtır kendileri.
Kullanıcı avatarı
pineapple

Mesaj gönderen pineapple »

anti psikotikmis bu ilac.. sizofreni ve bipolar bozukluga veriliyormus. sf icin kullanilsa iyi geliyor mu ki acaba ?
Laugh and all the world laughs with you, weep and you weep alone.
xact

Mesaj gönderen xact »

5-ht1a (onlarca serotonin reseptörü türünden biri) reseptörlerini artırıyor ve diğer fazlası zararlı sayılabilecek (takıntıları yapan vs) serotonin reseptörlerinin sayısında azalma yapıyor. Bir de dopamin fazlaysa azaltıyor azsa çoğaltıyor aslında çok güzel bir ilaç bence. Sf'ye faydası olur mu? Teoride olur ama pratikte ne olur bilmiyorum. Ben bir benzeri risperdal'ı kullanıyorum ama sf'me çok fazla bir etkisi olmadı saçma düşünceleri kafamdan atmama yardımcı olması dışında. Takıntılarıma çok iyi geldiği kesin ama.

5-ht1a reseptörleri çoğalınca da bunlar oluyormuş. İngilizce. Aşağıya kopyalıyorum.

Decreased aggression[42][43]
Increased sociability[25]
Decreased impulsivity[44]
Inhibition of drug-seeking behavior[45][46][47]
Facilitation of . drive and arousal[48][49]
Inhibition of penile erection[50][51]
Diminished food intake[52]
Prolongation of REM sleep latency[53][54]
Reversal of opioid-induced respiratory depression
Kullanıcı avatarı
pineapple

Mesaj gönderen pineapple »

xact yazdı:5-ht1a (serotonin) reseptörlerini artırıyor ve diğer zararlı sayılabilecek (takıntıları yapan vs) serotonin reseptörlerin sayısında azalma yapıyor. Bir de dopamin fazlaysa azaltıyor azsa çoğaltıyor aslında çok güzel bir ilaç bence. Sf'ye faydası olur mu? Teoride olur ama pratikte ne olur bilmiyorum. Ben bir benzeri risperdal'ı kullanıyorum ama sf'me çok fazla bir etkisi olmadı saçma düşünceleri kafamdan atmama yardımcı olması dışında. Takıntılarıma çok iyi geldiği kesin ama.

5-ht1a reseptörleri çoğalınca da bunlar oluyormuş. İngilizce. Aşağıya kopyalıyorum.

Decreased aggression[42][43]
Increased sociability[25]
Decreased impulsivity[44]
Inhibition of drug-seeking behavior[45][46][47]
Facilitation of . drive and arousal[48][49]
Inhibition of penile erection[50][51]
Diminished food intake[52]
Prolongation of REM sleep latency[53][54]
Reversal of opioid-induced respiratory depression

teoride neden olmasin gibi ama, gercekte ne olur bilemiyoruz. ya psikotik ilaclar almaya korkuyorum ben, yasam boyu kullanmaya alisirim, sadece sf iken bir de psikoz kapisini acar miyim acaba diye kendime. en son psikiyatra gitttigimde anti - psikotik bir ilac yazmak ve boylece citoles (antidepresan) etkisini artirmak istedigini soylemisti, ben kabul etmedim, o da israr etmedi.
Laugh and all the world laughs with you, weep and you weep alone.
xact

Mesaj gönderen xact »

Psikoza kapı açacağını sanmıyorum uzun süre antipsikotik kullanıp da aniden bırakmadıkça. Zaten psikoza iyi gelen ilaçlar, adı bile antipsikotik. Ama yanetkileri ağır olabiliyor antidepresanlara göre bu ilaçların. Bende biraz kas ağrısı yaptı mesela. Bazı durumlarda da hafif bir el titremesi yaptı sanki ama anksiyeteden mi elim titredi yoksa antipsikotikten mi bilemeyeceğim. [smilie=crazy.gif]