KAVA KAVA kullananlar?

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Brk

KAVA KAVA kullananlar?

Mesaj gönderen Brk »

Kava Kava yı duyan varmı? yada kullanan?

Özellikleri : Pasifik adalarında yetişmekte olan olan bu bitki ayrıca bölge kültüründe çok önemli bir yere sahiptir.
Önerilen Hastalıklar : En önemli etkisi, sinirsel gerginliklerin oluşturduğu ağrı ve spazmlardır. Endişe, panik atak, sıkıntı, Anksiyete, gerginlik gibi durumlarda ve uykuya yardımcı olarak kullanılır.
Yan etkileri : Hamilelik ve emzirme dönemlerinde sakıncalıdır. Karaciğer fonksiyon bozuklukları olanlar bu bitkiyi kullanmamalıdır

Kava Kava tıpkı ST Johns Wort gibi solgar ve gnc ürünü olarak satılıyordu ama artık ülkemize gelmiyor. Neden acaba
Ben kullanmak istiyorum nerden temin edebilirim, yurtdısından sıparıs fln lamı gelıyor acaba ? :S
Bence bu St John Worth den daha faydalı olablır
Brk

Re: KAVA KAVA kullananlar?

Mesaj gönderen Brk »

Yokmu deneyen bılen goren,???
Kullanıcı avatarı
istanb_lue

Mesaj gönderen istanb_lue »

Kök şeklindeki gövdesinden yararlanılan bir Güney Pasifik biber bitkisi (Piper methysticum). Çok eski dönemlerde narkotik içki olarak kullanılıyordu. Ancak şimdi yatıştırıcı olarak yararlanılıyor. Etkin hammaddesi kavapiron. Ayrıştırılabilen bu madde, sakinleştiricilerle benzer etki yaratıyor. Ruh halinde değişiklik yaratabiliyor, görüşü bulandırıyor, kas koordinasyonunu bozuyor ve yüksek dozlarda alındığında hepatite (sarılık) neden olabiliyor. Bazı ilaçlarla zararlı etkileşim yaratıyor.

Kava kavanın yararları konusunda kuşku yok denecek kadar az. Son yıllarda gerçekleştirilen 7 deneyde anksiyete konusunda plasebodan daha yararlı olduğu görüldü.

Kullanırsan banada haber ver bende merak ettim : )
Brk

Mesaj gönderen Brk »

Eskiden Solgar satıyordu, aynı st jonh wort gibi sonra kaldırdı bılmıyorum satısı yok galıb a turkıyede,
Gittigidiyor da falan yurtdısından getırıp satanları gordum ama napsak alsakmı acaba=)
bende merak edıyorum, kullanmıs arkadaslar varsa hapını gercekten mutlu olacagizzzz! =)
Kullanıcı avatarı
istanb_lue

GNC nin varmı acaba boyle bir urunu.. bende solgardan johns wort kullanıyorum şu anda fakat GNC ninde varmış aynı urunu.. belki bunun vardır hala
Brk

Mesaj gönderen Brk »

GNC web sitesinden fln bi araştıraym ben, st jonh wort daha cok depresyon için dıyorlar ama eminim ben KAVA KAVA bizim içinnn, bize çok faydalı gelebilir,
allahım yoksa buldukmu çzümüüü :P
araştırmadayım arkaadasım=)
Brk

Mesaj gönderen Brk »

http://www.solgar.co.uk/notes2/boots/kava-2118001/

Yurtdısındaki solgar ve gnc satıyor ama ulkemızde satısı kaldırılmış anladıgm kadarıyla,

Kava has been extensively studied as a treatment for anxiety.6 The amount often used in clinical trials is 100 mg of an extract (standardized to 70% kava-lactones) three times per day. Double-blind trials, including one that lasted six months, have shown that kava effectively reduces symptoms of anxiety in people with mild to moderate anxiety.7 8 One trial found that kava also reduced symptoms of anxiety in menopausal women,9 and in another study kava enhanced the anti-anxiety effect of hormone replacement therapy.10 One trial found kava to be just as effective as benzodiazepines (a common class of drugs prescribed for anxiety) in treating mild anxiety over the course of six weeks.11

anksiyete bozukluguna ıyı geldıgınden, 6 aylık kullanım sonucu anksıyetyı azalttgnı yazıyor. Ayrıca menepoz donemı kadınlarn sıkıntılarınada ıyı gelıyormus, Benzodiazepines etkısı varms, St jonhsdan daha etkılı bu bıtkı bence, neden kaldırılmışki tuh ya,
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Villam da pasifik adalarına yakın zaten fakat helikopterimin anahtarı kayıp; gidemem...
Brk yazdı:Özellikleri : Pasifik adalarında yetişmekte olan olan bu bitki ayrıca bölge kültüründe çok önemli bir yere sahiptir.
Brk

Mesaj gönderen Brk »

neyle dalga gectin anlamadım, bıtkının orda yetısıyo olması ulasılmaz degıl, =)
bu arada kava turkıyeye solgar artık getırmıyormus ama esdeger bırsey buldum, yabancı forumlarda insanların yorumlarnda coguna agır geldıgı okudum fakat, ıctıkten yarım saat sora etkı edıyormus, anskıyete durumlarında alınmasını tavsıye etmısler,
http://www.solgar.com.tr/arastirmadetay.asp?ano=20

L theanine

Yeşil çaya bütün bu özellikleri ve nörolojik aktiviteyi kazandıran maddenin L-Theanine amino asidi olduğu yapılan çalışmalarla ortaya kondu.L-Theanine, kuru çay yapraklarında %1-2 oranında bulunan serbest bir amino asit ve çaya karakteristik tadını veriyor.

Yeşil çayın sakinleştirici etkisinin çaydaki uyarıcı kafein içeriği ile çeliştiği düşünülebilir fakat bu durum yine L-Theanine’in aktivitesi ile açıklanıyor. Bu amino asit, sinir sisteminde kafeinin stimüle edici etkilerine karşı antagonist etkinlik gösteriyor. Yapılan araştırmalarda L-Theanine’in rahatlatıcı etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor. Birincisi; bu amino asit direk olarak alfa beyin dalgalarının üretimini stimüle ediyor, bu şekilde ancak meditasyonla başarılabilen derin bir rahatlama hissi ve mental uyanıklığın oluşması sağlanıyor. İkincisi; L-Theanine inhibitör nörotransmitter olan GABA’nın oluşumuna katılarak etkisini gösteriyor. GABA dopamin, serotonin ve triptofan seviyelerini etkileyerek rahatlama etkisinin anahtarını elinde tutmuş oluyor.
Kullanıcı avatarı
istanb_lue

okudum aslında iyi birşeye benziyor.
Brk

Mesaj gönderen Brk »

l theanine denemek isterdim acıkcası ama bıraz pahalı gıbı gozukuyor. bakalimm =)
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

Brk yazdı:l theanine denemek isterdim acıkcası ama bıraz pahalı gıbı gozukuyor. bakalimm =)
Çay içebilirsin, içeriğinde bolca tein var..
..............Resim.................~~Resim
Brk

Mesaj gönderen Brk »

evet yesıl cayda bulunuyormus, olmadı oyle yapıcaz =) saol :D